GTC Auto Shop
Afisez rezultatele 1 la 3 din 3

Data Inscriere
    May 2018
    Varsta
    32
    Masina
    Range Rover P38 DSE, '99, cutie automata-"Gilbert", Mercedes-Benz GLK 220 CDI 4Matic, 2012, 7G

Implicit Mercedes-Benz GLK 220 CDI 4Matic

Salutare, deschid acest topic deoarece nu am gasit discutii aprofundate despre GLK pe forum.
    De curand sunt mandrul posesor al masinii din titlu, am achizitionat-o de la o ruda apropiata, are 81.000 km, cumparata de noua din Romania. Am condus foarte mult acest model numai pe asfalt, deci stiu ca nu are prea multe probleme. Sistemul de injectie a fost inlocuit cu Bosch(era Piezo daca nu ma insel) in urma rechemarii in service a unui lot de masini de catre reprezentanta Mercedes.
    Masina va fi condusa in mare parte de sotie, nu va circula in teren sau cand zapada va depasi garda la sol.
    Daca sunt posesori sau cunoscatori ai acestui model astept sfaturi sau mentiuni asupra lucrurilor care ar trebui verificate sau necesita atentie mai mare.
    Multumesc!

Data Inscriere
    Nov 2010
    Varsta
    34

Implicit Re: Mercedes-Benz GLK 220 CDI 4Matic

Citat Postat original de OvidiuSG Vizualizare Mesaj
    Salutare, deschid acest topic deoarece nu am gasit discutii aprofundate despre GLK pe forum.
    De curand sunt mandrul posesor al masinii din titlu, am achizitionat-o de la o ruda apropiata, are 81.000 km, cumparata de noua din Romania. Am condus foarte mult acest model numai pe asfalt, deci stiu ca nu are prea multe probleme. Sistemul de injectie a fost inlocuit cu Bosch(era Piezo daca nu ma insel) in urma rechemarii in service a unui lot de masini de catre reprezentanta Mercedes.
    Masina va fi condusa in mare parte de sotie, nu va circula in teren sau cand zapada va depasi garda la sol.
    Daca sunt posesori sau cunoscatori ai acestui model astept sfaturi sau mentiuni asupra lucrurilor care ar trebui verificate sau necesita atentie mai mare.
    Multumesc!
    Masina este un c klasse w204 mai inalt, mecanic identica. Ca si probleme o sa pice pompa de apa la un moment dat, distributia incepe sa tacane cu motorul rece, altfel este un model fiabil.

Data Inscriere
    May 2018
    Varsta
    32
    Masina
    Range Rover P38 DSE, '99, cutie automata-"Gilbert", Mercedes-Benz GLK 220 CDI 4Matic, 2012, 7G

Implicit Re: Mercedes-Benz GLK 220 CDI 4Matic

Multumesc pentru raspuns, intr-adevar au fost probleme cu pompa de apa pe unele loturi din acest model, la a mea a fost inlocuita in urma rechemarii in service pentru sistemul de injectie. Principiul suspensiei este asemanator cu W204 insa bratele si alte subansamble sunt mai robuste, nu se potrivesc cele de la C-klasse.
    Ca fost posesor de W203 pot spune ca motorul devine zgomotos odata cu cresterea rulajului, dar intretinut corespunzator duce mult(eu am cumparat-o la 390.000 km si am vandut-o la putin peste 700.000 km perioada in care am schimbat consumabile, un senzor de la arborele cu came si inca functioneaza destul de bine).
    Din propria experienta stiu ca W204 avea ceva probleme electrice si electronice, stie cineva daca s-au remediat in cazul GLK-ului?