GTC Auto Shop
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimaUltima
Afisez rezultatele 11 la 20 din 30

Discutie: Masina mea LC 150

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    36
    Masina
    Nissan Terrano 2,7 TD R20 , Nissan Patrol RD28T Y61

Implicit Re: Masina mea LC 150

Pana la urma m-am edificat cu schimbul uleiului in cutia de viteze . Raspunsul e acelasi din 2 surse. De la reprezentanta Toyota BM si de la GTC Auto. E la 160.000 km. Mie mi se pare cam multisor , asa ca la urmatorul schimb de ulei de motor voi schimba si la cutie.
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    39
    Masina
    Duster 2012, Vitara 2016

Sa o stapanesti sanatos, misto masina.
    Man, gluma gluma si misto misto. Sa nu pui cumva lapte Doina pe pielea din masina.
    O sa te coste ceva intretinerea, daca vrei sa fie cumva impecabila,ceea ce nu ai cum pastra.

Pelea pt auto este ceva cam ca hainele tehnice. daca pui detergent normal, numai fac ce trebuie. asa si cu laptele doina. inchide porii care....

in alta ordine de idei, in 90% din cazuri pielea este ecologica, deci Doina degeaba ....ca plasticul nu traieste,dar se exfoliaza,plezneste si muieste....

Da banii si ia ceva dedicat, scump si recomandat . Majoritatea sunt pentru piele si plastic(imitatie) .Lasa gura targului cu Doina si crema de galbenele.
    tata dupa o discutie in contradictoriu si aplicare de Doina in dujmanie, s-a intors din concediul la mare cu pielea de la ML crapata ca mainile lui Dorel..... ca doina cu soare ,50C in masina si imitatie de piele Mercedes nu fu bine....siimitatia a hotarat sa se dezlipeasca de pe materialul de dedesubt.
    Spor.
    Last edited by RZV; 4th December 2018 at 12:13.
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    36
    Masina

Citat Postat original de RZV Vizualizare Mesaj
    Sa o stapanesti sanatos, misto masina.
    Man, gluma gluma si misto misto. Sa nu pui cumva lapte Doina pe pielea din masina.
    O sa te coste ceva intretinerea, daca vrei sa fie cumva impecabila,ceea ce nu ai cum pastra.

Pelea pt auto este ceva cam ca hainele tehnice. daca pui detergent normal, numai fac ce trebuie. asa si cu laptele doina. inchide porii care....

in alta ordine de idei, in 90% din cazuri pielea este ecologica, deci Doina degeaba ....ca plasticul nu traieste,dar se exfoliaza,plezneste si muieste....

Da banii si ia ceva dedicat, scump si recomandat . Majoritatea sunt pentru piele si plastic(imitatie) .Lasa gura targului cu Doina si crema de galbenele.
    tata dupa o discutie in contradictoriu si aplicare de Doina in dujmanie, s-a intors din concediul la mare cu pielea de la ML crapata ca mainile lui Dorel..... ca doina cu soare ,50C in masina si imitatie de piele Mercedes nu fu bine....siimitatia a hotarat sa se dezlipeasca de pe materialul de dedesubt.
    Spor.
    Merci de urari si sfaturi . Da as vrea sa o pastrez " cumva " impecabila cum spuneai tu. Numa cred ca obiceiurile mele de timp liber si cei 2 copii mici imi vor sta impotriva . Sincer sa fiu , la inceputul cautarilor eu am stiut asta si am incercat sa ma duc pe varianta cu panza , AC , simplista. Din pacate dupa ce am vazut o cabina de LC 150 full opt. nu m-am mai putut rabda si varianta mai simpla a iesit din calcul. O sa vad eu daca am facut bine sau rau , da cel putin acum pe moment sunt foarte multumit.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    39
    Masina
    Duster 2012, Vitara 2016

Pai nici n-ai de ce sa nu fii. am vazut si eu interior pt Vitara simplu,baza si m-am ales cu un Luxus...
    Cunosc senzatia. si mizeria de la doi popandai de 4 si 1 an. in prima ora de mers cu ea este varza.

Pielea are si ea avantajele ei. se curata mai repede , si nu intra sucul in tapiserie....duster-ui praf cu panza aia neagra , am primit o oferta de 200 E pt un detailing interior profi....il fac degaba, va fi la fel in 2 saptamani....am renuntat.

revenind la intretinere piele- solutie dedicata ,sticlute si cand ai chef de frecat, ii mai dai o mana....Inepe cu Emag, au solutii de toate felurile si poti compara lesne. dupa ce studiezi oferta, vezi cine le vinde si ia ce crezi ca iti face trebuinta.
    Am ceva de la mafra, inca ceva ieftin si dau cu ceva solutie din kaufland.toate fac treaba pentru curatat neinvaziv pielea mea care-i jumate musama jumate imitatie de alcantara
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    56
    Masina
    Toyota RAV4 2018.

Spune-mi @ Irod ceva gratis accepti ? Platesti doar transportul .

Anul trecut am ajuns cu jobul in Malaysia iar ei sunt renumiti in produse derivate petroliere. Cand am intrat intr-un magazin dedicat intretinerii auto m-am luat cu mainile de cap. Asa ca am facut un pachet si am trimis acasa (a ajuns dupa fix 2 luni).
    Cred ca am luat si ceva pentru intretinerea pielii si cum in dotarea familiei nu exista masini cu piele as putea sa-ti trimit cand ajung acasa dupa 22 Decembrie ceva. Ce zici ? Ma uit si vad ce am in pachetul din Malaysia dupa care iti trimit o poza si eventual produsul .

Numai drumuri bune !
    Last edited by emanoeladrian; 6th December 2018 at 01:14.
    RAV 4 Model Luxury 2018.

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    36
    Masina

Citat Postat original de emanoeladrian Vizualizare Mesaj
    Spune-mi @ Irod ceva gratis accepti ? Platesti doar transportul .

Anul trecut am ajuns cu jobul in Malaysia iar ei sunt renumiti in produse derivate petroliere. Cand am intrat intr-un magazin dedicat intretinerii auto m-am luat cu mainile de cap. Asa ca am facut un pachet si am trimis acasa (a ajuns dupa fix 2 luni).
    Cred ca am luat si ceva pentru intretinerea pielii si cum in dotarea familiei nu exista masini cu piele as putea sa-ti trimit cand ajung acasa dupa 22 Decembrie ceva. Ce zici ? Ma uit si vad ce am in pachetul din Malaysia dupa care iti trimit o poza si eventual produsul .

Numai drumuri bune !
    Categoric ca accept :). Iti multumesc ca te-ai gandit. Voi vedea cum o sa intretin eu masina asta. E prima mea masina cu piele , dupa cum am mai spus ...
    Cand imi fac putin timp , promit ca pun si poze.

Data Inscriere
    Dec 2018
    Varsta
    34
    Masina
    Audi Quattro

Felicitari pt achizitie.
    Poti sa dai mai multe detalii despre suspensia pneumatica pe fata ? Daca am inteles eu bine ca asa are

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    36
    Masina

Nu pot , pentru ca nu ma pricep. Mie imi plac masinile de teren simple si robuste. Sincer nu cred ca LC 150 se incadreaza la capitolele acestea. Am foarte multe de citit si invatat despre ea. Capitolul confort este total neinteresant pentru mine , am optat pt varianta full pentru ca era cea cu piele si " lemn " lucru care ma atrage d.p.d.v estetic. Interiorul masinii este din alt film versus un LC 150 EXECUTIVE ( cel cu panza ) .

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    36
    Masina

O mica intrebare , nu are legatura neaparat cu LC -ul cat cu ideea de cutie automata.
    La semafor sa zicem sau cand suntem in trafic bara la bara cu opriri dese , cum e mai bine , sa trecem masina in P , in N sau sa o lasam in D cu frana de picior apasata ? Cum e mai sanatos pt buna functionare a cutiei ?

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    56
    Masina
    Toyota RAV4 2018.

La Mercedes recomandarile toate spuneau sa ramana cutia in D cat timp esti in trafic, daca insa intalnesti un blocaj in trafic si estimarea de stationare este lunga se recomanda trecerea in P. La Toyota, am avut un Surf din 1997 automat aproape 2 ani si la fel in trafic lasam masina in D cu piciorul pe frana. Nu am avut probleme de nici un fel !
    Succes !
    RAV 4 Model Luxury 2018.