Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Martor "4WD" aprins permanent. GV 2003 1,6


Postări Recomandate

Buna seara!

De ceva timp imi sta aprins in bord indicatorul de "4WD" cu mici intreruperi (clipoceli). Totul functioneaza normal, cupleaza, decupleaza fara probleme, doar ca nu se mai stinge acel martor.

Stie cineva de la ce poate fi? Sau imi poate recomanda cineva un mecanic/atelier in zona Bucuresti-Ilfov?

Jucaria este Grand Vitara I 1,6 2003 3 usi.

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor "4WD" aprins permanent. GV 2003 1,6

 

Eu nu am inteles clar cand "clipoceste"...daca clipoceste martorul dupa ce comuti pe 4x4, atunci incearca asa: https://forum.club4x4.ro/showthread.php?88624-Cum-imi-cresc-eu-Grand-Vitara&p=1112743#post1112743 La mine a mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor "4WD" aprins permanent. GV 2003 1,6

 

Inclin sa cred ca e compresorul legat la diferentialul fata.

 

Am sa ma bag pe sub ea sa ma uit, sper sa si inteleg ce vad.

 

Eu nu am inteles clar cand "clipoceste"...daca clipoceste martorul dupa ce comuti pe 4x4, atunci incearca asa: https://forum.club4x4.ro/showthread.php?88624-Cum-imi-cresc-eu-Grand-Vitara&p=1112743#post1112743 La mine a mers.

 

Sta aprins in permanenta si clipoceste din cand in cand, indiferent daca e cuplat sau nu.

 

verifica senzorul de la cutia de transfer, se poate accesa daca dai consola unde sunt manetele si frana de mana jos.

 

Succes.

 

Am sa desfac sa ma uit, la ceva de genul ma gandeam, dar nu stiam unde sa caut. Cum imi dau seama daca senzorul ar fi defect?

 

Multumesc tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor "4WD" aprins permanent. GV 2003 1,6

 

 

E aprins permanent nu are treaba cu comresorul. La problema compresorului e invers cand cuplezi se stinge la o anumita perioada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor "4WD" aprins permanent. GV 2003 1,6

 

Eu nu am inteles clar cand "clipoceste"...daca clipoceste martorul dupa ce comuti pe 4x4, atunci incearca asa: https://forum.club4x4.ro/showthread.php?88624-Cum-imi-cresc-eu-Grand-Vitara&p=1112743#post1112743 La mine a mers.

 

 

Am urmat procedura din aceasta postare si am rezolvat clipocitul (nu mai are intrerupere, sta aprins permanent).

 

verifica senzorul de la cutia de transfer, se poate accesa daca dai consola unde sunt manetele si frana de mana jos.

 

Succes.

 

Am desfacut consola, insa nu am acces catre senzor (doar pe langa maneta de cuplare este putin spatiu, in rest este numai tabla caroseriei), este undeva intre cutie si caroserie, destul de greu accesibil, urmeaza sa mai incerc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
Salutare! Revin cu actualizarea situatiei. Nu am reusit sa umblu la senzorul de pe cutia de transfer, asa ca martorul "4wd" a stat aprins in permanenta. Cuplarea/decuplarea functioneaza normal, dar de ceva timp am constatat ca atunci cand ma deplasez cu masina in modul "2H", cateodata se aude un zgomot in rulare, care se intensifica pe masura ce reduc viteza (ca un uruit, cu senzatia ca ar veni de la grupul diferential fata), iar cand viteza este foarte mica, aproape de a opri, se aude o trosnitura, iar uruitul dispare. Am scos mufa compresorului, iar acest simptom nu mai apare, stingandu-se totodata si martorul "4wd". De la ce ar putea fi? Multumesc! Editat de CristiLocco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare