Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Becuri consola centrala


bionuttt

Postări Recomandate

Salut tuturor am cumparat nu de mult un freelander facelift 2005 si acum am observat ca nu merg becurile din consola centrala cele de la rotitele alea care dai caldura mai tare mai ince mai cald mai rece etc si becurile de langa aceste cele de la incalzirea in scaune si ce mai e acolo, vreau sa va intreb exista vreo siguranta pentru becurile astea? Daca da care este cum o gasesc? Ca ma gandesc chiar vreo 6-8 becuri cate sunt acolo sa fie arse? Si cum se schimba daca sunt arse? Multumesc anticiapt.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri consola centrala

 

Salut, descarca o carte tehnica de aici https://forum.club4x4.ro/showthread.php?56810-In-atentia-proaspetilor-posesori-de-land-rover&p=1116969#post1116969 ca va fi nevoie iar pt ca sa primesti raspuns clar respecta ce scrie cu rosu despre profil.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri consola centrala

 

Salut tuturor am cumparat nu de mult un freelander facelift 2005 si acum am observat ca nu merg becurile din consola centrala cele de la rotitele alea care dai caldura mai tare mai ince mai cald mai rece etc si becurile de langa aceste cele de la incalzirea in scaune si ce mai e acolo, vreau sa va intreb exista vreo siguranta pentru becurile astea? Daca da care este cum o gasesc? Ca ma gandesc chiar vreo 6-8 becuri cate sunt acolo sa fie arse? Si cum se schimba daca sunt arse? Multumesc anticiapt.

Trebuie sa demontezi consola centrala ,se ıncepe de la spate spre fata,adica ıncepi de la cotiera şi vii pına ın fata,ai grija pe la mijloc e un capac imediat dupa maneta ,sub acel capac are doua şuruburi,restul o sa vezi sunt pe laterale şuruburile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri consola centrala

 

Trebuie sa demontezi consola centrala ,se ıncepe de la spate spre fata,adica ıncepi de la cotiera şi vii pına ın fata,ai grija pe la mijloc e un capac imediat dupa maneta ,sub acel capac are doua şuruburi,restul o sa vezi sunt pe laterale şuruburile

 

Da am vazut pe internet cum se deomnteaza ideea este daca exista vreo siguranta pt asta ca nu imi merg nici becurile din butoanele pt AC dezaburire fata spate si cele din butoanele de incalzire scaune, ma gandesca ca din atatea becuri trebuia sa mearga macar 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri consola centrala

 

Verifica sigurantele F16 si 17 tablou interior, ai si buton de reglaj al luminozitatii?

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri consola centrala

 

Verifica sigurantele F16 si 17 tablou interior, ai si buton de reglaj al luminozitatii?

 

Nu nu cred ca am , nu am vazut pe nicaieri (am masina de 8 luni :-s )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri consola centrala

 

Revino cu rezultatul verificarii sigurantelor si daca nu e niciuna arsa mai vorbim ca nu cred ca toate becurile sa fie arse ci e ceva pe alimentare de aceea vei avea nevoie de cartea tehnica pt ca acolo sunt poze cu pozitia conectoarelor... asta daca vrei si te simti in stare sa te bagi la asa ceva

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri consola centrala

 

Am verificat sigurantele sunt bune f16 este de la luminile din interior si f17 circuitu pentru semnalizarile dreapta

cum s-a ajuns la aceste concluzii in special la cea scrisa cu rosu?, F16=F17 in functie de anumite criterii greu de inteles pt unii, vezi si F29 totusi... te pricepi cat de cat la electronica?, atunci verifica schema sa vezi ce face F17, ori nu ai numarat bine sigurantele ori schemele nu sunt bune(se poate intampla si asta, am mai intalnit si se pare ca ele sunt cam varza, am verificat vreo 4 scheme si toate sunt diferite singurul lucru comun e culoarea firelor deci la butoane trebuie sa fie rosu cu anumita dunga deci trebuie vazut daca exista 12V acolo sau nu)... totusi la un posesor care are masina de 8 luni si nu stie daca are buton de luminozitate sau nu mai am niste dubii, eu zic sa mai verifici inca o data si tine cont ca mai sunt si sloturi goale la unele modele, fa o poza la tabloul de unde ai verificat F16/17 si a reiesit ca F17 e pt semnalizare te rog sa vedem unde e greseala, daca reiese ca esti superficial eu unul ma retrag... ... scuze de ''pertu" in caz de varsta inaintata ca nu se vede din profil varsta(care e optionala).... asa se discuta pe aici mai neprotocolar dar se si rezolva multe probleme :wink:

 

PS daca er vreun model care a fost RHD si modificat atunci asta trebuia sa stim din start nu sa sap ca fraierul prin scheme LHD... de asta tot insist sa fie totul clar de la inceput, nasolia e ca schemele din RAVE nu se potrivesc cu astea din TOPIX :uameni

Fl1 2004_+ LHD switch's illumination.pdf

Fl1 2004+ interior lamps.pdf

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri consola centrala

 

Nu am numara gresit si daca esti atent nu ai cum sa incurci sigurantele pentru ca au pe marginea tabloului numaru exact care este, in al doilea rand cand am scos siguranta f16 s-au stina luminile din interior(lumini ambientale plafoniere etc..) si la siguranta f17 iti spun sigur ca este pentru circuitul de semnalizari pe partea dreapta pt ca am avut o problema la o semnalizare si m-am lovit de aceasta siguranta f17 si mai este si schema sau ce o fi aia pe capacul tabloului...nu vreau sa supar pe nimeni sau sa deranjez cu ceva , am pus o intrebare poate s-a lovit cineva de aceasta problema, masina da o am de 8 luni este primu freelander si primu 4x4 din viata mea , mi-a placut cum arat si am fost sa o cumpar ca drept fapt sa iti spun si poate era un lucru importanta cand am ajuns cu masina acasa mi-am dat seama ca este o masina cu conversie de pe dreapta pe stanga , deci masina a avut volanul pe dreapta si a fost modifica. La electronica nu pot sa zic ca ma descurc dar daca o sa fie nevoie sa o desfac o sa incerc sa o fac , poate dupa cum am spus in urma conversiei nu s-a pus vreun fire pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri consola centrala

 

E bine de stiut ca a fost cu volan pe dreapta ca totul devine mai clar, eu veau sa te ajut si am sa mai sap in scheme ca doar pe astea ma pot baza dar din pacate se pare ca unele-s cam varza.... intre timp reciteste-ti postarea si corecteaza gramatical/ortografic + mai vezi ce am zis si eu in postarea mea anterioara, acum verifica siguranta F7 si daca si aia e buna mai vorbim dar masina fiind bastardizata e cam greu sa gasim problema.

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Becuri consola centrala

 

Nu am numara gresit si daca esti atent nu ai cum sa incurci sigurantele pentru ca au pe marginea tabloului numaru exact care este, in al doilea rand cand am scos siguranta f16 s-au stina luminile din interior(lumini ambientale plafoniere etc..) si la siguranta f17 iti spun sigur ca este pentru circuitul de semnalizari pe partea dreapta pt ca am avut o problema la o semnalizare si m-am lovit de aceasta siguranta f17 si mai este si schema sau ce o fi aia pe capacul tabloului...nu vreau sa supar pe nimeni sau sa deranjez cu ceva , am pus o intrebare poate s-a lovit cineva de aceasta problema, masina da o am de 8 luni este primu freelander si primu 4x4 din viata mea , mi-a placut cum arat si am fost sa o cumpar ca drept fapt sa iti spun si poate era un lucru importanta cand am ajuns cu masina acasa mi-am dat seama ca este o masina cu conversie de pe dreapta pe stanga , deci masina a avut volanul pe dreapta si a fost modifica. La electronica nu pot sa zic ca ma descurc dar daca o sa fie nevoie sa o desfac o sa incerc sa o fac , poate dupa cum am spus in urma conversiei nu s-a pus vreun fire pe acolo.

 

Becurile de la butoanele de comanda a climatizarii mai mult ca sigur sunt arse si se schimba foarte usor. Trebuie sa tragi, sa ,smulgi respectivele butoane si dupa ce scoti butonul se vede becul . poti folosi ca sa-l scoti o bucata de izolatie de cablu electric pe care tre s-o impingi peste becul ars si cand tragi vine si becul . Toate cele 3 butoane au cate un bec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare