GTC Auto Shop
Afisez rezultatele 1 la 6 din 6

Implicit Recomandare SUV (30k)

Hey! Am nevoie de niste propuneri legate de SUV-uri. :)

Pret: 25.000-30.000 (30.000 = pretul dupa finalizarea configurarii, nu pretul de inceput.)

Metoda: La prima mana din Romania.

Cerinte: (posibil in ordinea importantei & nu sunt in totalitate obligatorii)

• Tehnologii asistenta de ultima generatie, cat mai multe (condus, parcare etc. - adica sa fie autonoma) (PS: Daca aveam mai mult, luam Tesla )
    • Interiorul sa fie cat mai "digital" (multe functii)
    • Capacitate portbagajului & marime masinii sa fie mare
    • Fiabilitate cat mai mare (si sa nu fie costurile de intretinere exagerate)
    • Sa fie pe benzina*
    • Schimbator automat
    • 4x4
    • Siguranta cat mai ridicata (structura cat mai puternica, airbag cat mai eficient etc.

*: Nu sunt documentat per-total. Adica ma gandeam daca poate fi trecuta (daca e cu benzina) pe GPL. Ea nu va fi folosita pe teren accidentat sau asa ceva, majoritatea timpului in oras (dar o sa fie folosita si la munte in vacante, trasee etc.) si GPL-ul e mult mai ieftin decat diesel-ul la ora actuala (2.3 vs 6.3 lei). Poate sa traga, cel putin in oras? Risc ceva? -- Vreau in acelasi timp sa amortizez si din investitia in masina

Ce producatori? Tind sa ma uit la modelele Asiatice precum Mazda (CX 5), Hyundai (Tucson, Kona)/Kia (Sportage), Toyota (C-HR), Honda (CR-V/HR-V) [Sunt deschis si alte firme & modele] -- As dori si la modelele anterior scrie o comparatie Pro/Contra

PS: Doresc sa se precizeze care dintre ele sunt cu piesele (cum ar fi motorul) create sub propriul centru de dezvoltare (sa nu fie "imprumutate" de la alti producatori).
    Last edited by ArminC; 23rd September 2018 at 16:36. Motiv: Model nou

Data Inscriere
    Dec 2012
    Masina
    Honda CR-V 2.0 150 CP

Implicit Re: Recomandare SUV (30k)

La Honda CR-V 2.0 iVTEC, 4x4, modelul full aproximativ 30k pentru putin timp, in toamna asta vine noul model. Este benzina, dezvoltat de Honda. Fa drive test cu toate si vezi care te coafeaza. Pana la urma, tu dai banii si tu ar trebui sa fi cel care se mai intoarce inca o data catre ea, dupa ce o incuie, indiferent ce marca e.

Data Inscriere
    Feb 2014
    Varsta
    41
    Masina
    Ford Kuga 2015

In foarte scurt timp va fi Salonul Auto Bucuresti
    https://www.sab.ro/
    Acolo or sa fie si Honda, si Toyota, si Mazda, si Mitsubishi - sau macar sunt sanse mari sa fie.

Tehnologii asistenta de ultima generatie, cat mai multe (condus, parcare etc. - adica sa fie autonoma) (PS: Daca aveam mai mult, luam Tesla ) - sincer nu stiu cate au din astea
    Interiorul sa fie cat mai "digital" (multe functii) - Honda si MAzda sunt destulde digitalizate
    Capacitate portbagajului & marime masinii sa fie mare - MAzda CX-5 si Honda CRV sunt mari si au portbagaje mari
    Fiabilitate cat mai mare (si sa nu fie costurile de intretinere exagerate) - MAzda si Honda au nume bun
    Sa fie pe benzina* - 2.0 MAzda si 1,5 T Honda
    Schimbator automat - exista ( vezi sa fie cutie automata nu variatie continua)
    4x4 - DA
    Siguranta cat mai ridicata (structura cat mai puternica, airbag cat mai eficient etc.

Acu 3 ani jumate am avut dilema ta si am ales Ford Kuga. Nu regret alegerea facuta

Data Inscriere
    Mar 2009
    Varsta
    47

Rexton G4 de la Ssangyong?

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    56
    Masina
    Toyota RAV4 2018. Urmeaza Land Cruiser 2019..

Lista cu cele mai fiabile SUV-uri pe 2018.
    Rog un moderator sa stearga a doua lista, eu nu pot ...Multumesc.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	SUV fiabilitate.jpg‎ 
Views:	88 
Size:	393.9 KB 
ID:	290624  
    Last edited by Max; 11th October 2018 at 20:54.
    RAV 4 Model Luxury 2018.

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    56
    Masina
    Toyota RAV4 2018. Urmeaza Land Cruiser 2019..

Noul model RAV4 bate la usa ..cioc..cioc..cioc ! Eu l-am cumparat pe actualul model cu motorul 2.0 aspirat Valvematic.
    Pentru cei interesati de noul model motorul va fi unul de conceptie noua axat pe consumul mai mic de combustibil si nu cred ca va mai exista varianta diesel. Benzina sau Hybrid.

In Europa apare in primul trimestru din 2019. Cred ca deja se preiau comenzi pentru doritori .

RAV 4 un suv excelent cu o fiabilitate de exceptie.

Succes in decizia corecta !
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	RAV4 a.jpg‎ 
Views:	10 
Size:	108.7 KB 
ID:	291292   Click image for larger version. 

Name:	RAV4 b.jpg‎ 
Views:	9 
Size:	109.9 KB 
ID:	291293  
    RAV 4 Model Luxury 2018.