Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Coborare diferential fata


cipriang

Postări Recomandate

Salutare. Detin o vitara 1.6 8v din 98, am facut o inaltare SL si la a doua iesire am reusit sa rup planetara dreapta fata.

Intrebarea mea este urmatoare exista kit de coborare diferential ca sa nu ma mai chinui sa fac prelungiri si suduri la suporti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Coborare diferential fata

 

ti am dat mesaj privat cand ti am scris si aici.

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Coborare diferential fata

 

Buna seara,

Si eu sunt interesat sa cumpar un astfel de kit.

Dar ce nu am inteles, dupa ce cobori grupul, ideal e sa schimbi si planetarele sau le poti folosi pe cele stock?

 

Dupa aparitia faceliftului la sfarsitul anului 1995( bord nou) Vitara a fost echipata cu planetare fata( de culoare neagra) mai putin rezistente decat cele anterioare( de culoare verde). Astfel ca dupa inaltare si coborare diferential e recomandat a se folosi planetare verzi, daca masina e echipata din fabrica cu planetare negre. Se poate merge si cu cele negre pana cedeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Coborare diferential fata

 

Am inteles, multumesc frumos!

Mi-am inaltat masina dar nu am coborat grupul de pe fata doar cel de pe spate. Dupa aceasta operatiune, am sesizat niste sunete “ciudate” la puntea fata iar in momentul in care e cumplata fata, in viraj mi se blocheaza usor o roata (roata din exterior). Si cred ca trebuie sa cobor si grupul cat mai repede. Nu fac offroad, doar drumetii, forestiere, dar ma gandesc ca e mai bine. Poate dispare si problema cu roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare