Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pareri/sfaturi SUV 4X4


Jackob

Postări Recomandate

Buna seara!

Imi cer scuze ca lansez din nou in discutie o problema dezbatuta in trecut, dar as avea nevoie de pareri actualizate. Momentan detin o toyota rav 4 din 2001 si, desi sunt foarte multumit de ea, cred ca a venit vremea sa o schimb asa ca v-as ruga sa-mi impartasiti recomandarile voastre legate de o viitoare achizitie.

Bugetul disponibil este aprox. 7-8000 euro, in cazuri extreme poate creste spre 9000. Ma intereseaza ceva 4x4 care sa nu-mi provoace emotii ca as putea ramane in zapada in parcare, cu un consum acceptabil (mentionez ca o sa parcurg cca 100 km zilnic). O sa o folosesc in general pe asfalt. De asemenea as prefera sa fie cat de cat spatioasa (suficient pentru o familie cu un copil mic).

M-ar fi atras un Duster dar am auzit destule pareri contra asa ca nu prea stiu ce sa aleg. Ca variante am mai studiat Qashqai, Tiguan, rav 4 ceva mai nou, dar nu am foarte multe informatii. Accept si alte variante.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Am mers, cu un Duster 4x4, pe teren, fara nicio modificare, doar cu AT-uri BFG. Mie mi-a placut cum merge. Nu stiu ce pareri contra lui sunt, dar nici nu am studiat problema.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

orice ai lua, in varinata tiguan,qasquai si alte 4x4 din categoria Dusterul le bate la inaltime-ca acolo ramai suspendat si intretinere-ieftina si foate ieftina prin comparatie directa.

Mergi linistit pe duster daca nu ai mofturi de clima, conditii extra in masina . Este un tractoras cinstit si care tine cu casa.

 

Situatia se schimba daca vrei siguranta de 5 stele, airbaguri, radio,gps,tv si alte chestii electronice care nu prea exista si nu sunt comode la duster si cel mai important clima...Are doar un AC cam la nivelul anilor 95-99 orice model la banii aia.

 

dar , comparand cu orice alt suv, este cea mai ieftina masina de tavalit.... :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Multumesc pentru sfaturi. Avand in vedere ca o voi folosi in mare masura pe drumuri asfaltate, as prefera ceva mai mult confort in detrimentul calitatilor pentru off foad. Nu refuz varianta Duster, dar parerile celor cu care am mai discutat ma fac sa cred ca un Duster cu 4-5 ani mai "tanar" nu se ridica la calitatea altor marci mai in varsta desi pretul e cam acelasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Multumesc pentru sfaturi. Avand in vedere ca o voi folosi in mare masura pe drumuri asfaltate, as prefera ceva mai mult confort in detrimentul calitatilor pentru off foad. Nu refuz varianta Duster, dar parerile celor cu care am mai discutat ma fac sa cred ca un Duster cu 4-5 ani mai "tanar" nu se ridica la calitatea altor marci mai in varsta desi pretul e cam acelasi.

 

 

depinde ce calitate iei ca etalon.....

 

eu urasc dusterul pentru ca este ....spartan.si iubesc electronica muuulta de vitara pt senzatia de interior cu 7inch display, Apple Car Play si cutie automata si padele pe volan. dar ce face una nu face cealalta....

 

Iubesc dusterul care merge fara greturi si in 175000 i-am schimbat o data basculele....la 170.mii. si care merge la service si pleaca cu cateva sute cheltuite....pe cand vitara la o revizie amarata a fost 1400 lei, dublu. Si este o masina din categoria entry-ieftina si fara mari bube.

 

in sfarsit, depinde unde te raportezi. la X3 2011 turbo+ electronica aferenta a costat 2800 lei in prima saptama dupa ce a venit din DE.... dupa doua luni,s-au inmuiat pe drumurile cu gropite in obraji din RO si ceva bucsi-bielete....in doua luni a sarit de 1000E, bani care au fost bagati in Duster de nou si pana acum, in niste ani ...:grin: dar PLM, BMW.....tata, 64 ani, pensionar la a doua tinerete, fita...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Salutare, am in familie un Freelander 2 si mi se pare o masina care le cam impaca pe toate, merge preponderent pe asfalt dar am incercat-o de cateva ori si pe teren....mai noroios si s-a descurcat cu brio, sincer mult mai bine decat Rav4. In conditiile in care ai nevoie de spatiu si confort atat in teren cat si pe asfalt iti recomand asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Revin cu cateva modele care mi-au atras atentia in timpul cautarilor: Suzuki sx4, vw tiguan, volvoxc60, renault koleos, nissan qashqai, mitsubishi asx, mazda cx7, kia sportage, hyundai ix35, ford kuga... M-ar ajuta enorm parerile voastre... Nu exclud nici o alta varianta. As prefera totusi sa nu fie mai "batrana" de 2010 iar capacitatea motorului sa nu fie mai mare de 2.0 - 2.2.

P. S. Nu am renuntat definitiv nici la varianta Duster, dar doar mai nou de 2014...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Revin cu cateva modele care mi-au atras atentia in timpul cautarilor: Suzuki sx4, vw tiguan, volvoxc60, renault koleos, nissan qashqai, mitsubishi asx, mazda cx7, kia sportage, hyundai ix35, ford kuga... M-ar ajuta enorm parerile voastre... Nu exclud nici o alta varianta. As prefera totusi sa nu fie mai "batrana" de 2010 iar capacitatea motorului sa nu fie mai mare de 2.0 - 2.2.

P. S. Nu am renuntat definitiv nici la varianta Duster, dar doar mai nou de 2014...

 

Dupa mine, te uiti la prea multe modele/marci. Asa nu cred ca vei ajunge la o concluzie. Eu as alege intre maxim 3 care-ti plac mai mult. In ordinea preferintelor, eu as alege intre Mazda, Hyundai si Suzuki (Vitara, nu SX4). As merge pe una din marcile asiatice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Dupa mine, te uiti la prea multe modele/marci. Asa nu cred ca vei ajunge la o concluzie. Eu as alege intre maxim 3 care-ti plac mai mult. In ordinea preferintelor, eu as alege intre Mazda, Hyundai si Suzuki (Vitara, nu SX4). As merge pe una din marcile asiatice.

 

Dupa cum am spus, cam astea mi-au atras atentia la prima vedere. Urmeaza sa restrang lista pe masura ce aflu mai multe detalii. M-ar interesa, eventual, si unele argumente pro/contra care sa sustina optiunile/opiniile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Pai trebuie sa te hotarasti ce model vrei si exact din ce ani. Fiecare are ceva specific si aici nu prea sunt posesori de asa ceva mai ales noute.

Mazda- banui ca vrei -Mazda cx7 este deja veche si scumpa...inforator de scumpa la piese via reprezentanta.A scapat un amic de ea, si-a luat Tucson nou.

Vitara vrei generatia 1 de GV- recomandam cu mare placere benzina sau diesel dar nu cred ca vrei pana la 2005 .

 

Vitara 2 nu cunosc.

 

New Viatara am doar pt asfalt. 4x4 este cam gluma, merge pe asfalt alaturi de orice turism avand avantajul tractiunii mai destepte dar super ok pt strada. Din punctul meu de vedere,momentan se asteapta facelift, modelul 2015-2018 este scump SH si la reprezentanta gasesti nou dar ce mai este prin stoc, fiind oprita productia din iulie pt retehnologizare.

Pt tavalit, eu as lua una 2x4 Sh mai ieftina si cu acelasi interior frumos....

Hyundai nu conosc ce ani-modele vrei pot sa-ti spun ca Santa fe si tucson la banii aia care esti tu dispus sa ii dai au ceva chichite rezolvabile la diesel SI tucsonul benzina este foarte ok cu gaz, altefl avand un consum mare.

 

La toate auto de aproape 10 ani treb sa fii putin mecanic si sa ai service/mecanic priceput, ca altfel devii victima....

 

revenind- nu stiu cum dreak dar adevarul asta este, mereu ramane Dusterul ca verianta de compromis cel mai ok - cel mai prost ,urat si cel mai spartan dar cel mai ok din punct de vedere achizitie-intretinere-buget redus. Trecere ca 4x4 peste orice enumerat aici, ieftin si service cam oriunde.... plus , sa nu uitam isi pastreaza pretul ca Toyota...dupa niste ani, iei totusi bani pe el. La Suzuki, dupa 5 ani....nu vrei sa stii unde ajunge.Vitara 2 era cum ceva timp 10.000 acum pleaca de la 3500....

 

ma voi opri cu sfaturile cred ca dau prea multe si nu esti dispus sa asculti sau nu intelegi, ceea ce este acelasi lucru-pierdere de timp pt mine.

 

Spor la cautat.

 

PS: am editat greseli de punctuatie .sper ca pe toate .

Editat de RZV
  • Like 1

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Am mai scris, am avut la ex. job Dustere folosite in teren, telefonie mobila.

Toti operatorii au in flote asaceva pentru deplasari "usoare", asta la noi insemna drum fara bolovani mari.

Acolo doar cei cu NP300 mergeam, in rest se descurcau de minune Dusterele.

Ca masina de deplasari era excelenta, comoda, consum onorabil si fiabila.

Ca dotari dupa mine era buna, totusi nu uit ca in NP aveam pe jos ...o mocheta ca linoleul! da era numai buna cind veneai

incaltat cu "opinci" de noroi, oricum te stergeai afara tot mocirla lasai in masina.

Avantajul era ca sa curata usor, avantaj ca intretinere, arata aiurea de tot dar nici nu aveai depozit de praf in

mocheta.

Toate sint cu dus-intors dar ca masina universala Duster este excelent.

Dupa primul contact, un coleg si`a luat ca masina personala tot un Duster asa multumit a fost de el si avea

Km la greu pe Pajero Sport, Navare ...

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Tiguan si Koleos le-as scoate din lista.

Mergi pe asiatica (japoneza sau coreeana). Partea cu costuri crescute de intretinere poate (sau nu) fi o problema, dar mai importanta este fiabilitatea. Degeaba platesti o piesa cu 30% mai putin, daca va ceda la 30% din durata de viata a celei mai scumpe.

Dusterul este o optiune buna, dar cu un confort redus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Suzuki Grand Vitara 2010+

VW Touareg 2.5tdi 2009+

 

Ambele au reductor (nu as mai lua SUV fără reductor)

'Obligatoriu' as pune kit de înălțare (2-3cm măcar) și roți AT / HT cu o mărime mai mare (gen 245/65.xx în loc de 235/60.xx)

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Salutare din nou, la maxim 9000 euro nu cred ca va gasi un Touareg 2009+ intreg niciodata, dar va gasi unul din prima generatie(pana in facelift) in toate mintile. Am condus destul de mult modelul R5, atat gol cat si cu platforma dupa, are o tinuta de drum exemplara pentru o masina atat de mare, e aproape ca si cum ai conduce un turism, se descurca bine in orice situatie cat timp te limitezi la lucrurile pentru care a fost construit, poate si in teren binisor, destul de fiabil pentru un VW, dar are doua mari minusuri, cel putin din punctul meu de vedere dupa cum urmeaza:

1. Consuma extraordinar de mult, adica nu am reusit sa scot consum mai mic de 12% niciodata, avand cutie manuala.

2. Foarte scump la intretinere, absolut orice piesa este scumpa, aftermarket vorbind, original nu am avut curaj sa verific.

Ca idee, a fost nevoie sa schimbam de doua ori in vreo 60.000 km arborele cu came, dar a fost o masina care a muncit mult.

Tragand linie dupa toata experienta avuta cu Touareg R5, daca vrei o masina comoda, ideala la drumuri lungi si ok ca fiabilitate merge, daca vrei sa o tavalesti prin namoale si offroad extrem nu merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Da, întreținere este scumpa. Satisfacția este mare :)

Nu știam ca 2.5-ul are un consum atât de mare. Probabil 12% în oraș, nu? Afară - ma aștept sub 9 - https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-touareg-IDbqtai.html

 

Ca și la V10, trebuie ulei special (0W30 cu norma specifica) care sa reziste distribuției pe roți dințate. Dacă se pune 'clasic', ce recomanda reprezentanța, apar probleme.

 

În fine, primești multă mașină :) la banii ăștia.

 

Pentru o mașină care sa țină cu buzunarul, poate Suzuki GV-ul e mai indicat

ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pareri/sfaturi SUV 4X4

 

Salutare din nou!

Am reusit sa restrang lista de optiuni. Am ramas pe variantele de nissan qashqai cu motorizari de 1.5, 1.6, chiar si 2.0, grand vitara si nelipsitul duster. Oricare dintre ele ma intereseaza doar fabricatie dupa 2010.

M-ar ajuta cat mai multe informatii referitoare la fiabilitate, costuri de intretinere, etc pt nissan si grand vitara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare