GTC Auto Shop
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Afisez rezultatele 21 la 22 din 22

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    42
    Masina
    Y61 STF30 putin zgariat

Implicit Re: Furt plasma troliu !

De ce hotul fura o sufa sintetica de troliu si nu una de metal? Ptr ca ii stie valoarea... sau poate are "comanda" tot de la un "coleg" cu un 4x4. Furturile de genul celora de sunt publicate acilea cred ca au in spate au si ceva "complici".

In acest sens, ptr ca aceste furturi s-au cam inmultit va sugerez urmatoarele:
    1. Nu tineti masina in acelasi loc mai multe zile/saptamani/luni consecutive fara sa o mutati.
    2. Puneti antifurt la roti stiind ca acestea au o valoare tentanta (majoritatea seturilor sar mia de euro)
    3. Puneti alarma la masina si eventual dispozitive care se descurajeze hotii ...gen leduri dalea patrate cu "alarm", senzori luminosi pe geamuri samd.
    4. Parcati masina intr-un loc cat mai luminat de preferinta in proximitatea unui stalp de iluminat stradal
    5. Daca accesoriile exterioare se intind pe mai multe mii de euro, cautati o incinta gen intreprindere, service, curte privata la care sa platiti lunar o suma dar sa aveti masina in siguranta.
    6. Ascundeti cat mai bine accesoriile exterioare.
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

forum sponsor
    Data Inscriere
    Apr 2010
    Varsta
    38
    Masina
    Nissan Patrol Y61 3.0Di - NADS

Implicit Re: Furt plasma troliu !

Citat Postat original de Yonutz Vizualizare Mesaj
    De ce hotul fura o sufa sintetica de troliu si nu una de metal? Ptr ca ii stie valoarea... sau poate are "comanda" tot de la un "coleg" cu un 4x4. Furturile de genul celora de sunt publicate acilea cred ca au in spate au si ceva "complici".
    Ai 101% dreptate. Vorbesc ca sunt patit. Plecand de la ce spui, fac si eu urmatoarele observatii:

In acest sens, ptr ca aceste furturi s-au cam inmultit va sugerez urmatoarele:
    1. Nu tineti masina in acelasi loc mai multe zile/saptamani/luni consecutive fara sa o mutati.
    La mine nu a fost cazul. Masina am ajuns seara la 20.00 cu ea acasa, la 02.00 rotile erau inca pe masina. La 07.00, erau butucii+cric sub masina.

2. Puneti antifurt la roti stiind ca acestea au o valoare tentanta (majoritatea seturilor sar mia de euro)
    Un antifurt custom este greu de facut, iar ce se gaseste pe piata in cateva secunde, minim zgomot dispar ca si cum nu ar fi existat ever. Acum un an, un coleg cu un Ford Mondeo si-a pierdut cheia antifurt si avea pana. Un ciocanel foarte discret, o cheie de 19 parca (nu retin precis) si antifurtul a devenit amintire.

3. Puneti alarma la masina si eventual dispozitive care se descurajeze hotii ...gen leduri dalea patrate cu "alarm", senzori luminosi pe geamuri samd.
    Sugestie buna, si de preferat o alarma GSM, cu senzor de soc si de inclinatie. Sirena = 0, caz concret eu, masina parcata sub fereastra, eu semi-atipit, la 00.20 masina lovita, smuls bullbar, smuls cutia de relee de la troliu, spart spoiler. Autor necunoscut. M-au sunat vecinii la usa sa-mi zica despre accident. Din pacate, o alarma cu caracteristicile enumerate de mine e greu de gasit. Daca are GSM, nu are senzor inclinatie cu sensibilitate reglabila. Daca are senzor, nu are pe ala de soc. Daca ala de soc este, nu are GSM. Cel putin in martie cand eu am cautat, in afara de Viper (peste 1000 euro) nu prea erau.

4. Parcati masina intr-un loc cat mai luminat de preferinta in proximitatea unui stalp de iluminat stradal
    Cu dus si intors. A mea era parcata fix sub stalpul de lumina, si singurul stalp care de altfel functiona pe strada atunci. Cumva cred ca le-a si usurat munca pe viscolul ala.

5. Daca accesoriile exterioare se intind pe mai multe mii de euro, cautati o incinta gen intreprindere, service, curte privata la care sa platiti lunar o suma dar sa aveti masina in siguranta.
    Din pct meu de vedere, cea mai buna varianta. Am si pus-o in aplicare dealtfel, am undeva un spatiu inchiriat, pazit, si acolo o depozitez cand nu o folosesc. Dar in curand, o voi lua de acolo si o voi pastra in curte. Alaturi de un Saint Bernard, un Carpatin Corb, un Bulldog American, un Ciobanesc Mioritic si inca 3 maidanezi culesi de la ghena.

Din (ne)fericire pentru noi, piata pentru asemenea chestii este destul de restransa. Daca nr. nostru ar fi precum al posesorilor de Audi sau Mercedes (unde comenzile pentru oglinzi, grile, roti sau stema sunt in nr. mare) am plange mult si des. Pacat insa ca cei care au ca si hobby offroad-ul, se preteaza la asemenea gesturi.
    NADS Fitted
    Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
    Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123