Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi achizitie Discovery4


asderian

Postări Recomandate

Salutare ,

 

Pe scurt maine ma duc sa vad un Disco 4 din 2012 155kw 185.000 km .

 

Azi a aparut una care ma incanta , si bani si km.

 

Tot ma uit dupa masini de vreo juma de an (daca ar stii saracu Freelander) pt ca actuala a ajuns aproape la 300k (nu ca asta ar fi principalul motiv , masina oricum sper sa nu o vand)

 

Cine ma poate ajuta cu sfaturi despre cum sa o evaluez , chichite dupa care sa ma uit , punctele slabe, cei care au in dotare presupun ca au mai multe informatii decat as putea eu sa gasesc vreodata sapand pe net .

 

Multumesc anticipat pentru ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Discovery4

 

Este un topic similar deschis recent pt Disco 3. D3 si 4 sunt, in mare parte, aceeasi masina, asa ca majoritate sfaturilor primite acolo se aplica si la D4. Recomandarea mea principala e sa o verifici la un service specializat LR. De asemenea, daca tot cumperi D4, recomand varianta dupa 2012 echipata cu cutia in 8 trepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Discovery4

 

Este un topic similar deschis recent pt Disco 3. D3 si 4 sunt, in mare parte, aceeasi masina, asa ca majoritate sfaturilor primite acolo se aplica si la D4. Recomandarea mea principala e sa o verifici la un service specializat LR. De asemenea, daca tot cumperi D4, recomand varianta dupa 2012 echipata cu cutia in 8 trepte.

 

Salut ,

Multam pentru răspuns.

Cand am sunat masina se vânduse de o ora !!! Dar discuția rămâne deschisă eu caut in continuare.

 

Din cate am gasit pana acum despre Disco4 toate lumea spune ca sunt diferențe majore fata de Disco3 la motor si cutie cel putin asta sper .

 

Daca cineva e proprietar de asa mașinărie ne poate ajuta (ca nu oi citi singur) cu niste sfaturi punctuale despre variante de motor , cutie , dotări costuri întreținere etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Discovery4

 

Salut ,

Multam pentru răspuns.

Cand am sunat masina se vânduse de o ora !!! Dar discuția rămâne deschisă eu caut in continuare.

 

Din cate am gasit pana acum despre Disco4 toate lumea spune ca sunt diferențe majore fata de Disco3 la motor si cutie cel putin asta sper .

 

Daca cineva e proprietar de asa mașinărie ne poate ajuta (ca nu oi citi singur) cu niste sfaturi punctuale despre variante de motor , cutie , dotări costuri întreținere etc .

 

D3 si D4 au acelasi cod, L319, fiind, in esenta aceeasi masina. Unele dintre primele D4 (2009-2010) erau doar niste D3 cu facelift, avand aceleasi motoare de 2.7 si unele chiar cutie manuala. Majoritatea D4 au motorul de 3.0 disponibil in doua variante de putere: 211 CP si 245 (ulterior 256) CP. Din 2005 (D3) pana in 2012 (D4) toate au folosit aceeasi cutie automata in 6 trepte ZF6HP26x, la care se duce repede convertizorul daca nu este schimbat uleiul din cutie mai frecvent decat recomanda LR. Dupa 2012, D4 a primit cutia noua in 8 trepte, care ar trebui sa fie mult mai buna decat cea anterioara. Daca mi-as lua D4, nu m-as uita decat la exemplare cu cutia in 8 trepte. In rest, mai multe dintre problemele "marunte" comune la D3 au disparut la D4, dar unele au ramas. Atat motoarele de 2.7 cat si cele de 3.0 se mai duc din cauza arborelui cotit care se rupe. Asta ar fi cea mai nasoala problema pe care o poti intalni daca ai suficient ghinion... In rest, pica si la D4 rulmentii (cei pe fata primii), compresorul suspensiei pneumatice (vor zice unii ca cel AMK este mai bun, dar este doar mai nou), alternator, diferentiale, brate, etc... D4 cu 3.0 are doua turbine si sunt foarte scumpe daca pica, dar am inteles ca nu sunt atat de problematice. Reviziile la D4 se fac, conform recomandarii LR, la 24000 km sau 1 an. Personal, nu as lasa mai mult de 15k... Din cate stiu, o revizie ajunge la noi tot la vreo 700-900 ron. Distributia trebuie schimbata la circa 170k km sau 7 ani. La D4 nu mai exista problema pompei de ulei, deci asta nu o mai schimbi o data cu distributia.

 

In orice caz, verifica bine masina la un service specializat si/ sau ia una cu garantie. Sunt masini extrem de complexe, fiind in cu totul alta liga fata de Freelander. Sunt cativa posesori de D4 pe acest forum care sunt foarte multumiti de masinile lor.

 

Bafta!

Editat de AlexStrugariu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Discovery4

 

Am un D4 de 245 cp din 2010...este o varianta imbunatatita a D3-ului.

Motorul biturbo de 3 litri este altceva fata de 2,7 de pe D3...masina e sensibil mai sprintena,ai un cuplu imens disponibil inca de la relanti,franeaza mai bine,sta mai bine pe curbe,interiorul este schimbat spre gama de lux,comenzi mai facile...cutia mea cu 6 trepte este ZF 6HP28 nu ZF 6HP26x cum zice Alex.

Acum are vreo 215.000 km si nu am avut probleme cu ea desi am utilizat-o nu numai pe asfalt.

Am schimbat la ea discurile de frana la 120 si 190 de mii,rulmentii fata pe la 130000,bucsile mari de la bascule acum o luna,un pivot acum vreo 5-6 ani pe garantie,puntea de diode acum vreo 2 ani (cred ca din cauza unei borne nestranse la baterie) si butonul de deschis portbagajul acum vreo 4-5 ani...de vreo doi ani s-a stricat iar,deschid din cheie...

Am mai patit odata sa-mi piarda antigel,o conducta de plastic a ros o alta conducta de aluminiu de la calorifer...costa mult pentru ca trebuia schimbat tot caloriferul asa ca am adoptat o carpeala romaneasca cu un furtun de Range Rover pe care l-am bagat peste conducta si l-am strans cu 4 coliere...m-a costat 45 ron si functioneaza fara probleme de ceva ani...in rest apa,paie si bataie.

La 160000 i-am facut distributia...aia a fost mai scumpa.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi achizitie Discovery4

 

Multumesc pentru informatii !

 

Salut!

 

Am avut Disco 3, l-am condus cam 130.000km, acum adica de 6 ani am de nou un Disco 4, 211CP, 8 viteze.

 

In pofida codurilor care afirma ca e cam aceeasi masina e diferita mult in bine, cum spunea colegul de mai sus, motorul (chiar si asta de 211 e mult peste, nu mai zic de 265CP!) e mai bun cel putin pe partea de filtru de particule.

Al meu dupa 170.000 km nu s-a aprins niciodata, nu l-am simtit sa intre in regenerare, nimic!!!!! Precedentul de pe D3 mi-a facut ceva figuri, acum fosta mea masina are aprox 350.000km-dar filtru nu mai are, pentru ca a continuat cu problemele. In rest cuplu, zgomot, stabilitate, frane confort-toate mai bune decat D3!

 

A existat si o problema pe motoarele de 3.0l, la aparitie, se fisura galeria de admisie si e cam scumpa, plus ca-s doua buc(V6-normal!). Asta dupa primii 100.000km, adica in afara garantiei.

 

Ti-o recomand la orice ora(daca e bine servisata) vs orice varianta japoneza sau germana in caz ca ti se potriveste genul asta de masina.....daca cauti manevrabilitate, viteza, glamour -nu e campioana clasei!

 

E cam ca briceagul Victorinox, e miezul gamei, nimeni nu merge in sala de operatii cu el, nimeni pe front in Afganistan, la lupta, dar e extrem de bine sa-l ai la tine tot timpul!

Editat de acsnad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare