Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Despre rapoarte in punti - reductoare


sierrafery

Postări Recomandate

Hai ca deschid topicul asta aici la Disco cu toate ca e general valabil. Lamuriti-ma si pe mine cum e cu rapoartele astea minunate in punti ca din discutii ar reiesi ideea ca daca se schimba astea motorul nici nu simte diferenta de brat al fortei marit la roata ceea ce mie mi se pare ciudat deoarece de exemplu la Td5 cand cuplezi reductorul ECU trece pe un fuel map mai "agresiv' adaptat cum zic ei pentru cererea marita de cuplu... sau care e diferenta dintre rapoarte in punti si raport in cutia de transfer... cu rapoarte schimbate nu creste turatia motorului pt aceasdi viteza? ...prefer sa aud opinii de la cunoscatori decat sa ma apuc sa mai citesc tone de studii, mi-e hardul prea plin de D2 si Td5 .

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Asta toamna am refăcut Cap-coada transmisia la un tractor... Prima cutie, lângă motor e o automata cu 3 trepte, am rămas surprins de cât e de compacta,am schimbat vreo 3 discuri în ea... După ea vine o cutie manuala cu 6 trepte,semnificativ mai solida... După asta e reductorul, tot cu trei trepte... Deja pinioanele sunt mari de tot... Din asta se pleacă în roti care au și ele reductor de demultiplicare fiecare, cu niște roti dințate imense...cuplul motorului este multiplicat către roata prin reducții... Cu cât mai aproape de roata sunt reductiile mărite, cu atât mai puțin stresezi lanțul către motor.

Bineînțeles, totul se corelează cu mărimea roților pe care trebuie sa le învârtă motorul ajutat de lanțul transmisiei astfel încât sa se păstreze parametrii fabricantului.

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Fery, daca nu ai nevoie neaparat de explicatii stiintifice, mergi la calculatorul de la Ashcroft si joaca-te un pic diametrul rotilor si raportul din punti! Sunt convins ca vei pricepe mai repede din compararea unor grafice si tabele, asa cum le prezinta ei:wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Pe mine ma intereseaza in mod deosebit efectul asupra motorului nu ce imi arata ashcroft acolo... cine a mutat topicul aici il rog sa mute si incepand de aici https://forum.club4x4.ro/showthread.php?95988-Discovery-1-300-tdi&p=1110647&viewfull=1#post1110647 tot aici ca am incercat si eu nu pot

 

Revenind... nu am zis ca nu accept explicatii stiintifice ci ca nu am chef sa studiez in profunzime :wink: ... totusi cum se explica atunci ca la D2 (si nu numai ci la toate LR cu management electronic) e facut ca in cazul ca se cupleaza reductorul ECU sa schimbe pe alt fuel map mai ''agresiv" daca nun exista stress asupra motorului?

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Hai ca deschid topicul asta aici la Disco cu toate ca e general valabil. Lamuriti-ma si pe mine cum e cu rapoartele astea minunate in punti ca din discutii ar reiesi ideea ca daca se schimba astea motorul nici nu simte diferenta de brat al fortei marit la roata ceea ce mie mi se pare ciudat deoarece de exemplu la Td5 cand cuplezi reductorul ECU trece pe un fuel map mai "agresiv' adaptat cum zic ei pentru cererea marita de cuplu... sau care e diferenta dintre rapoarte in punti si raport in cutia de transfer... cu rapoarte schimbate nu creste turatia motorului pt aceasdi viteza? ...prefer sa aud opinii de la cunoscatori decat sa ma apuc sa mai citesc tone de studii, mi-e hardul prea plin de D2 si Td5 .

 

Salutare,

 

Rapoartele schimbate in reductor readuc la normal calculul de gearing pe care l-a facut producatorul. Fara rapoarte schimbate, motorul va functiona la turatii nepotrivite in fiecare treapta de viteza. Daca sunt calculate corect, fortele necesare in lantul cinetic, de la cutia de viteze pana la diferential, nu se schimba considerabil.

De la diferential la roata, in schimb, fortele de torsiune pe planetara vor creste din cauza diametrului marit al rotii.

 

Motorul va munci mai greu doar din cauza masei marite a cuciucurilor, ducand implicit la o crestere de consum.

 

Despre partea cu reductoru, harta se schimba pentru ca si final gearing la turatia x in Low va fi diferit fata de high. Plus ca e calculata pentru circumstante de high power demand

 

 

P.S.

 

Ca sa nu ramana neclara partea cu fortele si lantul cinetic, bineinteles ca in situatii dinamice de off-road ,etc, toate componentele din lantul cinetic vor fi expuse la forte marite.

Editat de Chronos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Pe mine ma intereseaza in mod deosebit efectul asupra motorului nu ce imi arata ashcroft acolo...

 

Tocmai de asta ziceam... urmareste graficul si tabelul cu turatia motorului! Mai ales ca ei fac calculele pe baza unui motor stock... la unul cu puterea si cuplul marite schimbarea rapoartelor si marirea rotilor nu poate fi decat un avantaj. Parerea mea!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Salutare,

 

Rapoartele schimbate in reductor readuc la normal calculul de gearing pe care l-a facut producatorul. Fara rapoarte schimbate, motorul va functiona la turatii nepotrivite in fiecare treapta de viteza. Daca sunt calculate corect, fortele necesare in lantul cinetic, de la cutia de viteze pana la diferential, nu se schimba considerabil.

De la diferential la roata, in schimb, fortele de torsiune pe planetara vor creste din cauza diametrului marit al rotii.

 

Motorul va munci mai greu doar din cauza masei marite a cuciucurilor, ducand implicit la o crestere de consum.

 

Despre partea cu reductoru, harta se schimba pentru ca si final gearing la turatia x in Low va fi diferit fata de high. Plus ca e calculata pentru circumstante de high power demand

 

AAAA...ha ...hai ca incep sa ma prind http://www.thed2boysclub.co.uk/images/smilies/icon_thumbup.gif

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

AAAA...ha ...hai ca incep sa ma prind http://www.thed2boysclub.co.uk/images/smilies/icon_thumbup.gif

 

 

Am uitat de aia cu rapoartele in reductor.

 

Pentru a schimba raportul final la roata exista doua variante, schimbarea rapoartelor in punti sau in reductor. In functie de masina, uneori e mai simplu, plus mai ieftin sa schimbi rapoartele din reductor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

În cazul meu particular voi pune în punți 4.75 care îmi oferă mult mai mult cuplu la roata de 35" și suficienta frână de motor (oricum nu are) și voi micsora reductia de high pe întrarea cutiei de transfer de la 1.41 cât are deful la 1.22 cât are disco ca să merg și pe strada oarecum decent.

In cazul LR nu e nevoie sa mărești raportul în transfer, are destul, ideal e sa îl mărești în punți... La alte mărci, cum ar fi Nissan spre exemplu, mărești în transfer care oricum e leșinat dacă vrei sa învârtă 35 la deal, în punți are suficient

Subtilitățile managementului electronic nu le cunosc, la mine managementul motorului îl fac din bocanc. :ha:

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

În cazul meu particular voi pune în punți 4.75 care îmi oferă mult mai mult cuplu la roata de 35" și suficienta frână de motor (oricum nu are) și voi micsora reductia de high pe întrarea cutiei de transfer de la 1.41 cât are deful la 1.22 cât are disco ca să merg și pe strada oarecum decent.

In cazul LR nu e nevoie sa mărești raportul în transfer, are destul, ideal e sa îl mărești în punți... La alte mărci, cum ar fi Nissan spre exemplu, mărești în transfer care oricum e leșinat dacă vrei sa învârtă 35 la deal, în punți are suficient

Subtilitățile managementului electronic nu le cunosc, la mine managementul motorului îl fac din bocanc. :ha:

 

Doar vreau sa mentionez cateva lucruri care poate o sa ti ajute.

Eu am 4.11 in punti si pot sa spun ca si cu cauciucuri de 37, viteza intaia in reductor e aproape inutila. O folosesc doar in situatii de catarat pe pietre. Cu aceleasi rapoarte , dar cu cauciucuri un pic mai mici, am gasit ca viteza a treia era ideala pntru situatii de pante cu noroi, unde ai nevoie si de viteza de urcare si de turatie la roata. A treia la TD5 are plaja de cuplu cea mai intinsa.

De aici si atentionarea mea in privinta 4.75 , mi-e sa nu te scoata din vreun sweet spot :)) Iar daca ai 35 pe 16 , alea sunt si mai mici decat in mod normal si atunci chiar ca nu o sa mai ai viteze la urcari rapide

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Principiul am inceput sa-l inteleg dar dpdv pur fizic de calcul al fortelor nu mi se prea potriveste, m-am jucat putin cu calculatorul de la Ashcroft comparand roti de 235/70/16 cu cele de 37" si cand am vazut rezultatele la turatii mi s-a ridicat parul pe spate... ma intreb cum incap fizic in carcasa diferentialului pinioane care sa compenseze asemenea diferente si sa pastreze diferenta de efort a motorului ca fiind nesemnificativa

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Principiul am inceput sa-l inteleg dar dpdv pur fizic de calcul al fortelor nu mi se prea potriveste, m-am jucat putin cu calculatorul de la Ashcroft comparand roti de 235/70/16 cu cele de 37" si cand am vazut rezultatele la turatii mi s-a ridicat parul pe spate... ma intreb cum incap fizic in carcasa diferentialului pinioane care sa compenseze asemenea diferente si sa pastreze diferenta de efort a motorului ca fiind nesemnificativa

 

 

High Table

Speed/Gear First Second Third Fourth Fifth

10 MPH 1945 1123 736 527 406

20 MPH 3889 2246 1472 1053 811

30 MPH 5834 3369 2208 1580 1217

40 MPH 7779 4492 2943 2107 1622

50 MPH 9724 5615 3679 2634 2028

60 MPH 11668 6738 4415 3160 2434

70 MPH 13613 7861 5151 3687 2839

80 MPH 15558 8984 5887 4214 3245

High TableRPM0.0500.01000.01500.02000.02500.03000.03500.04000.04500.05000.0MPH0.010.020.030.040.050.060.070.080.0

 

Asta-i pentru mine cu 4.12 / 37. approx 2400 rpm la 95km/h in a cincea

 

Diametrul ring&pinion nu se schimba, ci numarul si grosimea dintilor. 33 cu 8 la mine de exemplu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Coroana și pinionul au aceleași dimensiuni ca și cele originale, se jonglează rapoartele din numărul de dinți.

Tu ai 4.12 dar ai td5, e altceva fata de micul meu benzinar turbo-crizat care nu are cuplu de diesel dar îmi permite ture aproape duble.

.. Atâta timp cât ii dau pe coaja e ok... Mai puțin pe coborâri unde mai trebuie sa bag piciorul în gaz câteodată... Crede-mă, 4.75 e ce îmi trebuie.

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Coroana și pinionul au aceleași dimensiuni ca și cele originale, se jonglează rapoartele din numărul de dinți.

Tu ai 4.12 dar ai td5, e altceva fata de micul meu benzinar turbo-crizat care nu are cuplu de diesel dar îmi permite ture aproape duble.

.. Atâta timp cât ii dau pe coaja e ok... Mai puțin pe coborâri unde mai trebuie sa bag piciorul în gaz câteodată... Crede-mă, 4.75 e ce îmi trebuie.

 

N-am mers niciodata cu un Defender benzinar, asa ca te cred :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Colegul @dansoare a experimentat schimbarea rapoartelor si discutiile de mai jos cred sunt foarte utile :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?72094-vreau-kit-de-crestere-a-reductiei-pt-y61

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?71953-rapoarte-punti-marime-anvelope-si-comportament

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Despre rapoarte in punti - reductoare

 

Salut. Incerc si eu sa aflu ce raport final am. Eu am un Pajerao Pinin 2.0 GDI. Stiu ca s-a discutat acest aspect cum se calculeaza dar nu gasesc topicul.

Am gasit in cartea transmisiei detalii despre raportul cutiei dar nu stiu exact la ce se refera sau daca este cel final.1613273069_raportpinin.thumb.jpg.ad4a29507287d9b634fe420a8a48dceb.jpg

Ma deruteaza ca raportul cutiei in treapta 1 este 2,826 si cel pe low este 1,548.

Atasez poza si mentionez ca acum am cauciucuri 215/65/16.

Editat de unQmare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare