Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie: Toyota LC J7 sau Suzuki Vitara


ANDONE.20

Postări Recomandate

Salutare grup, sunt nou pe aici si doresc sa achizitionez o masina de offroad. Pentru inceput vreau sa mentionez ca sunt incepator in ale offroad-ului, am fost o data cu un Vitara si cam atat,nu foarte extrem. Imi place foarte mult caroseria de J7 si dupa mai multe cercetari am citit ca sunt fiabile, vreau sa-mi spuneti la ce ar trebui sa ma uit cand achizitionez un model J7, am gasit ceva pe olx dar foarte putine, bugetul meu nu trebuie sa depaseasca 7000euro.

De ce am ales aceasta comparatie dintre o Toyota si un Suzuki? Simplu, deoarece 1.sunt incepator si vreau sa invat treptat cum functioneaza o masina 4x4 (nu stiu daca este si in cazul Toyote-i), 2.sunt student anul 2 la mecanica AR si doresc sa invat pe masina unele chestii care nu necesita foarte multa experienta la partile mecanice.(aici nu stiu de ce dar Vitara nu pare a fii asa complicata,corectati-ma daca gresesc). Multumesc,si astep raspunsuri sa ma clarificati si sa merg pe drumul cel mai bun.:h5:h5:al

 

Voi ce ati alege dintre acestea doua, tinand cont de faptul ca sunteti de varsta mea?:shrkslp

 

p.s. ce am gasit pe olx pana in 7000euro: https://www.olx.ro/oferta/toyota-land-crusier-lj70-IDbsWNV.html#86a286b7c2

https://www.olx.ro/oferta/toyota-land-cruiserl-lj-73-IDblIcw.html#30bb820b2b

https://www.olx.ro/oferta/vand-toyota-land-cruiser-j70-off-road-IDboJGQ.html#30bb820b2b

cum va par acestea 3?sunt bune de ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie: Toyota LC J7 sau Suzuki Vitara

 

Salut,

ar trebui sa mergi cu amandoua versiunile de motor de Toyota ca sa iti dai seama. Daca aia cu motor de 3000 este ceea ce scrie in anunt, in starea aia, merita.

Suspensie, proiectoare, bari, scaune... le poti schimba ulterior. Motorul e mai greu de schimbat (si foarte scump).

Trebuie testata!

 

Succes

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie: Toyota LC J7 sau Suzuki Vitara

 

Toyota e TOYOTA nu poti sa o compari cu vitara. Nu prea au multe in comun. As merge din start pe Toyota .

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie: Toyota LC J7 sau Suzuki Vitara

 

Salut,

ar trebui sa mergi cu amandoua versiunile de motor de Toyota ca sa iti dai seama. Daca aia cu motor de 3000 este ceea ce scrie in anunt, in starea aia, merita.

Suspensie, proiectoare, bari, scaune... le poti schimba ulterior. Motorul e mai greu de schimbat (si foarte scump).

Trebuie testata!

 

Succes

 

 

Mulțumesc de raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie: Toyota LC J7 sau Suzuki Vitara

 

Toyota e TOYOTA nu poti sa o compari cu vitara. Nu prea au multe in comun. As merge din start pe Toyota .

 

Salut, mersi de raspuns. Ce părere ai de cele 3 din link-urile de mai sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare