Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme alarma Freelander 2!


Liviu-San

Postări Recomandate

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Va salut!

 

Am o problema cu alarma la LRF 2,in sensul ca, din cand in cand,cu masina incuiata, incepe sa claxoneze, fara sa fie miscata. Asa mi se intampla si la LRF1. :cn

 

Daca ti se intampla mereu in aceeasi zona, de vina e campul electromagnetic generat de celulele de telefonie mobila! O pateam si eu in cateva zone din Berceni!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Salut

Aceasi problema am si eu la Frelander 1 , si tot cam de prin oct sau nov sa apucat de trezit vecinii , mentionez ca in august a pus baterie noua pe ea.

despre zona nu stiu daca o fi asa, ca unde o am parcata pe orange si vodaf umbli dupa semnal si prin case si strada..pe digi ce mai tine cat de cat semnal.

Am mai patit si in trecut doar ca nu o tinea zilnic ca acuma. nu mai stiu cum sa rezolvat atunci..dar printre altele stiu ca am schimbat bateriile la cheile masinii...sper sa nu uit sa iau baterie azi si sa verific.

 

Cum ai rezolvat la tine Liviu -san ?

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Salut

Aceasi problema am si eu la Frelander 1 , si tot cam de prin oct sau nov sa apucat de trezit vecinii , mentionez ca in august a pus baterie noua pe ea.

despre zona nu stiu daca o fi asa, ca unde o am parcata pe orange si vodaf umbli dupa semnal si prin case si strada..pe digi ce mai tine cat de cat semnal.

Am mai patit si in trecut doar ca nu o tinea zilnic ca acuma. nu mai stiu cum sa rezolvat atunci..dar printre altele stiu ca am schimbat bateriile la cheile masinii...sper sa nu uit sa iau baterie azi si sa verific.

 

Cum ai rezolvat la tine Liviu -san ?

 

La tine e posibil sa-ti faca figuri vreunul din senzorii cu care e dotata alarma. Daca e alarma de fabrica, ti-ar fi util un tester LR. Daca e aftermarket, un electrician auto bun!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Asemenea manifestari intermitente sun cam la toate LR-urile cauzate de senzorii volumetrici, ori din cauza de umezeala ori din cauza de probleme de etanseitate se misca aerul prin cabina, in unele cazuri insecte captive in cabina... pt a confirma asta trebuie inchisa masina din cheie(nu telecomanda) ca atunci alarma volumetrica e inactiva(la Fl1 siguir dar nu-s sigur la Fl2) deci daca dupa ce a fost incuiata cu cheia nu mai face figuri atunci asta e.

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Deocamdata am renuntat sa mai incui masina. Daca as putea sa anulez cumva alarma si sa pastrez doar inchiderea centralizata, as fi foarte fericit. Cu cheia pot sa o incui,dar nu e o solutie pe termen lung, deoarece e bagata in carcasa,iar la maner se desface un capac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Daca ti se intampla mereu in aceeasi zona, de vina e campul electromagnetic generat de celulele de telefonie mobila! O pateam si eu in cateva zone din Berceni!

Celulele de telefonie mobila nu 'lucreza" in banda de 400 MHz.Receptorul de la frel1 este in banda de 430MHz. osibila s afie altceva in zona pe frecventa respectiva dar nu telefonia mobila este cauza.

Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Deocamdata am renuntat sa mai incui masina. Daca as putea sa anulez cumva alarma si sa pastrez doar inchiderea centralizata, as fi foarte fericit. Cu cheia pot sa o incui,dar nu e o solutie pe termen lung, deoarece e bagata in carcasa,iar la maner se desface un capac.

Se poate dezactiva alarma volumetrica prin tester dedicat sau chiar si toata alarma la orice model LR... asta nu are nimic cu inchiderea centralizata care va functiona indiferent de setarile alarmei(binenteles in cazul in care totul e OK si nu exista defectiuni in sistemul de inchidere centralizata)

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Celulele de telefonie mobila nu 'lucreza" in banda de 400 MHz.Receptorul de la frel1 este in banda de 430MHz. osibila s afie altceva in zona pe frecventa respectiva dar nu telefonia mobila este cauza.

 

Romeo, in situatia in care emitatorul este puternic si foarte aproape de receptor, nu mai conteaza frecventa pe care emite! Receptorul va fi bruiat in orice situatie! Crede-ma, ma ocup cu asta de niste ani buni:old

In plus, am patit-o personal, cu doua masini diferite, (alarme diferite) in aceeasi zona!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Sustin afirmatia de mai sus...exista si buletine tehnice pt diverse modele LR referitoare la asta... e ca un copy paste intre buletine pt mai multe cazuri de functionare aberanta a alarmei au telecomenzii, dupa descrierea diverselor simptome importanta e urmatoarea propozitie :" ... A vehicle parked in a radio-signal-rich environment with RF noise..."

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Verifica switch-ul de la capota fata. Este in inchizatoarea de la capota (nu stiu exact daca in stanga sau dreapta:grin:)

 

Daca este capota deschisa, am mesaj in bord.In germana ce-i drept, dar il am. Vreau sa schimb si limba meniului, din germana in engleza,dar tot din tester. Prea multa electronica pe masina asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Deocamdata am renuntat sa mai incui masina. Daca as putea sa anulez cumva alarma si sa pastrez doar inchiderea centralizata, as fi foarte fericit. Cu cheia pot sa o incui,dar nu e o solutie pe termen lung, deoarece e bagata in carcasa,iar la maner se desface un capac.

 

Salut

eu am ”rezolvat” temporar sa zic asa..am inchis masina din telecomanda, am redeschis doar usa sofer , am apasat butonu de inchidere de pe usa interior si am inchis usa si masina e inchisa doar ca nu e armata alarma si nu mai canta in veselie din ziua cand am facut asa.

Dca imi aduc aminte la mine a inceput cand am incercat sa deschd usa portbagaj si fiind inghetata bocna nu sa deschis doar sa auzit cum ar vrea sa deschida , geamul nu a coborat inghetat fiind . Am lasat asa ,apoi eu ca boul am inchis cu alarma ca am zis las ca sa dezgheta maine si o inchid ok.

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

La tine e posibil sa-ti faca figuri vreunul din senzorii cu care e dotata alarma. Daca e alarma de fabrica, ti-ar fi util un tester LR. Daca e aftermarket, un electrician auto bun!

 

La anii ei cred ca cam orice e posibil :)

Daca e de fabrica sincer nu stiu..cred ca este ca asa am cumparat-o in 2008

Plus ca e benzinarul si fiind spatiu la motor odata am gasit o pisica odihnind pe motor , cand am ridicat capota sa verifc apa in vas hopa pisica :)) deci posibil sa fie hotel pt pisici si habar nu am daca pot fi de vina sa declanseze alarma.

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

... am redeschis doar usa sofer , am apasat butonu de inchidere de pe usa interior si am inchis usa...
Daca mai insisti cu metoda asta o sa omori actuatorul.... pur si simplu poti inchide din cheie Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme alarma Freelander 2!

 

Daca mai insisti cu metoda asta o sa omori actuatorul.... pur si simplu poti inchide din cheie

 

Am inchis si din cheie ca nu intra butonelu cand apesi totdeauna si nu il fortez daca nu merge fara efort.

Posibil sa fie el problema ca mai demult au umblat niste hotisori cu ceva surubelnita la butuc sa imi deschida . Cum nu au facut avarii si pot folosi cheia nu am schimbat ca daca merge mna :)

Am ceva consumatori ca bateria nu mai arata verde si probabil si asta e un motiv de suna alarma.

Nici frigul de la Maramu nu o ajuta cred :)

Masina mai mult sta acum,nu o folosesc decat rar.

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare