Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism


Kuky

Postări Recomandate

Salut,

 

 

Din cate inteleg daca cumpar o masina deja inmatriculata in Romania, in acest moment (sept 2018) nu am alte costuri cu alte taxe gen prima inmatriculare, mediu, acciza, blah blah...

E corect?

 

Ma intereseaza ce stiti despre costurile legale anuale pt o masina inmatriculata in Buc, motor ZD30 - 2953cmc. Eu am gasit asa:

 

Rovinieta 12 luni:

28 EUR - autoturism (categ. A)

96 EUR - vehicul de transport masa totala maxim autorizata intre 0 si 3,5 tone (categ. B) - pt autoutilitara. Am vazut ca masa totala autorizata e 3200kg deci aici ar tb sa se incadreze.

 

Impozit anual Bucuresti

2126 RON - autoturism

354 RON - autoutilitara

 

La RCA am auzit 2 variante, unii zic ca nu conteaza daca e autoturism sau utilitar, e acelasi RCA si variaza doar in fctie de conducator auto. Altii mi-au zis ca ce economisesc la impozit dau inapoi la RCA, ca e mult mai mare la utilitare. Voi ce stiti?

 

Banuiesc ca in afara de impozit, rovinieta si RCA altceva nu mai e ?!?

 

Multumesc pentru ajutor,

Cristian

Editat de Kuky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara vs autoturism

 

Salut,

Mai adauga si ITP-ul care la autoutilitare se face anual!

Taxele de impozit pe care le-ai mentionat sigur sunt pt Bucuresti si pt motor de 3L ?

Eu pt autoutilitara cu motor de 2.5L platesc 450 Ron.

Stima,

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara vs autoturism

 

Salut,

Mai adauga si ITP-ul care la autoutilitare se face anual!

Taxele de impozit pe care le-ai mentionat sigur sunt pt Bucuresti si pt motor de 3L ?

Eu pt autoutilitara cu motor de 2.5L platesc 450 Ron.

Stima,

 

Multumesc, hai ca ma bagasi la idei. Impozitul a iesit asa pe toate calculatoarele online de impozite. Te pomenesti ca realitatea e alta?

 

Cu ITP-ul nu stiam ca e anual, dar daca oricum se face anual si la masinile peste 12 ani inseamna ca nu e diferenta in cazul acesta auto vs utilitara.

 

Sau la utilitara ITP-ul e mai scump?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara vs autoturism

 

Si la autoturismele de peste 12 ani la fel.

Si Y61 nu mai sint tare noi...

 

Multumesc pt info.

 

 

 

 

Am trimis la o tanti de la Allianz o carte de identitate la un Patrol autoutilitara din 2005 si mi-a rezultat pe CNP-ul meu un frumos RCA de 1327 ron, ca cica n-am istoric!!! N-am avut niciodata in viata mea masina pe numele meu, toate le-am luat pe firma. Pe CNP-ul ei era 774 RON.

 

Tot nu m-am lamurit daca variaza RCA-ul in functie de utilitara vs autoturism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara vs autoturism

 

Impozitul a iesit asa pe toate calculatoarele online de impozite. Te pomenesti ca realitatea e alta? Nu e alta realitatea, atat e impozitul, daca platesti la inceputul anului scade pe la 1800 lei.

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara vs autoturism

 

Impozitul a iesit asa pe toate calculatoarele online de impozite. Te pomenesti ca realitatea e alta? Nu e alta realitatea, atat e impozitul, daca platesti la inceputul anului scade pe la 1800 lei.

 

La auto stiu si eu sigur ca atat plateam la o alta masina cu motor 3000

Ma refeream la impozitul pt autoutilitare in Buc, motor 3000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara vs autoturism

 

Eu de obicei cumpar vinieta pe 7 zile pt ca ies destul de rar in afara orasului.

Costul vinietei pt 7 zile la autoutilitara pana in 3500kg este 27 Ron.

La utilitatre cu masa maxima peste 3500 este mai scump.

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

 

Salutare,

 

Eu am de aproape 2 ani Y61 utilitara, cu motorul ZD30 si pot sa iti comunic costurile:

 

- Impozit Constanta (am inteles ca e cam la fel cu Buc) : 450 Lei anual / cu reducere daca platesti pana la 31.03 este 400 de lei

- ITP-ul este la fel ca la autoturisme (dar se face la an) : 200 lei (cu spaga ca am roti pe 33' BFG MT si nu sunt trecute in carte) / in mod normal e 140 de lei

- Asigurare RCA pe un an la Allianz : in primul an (ca nu aveam istoric) : 1300 de lei, in al doilea an (ca nu am avut eveniment) a costat 1100 de lei tot la Allianz

- Vinieta : 96 de EUR / 430 de lei pe an

 

Oricum ai da-o iese mai ieftin pe autoutilitara, decat autoturism.

 

Spor la cumparaturi :1100643094:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

 

Salutare,

 

Eu am de aproape 2 ani Y61 utilitara, cu motorul ZD30 si pot sa iti comunic costurile:

 

- Impozit Constanta (am inteles ca e cam la fel cu Buc) : 450 Lei anual / cu reducere daca platesti pana la 31.03 este 400 de lei

- ITP-ul este la fel ca la autoturisme (dar se face la an) : 200 lei (cu spaga ca am roti pe 33' BFG MT si nu sunt trecute in carte) / in mod normal e 140 de lei

- Asigurare RCA pe un an la Allianz : in primul an (ca nu aveam istoric) : 1300 de lei, in al doilea an (ca nu am avut eveniment) a costat 1100 de lei tot la Allianz

- Vinieta : 96 de EUR / 430 de lei pe an

 

Oricum ai da-o iese mai ieftin pe autoutilitara, decat autoturism.

 

Spor la cumparaturi :1100643094:

Eu am tot autoutilitara , motor 3980 cc si cam astea sunt costurile , acum ar trebui avut in vedere ca se vehiculeaza ca in viitor vor apare niste taxe suplimentare pentru autovehiculele diesel cu norma de poluare sub euro5 care circula prin centrul Bucurestiului , taxe care cred si sper ca nu se vor aplica si pentru autoutilitare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

 

pasiunea oricare ar fi ea costa....pana la motoare cu cap cilindrica de 3000 cmc...e suportabil....peste devine nesimtire

 

calculele astea le faci asa ptr psihicul tau...sau al altcuiva....realitatea in schimb...bate matematica cu ceasul de la gara:ha:

 

ps...nu intotdeauna ce impozit calculezi pe net il gasesti si la primarie...aia au o marja de +/- ceva la suta....pana acum nu am gasit nici o primarie unde sa calculeze cu minus:grin:

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

 

Costuri reale (IF):

 

Impozit utilitara - 446 lei

Impozit autoturism - 2070 lei (1880 lei platibil pana la 31.03)

 

Rovigneta utilitara - 438 lei

Rovigneta autoturism - 128 lei

 

RCA utilitara - 1100 lei (pret mediu la un BM)

RCA autoturism - 600 lei (pret mediu la un BM)

 

BM - bonus-malus la asigurare prag B4

 

Itp utilitara - anual 160 lei x 2 + "cadoul" (100-150 lei in functie de statie)

Itp autoturism - 160 lei + "cadoul" (100-150 lei in functie de statie)

 

Costuri totale autoutilitara/an: 2144 lei (+ 1 ITP - 260/310 in plus al doilea an)

Costuri totale autoturism/an: 2918 lei

 

Diferenta este nesemnificativa (parerea mea). Aproximativ 700 lei diferenta media pe 2 ani, luand in calcul ITP-ul suplimentar.

 

Alte aspecte pe care trebuie sa le aveti in vedere:

1. La utilitara cu doua locuri daca pui bancheta si te-a oprit nenea meletianu ...buba, talon, amenda.

2. Am inteles (nu stiu sigur) ca din 2019 se schimba standardul de acceptare al tuturor utilitarelor diesel sub euro4. Astfel < euro2 adus de pe extern devine NEINMATRICULABIL in circulatie si la euro 3 ne lovim de alta problema ...nu se accepta decat daca se respecta normele de poluare NOI (nu stiu care sunt alea). Articolul ala facea referire ca doar pana la 31.08.2018 s-au acceptat utilitare pana in euro2 ptr omologare la RAR.

  • Like 1

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

 

Costuri reale (IF):

 

Impozit utilitara - 446 lei

Impozit autoturism - 2070 lei (1880 lei platibil pana la 31.03)

 

Rovigneta utilitara - 438 lei

Rovigneta autoturism - 128 lei

 

RCA utilitara - 1100 lei (pret mediu la un BM)

RCA autoturism - 600 lei (pret mediu la un BM)

 

BM - bonus-malus la asigurare prag B4

 

Itp utilitara - anual 160 lei x 2 + "cadoul" (100-150 lei in functie de statie)

Itp autoturism - 160 lei + "cadoul" (100-150 lei in functie de statie)

 

Costuri totale autoutilitara/an: 2144 lei (+ 1 ITP - 260/310 in plus al doilea an)

Costuri totale autoturism/an: 2918 lei

 

Diferenta este nesemnificativa (parerea mea). Aproximativ 700 lei diferenta media pe 2 ani, luand in calcul ITP-ul suplimentar.

 

Alte aspecte pe care trebuie sa le aveti in vedere:

1. La utilitara cu doua locuri daca pui bancheta si te-a oprit nenea meletianu ...buba, talon, amenda.

2. Am inteles (nu stiu sigur) ca din 2019 se schimba standardul de acceptare al tuturor utilitarelor diesel sub euro4. Astfel < euro2 adus de pe extern devine NEINMATRICULABIL in circulatie si la euro 3 ne lovim de alta problema ...nu se accepta decat daca se respecta normele de poluare NOI (nu stiu care sunt alea). Articolul ala facea referire ca doar pana la 31.08.2018 s-au acceptat utilitare pana in euro2 ptr omologare la RAR.

Yoane, le zici rar, da' bine! Cu minora observatie ca se schimba "nitel" sumele in cazul unui autoturism de peste 3000cc! Daca iei in calcul un motor de 5.9, de exemplu, cu totul altfel arata calculul!

In rest, numai de bine legiuitorilor!:ce

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

 

Nu stiu de unde scoateti voi sume pentru impozit, dar nu prea bat cu realitatea.

Codul fiscal spune clar: intre 2500 si 3000 cmc, 144 Ron/200 cmc sau fractie de 200 cmc.

 

Asadar: 3000 cmc : 200 x 144 = 2160 Ron.

 

Eu atat platesc de ani de zile de cand le-a dublat Emil Boc, la DGITL sector 4 Bucuresti.

 

Reducerea de 10% pentru plata integrala pana la 31.03 este valabila doar pentru persoane fizice, pentru persoane juridice....mwuje

 

In alte judete este mai mare impozitul pe mijloacele de transport pentru ca, tot conform codului fiscal, la fiecare 3 ani impozitele locale se ajusteaza cu rata inflatiei.

 

La ultima astfel de scadenta a ajustarii impozitelor, Sorin Oprescu s-a opus si a avut destule cwoaie pentru asta, astfel incat a ignorat Codul Fiscal iar impozitele la Bucuresti nu au crescut.

 

Iata ce spune presa pentru 2019:

 

https://www.money.ro/consiliile-locale-vor-utiliza-rata-inflatiei-de-134-pentru-indexarea-impozitelor-si-taxelor-locale/

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

 

http://www.ziare.com/taxa/taxa-auto/de-la-anul-vom-plati-o-noua-taxa-auto-ministrul-mediului-spune-cum-va-fi-calculata-1528679

 

Parca vad de la anul inca o taxa in plus, "de mediu", de vreo 1500 ron la euro 3 - 3000cmc

Sa vezi atunci distractie. De fapt e cam sigur ca baga taxa asta, sunt curios cat o sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

 

Cred ca va trebui luat in calcul si o taxa suplimentara pt. diesel pt. autoturisme (tot ameninta ca se va baga in orase) ... Cred ca pt. autoutilitare nu se va aplica in acelasi timp ca si pt. autoturisme ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

 

http://www.ziare.com/taxa/taxa-auto/de-la-anul-vom-plati-o-noua-taxa-auto-ministrul-mediului-spune-cum-va-fi-calculata-1528679

 

Parca vad de la anul inca o taxa in plus, "de mediu", de vreo 1500 ron la euro 3 - 3000cmc

Sa vezi atunci distractie. De fapt e cam sigur ca baga taxa asta, sunt curios cat o sa fie.

 

La cate se vehiculeaza, vindem toate masinile si circulam cu uberu... :grin:

Taxe vor fi asta e clar, iti permiti ti masina, nu ...la vanzare!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare