Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6


Postări Recomandate

_DSC0752.thumb.jpg.850d7c3ae91361b750d776003d30ae14.jpg_DSC0807.thumb.jpg.34a4a7994254f92111dd8f947cdea72a.jpg_DSC0821.thumb.jpg.9466d0488fd8854bdab946929761f431.jpg_DSC0839.thumb.jpg.92bd3d1969451f944197b607ef9d86e2.jpg_DSC1387.thumb.jpg.eec23b3efdeb9e1ad14f881bd5f24804.jpg_DSC1417.thumb.jpg.50277cfdcc73da36edd14294a11f6886.jpg_DSC1472.thumb.jpg.948caaee8840119a6a7dcf4a93b0cc04.jpg_DSC1489.thumb.jpg.ffcf3f25fc19736120f447597d2ca79e.jpg_DSC1655.thumb.jpg.adf0f86a7ed22f20c20ab1eb97d5e77e.jpg_DSC1659.thumb.jpg.9e33adf17f35dfa4779905d6e13d268e.jpg_DSC1705.thumb.jpg.23f3e4fa9027c1c6a07a5ce291e8ec44.jpg_DSC1881.thumb.jpg.4cf1fe320f6b0f17373613c8e86aa5f6.jpg

 

 

Salutare tuturor ! De putintica vreme ma "laud" si eu cu un GV de 1,6.De aproape o luna de zile stau si citesc aproape tot ce se spune despre anvelope.Sincer sa fiu,nici nu mai stiu catre ce sa ma orientez.Am cumparat autoturismul incaltat cu un set de anvelope A/T,marca Avon.S-au descurcat binisor la tipurile de teren vizitate de catre mine.Am atasat cateva fotografii de prin locurile parcurse.Dilema mea este urmatoarea ... Sa cumpar anvelope de iarna pentru sezonul rece si altele,dedicate sezonului cald,pentru la vara ?

 

IMG_20170909_163822.thumb.jpg.60abbfdeb1fdada25874bc1df66dc30d.jpgIMG_20170909_163856.thumb.jpg.272613ea1804b34c28308a2baccd61d7.jpgIMG_20170909_164114.thumb.jpg.5e4a2fe36a7c167f672bc10748aaeaea.jpg

 

Am gasit anvelopele din imagine,Hankook Winter ICept RS W442 205/70 R15 96T,cu tot cu jante din aluminiu,patru bucati,la 300 de euro.Pretul e tentant,avand in vedere jantele si profilul gros.Aveti idee daca la iarna vor face fata atat drumurilor forestiere cu zapada afanata/batatorita,cat si zapezilor umede si drumurilor cu asfalt si cu portiuni inghetate ? Am cautat si pe net recenzii,dar nu am reusit sa ma edific.Anvelopele arata foarte bine,second,de pe o masina rasturnata (sau cam asa ceva),sunt fabricate in 2015 si au stat depozitate numai la umbra,intr-un garaj intunecat.La iarna nu voi intra in zapezi imposibile.Momentan am anvelope 195/80/R15.Anvelopele din imagini ar duce la o coborare a garzii la sol cu 2,5 cm.E mult,e putin ? Prefer sa urc drumurile care-s cat de cat curatate,sau cele cu zapada proaspat ninsa.Vreau sa stiu daca genul acesta de anvelope ar face fata la cele scrise mai sus ... Am oarece experienta la condus in teren accidentat,dar asta era acum 15 ani,cu un Pajero 2.8 diesel si anvelope Pneus resapate,profil Insa Turbo Sahara.Nu am ramas cu ele de caruta,dar pe gheata era dificil de sofat si s-au tocit repede pe asfalt.

 

Pentru sezonul cald ce e indicat sa folosesc,vazand fotografiile incarcate de mine,cu locurile pe care le parcurg cu masina ? Sa iau un profil cu crampoane (cu neajunsurile aferente pe asfalt) sau sa iau niste A/T-uri de vara,cu profil mai agresiv ? Daca cineva ma poate dirija pe "calea cea buna",rog sa faca acest lucru fara ezitare ! O seara frumoasa tuturor si multumiri anticipate pentru raspunsuri ... :)

 

PS : Am uitat sa specific faptul ca pot sa urc pe munte si din spatele casei,dar se intampla sa parcurg pe asfalt si cate 70 - 80 km pana la drumul forestier,in functie de destinatia aleasa.Din aceasta cauza am retineri fata de cauciucurile cu crampoane "fioroase" ,gen Simex / Dakar / Sahara ! :)

Editat de cata352004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Gumele din poze sunt de strada, asa ca vor merge bine pe zapada si gheata pe strada. In off se incarca imediat, la zapada mare nu cred ca vor face fata, iar vara pe forestiere se vor taia mult mai usor decat niste AT dedicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Gumele din poze sunt de strada, asa ca vor merge bine pe zapada si gheata pe strada. In off se incarca imediat, la zapada mare nu cred ca vor face fata, iar vara pe forestiere se vor taia mult mai usor decat niste AT dedicate.

 

Multumesc pentru raspuns ! Problema e ca la mine in zona,iarna nu-i ca vara,ca sa citez un clasic in viata.... :cn Frigul incepe repede,prima zapada apare la inceput de octombrie si se dezprimavareaza prin aprilie.Anul trecut a nins pe 4 octombrie si s-a topit sub 1300 m altitudine.Sus pe munte era zapada groasa,inghetata (dedesupt) si afanata deasupra.A mai nins in noiembrie si asa a ramas.S-a topit in aprilie,la final.Toata iarna,drumurile forestiere de acces sunt pline de zapada,gheata etc.Mai pun in calcul faptul ca pana la aceste drumuri forestiere fac intre 20 si 100 de km pe asfalt.Daca iau Simexuri sau Dakar - am inteles ca - sunt probleme pe zapada sau gheata.Daca iau de strada,pot sa uit de accesul pe munte .... [fulgu]:ft:cort Adio iesiri la fotografiat apusuri sau rasarituri la cote care sa permita asta.Iarna se apropie cu pasi repezi si eu nu stiu ce sa aleg.Am citit tot ce se poate de pe net in ultima luna de zile,dar sunt si mai in ceata.Chiar nu stiu cum sa procedez !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Salutare

 

Dupa cum ai vazut si tu nu exista ceva bun la toate si sa fie si ieftin:

 

- vrei ceva pentru zapada batatorita / gheata: gume de iarna dedicate

- vrei ceva pt zapada afanata (necuratata) si mocirla samd: iei ceva MT, eventual le faci sipping, lasi presiunea jos si dai talpa. Cu astea te descurci si vara pe namoale

 

Smecheria de 100 puncte: esti inca in luna de miere cu masina si probabil ca inca nu stii exact cat "de tare" o sa mergi cu ea. Stii si tu ca uneori diferenta intre "forestier de mers cu Loganul" si "traseu de extrem" poate sa fie doar 2 ore de ploaie. Daca cu timpul te va trage ata spre un off-road mai intens atunci incet incet o sa ajungi iar la MT sau SIMEX. Daca o sa ramai la "iesit cand conditiile permit"... te vei descurca cu AT-uri si o doza de bun-simt care sa iti spuna cand sa te opresti.

 

Sfatul meu : mai stai putin pana te dumiresti incotro te indrepti. Daca AT-urile tale actuale (Avon) au M+S si nu sunt coapte poti incerca sa le folosesti peste iarna, eventual cu niste lanturi bune pentru cand treaba devine mai maro. Daca te tin banii mergi pe niste AT-uri M+S mai agresive (BFG AT, General Grabber AT2, etc).

 

Spor

 

Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Salutare

 

Dupa cum ai vazut si tu nu exista ceva bun la toate si sa fie si ieftin:

 

- vrei ceva pentru zapada batatorita / gheata: gume de iarna dedicate

- vrei ceva pt zapada afanata (necuratata) si mocirla samd: iei ceva MT, eventual le faci sipping, lasi presiunea jos si dai talpa. Cu astea te descurci si vara pe namoale

 

Smecheria de 100 puncte: esti inca in luna de miere cu masina si probabil ca inca nu stii exact cat "de tare" o sa mergi cu ea. Stii si tu ca uneori diferenta intre "forestier de mers cu Loganul" si "traseu de extrem" poate sa fie doar 2 ore de ploaie. Daca cu timpul te va trage ata spre un off-road mai intens atunci incet incet o sa ajungi iar la MT sau SIMEX. Daca o sa ramai la "iesit cand conditiile permit"... te vei descurca cu AT-uri si o doza de bun-simt care sa iti spuna cand sa te opresti.

 

Sfatul meu : mai stai putin pana te dumiresti incotro te indrepti. Daca AT-urile tale actuale (Avon) au M+S si nu sunt coapte poti incerca sa le folosesti peste iarna, eventual cu niste lanturi bune pentru cand treaba devine mai maro. Daca te tin banii mergi pe niste AT-uri M+S mai agresive (BFG AT, General Grabber AT2, etc).

 

Spor

 

Robert

 

S-ar putea sa ai dreptate.TransRaraul cred ca se poate urca si cu A/T-uri,daca este cat de cat curatat si nu sunt ninsori extreme.E adevarat ca inca nu stiu unde si cum voi urca cu masina in sezonul rece.Cu actualele A/T-uri m-am descurcat bine vara aceasta.Am urcat in Rodne,Rarau,Suhard,Obcinile din Bucovina.E adevarat ca am prins vreme buna in mare parte,dar si pe ploaie a fost ok,atat pe asfalt cat si pe munte.Nu m-am bagat la extrem.Stiu ca in asemenea conditii,fara o preparare a vehicolului,exista mari sanse sa spargi/rupi/distrugi ceva.O sa ma gandesc si la ceva de genul BFG sau General Grabber.Am citit recenzii si urmeaza sa mai aprofundez.S-ar putea sa ies bine cu A/T-uri si lanturi cand este cazul.Multumesc pentru raspuns.Mi-ai dat "tema acasa",ca tot a inceput scoala astazi !!! :) O seara faina !!!

 

Ps : uite un filmulet care ilustreaza cele scrise de tine ......

(E adevarat ca Toyota are ceva in plus fata de GV,dar nu ma voi baga eu chiar asa cum o fac cei din clip). :h5:dr1 Editat de cata352004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

In locul tau eu as merge pe o singura guma tot anul. Nu m-as complica cu gume de iarna si de vara si de iesiri...

Cumpara un MT cinstit ( a se vedea unul care se comporta bine si pe asfalt ) . Intr-o singura guma le ai pe toate. Pe asfalt merge relativ bine. In offroad pe noroaie , zapezi, piatra , este peste AT . Iar pe timp.de iarna esti si strit legal.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

In locul tau eu as merge pe o singura guma tot anul. Nu m-as complica cu gume de iarna si de vara si de iesiri...

Cumpara un MT cinstit ( a se vedea unul care se comporta bine si pe asfalt ) . Intr-o singura guma le ai pe toate. Pe asfalt merge relativ bine. In offroad pe noroaie , zapezi, piatra , este peste AT . Iar pe timp.de iarna esti si strit legal.

 

Apropos de M/T-uri.Ai idee cu cat difera ca marime ( in plus ) cele resapate ? Am 195/80/15 si sunt curios daca resapatele cu aceeasi dimensiune intra bine sub aripa si nu am probleme sa-mi atinga pe undeva ? Sau sa incerc (daca ma decid) un 205/70/R15 si numai bine,cu diferenta de marime sunt cat astea de acum,de pe masina ? Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

https://www.compari.ro/anvelope-c3615/cordiant/off-road-os-501-205-70-r16-97q-p370748549/ scuze că mă bag peste dar eu am așa ceva.le pot folosi vară+iarnă?pe o toyota rav4 din 1996?mersi

Sunt cum nu se poate mai proaste pentru iarna, pe zapada batatorita/inghetata, asfalt ud, etc.

 

Sa iau un profil cu crampoane (cu neajunsurile aferente pe asfalt) sau sa iau niste A/T-uri de vara,cu profil mai agresiv ?

Pentru tot anul, eu as recomanda un AT mai potent, cu cat mai mult siping pe crampoane, ca sa faca fata si iarna in conditii bune sau macar decente. Si cu compozitie care sa includa si ceva silicon, tot pentru iarna + asfalt ud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Pentru tot anul, eu as recomanda un AT mai potent, cu cat mai mult siping pe crampoane, ca sa faca fata si iarna in conditii bune sau macar decente. Si cu compozitie care sa includa si ceva silicon, tot pentru iarna + asfalt ud.

 

Pacat ca nu-s infiat de Tiriac.Momentan nu ma pot "arunca" mai sus de 350 - 400 maxim / bucata anvelopa.Mai sunt si alte cheltuieli prin batatura,constructii,juniori pe la scoli inalte,asa ca o sa trebuiasca sa ma incadrez in sumele mentionate mai sus ... :tk

 

Pentru delectarea ochiului,incarc o fotografie cu o iesire mai soft,din vara,la coborarea din muntii Suhard.In stanga spate se vede varful Faraoane,1715m.Seara placuta tuturor !!! :ft

 

 

_DSC2937---Copy.thumb.jpg.08f6803e0998f90473978c7de6eb7635.jpg

Editat de cata352004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Uite aici, aproape moka: http://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-cooper/discoverer-a-t3-sport-bsw/205-70-r15-40375/

Mai bune ca astea ar fi S/T Maxx-ul, mai bune la noroi, pietre ascutite, zapada adanca, dar te las pe tine sa-ti gasesti la dimensiunea potrivita, pe alea de mai sus le-am gasit din prima, restul de efort il faci tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Uite aici, aproape moka: http://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-cooper/discoverer-a-t3-sport-bsw/205-70-r15-40375/

Mai bune ca astea ar fi S/T Maxx-ul, mai bune la noroi, pietre ascutite, zapada adanca, dar te las pe tine sa-ti gasesti la dimensiunea potrivita, pe alea de mai sus le-am gasit din prima, restul de efort il faci tu.

 

:tk:x

 

are cineva experienta cu acest model de anvelopa (cel din link) ?

Editat de cata352004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Sunt cum nu se poate mai proaste pentru iarna, pe zapada batatorita/inghetata, asfalt ud, etc.

 

cu acest model de anvelopă am cumpărat masina.sunt absolut noi.măcar de vară sunt bune?mentionez ca le folosesc numai pentru plimbări prin pădure iar pe asfalt numai până la locatia aleasă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Uite aici, le are userul Iulianul pe Grand Vitara.

Si se pare ca a facut alegerea dupa documentare serioasa: https://forum.club4x4.ro/showthread.php?88624-Cum-imi-cresc-eu-Grand-Vitara&p=1029092&viewfull=1#post1029092

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Sunt cum nu se poate mai proaste pentru iarna, pe zapada batatorita/inghetata, asfalt ud, etc.

 

cu acest model de anvelopă am cumpărat masina.sunt absolut noi.măcar de vară sunt bune?mentionez ca le folosesc numai pentru plimbări prin pădure iar pe asfalt numai până la locatia aleasă

De vara sunt ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Uite aici, le are userul Iulianul pe Grand Vitara.

Si se pare ca a facut alegerea dupa documentare serioasa: https://forum.club4x4.ro/showthread.php?88624-Cum-imi-cresc-eu-Grand-Vitara&p=1029092&viewfull=1#post1029092

 

Multumesc ! :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Astazi am facut o tura offroad prin Obcina Mestecanisului.Am urcat pe la Herghelia Lucina si de acolo mi-am facut de cap pe traseele din zona.Am avut bafta ca terenul era uscat.Pe o panta de 20 - 25 si chiar 30 de grade,nu cred ca urcam cu A/T-urile mele.Sol argilos + umezeala = "patinaj artistic" ! :sc Concluzia e urmatoarea : chiar daca se mai tocesc pe asflat,e nevoie de anvelope pentru teren greu.Nu se stie cand ai nevoie de tractiune maxima si daca nu esti echipat adecvat,risti sa plangi in varf de munte.Nu cred ca anvelope mai slabute ar face fata la ce era acolo,dupa o ploaie sanatoasa.Balanta incepe sa se incline vertiginos catre un model de anvelopa pentru teren greu.Mai am cateva zile sa ma decid.Saptamana viitoare cred ca voi face achizitia.Vreau sa va multumesc pentru sfaturile date aici.O seara faina tuturor !!! :2dr

 

_DSC3939---Copy.thumb.jpg.ddaf31aaf2e7194624f3e718d8dc81c9.jpg

 

Imaginea e facuta la finalul zilei,avand in fundal muntii Rodnei .

Editat de cata352004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Ti-am spus din capul locului sa cumperi un MT ...

 

Am tinut cont de sfatul tau si am gasit ceva ce-mi place,plus ca are si recenzii bunisoare : Hankook Dynapro MT RT03 215/75 R15 100/97Q.In cartea de identitate a masinii am doar 195/80/15 si 205/75/15.Exista sansa sa ma opresca un "organ" pe sosea si sa ma ia la rost.Ideea e ca nu-mi place sa ma rog de ei sau sa le dau bani sa treaca cu vederea.Ca sa nu mai spun de amenzi si de puncte,mai ales ca par sa fie de vara (asa le prezinta vanzatorii) si nu cred ca au M+S pe ele.Pe siteurile straine apar ca fiind all seasons,iar la noi de vara.Naiba sa mai inteleaga ceva ! :fr2

Editat de cata352004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Organul erect nu are ce face daca nu e insotit de RAR , atunci cand vine vorba de dimensiuni. Cu inscriptia M+S e alta treaba. Cand ti-am recomandat un MT , ma gandeam la astea mai consacrate gen : BFG MT, Cooper , Maxis t4epador rafial , Khumo klt etc , astea de obicei au si inscriptia M+S.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Hankook Dynapro MT RT03 215/75 R15 100/97Q

Ai grija ca astea nu au siping deloc pe profil, si iarna vei merge sanie cu ele, pe zapada batatorita. Chiar daca ar avea M+S pe ele, tot extrem de proaste vor fi pe zapada batatorita. Poate nici nu au M+S (ceea ce mi se pare normal pentru profilul lor).

Daca vrei MT pe care sa-l folosesti si iarna, orienteaza-te la ceva care sa aiba siping si silicon in compozitia cauciucului.

Un compromis excelent, este Cooper Discoverer S/T Maxx, un hibrid AT/MT, excelente iarna si pe carosabil ud, cu fleasca, etc. Face treaba buna si in zapada adanca, dar si pe noroi. Nu or fi ele in noroi ca un MT cu pedigree, dar daca ai bagare de seama, te descurci. Nu vei gasi o anvelopa polivalenta de exceptie, am cautat-o toti pana acum, dar degeaba. :grin:

S/T Maxx sunt mult peste BFG MT KM2 pe timp de iarna, mai bine zis, nici nu se pot compara.

Un MT bun si iarna, dupa cum arata profilul, compozitia cauciucului dar si parerile utilizatorilor este Cooper Discoverer STT, dar am inteles ca nu se mai produce, sau nu se mai aduce in Europa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

salutare,

 

din cate am citit aici la tine parerea mea e ca ar trebui sa te indrpti catre un MT serios, pe langa cele enumerate de colegi eu as mai adauga si Kumho

Kl71 road venture mt. Eu le-am folosit pe un Pajero MK3 au fost achizitionate sh si mai aveau 7 mm de carne si mi-au placut cum s-au comportat iarna pe zapada si noroi, acum pe masina am AT-uri insa pt la anul ma gandesc serios la un set de Kumho MT insa de data asta imi voi lua un set nou.

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Ai grija ca astea nu au siping deloc pe profil, si iarna vei merge sanie cu ele, pe zapada batatorita. Chiar daca ar avea M+S pe ele, tot extrem de proaste vor fi pe zapada batatorita. Poate nici nu au M+S (ceea ce mi se pare normal pentru profilul lor).

Daca vrei MT pe care sa-l folosesti si iarna, orienteaza-te la ceva care sa aiba siping si silicon in compozitia cauciucului.

Un compromis excelent, este Cooper Discoverer S/T Maxx, un hibrid AT/MT, excelente iarna si pe carosabil ud, cu fleasca, etc. Face treaba buna si in zapada adanca, dar si pe noroi. Nu or fi ele in noroi ca un MT cu pedigree, dar daca ai bagare de seama, te descurci. Nu vei gasi o anvelopa polivalenta de exceptie, am cautat-o toti pana acum, dar degeaba. :grin:

S/T Maxx sunt mult peste BFG MT KM2 pe timp de iarna, mai bine zis, nici nu se pot compara.

Un MT bun si iarna, dupa cum arata profilul, compozitia cauciucului dar si parerile utilizatorilor este Cooper Discoverer STT, dar am inteles ca nu se mai produce, sau nu se mai aduce in Europa.

 

Da ! Arata foarte bine si am citit si recenzii bune despre Cooper S/T Maxx.Din pacate,nu gasesc marimile care sa se potriveasca in acest moment.Suzy nu e inaltata si in afara de 195/80/15 sau 205/75/15 nu prea incape altceva pe acolo,fara sa atinga.Poate doar un 215 ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

salutare,

 

din cate am citit aici la tine parerea mea e ca ar trebui sa te indrpti catre un MT serios, pe langa cele enumerate de colegi eu as mai adauga si Kumho

Kl71 road venture mt. Eu le-am folosit pe un Pajero MK3 au fost achizitionate sh si mai aveau 7 mm de carne si mi-au placut cum s-au comportat iarna pe zapada si noroi, acum pe masina am AT-uri insa pt la anul ma gandesc serios la un set de Kumho MT insa de data asta imi voi lua un set nou.

 

spor

 

O problema cu MT-urile serioase ... nu prea gasesc marimi care sa se potriveasca.Momentan trag de niste gume 195/80/15.Ar merge si 205/75/15,dar trebuie sa caut si rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitionare anvelope pentru sezonul rece (si nu numai) la un GV 1,6

 

Organul erect nu are ce face daca nu e insotit de RAR , atunci cand vine vorba de dimensiuni. Cu inscriptia M+S e alta treaba. Cand ti-am recomandat un MT , ma gandeam la astea mai consacrate gen : BFG MT, Cooper , Maxis t4epador rafial , Khumo klt etc , astea de obicei au si inscriptia M+S.

 

Am decis sa incep mai timid cheltuielile.Nu de alta,dat cateva dintre cele mentionate de tine au preturi cam marisoare si ma doare sufletul sa bag 3000 de lei in 4 gume.Mai am inca doua pasiuni costisitoare (fotografia si pescuitul) si incerc sa ma impart cat de cat la toate trei ! :) Am cautat ceva pana-n 400 lei/bucata.Inca mai caut ... :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare