Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)


matteo_tgv

Postări Recomandate

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

@4L Limited - OK, da de stire. Este unanim recunoscut ca Patrol stock este mai capabil in teren decat LC90 stock. Daca vorbeam de LC80 sau LC70, treaba ar putea fi invers. In primul rand, Patrol este un off-roader autentic, cu punti rigide pe fata iar LC90 are bascule. Dar mie mi se potriveste mai bine LC, nu mai intru in detalii de ce. Sunt curios: LC-ul 90 in cauza avea blocant pe spate? Daca da, s-a folosit?

 

@nessum: m-am gandit si la roof tent dar sunt convins ca ursul urca si acolo, atlfel poate mergeam si pe linia aia :) In plus, nu vreau nimic sus pe masina in mers, am de mers si distante lungi prin tara si e mai bine fara.

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

..... Import China. Se pare ca este calitate apropiata de ARB ori Hannibal! :cort

 

S-o crezi tu !

Cand s-o apropia calitatea ARB de copiile no-name -made-in-fundu`Chinei atunci o sa se suie si scroafa-n copac !

Ce naiba nu va mai saturati de ieftinisemele astea dubioase ?!?

 

Da, stiu ca ARB probabil ca-si produce multe produse in China , dar macar respecta standardele ARB, la naiba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Sa stapanesti sanatos acaretu.

 

Referitor la comparatiile ARB - alte fieratanii, discutia e foarte simpla. Nu prea ai ce compara. Incepand de la pret (o “copie” este undeva la sub 25% din pretul unui original) si terminand cu calitatea produsului. Din ce stiu eu 99,99% din produsele de top se fabrica in tari unde mana de lucru este mai ieftina adica Taiwan, China, Malaiesia samd. Standardul privind calitatea insa este pastrat de brand.

 

Piata de accesorii 4x4 este in continua transformare si tinde sa se muleze foarte bine pe nevoile consumatorilor. In ultimul timp am intalnit foarte multi utilizatori la care mai important este sa aiba neaparat un lucru decat sa aiba un lucru de calitate. Tendinta “vecinul are o capra, eu o sa-mi iau doua” e la moda in acest moment.

 

Din punctul meu de vedere echiparea masinii ar trebui sa se faca gradual si strict pe nevoile consumatorului nu dupa un model anume. Odata cu accesorizarea trebuie avut in vedere atat schimbarea de masa a masinii cat si ireversibilitatea unor modificari. De asemenea trebuie avut in vedere un aspect foarte important si anume “legalitatea pe strada” (desi nimeni nu vorbeste se iau tot mai multe taloane pe tema unui bulbar de fier, unor roti mari iesite din gabarit samd)

 

Trebuie avut in vedere ca bricolarea masinii cu scopul de a atrage privirea are multe taisuri mai ales daca masina este inmatriculata de circulatie in Ro.

 

In ceea ce priveste circulatia in Ro a masinilor cu volan pe dreapta as obliga utilizatorii sa schimbe farurile masinii cu unele ptr circulatie pe partea stanga si dotarea masinii cu mijloace de semnalizare, asigurare (oglinzi) corespunzatoare.

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Iata ce am mai facut si constatat azi:

 

1. Am urcat-o pe o rampa si am luat-o la bani marunti.

 

.............................................

 

Azi sunt chiar si mai fericit decat ieri! :) <3 :D

 

Pe langa altele, ai reale calitati de povestitor. E o placere (chiar cronofaga fiind) sa te citesc. :h5

Editat de ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Legat de "legea" cu volanul pe dreapta:

 

A fost defapt o initiativa/propunere a ACR acum vreo 3 ani, care incerca sa legifereze ca:

- MASINA cu volan pe dr sa aiba oglinzi periscopice (mi se pare de bun simt)

- SOFERUL sa aiba permis emis de o tara unde se conduce pe stanga :-x

- SOFERUL sa faca un curs de condus masina cu volan pe stanga, pe partea dreapta a drumului, cu instructor specializat. :-x

 

De atunci, periodic sare cineva cu "stire bomba" pe facebook si prin alte parti, ca se va da lege... si alte alea. Nu cred sa se fi facut ceva oficial in directia asta. Doar cancan.

 

Cat despre interzicerea importului/inmatricularii/circularii masinilor cu volan pe dreapta in Romania ... nu s-a pus problema. Ba chiar era un exemplu cu nus ce tara care a incercat asta, si si-a luat penalizari de la UE, ca nu se poate interzice dreptul la proprietate si circulatie pe criteriul asta.

Editat de Astral
VREUN / VREO ....FARA CRATIMA ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Am fost ieri la o verificare service amanuntita, am gasit un amortizor rupt pe spate (ala l-am rupt eu la fragezire, pe spate erau cam vechi) si pivotii superiori cam moi.

 

Preventiv, ca sa ma asigur ca ma tine masina, am facut comanda asta de piese (autokarma.ro - preturi foarte OK), astept sa soseasca, mai am de luat fluidele, astept azi oferta de la un magazin local:

257256442_primelepiese.thumb.jpg.6a7e9fd0264a296aeace3dfc4a91a6ce.jpg

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Bravo dom'le, sa o stapanesti sanatos! Cum faci, cum nu faci, tot la 'benzen' ajungi :grin::h5

De frumoasa, e frumoasa, devreme banuiesc ca o duci acasa, am vazut ca ai si 'fragezit-o' :ha: ce sa mai, v-ati gasit unul pe celalat :top

 

Sa ai parte de ea si sa te bucuri de cat mai multe iesiri in natura :h5

 

PS: Iti dai seama ca dupa discutiile aparute imi e frica sa mai vin in Romania cu masina :grin: :dr2

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Hehe, multumesc de urari. Despre restul sperietorilor cu RHD-ul, eu zic sa nu-ti faci griji ;)

  • Like 1
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Ce marca de curea/role pentru distributie vei folosi?

 

Si bujiile trebuie schimbate.....am inteles ca trebuie cu doi electrozi sau cum se numesc.

 

Saptamana viitoare am programare la facut evacuarea cap coada inox ....dupa va primi OME +5 .

 

Inca ma documentez despre distributie si bujii

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Man, sa o stapanesti sanatos.

Fostul proprietar este om serios, masina este intradevar super.

 

Acum daca,imi permiti in sfat binevoitor - din folclor, prieteni si viata (am auzit/vazut minim 3 intamplari adevarate in timp cu pivotii de 90 )-- nu-i pune alti pivoti decat originali Toyota. Scumpi, mult mai scumpi dar singurii care rezista.vezi detalii la baietii de la Agnita, ei au un 90 si au patit-o cu pivotii . Prin topicul lor gasesti detalii -cod original, de unde au luat si la ce bani....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Salutare,

 

multumesc de info. Daca mi-ai indica si link-ul acelui topic, ar fi mai usor :)

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Am gasit ceva aici dar mai departe nu am scotocit. Cred ca este inceputul povestii. intreaba detalii in PM.

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?93178-Toyota-Land-Cruiser-95-a-k-a-Rubi

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Multumesc! Nu zice de originali ci e vorba de aia ieftini si aia scumpi. Dar e o informatie buna!

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

nu-i pune alti pivoti decat originali Toyota. Scumpi, mult mai scumpi dar singurii care rezista.vezi detalii la baietii de la Agnita, ei au un 90 si au patit-o cu pivotii . Prin topicul lor gasesti detalii -cod original, de unde au luat si la ce bani....

 

Poti sa ii pui si din aur incrustat cu diamante. Acei pivoti sunt slabi. Am avut 90 ...nu vorbesc din "folclor". Si nici nu-mi voi mai lua vreodata asa ceva ... :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Am vazut niste fotografii de genul, cred ca la acelea te referi. Intrebarea mea este: un rand de pivoti noi, din cei mai scumpi (gen 200 si ceva de lei bucata), cat de repede se duc? Adica, la un regim de utilizare zilnica nu foarte violenta, tin macar 2 luni?

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Acuma, pe bune, nu ma faceti sa-mi iau Patrol, tocmai mi-am luat Toyota. Sa ma bucur si eu de ea macar anul asta, zic. O veni si un Patrol dupa dar acum ma gandesc ca e prea devreme.

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

sa fim seriosi....daca dai ca nebunu in masina se duce repede....indiferent de ce marca e......daca mergi ca omul normal la cap....tine mai mult sau mai putin in functie de marca :grin: si de intretinerea aferenta

 

personal nu m-a lasat in padure nici o masina chit ca a avut punte fata rigida chit ca a avut bascule pe fata

 

poate ca ma dau eu mai soft si de aia :grin::grin::grin:

 

ps....nu te speria cum ai grija de masina...asa are si ea grija de tine si ca la toate japonezele mergi pe original...after marketurile nu sunt ce trebuie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

sa fim seriosi....daca dai ca nebunu in masina se duce repede....indiferent de ce marca e......daca mergi ca omul normal la cap....tine mai mult sau mai putin in functie de marca :grin: si de intretinerea aferenta

 

personal nu m-a lasat in padure nici o masina chit ca a avut punte fata rigida chit ca a avut bascule pe fata

 

poate ca ma dau eu mai soft si de aia :grin::grin::grin:

 

ps....nu te speria cum ai grija de masina...asa are si ea grija de tine si ca la toate japonezele mergi pe original...after marketurile nu sunt ce trebuie

 

Aici te contrazic cu aftermaketurile ...exista si aftermaketuri bune ...sa stii ... de multe ori platesti "punga" ...si nu piesa.

In alta ordine de idei ... la tipul asta de masina cu cat il inalti mai mult cu atat apar problemele mai repede ...Are avantajul de a fi o masina cu garda la sol mare dar din punctul meu de vedere e mult prea ingusta, cu centrul de greutate prea sus.

Cu pivotii ... daca nu te dai la ea grav ... te tin si aia aftermaket. Mai ales la "raid" (viteza mare pe denivelari), trecut in forta pe bolovani samd ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Ioane...stii tu ff bine ce am vrut eu sa spun:grin:

 

eu ma refer doar la masina stock......cand inalti asa o masina primii care iti spun pa....sunt pivotii...oricum are garda la sol destula

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Multumesc ambilor colegi pentru lamuriri.

 

Nu modific masina, nu fac chestii grave cu ea, nu fac cascadorii si nici nu ma grabesc prin pietre. Eu omor masina doar la fragezire, cand tocmai am luat-o, sa vad ce pica, sa stiu ce trebuie schimbat. Apoi o folosesc destul de normal. Mai sunt si episoade cand, datorita misiunii respective (sa zic asa), mai trebuie sa fortez ca sa ajung in anumite locuri si uneori ii dau omor grav, daca nu se poate ajunge altfel, dar nu asta e regula si, oricum, eu la mecanic merg des, preventiv. Sunt chiar ipohondru: merg la verificare chiar si cand totul e OK si, cand aud sau observ chiar si cea mai mica chestie, urgent la mecanic. Bag bani in masini, intretin fara limita de costuri sau eforturi. Nu sunt comod cand vine vorba de masini. Vreau sa ma bazez pe ele si le dau si mai mult decat le trebuie, sa fiu eu sigur.

 

In teren merg destul de incet. O mai calc uneori pe forestiere mai netede dar nu exagerez.

 

Nu cred ca pivotii aia trebuie schimbati saptamanal, totusi...

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Ioane...stii tu ff bine ce am vrut eu sa spun:grin:

 

eu ma refer doar la masina stock......cand inalti asa o masina primii care iti spun pa....sunt pivotii...oricum are garda la sol destula

 

Corect ce spui... ce dracu e cu porcaria aia la tine la descriere ..."toyota rosie ...

 

@Mateo ... eu am avut mai mult noroc la femei decat la Toyote ...in afara de un 80 ... cam toate seriile s-au rupt la mine ...si crede-ma ca nu sunt genul care sa ma uit la portofel cand e vorba de reparat masina.

Cand e vorba de Nissan ...aici pot sa spun ca am practicat toate tipurile de sex ...cu succes! :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pohta ce-am pohtit: Toyota Land Cruiser J9 3.4 V6 :)

 

Pfff.... am inteles. Sa vad cum ma inteleg cu ea. Probabil voi incerca si Patrolul, asa ar fi firesc :)

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare