Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recomandare ulei motor + probleme - kyron, 2006, 141 cp


adi123q

Postări Recomandate

Salut colegi ,de citeva zile sunt proaspat posesor de ssangyong kyron an 2006 141 cp Masina mi-a placut arata f bine in ciuda a 3 inconveniente 1egr suspendat de fapt are furtunul taiat de italian ,am verificat membrana ,,e buna deci scap de o cheltuiala,,stiu ca multi il suspenda pt a pastra admisia motorului curata o sa verific si conducta sa vad daca a pus placuta de tabla s-o obtureze ,2 nu imi place cum se accelereaza de la 1000-1800rpm posibil sa fie si din egr sau din soft,3 o bujie arsa dar nu-i bai le voi schimba ,,ce am inteles eu e ca la motorul asta e bai cu desfacutul lor.. Ce ulei de motor imi recomandati,,masina are 206000 ????MERCI Uitasem de inca o pb ,,cuplajele pe fata sunt pe pozitia ,,,cuplat,,, si pe 4x2 urmeaza sa verific daca lucreaza vacuUmul sau cel ce a avut masina inainte le-a blocat fizic,masina functioneaza bine 4x4 usor greu problema ar fi de consum se invirte degeaba grupul fata reductorul pe pozitia 4x2 Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare ulei motor + probleme - kyron, 2006, 141 cp

 

Ms pentru raspuns cu uleiurile recomandate de constructor e cu dus intors ,,de ex gama ford o porcarie ,,de ev la masina asta se recomanda 0w40 ,,eu consider ca nu e in regula????????/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare ulei motor + probleme - kyron, 2006, 141 cp

 

CE anume nu intelegeti??de ex,,ma repet fordul recomanda formula FORD i-am facut schimbul de vreo 2 ori si nu mi-a placut,,asa ca in urmatorii 12 ani am pus ulei de camion urania 10 sau 15w40 si merge motorul ca in prima zi bineinteles schimb sub 10.000 sau chiar mai des .Toti spuneau ca nu ma tine motorul mult ,,ei bine are aproape 400k si merge perfect. La camion schimbul se face cu acest ulei la 40mii si e muncit nu gluma secretul e sa-l lasi iarna 2-3 min sa se tempereze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
Salut colegi ,de citeva zile sunt proaspat posesor de ssangyong kyron an 2006 141 cp Masina mi-a placut arata f bine in ciuda a 3 inconveniente 1egr suspendat de fapt are furtunul taiat de italian ,am verificat membrana ,,e buna deci scap de o cheltuiala,,stiu ca multi il suspenda pt a pastra admisia motorului curata o sa verific si conducta sa vad daca a pus placuta de tabla s-o obtureze ,2 nu imi place cum se accelereaza de la 1000-1800rpm posibil sa fie si din egr sau din soft,3 o bujie arsa dar nu-i bai le voi schimba ,,ce am inteles eu e ca la motorul asta e bai cu desfacutul lor.. Ce ulei de motor imi recomandati,,masina are 206000 ????MERCI Uitasem de inca o pb ,,cuplajele pe fata sunt pe pozitia ,,,cuplat,,, si pe 4x2 urmeaza sa verific daca lucreaza vacuUmul sau cel ce a avut masina inainte le-a blocat fizic,masina functioneaza bine 4x4 usor greu problema ar fi de consum se invirte degeaba grupul fata reductorul pe pozitia 4x2

 

Salut!

 

De curand am fost nevoit sa schimb din nou a patra bujie pe care o mai schimbasem anul trecut. Din pacate, pentru a o strange bine trebuie scoase injectoarele si dat capacul jos. Injectorul cu nr 4 este pozitionat foarte prost si ai acces limitat la el, drept pentru care pentru a avea spatiu sa extragi injectorul trebuie taiata tabla din dreptul lui. Eu am apelat la niste baieti pe care i-am gasit pe net si care au reusit sa le extraga pe toate 4 fara a rupe niciunul. Cu ocazia asta am schimbat toate bujiile. Daca vrei, iti pot trimite numarul lor de telefon sau il pot posta aici daca sunt de acord administratorii forumului.

 

Toate cele bune

 

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multulesc ,,,,gavanu ,,,pentru raspuns,,eu am reusit sa scot bujia 4 cea de linga peretele ignifug dupa ce am schimbat termostatul ((((cel vechi deschidea la 60gr ))) si anume am mers cu masina pina s-a incalzit motorul la 85gr si cu ajutorul unei chiei modificate si unui spray cu azot ,pulverizat din belsug bujia s-a desfiletat foarte usor.Inainte timp de o saptamina zilnic am dat cu spray ,,lichid se frina pulvarizat cu pistolul de vopsit.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Buna seara,sunt deținător de ssangyong kyron 2006,cutie automata.

De doua zile îmi apare in bord “check engine”.in momentul ăla masina nu se mai turează și nici nu mai trage...

am schimbat filtrul de ulei și am curățat senzorii,dar problema persista.

Dacă mi-ați putea da câteva sfaturi sau păreri....

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
Buna seara,sunt deținător de ssangyong kyron 2006,cutie automata.

De doua zile îmi apare in bord “check engine”.in momentul ăla masina nu se mai turează și nici nu mai trage...

am schimbat filtrul de ulei și am curățat senzorii,dar problema persista.

Dacă mi-ați putea da câteva sfaturi sau păreri....

multumesc!

 

Tester preferabil Ssangyong daca nu merge iarasi bine acelea de Mercedes dedicate dar find problema la motor cred ca merge si unul generic care il gasesti in orice service.

 

Oircum raspunsul la intrebare il afli cu TESTER.

Suzuki Vitara '92 1.6 8V metaltop putin gadilata,

Aprilia Pegaso '97 plus inca ceva utilaje de sosea

Jeep Cherokee 2001 4.0 automatic + GPL sevential putin gadilata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare