Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie masina iesiri OFF road usor


cipcop

Postări Recomandate

Salutare!

 

As avea nevoie de in sfat legat de alegerea unei masini pentru iesiri la pescuit.

Am un Jimni prima generatie, si ma bate in gand sa il schimb cu ceva mai nou si obligatoriu cu AC!

Masina at fi pentru iesiri la pescuit (mai am o vitara noua pt familie).

Nu as vrea diesel fiindca si la jimni si la Grand Vitara am inteles la service ca variantele diesel sunt cu diverse probleme.

Modelele care imi fac cu ochiul ar fi Daihatsu terios II, Jimni dupa 2005, sau Grand Vitara dupa 2005 (in 3 usi obligatoriu).

Nu am nevoie de masina mare, as prefera 3 portiere fiindca am nevoie sa ma strecor pe drumuri de padure inguste.

Stiu ca de la Suzuki M13A si M16A sunt bulletproof....nu stiu cat e de fiabil e insa cel de 1.5 diahatsu.

Nu stiu cat e de capabila de iesit din noroaie (la asta o sa se resume offroad-ul meu) Grand Vitara si Terios-ul care sunt 4x4 parmanente. Jimni stiu ca e foarte capabil fiindca deja am unul si rar trebuie sa cuplez 4x4 LOW :) .

Cel mai mult imi face cu ochiul Grand Vitara 3 usi fiindca e in pic mai mare decat Jimni insa clar e mai putin capabila in OFF. Am observant ca 1.9 diesel se gasesc in prostie pe la aprox 200000 (probabil ca au catalizatorul dus sau pe duca la km aia si de asta sunt multe la vanzare), foarte rar 1.6. Insa la benzina consumul probabil ca e mai mare, si de asemenea am inteles ca nu are Dif Central blocabil, pe care 1.9 l-ar avea. O fi asa de mare diferenta intre capabilitatile 1.6 fata de 1.9 in offroad? La 1.9 de asemenea e mult mai grea masina deci penalizata pe off road...

 

Cine a avut/ vazut modelele enumerate imi poate impartasi din experianta sa?

Aveti idee de fiabilitate/costuri de intretinere/ consum pentru variantele enumerate?

 

 

Apreciez orice ganduri/sugestii ..

 

 

Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie masina iesiri OFF road usor

 

Da...Daihatsu are doar 4 usi...insa e micuta si s-ar incadra la ce am nevoie. Insa ma intreb cum e ca spatiu interior fata de un Jimni....

Grand Vitara 1 este daca nu ma insel pe acelasi sistem ca si jimni...adica 4x4 nepermanent...cuplabil la maneta..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie masina iesiri OFF road usor

 

Da...Daihatsu are doar 4 usi...insa e micuta si s-ar incadra la ce am nevoie. Insa ma intreb cum e ca spatiu interior fata de un Jimni....

Grand Vitara 1 este daca nu ma insel pe acelasi sistem ca si jimni...adica 4x4 nepermanent...cuplabil la maneta..?

 

GV1 are 4x4 part-time. Cuplare prin maneta. Jimny din 2003 are cuplare prin buton.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie masina iesiri OFF road usor

 

De ce nu un GV1? Am facut in toamna o iesire in 2x GV1 si 2x Jimny. Mi s-au parut foarte capabile GV1-urile, reductia ajutandu-le sa urce pe stanci in pante destul de inclinate.

Pe de alta parte insa, doar pentru pescuit, eu cred ca poti alege orice suv.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie masina iesiri OFF road usor

 

Da...si un GV 1 ar fi o optiune.

Iasa varianta cu facelift, fiindca la cealalta nu imi place deloc interiorul si nu consider ca ar fi un mare salt fata de cel de la Jimni.

Iar cele in 3 usi cu motor 1.6 si varianta facelift sunt fff rare :)

Si ca pret de achizitie, modelul astae foarte apropiat cu cea de peste 2005, care este mult mai frumoasa ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie masina iesiri OFF road usor

 

Si ca pret de achizitie, modelul astae foarte apropiat cu cea de peste 2005, care este mult mai frumoasa ..

 

:)

Sub 2005 platesti capacitatile offroad. Peste 2005 platesti confortul/frumosul ;)

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie masina iesiri OFF road usor

 

:)

Sub 2005 platesti capacitatile offroad. Peste 2005 platesti confortul/frumosul ;)

 

As mai adauga faptul ca cea dinainte de 2005 este mai fiabila. Provocarea cea mare ar fi sa gasesti una cu tabla buna

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat achizitie masina iesiri OFF road usor

 

Clar, cea de pana in 2005 ar trebui sa fie mai fiabila, e mult mai simpla...mai putina electronica..etc.

Din ce in ce mai mult inclin insa spre GV II 1.9 DDIS...cu cat inaintez in varsta se pare ca caut comfortul... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare