Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat Grandvitara 2000 benzina


Postări Recomandate

Salut, dupa o experienta placuta cu Daihatsu Feroza 1,6,16V pe care din pacate nu o mai pot folosi (am fost lovit din spate si a rezultat dauna totala) doresc sa ma indrept spre Suzuki Grandvitara 2004 motor de 2000 benzina ,as dori ca cei ce cunosc modelul sa ma sfatuiasca putin.Sunt interesat de fiabilitatea motorului,consum si cam la ce ar trebui sa fiu atent la achizitie.Multumesc anticipat celor care isi fac timp sa ma lamureasca.
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Grandvitara 2000 benzina

 

Salut1

2.0 16v este foarte fiabil. Cel mai bun motor pus pe Grand Vitara prima genetatie.

LWB are un consum de cca 8l/ 100 km( la 90-100 km/ h). SWBare un consum putin mai redus.

Intrebi la ce trebuie sa fii atent.

- Asculta motorul rece si cald.

- Verificare mecanica- tehnica( inclusiv 4x4).

- Daca exista posibilitatea ridica si capacul colbutori sa vezi 'coloarea' din interior.

- Verificare in mers( inclusiv 4x4). Daca CV manuala are zgomote in treptele 3 si 5, nu e motiv de ingrijorare.

- Verificarea tablei, sasiului, inlaturat mocheta in zone critice, pentru depistarea eventualelor zone corodate.

 

Aceste aspecte imi vin in minte acum. Colegii poate mai adauga.

Editat de cmarin
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Grandvitara 2000 benzina

 

Motorul 2.0 V6 cica e de evitat, restul sunt ok.

2.0 16 valve e compromisul ideal intre 1.6 (mai putina putere) si 2.5/2.7 (la care sare impozitu in aer)

 

PS: Cele pe motorina nu sunt facute de Suzuki, si sunt pareri si pareri. (Lumea zice ca n-ar fi asa fiabile)

  • Like 2

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Grandvitara 2000 benzina

 

Motorul 2.0 V6 cica e de evitat, restul sunt ok.

2.0 16 valve e compromisul ideal intre 1.6 (mai putina putere) si 2.5/2.7 (la care sare impozitu in aer)

 

PS: Cele pe motorina nu sunt facute de Suzuki, si sunt pareri si pareri. (Lumea zice ca n-ar fi asa fiabile)

 

2.0 V6 nu exista pe GV1. Doar 2.5 V6.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Sfat Grandvitara 2000 benzina

 

la vitara mea, 1993, 4 usi bate vantul prin manerul de la usi, buzunar usa etc de rupe. nu este izolata mai deloc. banuiesc ca asa sunt toate ca asa au fost gandite. masina baga ea caldura, radiator nou, termostat ce deschide la temperatura mai mare ...dar tot nu se face prea cald din cauza ca nu este "sigilata".

 

la vitara gen II 98-2005 exista aceiasi problema?

  • Like 1

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Grandvitara 2000 benzina

 

la vitara gen II 98-2005 exista aceiasi problema?

 

La Grand Vitara gen I 1998-2005 nu am problema asta. Usile se inchid bine, si se incalzeste ok. La racit nu e chiar ca la masinile noi. AC-ul e mai slabutz.

 

PS. In potiere, sub fata interioara ar trebui sa ai o folie lipita etans, contra prafului. Multi n-o mai pun la loc dupa ce umbla acolo. Nu e normal sa intre vantul pe la manere.

Apoi, poti verifica chederul sa calce ok. Poate e imbatranit, sau poate e stramb ceva si intra aerul (la Vitara veche aveam pragul pe o parte calcat/turtit un pic, si-mi intra praf pe acolo)

  • Like 1

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare