Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sasiu ruginit la Discovery 2


Floriin

Postări Recomandate

Salutari,

 

Se pare ca de ce ti-e frica nu scapi.

Stiam ca Discovery-urile au probleme cu rugina in partea din spate a sasiului, asa ca am vrut sa verific intr-o portiune care era cea mai afectata.

Dupa ce am ciocanit si a cazut rugina casanta, au ramas niste gauri, le vedeti in fotografii.

M-am oprit, caci am vazut ca am prea mult succes. :wink:

 

Ce imi recomandati, reconditionarea lui sau inlocuirea cu unul second hand?

Mai era varianta sa-l vand, dar am bagat multi bani in el SI pe care nu ii mai recuperez (intercooler Allisport, tunning de la Alive, toate radiatoarele/racitoarele, suspensie si multe altele).

 

Stiu ca este o operatie dificila si lunga, putine ateliere se inhama la asa ceva, dar aveti o recomandare catre un atelier de prin Bucuresti sau imprejurimi?

Am gasit un atelier din Brasov, dar prefer ceva mai aproape, daca se poate.

 

Multumesc.

11.thumb.jpg.9fb4389f0fa5a861fb57ee1f88059a99.jpg

22.thumb.jpg.f3d713fffa3e79b27427505b658d9cb7.jpg

33.thumb.jpg.51e83ed866b5f02a1cbfa4b6fadf75b4.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sasiu ruginit la Discovery 2

 

Am primit si vesti bune. Am urcat-o pe rampa la un atelier si numai ultimul sfert de sasiu este afectat, ceva comun la Discovery.

De aceea se si face acea parte ca piesa de schimb.

 

Restul sasiului arata bine, iese la spalat :)

1664011448_rearchassis.jpg.d730fee025656845b1d02775a8cff276.jpg

Editat de Floriin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sasiu ruginit la Discovery 2

 

Si la mine e ruginit dar nu chiar asa...carpeste-l pe ala,nu merita deranjul alta solutie...in afara de grija la ce remorchezi altceva nu ai ce pati,restul e zdravan si nu prea rugineste...

E prost gandit acolo,se aduna mizerie si obtureaza gaurile de drenaj...

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sasiu ruginit la Discovery 2

 

Am vazut ca se gasesc separat numai grinzile afectate, ceea ce iese aproape la jumate de cost.

 

Stau in cumpana daca sa desfac tot sasiul si sa ii fac tratament complet (sablat, zincat, terosonat) sau varianta light, in care se curata totul pe dedesubt, fara demontare sasiu, apoi terosonare iar in sasiu bag ceara/ulei.

 

Nu cred ca ma despart de ea mai devreme de 5 ani, si nici daca o vand sa nu dau o teapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Sasiu ruginit la Discovery 2

 

Am primit si vesti bune. Am urcat-o pe rampa la un atelier si numai ultimul sfert de sasiu este afectat, ceva comun la Discovery.

De aceea se si face acea parte ca piesa de schimb.

 

Restul sasiului arata bine, iese la spalat :)

 

Salut! Ai gasit undeva sasiu nou partea din spate ca in poza?La ce pret si unde?Merci!

Viva 4x4!:grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sasiu ruginit la Discovery 2

 

Salut,

 

Eu sunt in studiu de piata si caut un loc unde pot repara si reconditiona sasiul.

Este greu sa gasesti un atelier sa vrea sa faca lucrarea la un pret la vrei si tu sa platesti, caci este o lucrare de durata si nu se prea baga nimeni.

 

Daca daca te intereseaza piesele de sasiu, intri pe link-ul de mai jos de la Britpart, gasesti coduri pentru diferite piese de sasiu.

Codurile le bagi in Google si ies preturi.

https://www.britpart.com/parts/repair-and-service-parts/chassis-and-body-components/chassis-and-body-parts/discovery/discovery-2/

 

Pe Island4x4 am gasit numai picioarele separate, si piese+trasnport iese cam la jumatate dacat sfertul de sasiu din poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Sasiu ruginit la Discovery 2

 

Noutati:

 

Dupa ce am studiat piata cateva saptamani, incercand sa ma decid intre reparatie locala sau reconditionare completa, solutia salvatoare a venit de unde nu ma asteptam.

Sotia mi-a spus ca o colega are sot tinichigiu si sa vad daca iese ceva.

Omul a vazut despre ce este vorba si mi-a facut o oferta, si confuz fiind, l-am intrebat mai tarziu daca cifra este in lei sau euro :grin:

Era in lei, desigur, asa ca am acceptat pe loc.

 

Din ce s-a vazut dupa demontare si taierea partii bolnave, afectata este numai partea inferioara a curburii sasiului din spate, restul sasiului este in regula, ceea ce este o veste excelenta.

Asa ca se vor inlocui numai picioarele defecte, se vor reconstrui in intregime picioarele din tabla de 3mm si va pune, ca la original, corniere in fiecare colt, de 3mm.

Atasez cateva poze de la "biopsie" si un picior nou, am inteles ca si cel de-al doilea e gata.

 

Am 2 intrebari la cei care se pricep, prima, in ceea ce priveste tratamentul dupa reparatie:

- sasiul va fi curatat in intregime la exterior si protejat cu un primer acrilic, apoi dat cu un teroson "extrabody hs" de la sprint

- in interior se va da cu o ceara, tot de la sprint.

 

Este suficienta protectia sasiului sau aveti alte sugestii?

 

A doua intrebare este daca trebuie deconectata bateria/ECU inainte de sudura pe sasiu.

Meseriasul mi-a spus ca are un aparat care se pune pe conectorii de la baterie, care sa previna socuri nedorite, dar pastreaza alimentate sistemele care ar da eroare daca se deconecteaza bateria mult timp.

Nu stiu despre ce este vorba, este bun aparatul ala sau sa insist sa deconecteze bateria si ECU?

s8.thumb.jpg.833a160a0ece95ccd0c875a30630f7c3.jpg

s7.thumb.jpg.2adcb800c0ba44ed53cf5991b9660e30.jpg

s6.thumb.jpg.7ec32e2e1736461804ca422586802b57.jpg

s5.thumb.jpg.2fe6c033db45079c49b65159d5985180.jpg

s4.thumb.jpg.ab3da885485319d530d9bd97fa3a4d22.jpg

s3.thumb.jpg.3b1af8f27f0313b149468f8565532446.jpg

s2.thumb.jpg.5b77f318bd62c52a7ed0c654e1b71a17.jpg

s1.thumb.jpg.5c7acef2bd1f36f9d783858173aa02e1.jpg

Editat de Floriin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sasiu ruginit la Discovery 2

 

Daca are acel dispozitiv care se pune pe bornele bateriei, aceasta nu trebuie deconectata.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sasiu ruginit la Discovery 2

 

Din atatea discutii deduc ca e foarte greu sa scoti o borna la baterie, deci trebuie un aparat de sudura "special".

Partea proasta e ca "burlanul" ala nou din tabla nu pare a fi ceea ce trebuie, asta daca tinem seama ca e vb despre un sasiu si nu o streasina de casa. Bombe pe roti bre ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sasiu ruginit la Discovery 2

 

Mersi Giorgel.

 

Luigi, eu l-am rugat pe meserias sa scoata borna, el ca nu e nevoie are aparat. Am repetat rugamintea si el asigurarea.

Acum pentru linistea mea, voiam sa ma asigur si de la colegii de pe forum, sper ca am procedat corect.

Depre burlan, sper ca la final sa arate mai profesional. In el vor fi corniere pe cele 4 colturi, intocmai ca la cel original

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sasiu ruginit la Discovery 2

 

troacele astea au 20 ani vechime , eu nici peste noapte nu le las cu borna pusa, daramite cand sudeaza proletaru ceva la ele.

Astept cu interes burlanul profi sa-l vaz ...

 

Spor in toate iti doresc

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Salut Florlin,

Sunt nou pe forum,am aceeasi problema de rugina la sasiu la pick up mazda b2500

Daca cumva vezi mesajul spune-mi si mie te rog unde ai rezolvat problema si cam cat te-a costat,

(Daca mai e si alcineva in aceeasi situatie poate ma sfatuieste cineva)

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare