Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Parere achizitie LC 150


Irod

Postări Recomandate

Re: Parere achizitie LC 150

 

Vezi ca sunt 2 cutii de viteze automate.

Cele cu motor de 3L au cutie in 5 rapoarte. Mecanic este identica cu cea de pe LC120, montata incepand cu 2004, difera electronica.

Este o cutie sanatoasa si fiabila facuta de Aisin - A750F.

 

Despre cele cu motor de 2.8L nu stiu nimic.

 

Deci stii tu sigur ca pe LC 150 e cutie de 120 ? Stii de ce intreb ? Pentru ca dupa cautari prin tara si pe afara , nu prea gasesc ceva care sa se incadreze in buget si sa fie manuala. Asa ca vreau , ca nu vreau cred ca tot automata va fi pana la urma. Cum nu am prea mare incredere in cutia automata ( pe buna dreptate , ca nu am avut in trecut ) vreau sa stiu ca nu e poleita cu aur in dezmembrari.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parere achizitie LC 150

 

Cu multi ani in urma, cand Germania domina fotbalul mondial, am vazut la tembelizor o comparatie out-of-the-box intre echipa teutona si echipa selecao (brazilienii).

Pe scurt, nemtii jucau precis, tactic, economic, pastrau mingea, construiau faza pas cu pas si pasa cu pasa.

S-au facut si reprezentari grafice ale paselor nemtilor sau ale traiectoriilor jucatorilor care avansau cu mingea la picior. Geometrie curata - numai linii drepte.

 

Scopul, doctrina, mentalitatea lor fiind sa nu ia, dar sa dea gol.

 

Brazilienii in schimb - pase cu efect in adancime, in lateral, oricum si oriunde simteau ei ca ar iesi ceva de-un gol, driblinguri, fente, plimbareti cu mingea la picior pe tot terenul etc.. Graficul lor - spaghetti.

 

Doctrina lor, candva - intotdeauna noi vom inscrie mai multe goluri decat ar putea adversarul sa marcheze.

 

Eu am ales si voi alege in continuare, cutia automata.

Placerea condusului cu automata atenueaza un sa zicem soc in caz de defectare.

 

Intretinere corecta si n-ar trebui sa fie probleme.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parere achizitie LC 150

 

Cu multi ani in urma, cand Germania domina fotbalul mondial, am vazut la tembelizor o comparatie out-of-the-box intre echipa teutona si echipa selecao (brazilienii).

Pe scurt, nemtii jucau precis, tactic, economic, pastrau mingea, construiau faza pas cu pas si pasa cu pasa.

S-au facut si reprezentari grafice ale paselor nemtilor sau ale traiectoriilor jucatorilor care avansau cu mingea la picior. Geometrie curata - numai linii drepte.

 

Scopul, doctrina, mentalitatea lor fiind sa nu ia, dar sa dea gol.

 

Brazilienii in schimb - pase cu efect in adancime, in lateral, oricum si oriunde simteau ei ca ar iesi ceva de-un gol, driblinguri, fente, plimbareti cu mingea la picior pe tot terenul etc.. Graficul lor - spaghetti.

 

Doctrina lor, candva - intotdeauna noi vom inscrie mai multe goluri decat ar putea adversarul sa marcheze.

 

Eu am ales si voi alege in continuare, cutia automata.

Placerea condusului cu automata atenueaza un sa zicem soc in caz de defectare.

 

Intretinere corecta si n-ar trebui sa fie probleme.

 

Merci de incurajari Giorgel. Zii ca Patroalele iti sunt automate.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parere achizitie LC 150

 

The Grey are cutie automata, al mic are mestecau.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parere achizitie LC 150

 

Sa va mai intreb . S-ar putea sa nu gasesc numa ceva varianta cu perne de aer. Mie sincer nu imi place ideea ,in sensul ca am auzit ca sunt costisitor de servisat in caz ca se strica, iara partea de confort nu ma preocupa. Daca se duc , pot inlocui sandramaua cu un kit Ironman sau Ome ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Parere achizitie LC 150

 

Cautari , cautari dar si oameni neseriosi la tot pasul :wink:.

Are cineva sau a avut LC150 cu noul motor de 2,8 ? Ceva pareri despre motor , eventual si despre cutia manuala a acestei masini ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Parere achizitie LC 150

 

La japoneze in partea dreapta pe sasiu am gasit totdeauna seria, la 150 nu stiu, eventual i intreb pe baiat.

Am gasit fisierul acesta, nu stiu daca ajuta dar pentru reparatii pare OK:

https://www.toyota-tech.eu/BBG/Land%20Cruiser%20BBG%20BBGJ1004/cont/pdf/BBGJ1004.pdf

 

Poate ajuta...

https://www.google.com/search?q=toyota+prado+chassis+number+location&client=ubuntu&hs=gQz&channel=fs&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=ZMLr2_LRkMXsDM%253A%252CT7R65Ds8joyB4M%252C_&usg=AI4_-kRrDQ08BAllPaHeF__I8uBvNI__Vg&sa=X&ved=2ahUKEwjS7u24k-XdAhUHliwKHW39B88Q9QEwAHoECAUQBA#imgrc=ZMLr2_LRkMXsDM:

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare