Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Diferential fata cu deblocare automata


iasicatred

Postări Recomandate

Salutare!

Am intrat de curand intr-o reprezentanta Toyota si la dotarile masinii, pe langa diferentialul blocabil spate, am intalnit si acest diferential fata cu deblocare automata (ADD). Desigur ca am intrebat cum functioneaza acest diferential, si, desigur, nu mi s-a raspuns. Stie cineva despre ce e vorba? O fi ceva asemanator cu LSD-ul? Ce face si cum functioneaza?

Multumesc!

 

Am scris corect: cu ,,deblocare automata'', nu cu blocare automata.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential fata cu deblocare automata

 

Cred ca e vorba de ADD = Automatic Disconnecting Differential si care, practic, din cate inteleg in descrierea de mai jos, a inlocuit cuplarea rotilor fata prin MRL-uri cu un...manson (sleeve).

http://www.off-road.com/trucks-4x4/tech/the-automatic-disconnecting-differential-system-19259.html

 

Capturecfyvgubhnj.JPG.1e11e7d60b4fc716198b91aa45a579cd.JPG

 

Iar in pdf-ul de mai jos (pag.5), gasim o descriere mai simplista a sistemului, acolo fiind citat producatorul : sistemul permite o comutare usoara, in mers, intre 4x4 si 4x2.

http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/bo/2013/BO2013_3515.pdf

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential fata cu deblocare automata

 

M-ati facut curios , despre ce masina vorbim ?

 

P.S. ops , gata m-am lamurit

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential fata cu deblocare automata

 

Contest si eu .pdf-ul de mai sus!

Asteptam o schema, ceva, foto ... :D

 

Pai, mai mult decat ce scrie in link-ul pus de @Sefulik, nu prea mai ai ce sa vezi....:wink:

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential fata cu deblocare automata

 

Da, dar cind am deschis acel .pdf si am dat de contestatie m`am trezit fix ca inbancul cu afara`i vopsit gardul, inauntru leopardu! :grin:

Nu vreau sa vorbesc prostii dar imi aduc aminte ca la B2500 era ceva asemanator, cuplam 4x4 de pe loc iar daca nu mai aveam nevoie treceam pe 4x2, asta din levier in mers.

Torusi raminea ceva cuplat, probabil ceva asemanator cu ce a fost descris mai sus deoarece puteam recupla 4x4 din mers fara probleme.

Pentru a trece la 4x2 cu diferential si cardan pe off avea un buton pe bord care trebuia actionat si se stingea indicatorul luminos.

Atunci totul era pe 4x2 si nu invirtea cardanul fata in gol.

Nu stiu daca avea acel cuplaj la ambele planetare sau la una, oricum daca ramine una cupata se invirt satelitii de nebuni in diferentia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Diferential fata cu deblocare automata

 

Mazda/Ford Ranger au alt sistem, respectiv "RFW" - remote front wheels, mai pe romaneste, mrl-uri automate :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?69892-nelamurire-cuplaj-4x4-si-RFW

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferential fata cu deblocare automata

 

Habar n`am cum e, stiu ca avea flanse la capetele planetarelor, nu MRL-urile cunoscute cum le avea Terrano2.

Tin minte ca prima cuplare 4x4 o faceam pe loc, dupa aia raminea avertizarea in bord chiar daca treceam pe 4x2.

Din acel moment se putea cupla din mers fara probleme, bineinteles pe drept.

Pentru decuplarea completa trebuia actionat acel buton in mod 4x2.

O faceam in mers pe drept si daca nu decupla trebuia sa o "balansez" un pic cu frina si accelreatia si mergea fara probleme.

N`am avut probleme cu sistemul si nu stiu cum era fizic facut, am banuit ca`i altfel din cauza acelui comutator din bord.

 

Am gasit asta, e de B2600 dar cam la fel ar trebui sa fie si la B2500, cel putin dupa modul de lucru...

original.thumb.jpg.3ec5838cf436fa391b263b4955860a0a.jpg

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare