GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 17 din 17

Data Inscriere
    Apr 2010
    Masina
    JK '11 rubicon

Implicit Re: Jucarie noua, proiect camper - Sprinter 4x4

e bine de citit desi unele nu se aplica si la noi dar e bine documentat si iti faci o idee despre constructie : https://faroutride.com/ford-transit-camper-van/
    still not black enough

Citat Postat original de gigipunga Vizualizare Mesaj
    Salut, as fi dat cu spuma direct pe intwrior si abia apoi...

bafta!
    Credeam ca este evident faptul ca am dat inainte sa pun peretii :) Pe de alta parte, ai dreptate cu privire la panouri, spre cele flexibile ma indrept si eu. De montat, avem unde sa facem sistemul electric de incredere, la service-ul "cumnatului" meu. Acolo suntem acoperiti si, de acord, electricul duce la scurt si la scrum si cam strica distractia. Nu uita insa ca ce am scris mai sus e o propunere, insa modul tau de a da reply as inclina sa cred ca a fost o idee mai superior decat era cazul pentru ideile propuse. Iti inteleg punctele de vedere dar sper, de asemenea ca si tu pe al meu :)

@Yonutz: foarte corect. Saptamana asta serveste doua geamuri cu blackout si mosquito net de la Reimo/Carbest de 900x500. Ele permit ventilatie in toate conditiile, pe langa senzorii de monoxid si fum ce vor fi montati in ea curand.

Buna observatia vis-a-vis de cauciucuri si load, lucruri ce sunt luate in considerare bineinteles. Masina nu va avea mai mult de 3t final, daca se pastreaza calculele. Astfel, AT-urile raman ok. Cred ca Defenderul sau Mitsubishi-ul erau mai grele de atat :)

Foarte bune observatiile vis-a-vis de soft spots. Nu o sa o bag prea mult pentru inceput, deci este ok. Dar am comandat deja scut din dural de la motor pana dupa transfer. Dupa aceea, incepem sa descoperim lucruri noi. Este clar ca nu o sa o bag pe unde bag LC-ul sau Pajero, dar e bine de stiut ca nu strici prea rau daca o faci.

Interesante feedback-uri. Multumesc :)
    I am planning to live forever. So far, so good.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Uitasem. Roof rack-ul, din aluminiu de altfel, are ca scop sa pun panourile, un Thule si un caiac cel putin, deasupra. Ideea sa dau gauri in acoperis pentru panouri era mai putin decat apetisanta, pentru mine :) De asemenea, panourile trebuie si ele curatate ocazional, unde intervine catwalk-ul. Alternativa de a urca precum zugravul cu scara pe langa masina de asemenea nu imi starnea sentimente pozitive.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Apr 2010
    Masina
    JK '11 rubicon

am vrut sa fiu ironic, se pare ca nu a iesit :)
    incearca totusi sa te razgandesti in privinta bateriilor, la ce ai spus tu vei avea 100Ah utili / 75kg timp de 3-4 ani dupa care capacitatea va scadea rapid, in varianta similara (100Ah utili) pe Lifepo4 iti trebuie doar 120Ah total , o baterie de genul asta costa cam 5-600eur si te va tine minim 10 ani (2000 cicluri) la o greutate de doar 15kg ! si la un volum mult mai mic, unde mai pui ca se va incarca mult mai rapid decat un AGM.
    Panouri flexibile se pun pe un polistiren extrudat cu o rama din aluminiu.
    In loc de scara poti fixa niste treptepe ambele laterale, sunt unele care se pliaza.
    Bafta!
    still not black enough

AGM-urile erau puse in ideea ca am vazut multa lume folosindu-le pe campere. Dar nu e batut in cuie inca. Foarte buna observatia ta si este, bineinteles de luat in considerare. Ma interesau niste baterii care pot fi descarcate mai mult de jumate fara mari deranjuri, in esenta. Asta era toata ideea ei.

Pe roof rack for veni montate si flood-urile laterale impreuna cu led bar-uri fata si spate, apropo. Azi mi-au venit geamurile si Gloria a ramas la Motorhome in OTP, pentru montaj. Probabil pe miercuri va fi gata.

Click image for larger version. 

Name:	asd.jpg 
Views:	50 
Size:	500.2 KB 
ID:	292184

Se intampla lucruri. Masina e decupata si se monteaza geamurile. Am cumparat si rezervorul de apa de 72L cu pompa cu presostat care urmeaza sa se lege la dusul de afara, cel dinauntru si chiuveta de la bucatarie :)

Name:	IMG_0253.jpg 
Views:	25 
Size:	2.93 MB 
ID:	292219

Name:	IMG_3188.jpg 
Views:	23 
Size:	1.81 MB 
ID:	292220

Data Inscriere
    Feb 2010
    Varsta
    42
    Masina
    Nissan Patrol Y60LWB

Faina treaba, cred ca vei sari de 20000 euro. Eu am luat direct camper, adevarat ca nu e 4x4 .
    Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi
    Honda Dominator nx 650 , 1993

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12