Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

schimbare volan dreapta-stanga freelander


ravy82

Postări Recomandate

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Aveti dreptate. Tocmai de aceea am citit si rascitit cam tot ceea ce am gasit referitor la subiect. Sunt extrem de tipicar in ceea ce fac si de aceea mereu am preferat sa mai dau un ban in plus dar sa cumpar ceea ce trebuie. Am urmarit lista de piese necesare de pe forum si le-am bifat pe toate mai putin manerul de deschidere usa. Nu cred ca este absolut necesar....Cea mai mare dilema o am asupra instalatiei electrice. Nu gasesc de cumparat si nici nu as stii daca a avut sau nu probleme pe masina de pe care provine. Eu pe a mea nu am nici o eroare in bord si totul functioneaza (inca...) si asa as vrea sa si ramana. Intrebarea mea este daca instalatia intra in masina prin stanga si se duce pe sub bord pana in dreapta unde este cutia cu sigurante aceasta trebuie prelungita sau scurtata la mutarea sigurantelor pe stanga?? Am vazut intr-o postare o referire la acest lucru dar nu foarte clara. De asemenea in masina mai intra cabluri atat prin stanga cat si prin dreapta pe la colturi. Acestea pot sa ramana neatinse si separate din instalatia interioara la mutarea sigurantelor sau si astea se "macelaresc"?? Dileme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 252
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Buna seara

Stie cineva denumirea service-ului de la Craiova care efectueaza modificarea volanului. Caut pe site-ul Rar-ului service-uri autorizate sa faca modificari constructive si nu gasesc mai nimic in Dolj. Eram curios daca hartia pe care o furnizeaza are vreo valoare reala.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Despre cei din Craiova care fac o astfel de modificare am citit, aici, pe forum, lucruri care nu sunau tocmai bine....

Nu mai stiu nici despre ce masina era vorba, dar daca gasesc, iti arat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Nici nu-mi trece prin cap sa ajung cu masina pe acolo. Ma interesa sa cumpar doar hartia de la ei si modificarea sa o fac eu la primavara. Sunt in situatia in care saptamana viitoare am programare la RAR si mi s-a spus foarte clar ca in CIV se mentioneaza post conducere pe partea dreapta. Acum nu am posibilitatea sa fac modificarea asa ca ma zbat intre idei care mai de care ce sa fac ca sa iasa bine. As putea sa mai astept 2-3 luni dar nu voi mai avea numere ca sa circul si ma gandesc ce taxa mai scot guvernantii pana atunci. Deci cum o dau nu e bine. Apropos, daca cineva are o solutie salvatoare pentru dilema in care ma aflu fac cinste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

....... Deci cum o dau nu e bine. Apropos, daca cineva are o solutie salvatoare pentru dilema in care ma aflu fac cinste!

 

Vinde-o pe asta si ia-ti una cu volan pe stanga....:wink:

Numai cand povestesti ce vrei sa faci si ma ia durerea de cap !

 

Sau cumpara-ti o oglinda din asta :

https://www.okazii.ro/oglinda-periscopica-pentru-masini-cu-volan-pe-dreapta-rhd-a44731658

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Si asta ar fi o varianta de luat in calcul dar sa spunem ca nu este prima optiune.

 

Inca n-ai citit suficient de mult pe forum, eventual si la alte marci, ca sa vezi ca schimbarea volanului este o operatiune care, pana la capat, nu merita din niciun punct de vedere : calitatea executiei (mai mult ca sigur ca nu vei gasi un mecanic priceput ca sa-ti faca lucrarea sau daca vei gasi, te va ingenunchea pretul manoperei...aaaa, mecanici d-astia cu gura mare care fac orice, gasesti pe toate gardurile, dar la final tu vei plange.....), piesele necesare (practic, ai nevoie de o masina donatoare), timp (toata lucrarea cap-coada va dura ceva timp pentru ca, stii bine, toti mecanicii mai au si alte lucrari deja programate) si, nu in ultimul rand, banii.

Daca vei avea rabdare sa pui cu de-amanuntul toate costurile vei vedea ca din cei vei lua din vinderea masinii actuale plus cat ai nevoie ca sa faci schimbarea, vei iesi la pretul unei masini bune cu volan pe stanga.

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Subscriu la ceea ce te sfatuieste Astral.

Oricum nu am inteles niciodata de as cumpara o masina cu volan pe dreapta, dupa care sa il mut pe stanga...indiferent de costul de achizitie al masinii...pur si simplu nu merita. Poate s-ar justifica la o masina clasica...de colectie daca vrei sa o revinzi si sa ai mai multi potentiali cumparatori...decat daca ar ramane cu volanul pe dreapta.

Mutarea volanului de pe dreapta pe stanga = timp pierdut, bani cheltuiti, nervi si posibilitatea ... foarte mare ...a unui esec.

Despre lucrarile baietilor de la Craiova am auzit " numai de bine "...a se citi "prost facute"

Multa bafta in luarea unei decizii corecte.

Editat de Astral

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Si asta ar fi o varianta de luat in calcul dar sa spunem ca nu este prima optiune.

 

Salut.Citeste ce am scris concret in legatura cu costurile, aventurile si inmatricularea unei masini modificate.Pt modelul tau, 2003,operatiunea este cu 100E mai ieftina si scapi de comenzile geamurilor dar tot vei ajunge la cer.Eu am dat 2700 si am ajuns la 4000, peste care am mai bagat 6-700 in revizii, reparatii si imbunatatiri, dar astea nu se pun pt ca sunt inerente mai mult sau mai putin , la o masina sh si depind de cum decide fiecare ca-si doreste starea de functionare a masinii.In ceea ce priveste eventualele reclamatii dupa lucrare, cei de la Craiova sunt acoperiti, pt ca pe hartia pe care o dau la sfarsit, este specificat ca "operatia" a fost efectuata cu piesele clientului sau/si piese sh.Succes.

Editat de Bogdan V.
Land Rover Freelander 2005 Td4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Multumesc pentru sfaturi. Departe de mine gandul de a intra in vreo polemica pro/contra schimbare volan. Mi-as fi dorit ceva sfaturi de la cei care au facut efectiv aceasta operatie, ei insisi sau au asistat la transformare. Vis-a-vis de costuri sunt convins ca nu merita, strict matematic, asezate pe hartie. Dar daca masina a fost achizitionata la un pret bun, piesele pentru transformare asisderea si se impaca si dorinta de a mai surubarii ceva in timpul liber cred ca ar putea sa "dea cu plus". Ma uit pe strada si din zece Freelandere cred ca mai mult de jumatate sunt transformate. Se vede imediat dupa "clanta" usii....Si merg! Si probabil ca sunt facute mare parte la Craiova. Eu de ce nu as fi in stare sa fac o treaba calitativ superioara?! Este mai mult un challange personal nu doar incercarea de a iesi mai ieftin. Zilele aceste inscriu masina in circulatie in starea actuala iar pana la primavara mai am timp sa cuget. Piesele necesare asteapta cuminti in magazie. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Parerea mea e ca daca citesti tot topicul cu atentie subiectul e acoperit 100%, unele postari sunt chiar detaliate

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Salut,

 

Am nevoie de ajutorul vostru, va rog. Incerc sa-l ajut pe tata cu modificarea pozitiei si am ramas blocati la modificarea plansei de bord. Nu am gasit mai nimic legat de asta, gen, service prin bucuresti sau o persoana de contact serioasa care sa se ocupe si de modificarea plansei, nu toata transformarea. Daca aveti vreo idee, date de contact sau orice altceva, va rog sa'mi lasati un mesaj in privat sau aici.

 

Va multumesc si o zi buna!

 

Stefan. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Salut. Masina este facelift? In caz ca da, plansa de bord se inlocuieste. Pt non facelift elementele sunt interschimbabile mai putin cele trei ornamente de cauciuc care trebuiesc cumparate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Salut. Masina este facelift? In caz ca da, plansa de bord se inlocuieste. Pt non facelift elementele sunt interschimbabile mai putin cele trei ornamente de cauciuc care trebuiesc cumparate.

 

Se pare ca am omis acest detaliu. Este facelift. Am auzit ca exista ceva, o matrice. Se poate modifica cu ajutorul ei sau manual. Problema este ca nu stiu unde si cei cu care am vorbit cer foarte mult + plansa la schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Nu am vazut cum arata un asemenea bord "manufacturat" desi am inteles ca se practica si aceasta varianta...Eu am luat freelander non facelift fix pentru doua motive - faruri si bord. Poate ar trebui sa mai cauti. Cauta pe ebay.de/it/fr/es si o sa fi surprins cate chestii gasesti pt freelander. Eu de acolo am cumparat toate piesele necesare mutarii volanului. Acum astept sa dea coltul ierbii...Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Nu am vazut cum arata un asemenea bord "manufacturat" desi am inteles ca se practica si aceasta varianta...Eu am luat freelander non facelift fix pentru doua motive - faruri si bord. Poate ar trebui sa mai cauti. Cauta pe ebay.de/it/fr/es si o sa fi surprins cate chestii gasesti pt freelander. Eu de acolo am cumparat toate piesele necesare mutarii volanului. Acum astept sa dea coltul ierbii...Spor!

 

Multumesc pentru raspuns. O sa ma uit. Intre timp, daca aveti si alte idei, let me know. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Am vrut sa spun oricare din variantele ebay adica fr pt Franta, de pt Germania, it pt Italia , etc. Adica sa nu fie co.uk pt ca este Anglia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Multumesc pentru raspuns. O sa ma uit. Intre timp, daca aveti si alte idei, let me know. :)

 

Uita de "manufacturarea' plasticului. Arata oribil. Daca vrei sa te convingi, iti fac eu niste poze cu a mea. Nu se potrivesc imbinarile, sudurile in plastic sunt oribile, crapa plasticul te miri unde, si estetica nu exista. Si eu umblu de nebun sa gasesc una nemacelarita. Am gasit una in Olanda, dar transportul e mai scump, decat plansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Da, pt multe repere am platit transport cat nu facea dar.

La noi greu de gasit plansa de facelift. Asa cum mai spuneam de aceea eu am optat pt variata nonfacelift - faruri si bord foarte scumpe sau greu de gasit. Spor la cautat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Nici nu-mi trece prin cap sa ajung cu masina pe acolo. Ma interesa sa cumpar doar hartia de la ei si modificarea sa o fac eu la primavara. Sunt in situatia in care saptamana viitoare am programare la RAR si mi s-a spus foarte clar ca in CIV se mentioneaza post conducere pe partea dreapta. Acum nu am posibilitatea sa fac modificarea asa ca ma zbat intre idei care mai de care ce sa fac ca sa iasa bine. As putea sa mai astept 2-3 luni dar nu voi mai avea numere ca sa circul si ma gandesc ce taxa mai scot guvernantii pana atunci. Deci cum o dau nu e bine. Apropos, daca cineva are o solutie salvatoare pentru dilema in care ma aflu fac cinste!

 

Salut. Am si eu in cap o aventura de tipul schimbarii volanului tot cand se incalzeste vremea. O s-o fac personal. Masina am cumparat-o deja , caseta de directie originala nu am inca (le-am vandut pe toate care le-am avut si acum n-am pt mine dar o rezolv). Masina este din 2003 ,1,8 i, 70000 mile, 4 usi si am dat pe ea 700 euro.

Poate colaboram. Eu l-as inmatricula cu volanul pe dreapta iar apoi mutarea. Eu nu ma grabesc cu al meu ca am alte masini cu care circul . Treaba asta o fac de placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Salut. Am si eu in cap o aventura de tipul schimbarii volanului tot cand se incalzeste vremea. O s-o fac personal. Masina am cumparat-o deja , caseta de directie originala nu am inca (le-am vandut pe toate care le-am avut si acum n-am pt mine dar o rezolv). Masina este din 2003 ,1,8 i, 70000 mile, 4 usi si am dat pe ea 700 euro.

Poate colaboram. Eu l-as inmatricula cu volanul pe dreapta iar apoi mutarea. Eu nu ma grabesc cu al meu ca am alte masini cu care circul . Treaba asta o fac de placere.[/QUOTI

Inca ceva . Se pare ca te pun la RAR sa schimbi si farurile , mi-a cerut un tip imprumut ca a mea aia din poza e originala cu volan pe stinga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Treaba cu farurile e veche la RAR.

Orice masina venita din uk , nu trece Rar-ul daca nu are farurile schimbate.

Indiferent daca e cu volanul pe dreapta sau deja mutat pe stanga.

Oamenii monteaza imediat aparatul pe faruri si te depisteaza.

Eu unul o sa optez pentru faruri in lupe pe faza scurta.

 

 

Ps: Are cineva facuta conversia volanului la Tibi din Bucuresti?

Editat de sorinelil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: schimbare volan dreapta-stanga freelander

 

Salut. Am si eu in cap o aventura de tipul schimbarii volanului tot cand se incalzeste vremea. O s-o fac personal. Masina am cumparat-o deja , caseta de directie originala nu am inca (le-am vandut pe toate care le-am avut si acum n-am pt mine dar o rezolv). Masina este din 2003 ,1,8 i, 70000 mile, 4 usi si am dat pe ea 700 euro.

Poate colaboram. Eu l-as inmatricula cu volanul pe dreapta iar apoi mutarea. Eu nu ma grabesc cu al meu ca am alte masini cu care circul . Treaba asta o fac de placere.

 

Treaba cu farurile e veche la RAR.

Orice masina venita din uk , nu trece Rar-ul daca nu are farurile schimbate.

Indiferent daca e cu volanul pe dreapta sau deja mutat pe stanga.

Oamenii monteaza imediat aparatul pe faruri si te depisteaza.

Eu unul o sa optez pentru faruri in lupe pe faza scurta.

 

 

Ps: Are cineva facuta conversia volanului la Tibi din Bucuresti?

 

Sa stii ca eu am omologat un freelander din 2005 si n-au zis nimic de faruri , s-au legat de caseta de directie care era de Cielo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare