Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa


ginghinac

Postări Recomandate

Imi cer scuze, nu am cautat daca mai este alt topic de felul asta, nu am timp sunt disperat....

Dati-mi o mana de ajutor . M-a sunat mecanicu ca cica a rupt capul unui prezon cand a vrut sa scoata chiulasa. Si cica trebuie alt motor. Din cate stiu eu se pot scoate si suruburile rupte.

Dati-mi va rog o veste buna....

Multumesc anticipa!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiuloasa

 

Ai perfecta dreptate, suruburile rupte se pot scoate relativ usor, exista extractoare de suruburi rupte.

Ce trebuie inteles din asta e ca se scoate relativ usor cu ele un surub rupt la stringere, nu unu rupt la desfacere din cauza ca era intepenit de rugina sau oxizi de aluminiu !

Aici e tot clenciul!

Alea daca sint blocate si s`au rupt deja impun munca serioasa pentru desfacere.

Ai noroc si a ramas ceva din prezon afara, e de bine sudezi o piulita pe el si incepi festivalul.

Ca idee, nimic nu ajuta la suruburi intepenite mai bine decit brenerul!

Brener, ulei penetrant, brener si tot asa.

E rupt in bloc la fata, sudor si incerci sa reconstruiesti o bucata din el pe care sa pui un cleste sau o piulita sudata.

Sudura ca electrod inox, E312 de preferat sau si mai bine WIG tot cu adaos inox 312.

Daca este adinc incerci extractoare de surub dupa ce ai incalzit bine zona si dat cu penetrant din belsug.

Exista o metoda infailibila cu electroeroziune insa trebuie sa vezi daca gasesti vreun atelier care mai are asaceva.

Pe timpuri aveai la unele atelierele de RK din agricultura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiuloasa

 

Multumesc Ioane, mi-a mai venit inima la loc.

Care a fost problema...

S-a rupt cureaua de accesorii si masina a intepenit, am dedus ca s-ar fi rupt si cureaua de distributie.

Am dus masina pe platforma la service. Mecanicu mi-a spus ca cureaua de accesorii cand s-a rupt a intrat inauntru si a sarit cureaua de distributie pe pe pozitie.

ESTE posibil asa ceva?

Ca urmare trebuie data jos chiuloasa si schimbate supape ca sigur s-au indoit si culbutori?

Este posibin asa ceva?

Asta este motivul pentru care au vrut sa dea jos chiulasa. Dar banuiesc ca au pus percutanta pe suruburi si le-au rupt.

Cica sa imi iau alt motor. Imi vine sa il calc in picioare.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiuloasa

 

Ma bucur mult ca macar ti`am inseninat seara, trebe sa existe o rezolvare pina la urma.

Culbutori indoiti...putin probabil, aia ii vezi dind jos capacul de la chiulasa.

Daca a "intepenit" masina sint sanse de supape indoite maricele.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiuloasa

 

Iti vine sa ii strangi de gat pe "mecanici astia".

Cica s-a rupt, nicidecum nu l-a rupt el. El nu este vinovat. Un mecanic cu experienta cred ca ar fi stiut sa il scoata fara sa il rupa. Ar trebui sa plateasca toata manopera de extractie si rectificare eventual.

Numai carpaci, nu mai gasesti mecanici buni. Cel putin fi OM corect si asumati vina, dal el nu a fost devina, surubul s-a rupt.

Sa vedem ce rezolv de luni.

Un mecanic bun prin TULCEA nu stiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa

 

Electrodul dedicat pentru suruburi rupte si extrageri dificile este X-Ergon XG-168 . Poate ca te ajuta informatia , cum cea mai sigura cale sa scapi de mecanicii incompetenti (implicit si de calcat in picioare si strans de gat ... ) e sa iti faci singur mecanica .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa

 

Exact asta si intentional, dar m-a prins pe nepregatite.

S-a rupt cureaua la intratea in Kaufland, asa ca platforma si direct la service, in speranta ca se rezolva repede.

Eu as fi programat momentul sa vina piesele mai intii, sa ma documentez, o zi libera si la atac, dar m-a luat prin invaluire :) .

Multumesc de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa

 

Ura s-a rezolvat. Dus masina pe platforma la un sudor, care mi-a scos 4 prezoane, 200 lei, iar pe platforma si la atelier. 400 lei distractia. Dar deocamdata doar chiuloasa e scoasa vedem ce s-a intamplat mai departe. Este mult 50 lei de prezon scos? Sincer mi se pare mult dar nu ai ce face in situatii din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa

 

Depinde de cum a fost rupt.

Daca totusi ai in vedere recomandarea mecanicului de motor nou:grin:... eu zic ca totusi ai scapat ieftin.

Ca idee, sa stii ca ala ce le`a scos a "transpirat" nitel, e cam ca la Loto, nici o data nu stii ce tragi.

Sint unele care merg din prima...altele iti rogi moartea linga ele, asta din experienta mea redusa.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa

 

Ioane nu cobi, da e acelasi mecanic. Am dus-o inapoi.

Am cautat alte ateliere 4 au spus ca nu se baga, 2 de abia peste o luna se va uita la ea.

3 nu au mecanici. Am innebunit cautand alt atelier. De asta am ajuns la un sudor la el acasa, si o voi aduce inapoi la acelasi mecanic, sa vedem ce a patit, ce s-a rupt.

Ce ar putea sa se rupa in varianta ieftina (numai niste supape indoite) sau varianta scumpa chiulasa tacheti si alte chestii.

Voi cei mai cu experienta, ce ati mai intalnit la ruperea curelei de distributie?

Sa imi fac o idee ce as descoperi, sa nu ma traga in piept mecanicul.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa

 

Nu stiu la altele, dar la LR 2,5D NA s-au indoit tijele de culbutor. Indreptate foarte profesional de niste bushmechanics carora le mai curgeau mucii inca, masina (din fericire nu a mea) a ajuns acasa fara alte probleme. Pana la urma improvizatia a fost cu caracter definitiv, masina inca mai merge cu aceleasi tije.

Deci depinde de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa

 

Masina am "pescuit`o" din service dupa ce colegii nostrii din alta localitate i`au terminat ambreiajul

intr`o zona cu noroi pe unde treceau doar TAF-urile. Am folosit`o doar 2 saptamini, pe perioada de reinmatriculare a Terreno2.

Era cu aceeasi motorizare dar ii "adaugasera" din soft cam 10Cp.

Era deosebit de frumos lucrata in interior, cu bun gust frantuzesc si dupa mine extrem de comoda si vioaie, trecusem de pe T2 2,7 Diesel.

O excelenta familiala pentru plimbari in natura.

Suspensia independenta lucra foarte bine pe denivelari, acolo unde fugea spatele pe bolovani la T2 asta a urcat fara sa iasa 1mm de pe traiectorie.

In rest n`am fortat`o deloc, este fara cutie de transfer si nu am vrut sa avem surprize cu ea.

Pe undeva Duster-ul mi`a reamintit de ea insa cu interiorul mult mai saracacios lucrat.

Sotiei i`a placut extrem de mult masina.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa

 

Cel mai tare la ea mi se pare scaunele din spate, se scot independent si se face platforma. Pui o saltea si... ca acasa.

Nu stiu exact care ii sunt limitele de offroad, dar deocamdata m-a scos de peste tot, cu cauciucuri adecvate. Treapta intii este foarte scurta sa compenseze lipsa reductorului. Iar pozitia la volan mi se pare super, ca la autobuz :ha:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa

 

Pai e destul de simplu de aflat...vezi cit de mare este diferentialul, planetarele si apoi te uiti macar la un 4x4 de categorie medie, Terrano 2 si ai cam aflat.

Cu alte cuvinte, din ce au constatat si colegii nostrii, nu mari.

Masina e tare faina pentru familie si o plimbare la munte, drumuri forestiere, etc.

Vit 1`a scurta este caracteristica la tot ce este de provenienta Renault.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiuloasa

 

Multumesc Ioane, mi-a mai venit inima la loc.

Care a fost problema...

S-a rupt cureaua de accesorii si masina a intepenit, am dedus ca s-ar fi rupt si cureaua de distributie.

Am dus masina pe platforma la service. Mecanicu mi-a spus ca cureaua de accesorii cand s-a rupt a intrat inauntru si a sarit cureaua de distributie pe pe pozitie.

ESTE posibil asa ceva?

Ca urmare trebuie data jos chiuloasa si schimbate supape ca sigur s-au indoit si culbutori?

Este posibin asa ceva?

Asta este motivul pentru care au vrut sa dea jos chiulasa. Dar banuiesc ca au pus percutanta pe suruburi si le-au rupt.

Cica sa imi iau alt motor. Imi vine sa il calc in picioare.

 

Sa iti ponegresti mecanicul intr-un spatiu public (unde evident poate vedea si dumnealui ) e precum ai scuipa chirurgul inainte sa te opereze , trebuie sa fii dus cu capul sa faci asa ceva ... ;)

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor, rupt cap prezon la chiulasa

 

Imi cer scuze, nu am cautat daca mai este alt topic de felul asta, nu am timp sunt disperat....

M-a sunat mecanicu ca cica a rupt capul unui prezon cand a vrut sa scoata chiulasa. Si cica trebuie alt motor. Din cate stiu eu se pot scoate si suruburile rupte.

 

Asa`i cum spui, merita chiar si o prima...halal mecanic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare