Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Achiziție X-trail


ovidiucro

Postări Recomandate

Vă salut!

Aș dori să renunț la vechea mașină (Sportage 2.0 an 2000) și să achiziționez un X-trail T30-T31.

Vă rog să mă sfătuiți ce să iau și la ce să fiu atent în momentul achiziției.

Bugetul 4000€.

Mulțumesc!

Ești deștept dacă nu crezi decât jumătate din ce auzi. Ești înțelept dacă știi care jumătate...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție X-trail

 

Intrebare: ce vrei sa faci cu ea?

1 - masina de familie, mers cu ea la servici / cumparaturi / mers in concedii ?

2 - masina de cutreierat munti si campii?

 

T31 e o masina simpatica, dar in legatura cu punctul doi, in momentul achizitiei as fi vrut ca cineva sa ma traga de maneca cu privire la urmatoarele doua aspecte:

 

- suspensia e moale. E bine daca (1), insa destul de nasol daca (2). Cu doua surcele mai grele aruncate pe acolo prin portbagaj pierde destul de mult din garda la sol si se taraste cu burta peste obstacole (sau ramane suspendata).

 

- atentie la traction control. M-am jucat cu o masina din nivelul de sus de echipare (Elegance parca) si m-as fi asteptat sa aibe toate optionalele pe ea, inclusiv TC. Ori n-avea, ori TC la Xtrail lucreaza extraordinar de dubios. Cata vreme obstacolul peste care se trece (zapada, namol, denivelare, etc...) n-a reusit inca sa opreasca masina in loc, parca-parca ceva electronic intervine p'acolo, dar foarte firav. Daca insa masina se opreste pe loc, nu mai intervine nimic. Diferentialele fata-spate fiind deschise, practic devine un 2x4, cel mai adesea patinand roti de pe diagonala.

Ori te uiti bine prin acte (daca mai exista) in mod specific dupa dotarea asta, sa fii absolut sigur ca a fost prevazuta din fabrica, ori te intelegi cu vanzatorul sa faci un mic test de cross axle ca sa vezi ce si cum.

 

In rest, confortabila, economica, reliable.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție X-trail

 

Cutreier. Pe drumuri de munte (înzăpezite sau nu), bălți, forestiere, etc.

Nu particip la trial/off-road, etc.

Vreau fiabilitate și mi-e groază de mașinile care ruginesc ușor și pe tăcute.

Am nevoie de spațiu mare în portbagaj + locurile din spate.

Consum moderat și confort/dotări.

Ești deștept dacă nu crezi decât jumătate din ce auzi. Ești înțelept dacă știi care jumătate...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție X-trail

 

Pai atunci pare masina care-ti trebuie, sub rezerva testarii prezentei/functionarii TC-ului (o data a trebuit sa sun la 112 sa vina sa ma scoata jandarmeria montana din creierii muntilor si nici macar nu era ceva grav...o urcare moderata cu 1-2 centimetri de namol si niste radacini de copac. Dar nah...2x4...).

 

...ca tot mi-am amintit de poveste...alt detaliu relevant...daca o "chinui mult", se va incinge uleiul de la cuplajul electromagnetic si iti va zice in bord ca s-a setat in modul tractiune fata. Nu revine tractiunea spate decat dupa ce se raceste. "Mult" insemnand ceva gen juma' de ora de incercari continue si neincununate de succes de a urca panta in cauza.

 

Dar gata, ca nu vreau sa te sperii...spor la cautari :-)

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achiziție X-trail

 

Multumesc mult pentru lamuriri.

Si pentru urari, desigur. Se pare c-au fost cu folos, deja am gasit ceva.

2006, unic proprietar, cumparata de noua, intretinerea facuta la un singur service.

Vineri ma duc s-o vad. Poate intru in club, mai stii?

Multumesc inca o data si drumuri bune tuturor.

Ești deștept dacă nu crezi decât jumătate din ce auzi. Ești înțelept dacă știi care jumătate...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare