Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Caseta directie


bionuttt

Postări Recomandate

Salut tututor am si eu o nedumerire , am un freelander td4 motor 2.0 din 2005 care a avut conversie de pe dreapta pe stanga , ideea este ca nu am avut probleme cu ea dar de cateva zile parca se vireaza cam greu , am verificat uleiul este ok , si cand m-am uitat la caseta am observat ca atunci cand iau viraj se misca cu totul , nu stiu cum sa explica pun o poza poate imi puteti da o idee ... Am vazut ca are si niste bucse de cauciuc care tin caseta si sunt foarte uzate chiar rupte ca sa spun asa . Este normal ca , caseta sa se miste cu totul? Prin sagetile cu rosu am incercat sa arat cum se deplaseaza (eu zic ca "corpul casetei nu trebuie sa se miste dar nu ma pricep prea bine)

 

242537543_50785257_613533732392651_7812122465735278592_n(1).thumb.jpg.da552394dc71f9b21e1a7832cf378463.jpg50785257_613533732392651_7812122465735278592_n.thumb.jpg.96bae848e15e536af85c0bbe0bb5c1bb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Neavand caseta originala asa se intampla. Este o improvizatie ieftina, si care va produce mereu probleme.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Neavand caseta originala asa se intampla. Este o improvizatie ieftina, si care va produce mereu probleme.

 

Aceasta nu este caseta originala ? Ce as pute sa fac in acest sens ? Se poate procura cea originala si sa o montez ? Si cum am mai intrebat si prima oara ea normal trebuie sa culiseze cum a desenat eu acolo si cum se si vede ? (din cate am vazut intr-un service manual este caseta care trebuie) si aceste masini sunt lasate din fabrica pt conversie (nu se taie panoul central ca la altele) deci ar trebui sa fie ok , vreau sa stiiu doar daca trebuie sa culiseze asa sau nu

Editat de bionuttt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Aceasta nu este caseta originala ? Ce as pute sa fac in acest sens ? Se poate procura cea originala si sa o montez ? Si cum am mai intrebat si prima oara ea normal trebuie sa culiseze cum a desenat eu acolo si cum se si vede ? (din cate am vazut intr-un service manual este caseta care trebuie) si aceste masini sunt lasate din fabrica pt conversie (nu se taie panoul central ca la altele) deci ar trebui sa fie ok , vreau sa stiiu doar daca trebuie sa culiseze asa sau nu

 

La conversia RHD-LHD nu merge folosita aceeasi caseta de directie! Trebuie inlocuita cu una LHD. Cei mai multi, cand fac conversia, utilizeaza casete de directie de Opel, cu unele compromisuri. (caseta de Opel este gandita pentru o masina mai usoara si cu roti mai mici)

Solutia corecta este utilizarea unei casete LHD de Freelander. De unde o procuri, este alegerea ta.

Vei descoperi in timp ca mai sunt facute compromisuri ca sa iasa mai ieftina conversia.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

La conversia RHD-LHD nu merge folosita aceeasi caseta de directie! Trebuie inlocuita cu una LHD. Cei mai multi, cand fac conversia, utilizeaza casete de directie de Opel, cu unele compromisuri. (caseta de Opel este gandita pentru o masina mai usoara si cu roti mai mici)

Solutia corecta este utilizarea unei casete LHD de Freelander. De unde o procuri, este alegerea ta.

Vei descoperi in timp ca mai sunt facute compromisuri ca sa iasa mai ieftina conversia.

 

din cate am observat si am vazut pe net caseta pe care o am pe masina este cea originala doar ca bucsele care ar trebui sa o tina nemiscata sunt praf, o sa incerc sa ma uit mai atent maine si poate gasesc un cod pe ea sa vad exact daca este sau nu originala si o sa incerc sa gasesc sa cumpar acele bucse (nu prea am vazut pe nicaieri)

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

din cate am observat si am vazut pe net caseta pe care o am pe masina este cea originala

 

Caseta de pe masina arata asa?

1858366841_lhdsteeringrack.jpeg.ce30245ccc8185c9fb5b2348673e346a.jpeg

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Caseta de pe masina arata asa?

 

Da aceasta este , si in partea stanga unde este acea brida se vede si in poza pusa de bine are bucsa aia de cauciuc dusa , rupta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Ca unul patit ,imi permit sa intervin si eu in aceasta discutie.Caseta originala volan stanga nu are cum sa culiseze stanga-dreapta datorita celor 2 suruburi care fixeaza caseta si nu ii permit acesteia sa culiseze,a ta are acele 2 urechi cu suruburi?se afla in partea cu coloana volanului,daca acestea lipsesc nu ai caseta originala ci ai una de Opel sau Cielo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Ca unul patit ,imi permit sa intervin si eu in aceasta discutie.Caseta originala volan stanga nu are cum sa culiseze stanga-dreapta datorita celor 2 suruburi care fixeaza caseta si nu ii permit acesteia sa culiseze,a ta are acele 2 urechi cu suruburi?se afla in partea cu coloana volanului,daca acestea lipsesc nu ai caseta originala ci ai una de Opel sau Cielo.

 

Da aveti dreptate nu este cea orginala m-am uitat mai atent si nu are acele doua urechi. Acum intrebarea decisiva , de facut trebuie sa o fac pentru ca nu se mai vireaza deloc , as vrea sa cumpar caseta orginala , daca ii iau caset orginala am cum sa o pun ? sau o sa intampin probleme ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Da aveti dreptate nu este cea orginala m-am uitat mai atent si nu are acele doua urechi. Acum intrebarea decisiva , de facut trebuie sa o fac pentru ca nu se mai vireaza deloc , as vrea sa cumpar caseta orginala , daca ii iau caset orginala am cum sa o pun ? sau o sa intampin probleme ?

 

Este o problema pur mecanica de care, cred, s-au lovit numai cei ce au facut conversia cu manuta lor!

Cred ca cel mai bun raspuns ti-l poate da un service care se ocupa cu asa ceva!

Bafta!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Este o problema pur mecanica de care, cred, s-au lovit numai cei ce au facut conversia cu manuta lor!

Cred ca cel mai bun raspuns ti-l poate da un service care se ocupa cu asa ceva!

Bafta!

Am zi ca poate imi mai raspunde colegul care a spus mai sus ca sa lovit de aceasta problema . O sa incerc sa ma uit le sub volan pe acolo sa vad daca are gauri unde ar trebui sa intre suruburile , poate imi dau seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

salut, eu mi-am cumparat caseta de directie originala,reconditionata si cu garantie,o sa-ti spun in privat de unde,si am inlocuit-o impreuna cu un prieten mecanic care un mic atelier acasa la el,am facut pe comanda furtune de inalta presiune noi si cam asta a fost.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

salut, eu mi-am cumparat caseta de directie originala,reconditionata si cu garantie,o sa-ti spun in privat de unde,si am inlocuit-o impreuna cu un prieten mecanic care un mic atelier acasa la el,am facut pe comanda furtune de inalta presiune noi si cam asta a fost.

 

Salut astept mesaj in privat eventual daca nu te deranjeaza imi poti lasa si un numar de telefon si vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Depinde ce inseamna pt tine pret decent

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Depinde ce inseamna pt tine pret decent

Pai nu stiu exact un "ieftin si bun" :)) sa fie o caseta completa si fara probleme, 700-900 de lei :-?? Cam asa am vazut pe net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
Re: Caseta directie

 

 

 

La conversia RHD-LHD nu merge folosita aceeasi caseta de directie! Trebuie inlocuita cu una LHD. Cei mai multi, cand fac conversia, utilizeaza casete de directie de Opel, cu unele compromisuri. (caseta de Opel este gandita pentru o masina mai usoara si cu roti mai mici)

Solutia corecta este utilizarea unei casete LHD de Freelander. De unde o procuri, este alegerea ta.

Vei descoperi in timp ca mai sunt facute compromisuri ca sa iasa mai ieftina conversia.

 

Salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ...cine poate sa-mi raspunda cum

ini pot da seama cel mai usor daca a fost facuta conversie a volanului de pe dreapata pe stanga la un Freelander din 2004?!Exista vre/un indiciu ascuns, vreo piesa ceva,care sa-mi dea de inteles ?Unde ar trebui sa ma uit?E ceva care oricum s-ar face conversia chestia aia nu are cum sa fie mutata??multumesc.Astept rasp dvs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ...cine poate sa-mi raspunda cum

ini pot da seama cel mai usor daca a fost facuta conversie a volanului de pe dreapata pe stanga la un Freelander din 2004?!Exista vre/un indiciu ascuns, vreo piesa ceva,care sa-mi dea de inteles ?Unde ar trebui sa ma uit?E ceva care oricum s-ar face conversia chestia aia nu are cum sa fie mutata??multumesc.Astept rasp dvs

 

Sunt cel putin doua "amanunte" : portiera cu incuietoare pe partea soferului si scaunul cu reglaj lombar, tot pe partea soferului! Acesta din urma, in functie de nivelul de echipare!

Mai sunt elemente, dar, necesita o mai buna cunoastere a modelului!

Oricum, VIN-ul masinii spune sigur cum a iesit masina din fabrica!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

manerele de la portiere se pot inlocui, scaunele se pot inlocui, VIN-ul nu! !!! buna dimineata Teddy !!!

 

N-am zis ca nu se poate! Insa e prea scump si prea multa munca, (pentru manerele portierelor) ca sa le renteze celor care fac conversii! Cel mai adesea se limiteaza la mutarea fizica a volanului si a pedalierului, carpirea plansei de bord, decuparea aerotermei si montarea unei casete de directie de Opel sau Cielo! Toate astea cu prelungirea instalatiei electrice si incolacirea conductei de ambreiaj! N-am vazut pana acum decat o conversie corect facuta... si nu vrei sa stii cat a costat!:ha:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare