Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Problema cardan fata GC wj/wg


RobertGabriel

Postări Recomandate

Salutare!

 

Am un GC WG 2.7 CRD din 2002. Problema e ca m-a lasat avionul cu ochii in soare cand imi era lumea mai draga. A inceput cu un mic huruit care se auzea undeva....inca nu stiam unde. Dupa ceva timp am aflat...partea din spate a cardanului de pe fata avea brduful spart si a intrat presupun praf...ceea ce a dus la sfarsitul acelei cuple. Am pus alta...2 saptamani si caput. Dar asta a facut mai rau decat prima cupla...originala.

 

Dupa multe cautari pe net am decis ca e mai bine sa trec la un cardan cu cruci duble spre cutia de transfer si cruce simpla spre grup. Acum problema este ca nu stiu daca s-ar potrivi cardanul de pe ZJ sau de pe XJ (ma refer strict la lungime) si nici nu stiu daca cupla de prindere de pe grup e aceeasi cu cea de pe cutia de transfer. Si de unde as putea face rost?

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri!

 

PS: presupun ca s-a mai discutat despre acest subiect. il voi sterge cat de repede pot. multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Problema cardan fata GC wj/wg

 

Problema absolut normala la masina de asta . Aproape toata lumea a trecut prin faza asta . Kit complet inlocuire cardan gasesti in Romania la 350 euro SH sau in Sua nou aproximativ 600 euro .

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
Re: Problema cardan fata GC wj/wg

 

Problema absolut normala la masina de asta . Aproape toata lumea a trecut prin faza asta . Kit complet inlocuire cardan gasesti in Romania la 350 euro SH sau in Sua nou aproximativ 600 euro .

 

Spor

 

Oare de ce nu am citit eu topicul asta, inainte sa te sun de la marginea drumului? :D

Avem ceva alternative locale, 2 ani mai tarziu? Am inteles ca se potrivesc si cele de Wrangler, dar nu sunt sigur, nu sunt prea documentat despre Jeep.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are alin jeep tot ce vrei,la bani ok. merita investitia, cardanul fata fiind una din hibele clasice. ilocuit cu ceva, nou, la jumatate din pret de cardan cu cruci,te tine 20 mii daca il bagi pe coclauri. sau dai banii o data si stai linistit. la modelul asta,4x4 permanent invarte cardanul fata de cate ori LSD-ul din transfer crede el ca-i nevoie deci nu prea este o chestie de lasat ca Nu merge si asa.... si fara cardan de nevoie in drum este ok, dar pe termen lung, nu....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta nu vreau sa il las asa, si nici schimbat cu piese SH nu imi surade, sa raman iar cu el agatat cine stie pe unde :D

Ii mai dau un telefon lui Alin, sa vad ce imi recomanda.

 

Edit: nu mai are Alin nimic pe stoc, trebuie sa caut pe la necunoscuti :cr1

Editat de Hyadum
:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta nu vreau sa il las asa, si nici schimbat cu piese SH nu imi surade, sa raman iar cu el agatat cine stie pe unde :D

Ii mai dau un telefon lui Alin, sa vad ce imi recomanda.

 

Edit: nu mai are Alin nimic pe stoc, trebuie sa caut pe la necunoscuti :cr1

 

Dar pe grupul de pe facebook esti inscris? Vei gasi acolo postare facuta de mine...intre timp am trecut la cardan cu cruci duble la cutia de transfer de pe zj 4.0. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Revin cu un update, dupa 30 zile de cand caut cardan, am gasit...in Spania. Pe la noi prin tara zero barat. Un singur cardan exista, chipurile dupa seria de sasiu ala era, l-am comandat, a venit, la montaj surpriza, mai scurt cu vreo 3cm. Am renuntat la idee cu magazinele din Romania, ca zici ca le ceri bloc motor pentru Koenigsegg fara supape cand comanzi cardan de Jeep.

Am dat comanda inainte de Craciun pe Dec 23, pe 4 ianuarie era la mine la usa, livrat prin UPS, 244 euro cu tot cu TVA si transport. L-am montat si are dimensiuni bune si pare bine construit si finisat, fata de GSP-ul venit de la Iasi. Acum cat o tine, o sa vedem.

 

https://www.kardanline.eu/en/inicio/270-propshaft-jeep-grand-cherokee-wj-47-27-crd-liberty-kj-28-crd-at-52099498ab-52099498ad-52111593aa.html

 

Am vrut sa iau si eu din ala cu cruci duble, dar nu e in stoc. Decat sa dau intre 3800 si 4200 lei cat mi s-a cerut pe la noi pe cardan facut la comanda din bucati de cardane vechi, prefer sa iau unul nou facut in Germania.

 

https://www.renegade-station.de/en/Jeep-Grand-Cherokee-WJ-WG-2-7-ltr--CRD-front-propeller-Shaft-with-Yokes-2--01-04-20075.html

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...

 

Bună, puteți arunca o privire la acest site, de obicei cumpăr toate piesele de aici

https://kardan24.eu/

 

Multumesc, m-am uitat pe site, dar nu am gasit. Este foarte dezorganizat nu nu pot sa filtrez rezultatele. M-am uitat dupa catalog la Jeep si nu am gasit nimic pentru WJ/WG cardan fata. Le-am dat si mail, sa vad daca imi raspund.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare