Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!


mita31

Postări Recomandate

Pentru cei pasionați de mecanică sau pur și simplu curioși de una alta, dețin și ofer la cerere manualul de service SUZUKI JIMNY pe e-mail. În arhivele rar pe care le am, sunt mai multe fișiere *.pdf în care veți găsi explicate în cuvinte și cu poze pas cu pas operațiuni cum ar fi:

 

- înlocuire kit ambreiaj;

- înlocuire plăcuțe frînă;

- înlocuire rulmenți roți și rulmenți kingpin;

- înlocuire bucșe tendoane;

... etc.:h5

 

Numai bine!

Editat de Max
  • Like 5
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Pentru cei pasionați de mecanică sau pur și simplu curioși de una alta, dețin și ofer la cerere manualul de service SUZUKI JIMNY pe e-mail. În arhivele rar pe care le am, sunt mai multe fișiere *.pdf în care veți găsi explicate în cuvinte și cu poze pas cu pas operațiuni cum ar fi:

 

- înlocuire kit ambreiaj;

- înlocuire plăcuțe frînă;

- înlocuire rulmenți roți și rulmenți kingpin;

- înlocuire bucșe tendoane;

... etc.:h5

 

Numai bine!

 

salut !

poti sa-mi trimiti si mie manualul pe adresa: dioda45@yahoo.com

multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Sint cele de la bigjimny.com?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Sint cele de la bigjimny.com?

 

Nu sunt de la bigjimny.com, este un manual de service de fabrică. E foarte complet, ai în el și cotele de strângere de la șuruburile ștergătoarelor :ha:

Sunt 2 arhive de cate 23Mb si o a treia de 9Mb care sa nu depășesc limita maxima de 25 Mb/atașament pe yahoo mail, deci vor fi atașate toate unul câte unul, voi trimite 3 mail-uri cu câte o arhivă rar, după ce îl dau catorva dintre voi, am rugămintea să vă puneți sub urmărire acest subiect, pentru când îl mai cere cineva și să-l înmulțim cum s-a făcut și cu catalogul de piese.:h5

 

Numai bine!

Editat de mita31
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Nu sunt de la bigjimny.com, este un manual de service de fabrică. E foarte complet, ai în el și cotele de strângere de la șuruburile ștergătoarelor :ha:

Sunt 2 arhive de cate 23Mb si o a treia de 9Mb care sa nu depășesc limita maxima de 25 Mb/atașament pe yahoo mail, deci vor fi atașate toate unul câte unul, voi trimite 3 mail-uri cu câte o arhivă rar, după ce îl dau catorva dintre voi, am rugămintea să vă puneți sub urmărire acest subiect, pentru când îl mai cere cineva și să-l înmulțim cum s-a făcut și cu catalogul de piese.:h5

 

Numai bine!

 

Hai sa gasim o formula ca sa ajunga la mine si il pun eu pe serverul Club4x4 ca sa il poata downloada lumea oricand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

E manualul de service ala de pe net, pt motorul G13BB, sau e si pt modelele mai noi ?

Jimny VVT, ex Toyota KZJ70 - "cand ma fac mare, imi iau Defender"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Hai sa gasim o formula ca sa ajunga la mine si il pun eu pe serverul Club4x4 ca sa il poata downloada lumea oricand.

 

Sunt de acord.:h5 Dă-mi un pm cu adresa de e-mail unde vrei să ți-l trimit.

 

Numai bine!

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

E manualul de service ala de pe net, pt motorul G13BB, sau e si pt modelele mai noi ?

 

Nu știu care-i ăla de pe net, probabil sunt mai multe variante pe net și eu tot de pe net îl am. Nu este un manual doar pentru motor, este pentru mașinile SUZUKI, model JIMNY, cu CV a/t sau manuală, benzină.

 

În acest manual nu scrie tipul (codul motorului), sau nu am văzut eu, dar ai explicații și scheme foarte detaliate despre ungerea motorului, funcționarea și modul de întreținere al perifericelor motorului, cât și ale internelor, transmisie, partea de electrică-electronică cu diagrame, ECU, mecanică, gresare, intervale de service, diagnoză etc. Eu cred că dacă ești interesat, îl iei și îl frunzărești și sigur te va ajuta la ceva, vreodată. Tu vrei să faci doar reparație la motor?

 

Diferențele între Jimny pe benzină mai vechi și cele mai noi sunt minore, aproape fără însemnătate, pot spune. Distribuția pe curea la G13BB și pe lanț la M13A, cuplarea din buton 4x4 Hi și Lo la cele mai noi față de cele vechi din manetă, vvt-ul, facelift-ul și planșa de bord redesenată. Cam atât îmi aduc aminte acum. Oricum, partea mecanică e cam aceeași. Diferențe există și între cele cu ABS și cele fără ABS, dar de demontat și de montat la loc rulmenții cam tot la fel se face. Așa că, dacă îl vrei, anunță-mă. Nu e cu bani.:ha: Numai bine!

Editat de mita31
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Sunt de acord.:h5 Dă-mi un pm cu adresa de e-mail unde vrei să ți-l trimit.

 

Numai bine!

 

office@club4x4.ro

Nu conteaza cat de mare e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

am primit manualul service .

multumesc !

 

Să vă folosiți de el cu plăcere:h5.

 

Numai bine!

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Un part list pt. Jimny are cineva ?

Cel cu codurile pieselor, nu cel care il ofera mita31, care este manual de service/intretinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Cauta Suzuki EPC :wink:

Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon. Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Un part list pt. Jimny are cineva ?

Cel cu codurile pieselor, nu cel care il ofera mita31, care este manual de service/intretinere.

 

@Dorine, păi nu e bun "Catalog piese Jimny", ăla din cealaltă discuție din aria Jimny?

 

Numai bine!

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

O fi, dar nu stiu despre ce discutie e vorba, da-mi un link te rog, mersi, Dorin

 

Discuția despre care vorbeam, este una tot ca aceasta, doar subiectul e diferit și se trimite de la cei care îl au la cei ce-l cer. Nu are rost să-ți dau link, nu găsești fișierul acolo. Este un fișier pdf, ”Catalog piese Jimny“. Ok, atunci facem altfel. Dă-mi un pm cu adresa ta de e-mail și ți-l trimit eu pe ăla.:h5

 

Numai bine!

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Boierule, rogu-te, fa un pustiu de bine si arunca si spre mine bunaciunea aia de arhiva cu .pdf-uri, ca vreau sa ma bag la surubarit la Jimny si parca alt spor ai cand mai si vezi ce si cum sa faci, nu numai dupa ureche!

Bogdaproste!

octavianmancas@yahoo.com

Don't drink and drive!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

Manualul de service e disponibil pentru toata lumea aici:

 

Manual service Jimny Partea 1

 

Manual service Jimny Partea 2

 

Manual service Jimny Partea 3

 

*PUNE TOATE CELE 3 ARHIVE IN DOSARUL IN CARE VREI SA DEZARHIVEZI SI APOI DESCHIDE PRIMA ARHIVA,

APASA BUTONUL EXTRACT DIN BARA DE SUS SI SE VA EXTRAGE AUTOMAT DIN TOATE CELE 3 ARHIVE. SE VA CREA DOSARUL "MANUAL SERVICE SUZUKI JIMNY". FISIERUL TOP ESTE MANUALUL PROPRIUZIS, IN EL SE SELECTEAZA SECTIUNEA DORITA SI ACESTA ACCESEAZA DOSARUL "DATA" SI SUBDOSARELE AFERENTE - BAZA DE DATE.

 

ATAT - SPOR LA TREABA!

Editat de Max
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

@Max :tk. Acum toată lumea îl poate lua foarte ușor, propunerea mea ar fi să-l facem sticky ca să fie și vizibil. :h5

 

Numai bine!

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Am manual service Jimny lb. engleză, se oferă pe mail la cerere!

 

SAlut. Vreau si eu te rog manualul. Iti las un mail mitrache.victor@yahoo.com

Multumesc anticipat

 

@Victorm - Uită-te pe pagina anterioară, sunt acolo puse legături pentru descărcarea celor 3 arhive de care ai nevoie, de pe server. :h5

 

Numai bine!

Editat de mita31
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare