Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Salutare Ferozauri


FlaviusWetter

Postări Recomandate

Salutare oameni buni si posesori ai minunatului Feroza. Sunt posesorul unei Feroza 1.6 Hd-e din `94 adusa din Germania. Am tinut-o putin (cam jumate de an) cum am luat-o pt ca era in stare buna si m-am dat cu ea sa invat (primul 4x4). Recent am hotarat sa ma apuc de ea asa cum trebuie si mi-am dat seama ca nu am resursele necesare sa fac totul (in special tinichigerie si reconditionare sasiu) as ca m-am apucat de motor (care dupa parerea mea este destul performant, in comparatie cel de pe Vitara sau Samuray (doar pe astea 2 am pus mana, un Patrol sigur imi va schimba parerea), suna foarte bine, dar are si mai multe componente care se pot strica si care pe celelalte 2 + Jimny (echivalentele) nu exista). Asadar am schimbat (achizitie de pe Autodoc):

- cuzineti

- segmenti (papa ulei cam mult, 1l la mai putin de 1000 km)

- toate garniturile si simeringurile pe care le-am vazut in fata ochilor si am avut acces la ele

- sudat capac chiulasa (ureche rupta)

- reconditionat chiulasa (plan, schimbat supape+simeringuri, reglat tacheti,....)

- prezoane chiulasa (mare problema aici, ale mele se intindeau, nu tineau nici la 45-50 n/mm2 asa ca aveam 2 variante ; sa cumpar noi cu 450 ron din tm (promotor au fost singurii care puteau sa imi aduca cu comanda speciala) sau cu ~250 de pe al padrino sau sa ma interesez de suruburi, varianta pe care am si ales-o, am studiat cu un domn de la Surubexpert suruburile mele, am stabilit ca niste suruburi din grupa de rezistenta 10.9 (tratate termic) sunt potrivite din pdv a fortei de strangere si a temperaturilor la care sunt expuse, am identificat suruburi cu dimensiuni potrivite (lungime filet mai ales) dar nu erau cu fusta (saiba) asa ca am fost nevoit sa iau si saibe cu aceeasi rezistenta (le-am frezat pt ca diam exterior era prea mare si atingeau in arcurile supapelor))

- distributie

- bujii

- ulei Motul synergie 6100 10W40 si filtre

- antigel g12

- schimbat uleiuri grupuri si cutie

- reparat treptele 1 si 2 aeroterma (lipit rezistente)

- montat scut din fata de la radiator pana la cutie (nu avea deloc)

Rezultat : masina merge ca si una noua, sunetul si vibratiile sunt minime, performantele nu par sa se fi schimbat, nu iese pic de fum si nu miroase a nimic (benzina, ulei), consumul a crescut, dar ma gandesc ca se mai uzeaza segmentii si va scadea)

 

Sunt nou in domeniu si nici nu prea am anturaj momentan, asa ca am sa intreb aici ceva chestii pe care nu am reusit singur sa le deslusesc :

 

1. switch-ul pt suspensii regleaza duritatea (daca amortizoarele sunt cele originale), dar eu nu imi dau seama daca numai pe spate sau si pe fata si nu gasesc documentatie despre asta; daca poate cineva sa ma ajute cu ceva documentatie sau cu ceva din experientele si cunostintele sale;

2. ce legatura are blocul de admisie cu servofrana (sunt conectate printr-un furtun)? Frana are vreo parte pneumatica sau care e logica? Daca are cineva ceva documentatie despre sistemul de franare as fi recunoscator pt ca am observat ca este destul de complex.

3. eu acum am anvelope insa turbo dakar 205/70 r15; ma bate gandul sa cracanez putin masina, asadar, sa intorc jantele sau sa pun distantiere? oare ar fi nevoie de alte anvelope mai mari (gen 235/75)? Eu in sufletu meu as vrea roti mari, dar creieru imi spune ca nu e destul cuplu. Voi ce ziceti?

4. stie cineva portbagaj pe plafon pt ferozaur? vreau neaparat unul. Am vazut un portabagaj de dacie (nu radeti, are un vecin o dacie nemiscata de multa vreme cu portbagaj) si sistemul de prindere in fata pare ca se potriveste pe buza din jurul portierei, iar in spate, cu ceva modificari, s-ar putea prinde pe barele de pe hardtop. Singura problema e ca e din tabla (ca si tija unei umbrele, goala inauntru) adica foarte moale. Daca aveti ceva experiente cu asa ceva, nu ezitati sa impartasiti :D

5. Ma gandeam la un troliu, dar bugetu nu prea imi permite momentan (ca nu e numai troliu, mai sunt adaptari si montare si legare) si cineva mi-a bagat in cap ca troliu manual poate sa fie o varianta de inceput (zice pe unele ca trag 4t). ce ziceti? poate? sau e o prostie?

 

Nu in ultimul rand voi mentiona ca masina este doar de weekend, nu va rula pe asfalt decat putin, scopul ei este sa ma duca pe toate coclaurile si la toate stanele din vestu si centrul tarii si ocazional sa ma scoata din namoale, dar cu toate astea ea va trebui sa treaca mereu ITP si sa nu fie magnet de amenzi.

 

Ceva poze din timpul lucrarii :

https://photos.google.com/u/0/album/AF1QipOlouR8VdsuPzhdOk1brDvsP7CojVInkiyns_I5/photo/AF1QipO9uvyXmRbmS9LlQk-aJF6o_Vt59LXRU6JpVFBg

https://photos.google.com/u/1/album/AF1QipOlouR8VdsuPzhdOk1brDvsP7CojVInkiyns_I5/photo/AF1QipMdkb0iLjbva5q2A3bMae_IKuFkSiuIPmGjJkJq

https://photos.google.com/u/1/album/AF1QipOlouR8VdsuPzhdOk1brDvsP7CojVInkiyns_I5/photo/AF1QipMYZLxG1toX6eaqBt3RETgFJ-Nc2lDd7p_YhqrA

https://photos.google.com/u/1/album/AF1QipOlouR8VdsuPzhdOk1brDvsP7CojVInkiyns_I5/photo/AF1QipM8PL2mtiSSf4j88LhqVysETdQslw7y30u_EXHD

https://photos.google.com/u/1/album/AF1QipOlouR8VdsuPzhdOk1brDvsP7CojVInkiyns_I5/photo/AF1QipOsBi4JkW7013oT-63PLLFbOUFdNTKqsVIE1_RC

Editat de FlaviusWetter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Salutare Ferozauri

 

Salut si sa o stapanesti fara incidente.

1. Se regleaza suspensia doar pe fata ,asta daca mai ai amortizoarele originale.

2

3 eu am anvelope 235 75 15 MT si le duce fara probleme, sunt colegi cu 31. Feroza are un raport de 5.28 . In schimb o sa creasca consumul!

4.eu mi-am facut porbagaj dar l-am vandut pentru ca il caram degeaba dupa mine.Vezi topicul meu" ferozaurul" gasesti acolo detalii despre portbagaj si sistemul de prindere.

5 Nu arunca banii pe troliu mecanic ,nu e bun si e si periculos!

Rasfoieste sectiunea Daihatsu de pe forum si vei gasi multe raspunsuri.

Bafta!

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Salutare Ferozauri

 

Salut,

 

Să o stăpânești sănătos și succes cu viitoarele îmbunătățiri.

Legat de setarea suspensiei, pentru a vedea dacă funcționează, dă-o prima dată pe Soft (S), încearcă să apeși pe aripi/bullbar - să vezi cum funcționează, iar mai apoi pe Hard (H) și, dacă funcționează, va trebui să opună multă rezistență. Și da, după cum a spus și Jineas, setarea e doar pentru față.

Legat de anvelope, eu am pus 225/70/15 (dimensiunea maximă din carte) și pare că e nevoie de distanțiere, nu e instabilă, dar fiind destul de înaltă e o senzație mai ciudată

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Salutare Ferozauri

 

Merci bajetii pt raspunsuri.

Am testat suspensia, nu pare sa fie nici o diferenta. Asta e...

Referitor la roti, am sa merg tot pe 205/70 15 momentan, din cosiderente de buget, dar e bine de stiut ca e loc de imbunatatiri. Sper sa nu arate ca un matiz tunat, cu anvelopele astea micute, dupa ce ii voi intoarce jantele :))

Ma gandeam si eu ca ma cam expun la o biciuiala cu troliul acela manual in cazul in care plezneste ceva (sufa, carligul, ancora,...), dar exista niste saculeti cu greutati care se pun pe sufa sa nu aibe efectul de bici daca plezneste, si pana la urma poate renunt de tot la idee ca de-o fi sa ies la tavaleala, nu ies singur de nebun.

Consumul parca nu scade si am deja vreo 300 km. Sa fie prea devreme? Cati km se considera rodaj?

 

 

Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Salutare Ferozauri

 

Oameni buni, am descarcat manualele de la Caphonne si sunt mind blowing. O lectura deosebita. Sunt un fel de national geographic pt mine. :10 Multumim pt ele.

Si da, intradevar sistemul de franare are ceva valve pneumatice si camere cu presiune variabila. Interesant si bine de stiut.

O intrebare poate stupida, parca am joc in volan care la franare se simte tare, mai ales cand drumul este denivelat. E din cauza ca nu sunt obisnuit cu tractiunea spate (lucru pe care la masinile cu tractiune spate gen bmw sau mercedes nu l-am simtit) sau ar trebui sa verific sistemul de directie, mai exact capetii de bara (din cate vad 4 la numar) si pivotii (2 la numar)?

 

Cu stima.

Editat de FlaviusWetter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Salutare Ferozauri

 

Pe langa pivoti si capete de bara, verifica si semicaseta de directie si bratul de la caseta de directie(pitman arm), cel mai probabil de acolo e.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Salutare Ferozauri

 

Ai scris ca admisia cu frână este conectata printr-un furtun, cred ca este vorba de pompa de servo direcție, de la ea pleacă în furtun în admisie, când iei maxim de volan ca să nu moara motorul.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Salutare Ferozauri

 

Inteleg, la golf se simte cand virez pe loc la turatie, la feroza nu. Are logica. Cu toate ca oala neagra cu piston si borcan pt lichid de frana (servo frana) nu cred ca are legatura cu servo de la directie. Sau? Untitled.jpg.45e3c2069a6f8390d10b5049688c3384.jpg

Eu am fost foarte ocupat sapt asta si nu am apucat sa studiez manualele. Vine si vremea lor.

Untitled.jpg.ccc25d5d4b3a83d559c7ba82b6408abb.jpg

Editat de FlaviusWetter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Salutare Ferozauri

 

Servodirectia are alt rezervor de ulei în stanga fata cum te uiți la motor, Servodirectia cu servofrana sunt sisteme separate și independente.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Salutare Ferozauri

 

Acum am văzut, dă-l masa nu ai treaba cu el, teoretic eventualele gaze formate se duc în admisie și se ard, ceva antipoluare. Ala de o obicei sta bine acolo, sunt alte doua jos spre radiator subțiri care vin în cutia aia neagra, acelea trebuie sa fie ok și bine mufate.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Salutare Ferozauri

 

Salutare oameni buni. Am o mica problema la masina, se aude un sunet ca si cel de la mersul in marsarier, mai slab ca si volum (dB nu m3 :))), doar in 4x4, si pe mare si pe mic, si parca, la decelerare, poate din cauza ca sunetul generat de motor nu mai este asa puternic sau vreo piesa din ansamblul transmisiei fata este solicitata in vreun fel anume, sunetul pare mai puternic decat la accelerare si pare ca masina merge usor infranata (aici nu stiu sigur cum era inainte sa sesizez aceasta problema, dar putina infranare cand mergi cu 4x4 sunt convins ca poate sa existe datorita frecarilor mai mari cu asfaltul si din angrenaje, dar simtul meu ingineresc imi spune ca e mai puternica decat ar trebui aceasta infranare).

Banuielile mele:

- rulment roata dreapta (pare ca sunetul vine din centru dreapta) - eu am mai auzit rulmenti si obositi si gripati si sfaramati si nu pare a fi nici unul din cazuri

- probleme diferential fata (ulei cu vascozitate prea mare si de la temperaturile scazute din ultimele zile sa influenteze sau vreun rulment)

- MRL-urile automate (aici iar nu stiu ce sa zic, cupleaza, am testat, fara niciun sunet ciudat sau smucitura la cuplare)

Daca cineva are vreo idee, sunt pe receptie !

Ms fain !

Editat de FlaviusWetter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare