Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Omologare prelata remorca.


albinaru

Postări Recomandate

Nu stiu daca am postat unde trebiue, rog frumos moderatorii sa redirectioneze postul in caz ca nu sunt pe faza.

 

Am o remorca destul de marisoara, 2x5 metri, mma 3t. I- am confectionat cu manuta mea scheletul pentru prelata apoi am fost la o firma care mi-a facut prelata.

 

Cand merg la Itp trebuie sa dau prelata jos pentru a nu iesi in poza deoarerce , cica, nu este omologata.

 

Intrebare: care sunt pasii oficiali pentru a omologa o prelata?A mai experimentat cineva asa ceva?

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Omologare prelata remorca.

 

Nu se omologheaza prelata sau scheletele, ci remorca cu noile sale dimensiuni. Bineinteles ca scheletele trebuie sa aiba un memoriu tehnic facut de o firma autorizata. Insa si reciproca e valabila, adica daca o omologhezi cu prelata si te duci la ITP fara, iar probleme ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Omologare prelata remorca.

 

Pai, prelata sta pe ea mai tot timpu, pentru protectie .Exceptie facand doar sezonul estival cand trebuie sa transporte albinele.

 

Adevarul ca trebuie sa merg la ITP in decembrie cand nu este tocmai facil sa dai prelata jos si sa demontezi scheletul.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Omologare prelata remorca.

 

Mda ...ideea era ca in anotimpul friguros mai merg cu ea pe afara si de fiecare data am discutii neprincipiale cu cei de la Raendorserg care de fiecare date se lasa cu vreo 50 de euroi.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Omologare prelata remorca.

 

Mda ...ideea era ca in anotimpul friguros mai merg cu ea pe afara si de fiecare data am discutii neprincipiale cu cei de la Raendorserg care de fiecare date se lasa cu vreo 50 de euroi.

 

Atunci, singura solutie in RAR cu ea ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Omologare prelata remorca.

 

Acu sa va spun finalul povestii.

 

Am fost la o firma care construieste/repara remorci, am discutat cu patronul, a inteles problema si a fost de acord sa-mi faca documentatia pentru RAR.

 

Am dus remorca la firma, mi-au masurat-o, mi-au cantarit-o si i-au facut documentatia. Contra cost, nu mare lucru.

 

M-am prezentat la RAR cu remorca si documentatia , mi-au masurat-o, mi-au cantarit-o si mi-au trimis actele la Bucuresti, trebuia sa vin a doua zi dupa acte. 530 lei.

A doua zi am ridicat CIV-ul pe care scria "" reomologare" si noile dimensiuni si greutati ale remorcii.

 

Eu cred ca a meritat deranjul...

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Omologare prelata remorca.

 

Mi se pare mult pentru o remorca si pentru ce au facut cei de la RAR, dar na, e RAR-ul ... mai ales ca era vorba de o prelata si nu o structura rigida metalica ... E cum ar fi o masina decapotabila ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare