Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?


nomad

Postări Recomandate

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

........ insa pentru rezolvarea problemei trebuie sa depasim faza emotionala si sa analizam corect elementele care duc la acutizarea acesteia .

 

Noi cu emotionalul, EI cu drujba !!!

 

Ce naiba, vorbim vorbe ?!??

 

Ce e de analizat ??? TOATE guvernele de dupa `89, cu complicitatea TUTUROR parlamentarilor au aprobat jaful padurilor si au protejat infractorii !!! Normal ca i-au protejat pentru ca tot EI sunt realii beneficiari !

 

Elementele care duc la acutizarea fenomenului ?? Ce naiba sa se mai acutizeze cand incepem sa masuram cat a mai ramas nu cat s-a taiat ? Mai degraba e vorba de cronicizare maligna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Iti inteleg supararea dar te asigur ca lucrurile stau putin diferit in realitate. Taierea legala , nu depaseste cresterea naturala si asta se intampla de cateva zeci de ani . Exista niste normative care sunt respectate. Asa cum spuneam mai sus , problema apare din cauza ca exploatarea se facea pe vremuri ( in regim forestier ) in zone nevizibile. ulterior se impadurea natural si nimeni nu avea nimic de spus. Acum, pentru a pastra lemnul la un pret decent , se exploateaza la drum . Din acest motiv se si vede . Se poate reprosa ceva statului , si anume faptul ca nu a gasit o solutie de a "repatria " , de a recupera la fondul silvic padurile care au fost retrocedate. Taranii saraci care au primit padure , au taiat-o a doua zi . Statul nu s-a implicat in nici un fel si de aici apare o mare parte a "lipsei " din fondul forestier. Furatul reprezinta o realitate si se face de multi ani , insa nu se face doar la nivel inalt ci si la nivelul taranului de rand care da un porc padurarului si ala se uita in alta parte cand taranul isi taie cateva care sa aiba lemne pentru iarna .

Repet , ne indreptam atentia in directia nepotrivita atunci cand invinuim statul ( adica ceva abstract ) pentru niste hotii absolut penale si identificabile .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Da` nu vorbim aici de tairile legale, ci de alea ILEGALE, ca doar din cauza alora s-au despadurit miile de hectare !!!

 

Si taranii aia saraci cui plm vindeau lemnul ?!? Aia erau doar niste unelte oarbe si retardate ca au ramas si fara padure si tot morti de foame sunt ! Plus ca n-am vazut nici un taran bagat la puscarie sau nici unul din asa-zisii hoti reclamati de taranii "inocenti" !

 

Si ce naiba de lege e aia cand pentru a taia un copac care sta sa cada pe strada e nevoie de atatea aprobari ca mai bine te lipsesti, dar in schimb toti dobitocii taie fara oprelisti prin toti muntii ?!?

 

Despre asta vorbim : despre o lege care favorizeaza taierea haotica si despre acoperirea oferita de guvernanti si parlamentari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

legal sau ilegal, exista un singur lucru pe care trebuiau sa-l faca onor rahatii din parlament, o singura lege cu o 2 fraze: "cel care taie este obligat sa planteze cu 25% mai multi copaci decit a taiat. daca se taie peste norma impusa, munca silnica la impadurire 10 ani". e atit de simplu.

  • Like 1

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

parerea mea ca cea mai mare vina o au padurarii... licitatii de 600m3 unde s-au taiat si 2000, stiti cine a castigat oare majoritatea acestor licitatii prin firme interpuse sau nu!!? si credeti.ma preturile pe m3 pe picior au ajuns ridicole

Daca padurarii ar iubi codrul verde ai mai putea sta la umbra lui dar cum ei iubesc euroii aici s-a ajuns! Retrocedarile ilegale si aceste ocoale private,composesorate care fac ce le taie capul au fost special instrumentate sa faciliteze acest furt..

Prin 2005 cred am livrat la un gater cu linie de debitare ceva marfa undeva pe langa Valea Draganului si surprins de cantiatea de lemn si exportul pe care il faceau am intrebat cine e arhitectul acestei firme de succes, raspuns: NASTASE!! am crezut ca nu am inteles bine, dar mi s-a zis ca sunt mai multe astfel de firme prin toate zonele de exploatatie forestiera sub acelasi patronaj!

De vreo 3 saptamani am ajuns in aceeasi zona la o iesire si ghici cine lucra de zor acolo...AUSTRIACU!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Nu ca Nastase ar fi vreun sfant, dar mai degraba era/este sinonim cu averea dobandita prin hotie sau prin "mostenire" (remember matusa Tamara... :ha: ). Pe de alta parte, cum toate mafiile au un "capo di tutti capi", nu e exclus ca el sa fi fost, dar asta n-o vom sti niciodata.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Ce stiti despre treaba asta....IKEA a cumpărat 33.600 de hectare de pădure ca ce sa faca cu ele fiind producator de mobila ....parca Ponta se batea cu punii in piept ca nu mai iese nici un lemn din tara si se limiteaza defrisarile...

 

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/IKEA+cumpara+paduri+in+Romania

If you own a land rover everyone expect to be a mechanic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Da` nu vorbim aici de tairile legale, ci de alea ILEGALE, ca doar din cauza alora s-au despadurit miile de hectare !!!

 

Si taranii aia saraci cui plm vindeau lemnul ?!? Aia erau doar niste unelte oarbe si retardate ca au ramas si fara padure si tot morti de foame sunt !...

 

Ai perfecta dreptate, DAR, mai e un aspect imputit legat de subiectul asta.

In unele zone, odata ce s-a finalizat distribuirea padurilor catre proprietarii de drept, sa le spunem tarani sau oameni simpli, acestia isi luau de acolo maximul necesar sub forma lemnelor de iarna, binenteles cu obtinerea autorizatiilor necesare.

 

Peste noapte au aparut acele lichele ordinare, de obicei zilieri betivi din zona, care noaptea taiau padurea lu' nea Gheorghe sau mostenirea primita de baba Leana si apare precedentul foarte periculos in care proprietarii de drept, pentru a ramane cu ceva, cad la pece cu hotii protejati de politie, padurar, prefect etc.

 

Cam toti se trezesc din pacate atunci cand ii matura viiturile sau, mai rau, cand o sa faca focul cu bete de floarea soarelui sau balegarul de la animale caci...P*ULA lemne prin zona...

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Ai perfecta dreptate, DAR, mai e un aspect imputit legat de subiectul asta.

In unele zone, odata ce s-a finalizat distribuirea padurilor catre proprietarii de drept, sa le spunem tarani sau oameni simpli, acestia isi luau de acolo maximul necesar sub forma lemnelor de iarna, binenteles cu obtinerea autorizatiilor necesare.

 

Peste noapte au aparut acele lichele ordinare, de obicei zilieri betivi din zona, care noaptea taiau padurea lu' nea Gheorghe sau mostenirea primita de baba Leana si apare precedentul foarte periculos in care proprietarii de drept, pentru a ramane cu ceva, cad la pece cu hotii protejati de politie, padurar, prefect etc.

 

Cam toti se trezesc din pacate atunci cand ii matura viiturile sau, mai rau, cand o sa faca focul cu bete de floarea soarelui sau balegarul de la animale caci...P*ULA lemne prin zona...

 

am un prieten foarte bun care a mostenit niste hectare bune de padure. acum vreo 15 ani. el din bucuresti, padurea pe la dracu prin bihor... acum padure 0, el n-a taiat nici un arbore.

are vaianta poterei, ca in vestul salbatic sau politia - ceea ce a si facut, dar se para ca acolo nimeni nu stie nimic, n-a vazut nimic.

da, intii s-au taiat padurile celor care nu erau acolo.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

asta trebuie sa cititi!!!

Studiu: Consumul de carne, principala cauză a despăduririlor la nivel global

 

:ha::ha::ha: cam asta e lumea in care traim. basina vacii distruge stratul de ozon. cercetatori din australia.

 

deci vedeti, romania este preponderent carnivora, asa ca facem loc cirezilor de vite.

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

E o problema cu padurile mostenite. Aceeasi problema a patit tatal meu. Sunt 7 mostenitori(veri) la 1,5hectare de padure care nu mai exista.

Pana s-au terminat actele cu mostenirea padurea "s-a taiat singura". Acum statul cere ca propietarii padurii sa o reimpadureasca pe banii lor pentru ca ei chipurile au taiat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Teoria prezentata aici, cum ca ritmul taierii padurilor e mult sub ritmul regenerarii naturale am mai auzit-o recent de la seful Romsilva Brasov. Si el considera isteria impotriva defrisarilor ca nejustificata.

Am cutreierat muntii nostrii in lung si-n lat (nu langa drumurile nationale), si am vazut efectele taierilor "la ras": solul se degradeaza, este spalat de ape, echilibrul hidrologic e perturbat, fauna dispare. Ce padure sa se mai regenereze pe niste stanci spalate de ploi si in bataia soarelui? Puietul are nevoie de anumite conditii ca sa creasca.

Ca sa revenim la actiunea de reimpadurire din 24.10, voi fi acolo cu toata familia!

In asfalt nu te poti oglindi

Nici in baie nu poti pluti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Eu nu-l cunosc pe seful Romsilva Brasov dar stiu cate ceva despre exploatarea forestiera. Unii cred ca atunci cand exploatezi , o faci chirurgical. Nu merge. Altii cred ca atunci cand tai , poti sa o faci per arbore. Nu merge. Pomul ala nu cade unde vrea taiatorul si in cadere dezradacineaza oricum inca 3 sau 4 pomi . In concluzie , exploatarea se face per partida . Aprecierea si calculul masei lemnoase de pe o partida sunt niste operatiuni destul de putin precise . Suprafata este in schimb precisa . Multa furaciune se face la calcului masei lemnoase utile , in sensul ca de cele mai multe ori se compenseaza oarecum ( la mica intelegere ) cantitatile estimate in functie de conditiile de exploatare. Pomii nu sunt toti drepti , toti sanatosi , toti neatacati de boli , toti pe teren drept si este greu de evaluat corect situatia din teren , cand autoritatile scot la exploatare un numar de partide. Nu este chiar o stiinta exacta . Una peste alta , cand se calculeaza furaciunea se ia in calcul ceva estimativ si cu o mare marja de eroare. Realizez ca par avocatul diavolului insa va asigur ca nu sunt . Sunt un iubitor de padure , de munte si nu ma dau inapoi sa ii mai altoiesc pe taranoii prosti care fura lemn tanar din padurile patriei , vanzandu-l la preturi derizorii altor taranoi la fel de prosti ca si ei . Totusi , situatia nu este chiar asa grava cum este prezentata la televiziuni ( cel putin in zona Brasovului , nu cunosc alte zone ). In cele mai multe zone exploatate ( adica rase la " 0 " cum spun unii , dar asa se face exploatare ) , impaduririle se fac si se fac atat de bine incat este nevoie de munca multa pentru rarit . Cunosc parcele care erau rase in urma cu 5-6 ani si acum au o densitate atat de mare ( ca puiet ) ca nu le poti strabate la picior . Alte zone ,unde au fost conditii mai bune , s-au regenerat partial pe cale naturala . cu siguranta ca o padurice tanara nu arata ca una ajunsa la maturitate si impactul vizual poate fi mare pentru o persoana neavizata , dar padurea se reface .

si sa va vand un pont. Daca s-ar taia maine ( asa cum ar trebui ) toate padurile bolnave ( afectate masiv de daunatori ) , poimaine am avea fondul forestier mai mic cu 15-20 % . Stiti de ce nu se face asta ? Din cauza paranoiei populatiei . Nu isi asuma nimeni riscul , dar situatia este k_k_cioasa la propriu cel putin in materie de conifere. :wink:

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

@ FordRanger: Opinia ta este una pertinenta, dar problema in Romania nu vine de la taranii care isi mai iau si ei un lemn de foc pe iarna, sau ca nu se taie "chirurgical", ci vine de la baietii destepti care fac pipi cu bolta pe toata lumea si taie de capul lor, mai mult si mai "prin alte parti" decat au primit aprobare, de la sistemul legislativ gaunos care nu apara resursele romanesti de pradatori, de la marii combinatori straini sustinuti de lobbystii romani (adica tradatori si lichele vandute)... Asta e marea problema aici: de sistem. Daca s-ar elabora un plan coerent si integrat, pe baza realitatii din teren si a necesitatilor de regenerare a padurilor, corelat cu actiuni de impadurire, facute toate ca la carte, nu ar mai fi fost nici o problema. Nu se supara nimeni, exista activitate economica, existau locuri de munca, exista profit, existau taxe luate cinstit pe munca cinstita. Dar din pacate, vedem ca lucrurile stau fix pe dos, se face jaf pe fata. Unii se "descurca", altii sunt impinsi de sistem catre fapte "nedemne", si tot asa... Si cand este vorba ca cineva sa explice DE CE stau lucrurile asa, pauza! Nu stie nimeni nimic, etc, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Optimus , sa stii ca nu este chiar mic "aportul " taietorilor de lemne care isi asigura lemnul de foc pentru iarna. La orice gospodarie cu 2-3 sobe pe lemne , nu poti intra in iarna fara 10-12 mc . Inmulteste cu numarul de familii care se incalzesc pe lemne din zonele rurale si ai sa ajungi la niste milioane de metri cubi . In plus , din cauza dotarii rudimentare a acestora , nu pot exploata arbori ajunsi la maturitate . Ei taie lemn tanar ceea ce este o crima si mai mare decat simplul furat . Toti vorbim de austriecii malefici care au facut fabrici ce pot procesa toata masa lemnoasa exploatabila legal intr-un an. Stiti unde este eroarea ? Ca nu le-au concesionat si exploatarea si reimpadurirea , pentru ca astia o si faceau :grin:. Exploatarea se face de catre firme romanesti , private , care nu au bani si nici interes pentru reimpadurirea suprafetelor taiate. Sigur ca la nivel local , pare o tragedie ca doua gatere se inchid , insa va rog sa ma credeti ca la micile gatere se lucreaza la negru mai mult de jumatate din cantitatea prelucrata . Marile firme nu fura la acest mod. O pot face in alte moduri , dar nu risca sa proceseze lemn furat , indiferent de ce zic televiziunile de scandal . In plus , pierderea poate fi mult prea mare si ei au oricum profit , nu au de ce sa riste.

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

In 2008 am fost la Terca sa vad focul viu si am fost campat 2 zile peste raul ce trece prin localitate.

Am vazut camioanele cu lemne, Tatre rusesti cu osie dubla pe spate, uneori cu remorca, trecand la fiecare 9 minute incaracate cu lemn de fag, de dimineata de la 9 pana seara la 21.

Drumul era rupt din cauza ca Tatrele cu osie dubla fac santuri in drumul ud.

Am vazut si localnici care aduceau ori o caruta cu lemne uscate trase de boi ori chiar am vazut tragand cu boii un trunchi mai mare si scotandu-l din padure.

Transporturile de lemne de asemenea anvergura nu se pot face decat prin defrisare si nu prin extragere si desigur, cu stiinta si complicitatea autoritatilor.

In Apuseni am fost pe malul lacului Fantanele, mai departe de zona turistica si am vazut curti imprejmuite cu banda banzic uzata. Cati km de banda or fi fost? Pe pasuni zaceau zeci gramezi de talas rezultat de la prelucrare, iar capete de lemn aruncare morman. Tot acolo am vazut o zona despadurita acaparata de zmeuris si cateva familii de culegatori isi facusera taberele in acea zona.

In cheile Brateiului din Bucegi am vazut acelasi dezastru.

In Maramures am vazut padure de stejar pusa la pamant, nicaieri pe unde am fost in Romania nu am vazut sa se fi administrat corect padurea.

Nu austriacul este de vina ci lacomia romanilor pusi sa administreze si sa pazeasca fondul forestier.

Toata lumea se gandeste la padure ca si la un material lemnos regenerabil dar putini sunt cei ce gandesc si la fauna si flora ce pier odata cu padurea.

O padure plantata nu va fi niciodata atat de diversificata, din toate punctele de vedere, ca una salbateca, virgina.

Din pacate cred ca este prea tarziu sa mai facem ceva.

Editat de Pleampa
  • Like 1
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Nu austriacul este de vina ci lacomia romanilor pusi sa administreze si sa pazeasca fondul forestier.

 

aiai e. majoritatea romanilor sint lacomi, de la mincare si bautura pina la acapararea de obiecte si bani. uita-te de cite o sarbaroare, cumpara de zici ca vine sfirsitul lumii. ce daca vine nasu in vizita? maninca nasu 10 kile de porc, 5 de vita, un miel si 20 de piini?!??!

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Nu omul de rand e de vina ca-si doreste un camin cald pentru familie iarna.

De vina-i lacomia si prostia alora care fac legi in baza carora se exploateaza, iar a caror prostie sau hotie rostogolite ani si ani, a dus ,pe langa saracirea noastra ca natie de una din bogatii, la schimbarile climatice care ne-au provocat atatea nenorociri in ultimii ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Romanii taie padurile pentru lemne de foc si pentru construirea de case de sute si mii de ani, si nu au disparut padurile pana acum. Insa in ultimii 25 de ani s-au creat deliberat conditiile ca unii sa taie padurile de tot, sau aproape de tot, ca sa le mai ramana ceva de taiat si pentru urmatorii cativa ani. Dar tot "romanu' e de vina"...

Asta e la fel ca aia cu poluarea: marea industrie polueaza catastrofal, de multe ori distruge ireversibil natura, in timp ce sistemul (adica statul, institutiile specializate etc.) nu doar ca nu intervine dar mai si acopera interesele industriasilor, dar "de vina" este tot cetateanul de rand pentru ca polueaza cu masina personala si trebe musai sa fie rupt cu taxe si impozite pentru ca e un nenorocit de "vinovat"...

Si uite-asa, chiar daca aparent se fac eforturi extraordinare pentru rezolvarea problemelor comunitatilor sau chiar globale, de fapt nu se face nimic iar situatia se inrautateste pe zi ce trece, asa, singura si de la sine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

pina la urma "Orice naţiune îşi are conducătorii pe care îi merită."; lipsa de educatie a acestui popor, lipsa de logica si lipsa de rabdare au dus la alegerea unor javre ordinare in parlament. javre care au avut intotdeauna mesajul pe care masa de manevra a dorit sa-l auda. javre comuniste, caci majoritatea au servit partidul inainte de revolutie, indiferent de ceea ce sustin ei astazi.

din cauza asta nu mai avem nimic. nu doar paduri, dar nici irigatii, paminturi muncite, sosele sau industrie. pentru ca majoritatea, in micimea gindirii lor, au votat cu ziua de azi. pentru ca poporul asta n-a fost educat decit de comunisti. in spiritul comunist. tarani de la coada vacii fortati sa se duca la facultate. ingineri, doctori si avocati, fortati sa se duca la coada vacii. tigani puscariasi facuti militieni si politisti facuti puscariasi. asta e romania de astazi. fara comunism, romania ar fi fost altceva.

dar si la 25 de ani de la caderea comunismului, romania tot de comunisti e condusa, doar ca acum nu mai exista nici legea ilicitului si nici subminarea economiei nationale. de ce? pentru simplul motiv ca oamenii ii tot voteaza.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

V-am zis eu ca de la Iliescu se trag toate...adica dupa zeci de ani de comunism il omori pe ala si il alegi pe elevul lui firar al dracu de ai mai vazut natie de asta, cand puteai alege oameni scoliti pe afara cu alte perspective si viziuni!!

De aia nu pot ierta generatiile care atunci au avut atunci securea pe masa...pacat de intelectualii si studentii morti si batuti atunci cand lumea trebuia sa ii asculte, acum deja s-au ocupat perversii si de astia(festivaluri, distractii, droguri)sa uite de rostul lor!

Si la subiect: DOAMNE DA SA SA SE EXPOATEZE CU CARUTA DE TOATA LUMEA!! pentru cine nu stie eu care am facut si asta nu am vazut caruta incarcata cu 65m3 si nici macar cu 5m3, nici cal sa traga 25m3 odata nici macar 2!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Stimate coleg air_wolf ,

ai 37 de ani dar nu sunt convins ca stii exact in ce lume traiesti . Eu nu am fost comunist. La revolutie eram in ultimul an de liceu. In Andrei Saguna , cica se formau liber cugetatori :grin: . Tu aveai 11-12 ani cand a cazut comunismul. Asta se traduce prin faptul ca il cunosti din auzite . Modul in care abordezi tu toate problemele ( in ciuda faptului ca la prima vedere pare rezonabil ) este extrem de superficial. Nu exista sisteme sociale bune si rele ci oameni care le pun in aplicare. Nu exista tari din care trebuie sa emigrezi ci oameni care fac ca acele tari sa fie greu de locuit. Superficialitatea si faptul ca toti au impresia ca orice prostie le iese pe gura este o vorba de duh , pentru ca iese din gra lor , fac ca subiectivismul sa fie ridicat la rang de filosofie. Romania furata , Romania comunista , Romania rosie , bla-bla-bla. Sintagme pentru idioti ( no offence ) . O persoana care se considera informata si care este destul de inteligenta sa digere realitatea intelege ca aceste marote sunt creata ca sa abata atentia de la probleme. Traim de mai bine de un sfert de deceniu in capitalism salbatic. El este pus in practica de oameni . Cand ceva iese bine , este merotul capitalismului , cand ceva iese rau ( in plin capitalism ) este de vina fantoma comunismului de acum 25 de ani . Este elucubrant . Este fantastic cum prind aceste prostii la intelectele subtiri . Ma intreb cum naiba nu au obosit unii sa tot puna in carca unei fantome toate nerealizarile lor ? Cat de slab trebuie sa fii ca sa nu ai nici macar rusinea sa recunosti cand esti depasit , cand gresesti , cand esti prea slab ca si om , cand esti hot si faci lucrurile sa mearga prost . Cum poti sa fii ( ca si individ ) atat de naiv incat sa pui in carca unui sistem social de acum 25 de ani faptul ca exploatezi nepotrivit padurile , la 25 de ani dupa caderea acelui sistem ? Stimate coleg , cred ca tie nu iti palce democratia asa cum arata ea in realitate si nu poti sa recunosti faptul ca este un sistem prost , care genereaza crize sociale si economice si pentru ca nu intelegi cum stau lucrurile sau nu vrei sa intelegi , cauti vinovati ipotetici .

Ti-ai face un serviciu sa ramai la partea auto , unde se pare ca ai oarece abilitati si experienta. In materie de sisteme sociale , compari mere cu pere si nu ai avut ocazia sa le cunosti cu adevarat ca sa poti face o analiza coerenta .

Padurile se exploateaza de catre capitalisti pur-sange . Banii se transforma in masini de lux si apartamente pentru curvele celor care beneficiaza. Ce comunism vezi tu in asta ?

Daca ai avea un gram de obiectivism te-ai informa si ai afla ca padurile de pe vremea comunismului sunt alea virgine. In comunism faceai puscarie daca taiai un arbore nemarcat. In comunism se facea orice , mai putin risipa de resurse .

Asa ca , hai sa revenim la partea AUTO si sa lasam lucrurile pe care nu le intelegem sa fie discutate de cei care le si inteleg .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

Daca Romania ar fi fost condusa tot de comunistii lui Ceausescu, pana acum, cel putin dpdv economic Romania ar fi fost un paradis. Din pacate, cu ajutorul loviturii de stat din '89, Romania a fost tradata si oferita moka puterilor straine, au fost pusi la putere fosti securisti care erau deja racolati de serviciile secrete straine, in principal cele americane. Nu i-a votat nimeni pe astia, s-au pus singuri. Alegerile au fost trucate de fiecare data, sunt dovezi gramada in sensul asta. S-a inceput o campanie agresiva de spalare a creierelor romanilor, si au fost inlaturati toti cei care au tras un semnal de alarma si au aratat adevarata fata a lucrurilor, si au indemnat catre o directie sanatoasa. Vezi Anghel Rugina, Mazilu, etc... Au infiltrat agenti in partidele istorice si le-au facut muci, etc... Acum incepe sa se vorbeasca in sfarsit si despre aspectele astea, in presa, dar se pare ca doar se vorbeste si cam atat. Deocamdata...

Poporul asta amarat a fost prostit in cele mai marsave moduri. Are si el partea lui de vina ca s-a lasat prostit, dar la manevrele la care a fost supus era greu sa reactioneze unitar. In ultimii 200 de ani, a fost tradat de mai toti conducatorii, cel mai grav de Balbaitul incoronat, care l-a lasat prada bolsevicilor. Sunt multe de spus pe tema asta... dar inainte sa dati vina numai pe popor, mai ganditi-va si la celelalte aspecte. Stiu, asta e curentul de opinie promovat de securisti si repetat atat de mult incat a inceput sa para si adevarat, idee care le asigura lor un anonimat confortabil, insa nu e chiar asa.

In ultimii 25 de ani, tradatorii de la conducerea tarii au facut fix pe dos decat a facut Ceausescu si au demolat tot ce a reusit ala sa construiasca in alti 25 de ani.

E o vorba din popor: pestele de la cap se impute...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Dispar padurile.Putem stopa acest fenomen?

 

@fordranger: ok... da, mie imi place democratia, asa cum este ea. oricum, sint siderat de postul tau. incerc sa-mi dau seama daca esti un caz singular sau gindesti ca majoritatea romanilor.

mai incerc odata: ceea ce am spus eu este ca in comunism s-au schimbat valorile. dupa revolutie, tatal unei colege de scoala, bagat la pirnaie pentru iliciti, ca vindea marfa pe sub mina, dupa amnisitia lui iliescu, si-a scos certificat de detinut politic, a recuperat tot ce-a furat in anii comunismul si vreo niste ani a mai tot furat... asta stia el sa faca. astia ne conduc amice! pe astia ii votati.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare