GTC Auto Shop
Pagina 11 din 11 PrimulPrimul ... 4567891011
Afisez rezultatele 101 la 102 din 102

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    43
    Masina
    Opel Frontera - fara motor :v

Implicit Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

Citat Postat original de matteo_tgv Vizualizare Mesaj
    (...)
    @stelea: deci nu mai mergi la bulgari? Pai sa gasesc alta varianta sa trimit lampa :) Ne auzim pe lumina la un tel sa-mi povestesti cum fu cu instalarea.
    (...)
    Ba ma duc, n-avea treaba dusul cu gazul
    Ne auzim pe lumina
    4x4MANIA is where we are !!!

Data Inscriere
    Feb 2012
    Varsta
    39
    Masina
    Pajero MK3 3.8, ML 320 W163

Implicit Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

Un mic update. Am schimbat filtrele pentru GPL, unul pentru stare lichida - mic, rotund, un fel de carton, celalalt metalic pentru gaz. Cel mic era cam imbacsit cu un fel de pilitura fina si rosiatica, repet aproximativ 10.000 km. Din cate imi aduc aminte la 15.000 se efectueaza (prima) revizie si schimbarea filtrelor aferente.
    Ideea a fost ca am facut o recalibrare inainte de schimbarea acestora si mi-a dat ca sunt subdimensionate duzele injectoarelor de gpl. Dupa inlocuire nu a mai aparut mesajul de atentionare si merge mai usor. Am setat sa colecteze hartile in 1500 de puncte fata de 1000 si chiar au inceput sa se suprapuna dupa aproximativ 40 km.
    Timpii de injectie pe benzina trebuie sa ramana aproximativ la fel si cand se trece pe GPL, se mai modifica linia de amestec(sus - jos) sau diferenta sa nu depaseasca 3%. Si un plus de 5% la relanti + adaptare OBD permanent.
    Se mai poate seta pana la un plus de 15% in turatii mari...mai ok pentru depasiri.
    Mici detalii...
    Ce ulei de motor folosesti?

Pagina 11 din 11 PrimulPrimul ... 4567891011