Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

1.6 16v sau 2.0


buhuhuu

Postări Recomandate

Va salut...am vandut samuraiul de ceva timp si nu ma pot hotara ce sa aleg...vreau vitara sau grand vitara 1.6 16v sau 2.0..voi ce ma sfatuiti dintre aceste doua motoare....sau sa caut alta masina(motor pana in 2000)?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 1.6 16v sau 2.0

 

Motorul de 2.0 este superb (cel de 16V, 4 cilindri). Vitara fata de GV, difera un pic la directie si ca dotari, pe GV s-ar putea sa ai mai multe dotari gen A/C, pe Vitara eu nu am si nici nu am vazut/auzit sa fie pus de fabrica. La Vitara 2.0 gasesti cam greu in Ro piesele trenului de rulaj, excluzand dedicate Ironman, OME etc. Acum depinde ce vrei, daca vrei 4/5 usi sau 2/3, Vitara nu are 2.0 decat V6 pe caroserie LWB si nu e stralucit. Daca iti place forma caroseriei de GV (mie nu mi-a placut deci am luat Vitara).

Bafta la achizitie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 1.6 16v sau 2.0

 

Exista Vitara cu AC, dar sunt rare.

 

Motorizari recomandate:

Vitara SWB- 1.6 8v, 1.6 16v si 2.0 16v.

Vitara LWB- 1.6 8v( mai rar), 1.6 16v.

Grand Vitara SWB- 1.6.0 16v , 2.0 16v si 2.0 TDI motor Mazda.

Grand Vitara LWB- 2.0 16v si 2.0 TDI motor Mazda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 1.6 16v sau 2.0

 

Eu am o GV din 2001, SWB, 2.0 benzina. Imi place foarte mult si ca este scurta si ca motorul este potrivit pentru greutatea ei. Cand mi-am luat-o fix asta am cautat: sa fie benzina, 2L si sa aiba AC. Pana acum sunt extra multumit de ea si de motor, trage bine pe terenul pe care merg eu. Uneori mai crapa cate un furtun, se mai slabeste vreun colier, dar ma gandesc ca astea sunt chestii inevitabile varstei, mai mesteresc cate putin la ea, dar nu ma deranjeaza.

 

Aaaaaa...si sa nu uit, distributia - pe lant, s-a rupt....la 160k, pana mea, probabil ca a fost o intamplare. Oricum paguba nu a fost mare, nu s-a stricat nimic pe acolo, (japonezii au gandit-o bine) evident in afara de distributie! :), nota de plata 800 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: 1.6 16v sau 2.0

 

Acum...alta intrebare....am gasit vitara 2.0 si gv2000 ...ce sa cumpar?😀

 

GV2000 ce inseamna, anul 2000 sau 2000cmc?

 

Pe scurt, eu as alege si acum tot GV.

 

Cred ca ar trebui sa alegi care-ti place tie, intre cele doua modele, tu o sa te plimbi cu ea. Referitor la motorizari ti s-a raspuns deja.

 

Alta intrebare.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare