Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Camper truck - cumparare/confectionare


Postări Recomandate

Deschid topic nou pentru ca nu am vazut pe nicaieri nici o discutie despre camper truck.

Din punctul meu de vedere este o optiune perfecta daca nu vrei sa duci grija unei remorci si mai ales daca vrei sa te bagi pe un semi offroad.

Desi nu par, sunt extrem de spatioase, nu mai zic de cele care au si cel putin un modul slide-out... Ma uitam pe un site de asa ceva si nu-mi vine sa cred ce solutie simpla: https://www.truckcampermagazine.com/truck-campers/

 

Din pacate nu am vazut pe nicaieri in Europa sa se vanda asa ceva, in Romania nici nu mai zic. Sunt cateva modele obosite pe mobile.de, dar putine si scumpe fata de cele facute in State.

Asadar, si pentru ca eu am si niste cerinte putin diferite fata de cele standard, ma gandeam sa ma apuc sa confectionez una in Romania, dar din pacate toate firmele de carosari cu care am intrat in contact nu se baga la asa ceva (ma intereseaza doar structura sa fie facuta, din sandwich-uri din aluminiu, restul de amenajari o sa le facem noi)...

 

Stiti vreo firma care credeti ca s-ar baga la un proiect de genu' asta? Sau cineva care vinde asa ceva, pe langa noi?

In ultima instanta cred ca o sa comand din Canada, ca sunt mai ieftine si apoi o sa vad cat o sa ma coste cu totu' importul si transportul... Dar eram curioasa daca a mai luat cineva in considerare un truck camper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Camper truck - cumparare/confectionare

 

Era (poate mai este) un Defender pe ölx ,

Daca doresti mai multe informatii despre campere 4x4 sau masini de expeditie pot impartasi ceea ce cunosc

Editat de ovidiu cica
sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Camper truck - cumparare/confectionare

 

Da, o astfel de discutie dedicata subiectului nu exista pe forumul nostru, motivele fiind evidente : nu cred ca sunt multi posesori in RO a unui astfel de camper, (daramite sa-l mai si prezinte pe forum...), nu se gasesc de cumparat de noi in RO si chiar daca s-ar gasi, pretul ar fi prohibitiv.

 

De luat in considerare, a fost luat de multi dintre cei (inclusiv subsemnatul) care au avut sau au un pick-up, dar pretul si raritatea lor ne-a taiat aripile....

 

Dpdv al constructiei unui astfel de camper in RO, deasemenea, poti sa uiti : fie, daca e facut unicat, pretul va fi, logic, astronomic, fie, daca e facut de serie, constructorul trebuie sa aiba certitudinea ca le va si vinde, ori in RO nu cred ca vor fi multi care sa cumpere pentru ca, oricum, nu va iesi mai ieftin decat alea facute de producatori consacrati, iar daca va fi mai ieftin, se vor compromisuri mari si grave la capitolul dotari/calitate. Plus omologarea in sine a cascarabetei !

 

La noi, in RO, nici producatori de hard-top-uri pentru pick-up-uri sau pentru masinile cu prelata nu exista si pentru astea ar fi ceva cerere pentru ca alea de-afara sunt destul de scumpe si nici n-ar fi mare high-tec confectionarea lor autohtona.

 

Pe de alta parte, un astfel de camper, desi initial pare altfel, cred ca te limiteaza foarte mult in libertatea de miscare pentru ca : e destul de greu, chiar si pentru un camper, se inalta centrul de greutate al masinii care te penalizeaza pe cele mai mici curbe/inclinari, iar cand vine vorba de a-l campa/parca undeva si apoi sa pleci cu pick-up-ul la plimbare, si vorbim aici de zone relativ izolate, nu de locuri amenajate cum sunt cele pentru rulotisti, ai mare sanse, fie sa nu-l mai gasesti, fie sa-l gasesti devastat.....ca sa nu mai amintesc de camparea/parcare propriu-zisa : e cam musai ca terenul sa fie bine orizontal pentru ca nu-se-stie-niciodata....:wink:

 

Apropo, cu Tundra cum a ramas ? Ai gasit ceva ? Te-ai orientat spre altceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Camper truck - cumparare/confectionare

 

uite aici optiunea europeana...daca ai buget si ganduri mari..

http://www.gazell.fr/produit/gazell-double-cabine/

 

LE: cred ca si aici poti gasi asa ceva

 

http://www.genesis-import.eu/

 

Sau daca vrei ceva si mai spectaculos cumperi un iveco 4x4...doar sasiu si in spate ii construiesti o rulota..

 

Bani sa fie, si timp sa te bucuri de jucarie...Variante exista si in Europa

 

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Camper truck - cumparare/confectionare

 

Am cerut oferte de la mai multi, astept sa-mi raspunda toti sa vad de curiozitate macar la cat s-ar ridica. Sunt niste stalpi de aluminiu si niste panouri tot de aluminiu, da-le-ncolo, cat sa te duca? :)))

Partea cea mai grea o sa fie facuta de noi, totusi -> proiectare, finisaje, mobilier, in fabrica trebuie doar sa izoleze foarte bine cutia si sa puna peretii si sa traga cablurile dupa schema...

 

De cumparat am vazut in Canada si State campere in stare foarte buna si la 8-10.000E, ceea ce mi se pare ok. Bine, plus TVA si alte taxe inca 25% probabil, plus transport inca vreo 2000E, te duci in papusoi, plus cine stie ce alte complicatii pe la vama Dar daca ajung la acealasi pret, cred ca merita mai bine sa o comanzi de acolo.

 

De omologat nu stiu ce sa zic pentru ca practic nu este remorca, este incarcatura in bena, nu atinge drumul, dar ce-i drept depaseste limitele masinii, aici nu stiu cum o sa se procedeze.

Ca sa-ti raspund la intrebare, am optat pentru un F250, dar astept pana in ianuarie, sa vad ce oferte mai apar (in ianuarie e foame peste tot si se negociaza mai bine). Daca gasesc o Tundra mai buna decat un Ford calitate - pret, o sa iau asa ceva.

Si aici apare o problema la categoria de permis, la noi in UE. Cu B-ul conduci 3.5t, iar un Ford depaseste lejer, si Tundra e la limita. Cu un camper te-ai dus in C deja :))) In State camperele nu se iau in considerare oricum si poti conduce cu omologul lui B pana la 11t sau ceva astronomic. Nu stiu cum ar fi la noi, dar cred ca ma apuc si de C+E, daca tot fac o treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Camper truck - cumparare/confectionare

 

Da, este.

Doar ca intra in productie abia din martie, ceea ce nu ar fi o problema. Dar pretul dupa negocieri ajunge putin peste 60.000E, in conditiile in care la dotari am cerut doar cabina dubla si aer conditionat...

Ceea ce mi se pare mult pentru IVECO. Toti oamenii care au lucrat pe asa ceva se plang de electrica lor si nah... Dar as fi incercat daca nu era pretul ala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Camper truck - cumparare/confectionare

 

Da, este.

Doar ca intra in productie abia din martie, ceea ce nu ar fi o problema. Dar pretul dupa negocieri ajunge putin peste 60.000E, in conditiile in care la dotari am cerut doar cabina dubla si aer conditionat...

Ceea ce mi se pare mult pentru IVECO. Toti oamenii care au lucrat pe asa ceva se plang de electrica lor si nah... Dar as fi incercat daca nu era pretul ala...

 

De Camiloiul lui Ovidiu ce parere ai ? :wink:

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?97351-Iveco-Daily-40-10-4x4-expedition-vehicle

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Camper truck - cumparare/confectionare

 

Daca un esti atent si ai rabdare apar din cand in cand pe mobile.de cate un MAN sau un Mercedes carosat.

 

Mai simplu ar fi sa urmaresti cand se scot de la MApN cate o statie la casat, sunt destule pe DAC sau chiar pe SAVIEM.

 

Am urmarit si eu insa, experienta mi-a confirmat ca la noi nu sunt practice .

S-ar preta pentru spatii deschise gen Siberia sau nesfarsitele stepe.

 

La noi trebuie sa te pliezi pe ecartamentul carutelor cel mult al tafurilor...

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Camper truck - cumparare/confectionare

 

personal prefer jucariile vecinilor din est...super rezistente...indiferent daca pe ele scrie Kamaz sau Ural.....:grin:

 

si nu ma las pana nu ma lipesc de unul...macar 4x4 daca 6x6 nu se poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Camper truck - cumparare/confectionare

 

mai bine cari degeaba canistrele alea pline decat sa le lasi acasa si sa ramai fara carburant undeva in desert sau prin taiga :grin:

 

cele doua sunt o varianta de compromis...dar sunt cam departe de un camper truck :grin::grin::grin:

 

asa arata un camper truck

 

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Camper truck - cumparare/confectionare

 

Oameni buni, un bob zabava !

 

Discutia este despre acea chestie care se incarca intr-un pick-up !

 

Va rog mult, restul exemplelor, inclusiv al meu (mea culpa!) sunt masini de expeditie, deci fac subiectul altei discutii si haideti sa ramanem on-topic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare