Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

LC seria J70 versus Defender 300tdi


Kuky

Postări Recomandate

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Salut,

Cred ca o sa vreau capacitati off-road mai mari decat poate Disco 2.

Multumesc pt sugestie.

 

Oaaa.....o sa-ti iei na-na:ha:

 

Eu sunt patrolist, dar nu pot sa nu spun ca un D2 poate multe, mai multe decat poti crede.:wink:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Ok, dar care sunt argumentele sa nu ii bag in Def?

 

Pentru ce ai tu nevoie Defender-ul se potriveste ca o manusa! :wink:

Oricum decizia de a cumpara un Def ai luat-o de cand te-a plimbat amicul prin Rezervatia Biosferei dar cineva te-a deturnat catre LJ70 cu povestea despre...fiabilitate! :ha::ha::top

 

Asteptam cu interes un topicul cu noua achizitie!

 

:h5:2dr

7.-rezervatia-biosferei-delta-dunarii.png.a52f5295c0da0058dc56a30d2656ea0e.png

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

La Toyota BJ40 nu te-ai gandit? De ce nu le incerci mai intai si vezi care iti place mai mult, eu as lua Defender fara sa stau la discutii si ceva pana in anul 2000.

 

Minunata idee !!! M-am gandit si eu la ea, doar ca nu am gasit vreo firma care sa inchirieze Def sau LC J70, ca sa ma lamuresc si eu. Pur si simplu nu exista asa ceva la inchiriere.

 

Poate reusesc sa gasesc vreun proprietar de Def prin Buc care sa fie dispus sa-si inchirieze masina pt cateva zile.:old:hl:tk:hl Dar e greu de gasit asa ceva.

 

E posibil ca dupa ce o duc pe nevasta-mea la mare cu Def sa dorm prin gradina si povestea se incheie :cn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

 

E posibil ca dupa ce o duc pe nevasta-mea la mare cu Def sa dorm prin gradina si povestea se incheie :cn

 

Nu stiu daca sa fiu de acord cu tine :) , depinde de la persoana la persoana. Daca e o tipa la care nu ii plac lucrurile " la kilogram " eu cred ca va iubi Def -ul , si povestea tocmai ce incepe .Adica masina asta ars suflet , personalitate , etc. Nu e un X5 sau Q 7 ce se gaseste la fiecare colt de strada.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

My friend, hai sa fim realisti : cui naiba ii place sa mearga spre mare, in coloana, la 40 grade fara A/C ?!?

 

Mda, stiu, o sa ziceti ca mergeti noaptea, pe racoare, etc......"Succesuri" ! :ha:

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Daca n-are A/C, sigur asta vei pati....:wink:

 

Culmea ca in privinta A/C e exact pe dos, eu n-as lua masina fara ca ma sufoc. Nevasta-mea nu suporta AC.

Dar pb e de confort in general.

 

Problema ca e nu-mi dau seama cum as putea testa un Def... Nu prea am la cine sa apelez.:sc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

LA defender ca si la disco ai bi zona ...nu cred ca nu are AC. toate au dupa 1996.Daca il tii la picioare e ok pentru oricine nu suporta A/c.Nici nu baga de seama.IAr mai nou cu motorizare Puma iar nu cred ca nu are..

Deci poti sa-i dai caldura nevestei si tie AC ..................

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Minunata idee !!! M-am gandit si eu la ea, doar ca nu am gasit vreo firma care sa inchirieze Def sau LC J70, ca sa ma lamuresc si eu. Pur si simplu nu exista asa ceva la inchiriere.

 

Poate reusesc sa gasesc vreun proprietar de Def prin Buc care sa fie dispus sa-si inchirieze masina pt cateva zile.:old:hl:tk:hl Dar e greu de gasit asa ceva.

 

E posibil ca dupa ce o duc pe nevasta-mea la mare cu Def sa dorm prin gradina si povestea se incheie :cn

 

Preventiv, fa o extindere ...la cotetul cainelui. Mai devreme sau mai tarziu o sa fie nevoie de spatiu acolo... :ha:

LJ70/Defender/Y60 (adica astea mai spartane) nu sunt masini pe gustul sotiilor... nici daca le vopsesti roz, nici daca le imbraci scaunele in alcantara si nici daca stai cu rastelul de parfumuri/farduri in interior.

 

Chestia sta cu achizitia de cotet/mersul in cotet spre diverse obiective ...necesita pregatirea psihologica a sotiei cu mult timp inainte.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Hai mai Ioane ca nu e dracu ' asa negru. Si tu ca si nenea Astral zici . Mai sunt si pisi de le place aventura. A mea de exemplu m-a tarat anul asta cu y61 pe mt de 33 la mare , ca cica " in Terrano ( care il tin mai mult de strada ) nu e destul loc si nu stai asa comod " .

 

Totusi y61 e o masina foarte confortabila ...

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Topicul asta estecu capra si varza si lup...

Pisi merge de amuzament cu orice rabla pt ca merge pt plimbare, distractie,aventura..... am fost si facut asta....

Nevasta fara copii sau cu copii mari- merge cu orice dar gusturile femelelor sunt diferite....depinde ce ai acasa, sunt rare printesele care fac curat in grajd si merg cu Defenderul pt ca le si place nu doar pt ca au nevoie ...mai ales cand au alternativa noua si lucioasa..... si prin asta am trecut deja....orice doamna prefera o masina macar cu AC . igienic, sa spunem...:ha:

Nevasta + copii merge pt concediul lor in primii 7 ani...deci confort si AC automat, bizon si gata cu capritele de mai sus.....exclus masini spartane si chestii deosebite pt barbati....acum am ajuns acolo.

 

variatiunile astea de oameni normali si evolutie dispar cand ai card,o curte si un garaj pentru minim 5-6 masini. atunci bona poate supraveghea plozii (sau tatal aventuros ) in timp ce se plimba cu orice-i trece prin cap,de moft sau nu......:top

 

eu as merge pe o masina mai noua D2, Toy -120, Hilux, poate char Mitsu Mk4...

App ai vazut masina colegului Radu? Superba, utilitara si cu inca 2000 lei peste pretul masinii pleci direct la Vadu, cu tot cu stop la Decathlon sa-ti iei cort si dus .....conditii de 4 stele...

  • Like 1

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Ce sa faci multa lume sensibila in ziua de azi. Aer condiționat se poate monta pe orice mașină dacă chiar se dorește.Sunt instalații universale în SUA sau poate și mai aproape. Eu nu cred că Defenderul și Toyota 70 sunt ce îți dorești, fără supărare dar mai bine mai cumperi un X5 și când unul e la reparat mergi cu celălalt.:dr1

Editat de maxian paul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Hai mai Ioane ca nu e dracu ' asa negru. Si tu ca si nenea Astral zici . Mai sunt si pisi de le place aventura.

 

Ar mai fi o varianta ...nu-i place consoartei cotetul din dotare, iti tragi o "amanta de tip pisi" careia ii plac aventura si chestiile spartane ...:ha:

 

Cand ajungem sa ne alegem masina in functie de ce zice sotia ... putem linistiti sa circulam cu uberu ...:h5

Editat de Astral

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Ar mai fi o varianta ...nu-i place consoartei cotetul din dotare, iti tragi o "amanta de tip pisi" careia ii plac aventura si chestiile spartane ...:ha:

 

 

 

Cand ajungem sa ne alegem masina in functie de ce zice sotia ... putem linistiti sa circulam cu uberu ...:h5

 

Repede,ca tot se inchide topicul.

sa stii colegule doritor ca daca ceri pareri la primesti.dupa experienta fiecaruia.dupa ce o sa mergi Buc- Vadu cu Deff si cu Mitsu IV o sa-mi dai dreptate. dar fiecare cu moftul propriu. Deff este o super icon masina.daca stii ca asta vrei, ce mai intrebi, astepti si te codesti?

Sa o porti sanatos.

 

Da de ce mah Ioane...sotia nu este jumatate de familie?Automat nu poate sa influenteze deciziile, mai ales cand are dreptate? si nu vorbim ce zice sotia in ecuatia masina cumparata. poti sa o cumperi si sa nu o foloseasca nimeni.o tii sa stii ca o ai. :grin:

Vorbim de utilitate,de a duce sotia si mostenitorii din X in Y loc sa spunem 100 km intr-un acvariu (fara AC) fabricatie in acelasi an cu amanta pisi....

Da nu mai bine sa stea acasa familionul? ....:ha:

 

In varinata pisi ai nevoie de timp si ajutor -(asta, ultimul,ajutorul simplu sau combinat)- card, fizic cu patratei, Terente, Eminescu :ha:

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Salut,

 

cu scuzele de rigoare daca reiterez ceea ce, poate, au spus si altii (ca, dupa primele 2 pagini de topic, m-am plictisit si am trecut direct aici - de obicei citesc tot dar am avut azi o zi mai obositoare).

 

Eu zic asa, ca indrumare generala, dupa ce am avut destul de multe masini 4x4 si m-am mai jucat si cu ale altora:

 

1. Sa aiba obligatoriu reductor (deci nu Freelander, Rav4 si jucarii din astea).

2. Sa fie ea zdravana si capabila stock, nu te apuca sa modifici ca nu mai iesi din cheltuieli - asta ca ai mentionat ca vrei sa stai intr-un buget prestabilit (plus ca o masina modificata va inghiti si mai multi bani in utilizare pentru ca unele piese vor ceda apoi mai usor, motorul va fi mai pus la treaba si consumul va fi mai mare).

3. NEAPARAT sa aiba blocant macar pe puntea spate, din fabrica (sau sa-i fi pus unul aftermarket cel de la care o cumperi tu dar sa fie blocant real si nu prostie din aia ieftina de autoDEblocant). Nu LSD (nici macar Torsen desi ala e cel mai capabil si mai zdravan tip de LSD) ci blocant autentic.

 

Din cate stiu eu, masinile care se incadreaza in cele 3 sfinte criterii, pe care eu le-am determinat, in timp, din experienta (tehnic, in teren si din buzunar), dupa ce am avut multe masini, am modificat unele dintre ele si, in sfarsit, am ajuns la una care, cel putin pentru moment, ma face sa le uit pe toate cele de dinaintea ei (uita-te in stanga, e descrisa sub avatarul meu), sunt, fara sa conteze ordinea (adica alea care pot fi gata bune din fabrica):

 

- Nissan Patrol (unele)

- Toyota LC90/95 (unele)

- Toyota LC120 (unele - si fugi de prostii gen traction control si din astea comandate de senzori despre care nu stii cat tin si cat te poti increde in ei)

- Mercedes G Klasse (toate - dar sa te vedem cum te incadrezi in buget)

- Land Rover Defender (unele)

 

Daca mai sunt si altele care mi-au scapat, sa ma completeze colegii, chiar ma bucur ca mai invat si eu cate ceva.

 

Problema cea mai mare cu care te vei confrunta, si care necesita o mare rabdare si o mare atentie, va fi faptul ca vei gasi la vanzare 99.99% doar cazaturi si gunoaie (samsarite, batjocorite si neintretinute), extrem de greu vei gasi una in mintile ei. Dar, cu rabdarea treci marea. Stai la panda si marcheaza in prima fractiune de secunda ;)

Editat de matteo_tgv
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Inca ceva:

 

a. Toate aceste masini au versiuni in 3 sau 5 usi. Evident ca versiunile in 3 usi vor fi semnificativ mai capabile in teren (ampatamentul mai mic, logic) insa trebuie sa vezi ce si cat ai de carat cu ele (de exemplu, la familie mare, daca trebuie sa te limitezi la o singura masina de teren, va trebui sa faci compromisul si sa mergi pe 5 usi - eu am luat in 5 usi pentru ca vreau sa o camperizez si nu era loc de asa ceva in cea de 3 usi, de exemplu).

 

b. Unele sunt mai fiabile (inteleg ca Nissan Patrol este topul aici) si altele mai putin fiabile insa, daca iei, din start, masina buna si intretinuta si mai bagi si tu in ea unele piese vitale, de la bun inceput, imediat dupa ce o cumperi, daca nu o abuzezi chiar grav si nu faci un numar excesiv de mare de km cu ea, o sa te bucuri apoi de ea ani buni fara cheltuieli semnficative pentru intretinere sau reparatii.

 

c. Daca bugetul conteaza si te descurci cu acea situatie (chiar nu e mare lucru), o masina cu volan pe dreapta e la jumatate de pret sau mai jos decat ea insasi cu volan pe stanga si, mai mult, masinile de UK au, in general, kilometri mult mai putini decat cele de pe Europa continentala si sunt mai putin jumulite, de obicei.

 

Orice-ar fi, nu lua masina de la samsari, chiar daca pozeaza in persoane obisnuite sau isi creeaza aure si povesti absolut onorabile. Nu ai cum sa iesi bine cu aia.

 

Spor!

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Indiferent de ce alegi sa ai in considerare urmatoarele puncte:

 

1.FOARTE IMPORTANT - sa ai rabdare si nu iei masina decat dupa ce o verifici temeinic din toate punctele de vedere

2.Toate masinile sunt fiabile DACA intelegi mecanismul lor de functionare (aici trebuie mult timp ptr documentare) si daca ajungi sa le exploatezi pana la limita de rupere si nu dupa ea.

3.Alege masina care te reprezinta si aia in care te simti tu cel mai bine si mai in siguranta.

 

Restul ...can-can ...subiect de bere.

 

Eu sunt setat definitiv si irevocabil pe Nissan desi au trecut pe la mine o groaza de masini (Jeep, Nissan, Toyota, Mitsubishi). Niciuna nu m-a convins. Deci ptr mine alta ... NU EXISTA.

 

Ptr carcotasi: nu am zis ca Nissanul e cea mai buna ...am spus ca Nissanul mi se potriveste mie cel mai mult.

  • Like 1

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: LC seria J70 versus Defender 300tdi

 

Da,corect,depinde ce faci cu masina respectiva,ce asteptari ai de la ea si cate dintre ele sunt confirmate in teren.

Nu sunt de acord cu o clasificare si criterii dogmatice,nu sunt concludente in viata reala...ca are sau nu blocant sau autoblocant e mai putin important decat faptul ca te simti bine in ea si stii sa o strunesti cum trebuie...pana la urma factorul uman face diferenta in proportie mai mare decat tot restul .

Ps

Autodeblocantul e super dupa umila mea parere...:grin:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare