Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

J 80 versus J 100


mufasa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: J 80 versus J 100

 

La sfarsitul lunii ianuarie/inceputul lunii februarie merg in Germania si dupa aia in Danemarca cu un amic ptr un Y61 2006 sau 2007 (are mai multe variante). Toate cele 4 variante gasite, sunt LWB se invart intr-un buget de 8.000-12.000 euro, doua dintre ele fiind autoutilitare (LKW). Nu pot sa-ti dau mai multe informatii ptr ca sunt masinile omului. Daca vad ceva si merita macar vazut si amicul meu nu vrea masina respectiva pot sa iti seruiesc informatia.

Eu inca aia inclin sa cred ca iti trebuie ...un Y61 LWB 2005+...

Orice informatie e binevenita cand poti s-o dai, nu raman dator !

Cred ca ai dreptate, am mai spus-o ca mi-ar placea o LC, dar se pare ca Y61 e mai aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Uite aici ceva bun, dar pretul e pe masura.

https://www.olx.ro/oferta/toyota-land-cruiser-80-ID4ZoLk.html#1066dc0450

 

Se pare ca masina e tot de pe forum.

O stiu si as lua-o, dar imi depaseste bugetul binisor si deocamdata omul este inflexibil la negocieri (l-am contactat deja).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

J80 este cred cea mai rara de găsit în ultima perioadă....Petrol y61 sunt multe la prețul unui J8, cu 10-15 ani mai tinere și chiar cu km mai puțini.

În actuala economie de piață cred că nici una nici alta nu prea pot fi folosite că mașini de zi cu zi datorita consumului destul de mare.

Eu am un J8 de 5 ani, cu care am făcut 8000km, nu a avut probleme majore și majoritatea pieselor sh cumpărate au fost din Anglia pt că în România sunt doar doua trei persoane care dezmembrează cate o Masina și au niste preturi de te doare capul, fata de Părțile unde găsești sute de oferte.

Din punct de vedere economic cred că patrolul ar fi varianta mai buna.....

Personal eu as alege din nou J8 .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Depinde de situatie. Eu folosesc Y61 ca masina de zi cu zi,dar locuiesc intr-un oras minor si serviciul este la 1 minut de mers cu masina si hipermarketul la 3-4 minute. Atentie merg numai cu masina. Daca as face plinul la y61 cred ca mi-ar ajunge la mine prin oras peste o luna de zile.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Depinde de situatie. Eu folosesc Y61 ca masina de zi cu zi,dar locuiesc intr-un oras minor si serviciul este la 1 minut de mers cu masina si hipermarketul la 3-4 minute. Atentie merg numai cu masina. Daca as face plinul la y61 cred ca mi-ar ajunge la mine prin oras peste o luna de zile.

 

Si se incalzeste motorul pana la serviciu....?:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Colegu @mufasa uite scrie numele tau pe ea :) (nu fac reclama)

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?91904-Hzj80-1994

 

Asa e dar cu taxa de 3000 EURO si 1500 EURO/an impozit nu prea-mi vine. Chiar daca pica taxa, ramane impozitul si asa cum am spus in primul post nu agreez varianta BG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Asa e dar cu taxa de 3000 EURO si 1500 EURO/an impozit nu prea-mi vine. Chiar daca pica taxa, ramane impozitul si asa cum am spus in primul post nu agreez varianta BG.

 

Pai, nu te supara, dar cand ai deschis discutia asta tu nu stiai ca masinile astea au motoare de 4.2 si un impozit "corespunzator, aferent, pe barosaneala"....?

Autoutilitara daca este, ti se pare pretul prea mare, iar altfel nu-ti convine impozitul.....:sr

 

Sincer, asta e unul din motivele pentru care foarte multi colegi cu foarte multa experienta au renuntat sa mai scrie ceva pe forum : pentru ca efectiv isi racesc gura de pomana !

Si pentru ca exact acelasi lucru il resimt si eu acum, nu pot decat sa-ti recomand sa te reorientezi rapid catre un Samurai sau Vitara sau Feroza pentru ca asta ti s-ar potrivi cel mai bine.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Si se incalzeste motorul pana la serviciu....?:wink:

 

Nici o data :ha: , nici la Panzer IV nici la II .

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

nu pot decat sa-ti recomand sa te reorientezi rapid catre un Samurai sau Vitara sau Feroza pentru ca asta ti s-ar potrivi cel mai bine.....

 

Nu sunt de acord. Samuraiul nu este pentru SARACI.

 

Trebuie sa iti permiti sa ai un Samurai.

Dar acesta este lucrul pe care-l afla pe pielea lor cei care stiu ei mai bine.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Nu sunt de acord. Samuraiul nu este pentru SARACI.

 

Trebuie sa iti permiti sa ai un Samurai.

Dar acesta este lucrul pe care-l afla pe pielea lor cei care stiu ei mai bine.

 

Cred ca colegul @Astral nu s-a referit la "SARACI". Interventia lui viza faptul ca o masina cu motor mare (>2.5 litri) automat vine la pachet cu costurile aferente. Daca e utilitara cu mai mult de 2 locuri (sau chiar si cu 2 locuri), o parte din pretul de vanzare / cumparare este exact lucrul asta : faptul ca-i autoutilitara. Daca e turism, impozitul va fi mare.

 

Nu se poate compara ca si impozit Vitara, Samurai sau Feroza cu Discovery, Nissan, Toyota, Mitsubishi - daca sunt turisme. Diferenta este mare.

 

Revenind la colegul @mufasa, nu este strain de piata auto daca ma raportez la ce posteaza pe alte forumuri. E drept, vorbim de alte masini, nu din segmentul pe care il are acum in target. Variante si sugestii i s-au tot dat, acum ca nu se muleaza pe dorintele / portofelul dansului - e alta treaba ce nu are legatura cu noi. Si daca-mi aduc eu bine aminte, acum ceva ani (nu mai retin exact 1-2-3) cocheta cu un Amarok ... ce s-a intamplat cu aceasta alegere ?

  • Like 1

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

1. Nici o masina de offroad indiferent de marca nu e ptr cei cu posibilitati materiale reduse

2. Samuraiul stock sau ceva similar e mai ieftin ca si buget de achizitie fata de celelalte

3. La final insa dupa ce tragi linie in toate cazurile discuti de sume din 4 sau chiar 5 cifre ...in euro.

 

Referitor la colegul mufasa ... nu mai stiu daca toate discutiile astea sunt la misto sau daca omul vorbeste serios. Nu vreau sa pun etichete dar asa cum am perceput eu lucrurile omul e acum la ciclul "ala de doi ani" ... il ia prin ianuarie din doi in doi ...si probabil ca ne vom vedea iar in 2019. :grin:

 

Adicatelea ce e nou nu e vechi si ce e ieftin e scump mai putin si tot asa ... Nu are pana la urma nici o treaba piscina aia de 5000 de metri patrati pe care o vezi la televizor cu baltoaca de cada din baie. :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Pai, nu te supara, dar cand ai deschis discutia asta tu nu stiai ca masinile astea au motoare de 4.2 si un impozit "corespunzator, aferent, pe barosaneala"....?

Autoutilitara daca este, ti se pare pretul prea mare, iar altfel nu-ti convine impozitul.....:sr

 

Sincer, asta e unul din motivele pentru care foarte multi colegi cu foarte multa experienta au renuntat sa mai scrie ceva pe forum : pentru ca efectiv isi racesc gura de pomana !

Si pentru ca exact acelasi lucru il resimt si eu acum, nu pot decat sa-ti recomand sa te reorientezi rapid catre un Samurai sau Vitara sau Feroza pentru ca asta ti s-ar potrivi cel mai bine.....

 

mie mi-a zis ca sunt rau sau ceva de genul, de aia am renuntat sa mai scriu si cred ca merge si vorba aia~muieti is pesmeti~

toyota bj 70
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

mie mi-a zis ca sunt rau sau ceva de genul, de aia am renuntat sa mai scriu si cred ca merge si vorba aia~muieti is pesmeti~

 

Eu cred ca suntem chiar obraznici ...ar trebui sa facem rapid o cheta si sa-i cumparam un J8 dupa care sa-i platim si impozitul si toate taxele pe urmatorii 5 ani ...sa fie bine ca sa nu fie rau... ::ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

As propune sa incercam sa revenim la subiect (achizitia unuii acaret) indiferent ca este J8 sau J10 o masina care va fi folosita la greu in padure ar trebui sa aiba montata in prealabil (nu asa cum mai vedem pe la amatorii de "vitejii" dupa) o protectie in cazul rasturnarii, sau lucrurile pot lua o turnura de genul http://www.expeditionportal.com/forum/threads/150375-Not-for-the-faint-at-heart-%28LC100-content%29... plecand de la premiza ca o cusca reprezinta o restrictie semnificativa pentru spatiul interior mai punem un punct la 100

off topic - am avut atat Vitara cat si Samurai am acum Landcruiser mai sunt si altii in exact aceeasi situatie, cine stie poate la un moment dat voi trece iar la Vitara totusi eu chiar nu cred ca isi merita astral eticheta

Va rog sa imi permiteti sa inchei intr-un spirit de gluma.

15400386_570099316516669_2624051482213764578_n.jpg.ebea30ee64a74b068777c5ab29c213be.jpg

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Cred ca colegul @Astral nu s-a referit la "SARACI". Interventia lui viza faptul ca o masina cu motor mare (>2.5 litri) automat vine la pachet cu costurile aferente. Daca e utilitara cu mai mult de 2 locuri (sau chiar si cu 2 locuri), o parte din pretul de vanzare / cumparare este exact lucrul asta : faptul ca-i autoutilitara. Daca e turism, impozitul va fi mare.

 

Nu se poate compara ca si impozit Vitara, Samurai sau Feroza cu Discovery, Nissan, Toyota, Mitsubishi - daca sunt turisme. Diferenta este mare.

 

Revenind la colegul @mufasa, nu este strain de piata auto daca ma raportez la ce posteaza pe alte forumuri. E drept, vorbim de alte masini, nu din segmentul pe care il are acum in target. Variante si sugestii i s-au tot dat, acum ca nu se muleaza pe dorintele / portofelul dansului - e alta treaba ce nu are legatura cu noi. Si daca-mi aduc eu bine aminte, acum ceva ani (nu mai retin exact 1-2-3) cocheta cu un Amarok ... ce s-a intamplat cu aceasta alegere ?

Ursule, uite mai jos ce s-a intamplat cu Amarokul (am mai postat o data) :

"Intrebarile pe care le-am pus acum aproape 2 ani aveau la baza rationamentul de a inlocui Touaregul de strada (suficient de capabil si pe camp pentru ce-mi trebuia mie, dar cu devize la service pe masura) cu o masina care sa imbine si on-roadul si off-roadul. Am inteles la acea data ca acest lucru nu este posibil, .... nu poti sa ai aceeasi pantofi si la nunta si la camp.

La momentul respectiv, avand in vedere utilitatea redusa a unei masini strict off-road (putand sa ma lipesc de alti colegi de vanatoare), am decis sa-mi cumpar o masina sport care-mi satisfacea mai mult visele, lucru pe care l-am si infaptuit.

A mai trecut un an si am decis sa rezolv si problema off-road. Si pentru ca sunt perfectionist de fel vreau sa fac alegerea optima si cred ca sunt pe drumul cel bun cu modelele pe care le caut.

Si nu va trece prea mult sa va prezint masina pe forum si sa va invit la o plimbare !"

 

Stiu perfect costurile si pot sa-mi asum impozitul la un autoturism de 3l, dar nu vreau sa platesc mai mult de atat (adica la 4,2l).

Hotararea e luata : daca gasesc o autoutilitara J80 care sa-mi convina e OK, daca nu va fi Y61, cel mai probabil autoturism. Asta pentru ca nu-mi permit un Samurai asa cum s-a concluzionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Tara lui Caragiale.

- "nu te grabi, tine-ti banii in punga, ...."

- nu a trecut o luna de cand am demarat proiectul, deja m-am hotarat si caut modelel pe care le tintesc, imi propun ca cel mai tarziu in max. 2-3 luni sa am masina, dar deja audienta s-a plictisit de un coleg de forum care se misca atat de agale.

Pe deasupra mi s-au invinetit si unele parti ale corpului de la muscaturile celor care sar in ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Masina e OK, dar dpmdv lucrurile sunt cam asa :

- in primul rand prea scumpa pentru mine

- nu imi convine suspensia hidraulica, prefer fara, din ratiuni de fiabilitate

- nu ma incanta lipsa puntii pe fata, din aceleasi ratiuni (ca sa dau un singur exemplu, nu prea se imprietenesc burdufurile de la planetare cu sleaurile de noroi inghetat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Acuma pe toate nu le prea poti avea.... :)

Cu suspensia spun doar atat, e net superioara celei pe aer pentru ca nu se pot sparge.

punte rigida pe fata intradevar e mai fiabila dar sa iti faci o idee, la peste 400.000 cat are masina bucsile ii sunt originale si nu bate nimic pe ea.

Si a vazut toate anotimpurile.

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare