Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

ARO - iubirea cehilor


AUTOMOBILIA

Postări Recomandate

Revin asupra filmului facut de cehi, posibil fostii dealeri ARO.

 

Stiu ca s-a mai discutat despre el dar ma framanta o problema si anume :

 

Cateva imagini , cele alb negru, putine din pacate, pe care le gasiti la secventele cuprinse intre 0:35 si 0:42 sunt dintr-un film facut de cei de la ARO in anii 80, film pe care-l prezentau partenerilor interesati sa contracteze masina romanesca.

 

http://www.youtube.com/watch?v=3QNwTWhT6hg&NR=1

 

In cartea "O masina strabate lumea" , care prezinta istoria firmai, carte aparuta tot prin anii '80, exista o referinta la acest film, care cred ca e destul de lung din ce-mi spunea un cunoscut care l-a vazut.

 

E cam jenant sa-i intreb pe cehi ...... (nu ca n-am merita sa ne ia la misto cat de fraieri suntem sa aruncam istoria la cos) asa ca pun aici intrebarea :

 

ARE CINEVA FILMUL PROMO FACUT DE CEI DE LA ARO IN ANII '80 ?

Editat de Astral
AroM461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

cineva imi spunea ceva ce suna poate prea.... "superfluuu" cand am auzit-o prima data.

 

"ARO nu este o masina. Este un fenomen. Care trebuie inteles..."

 

Ma doare sufletul ca Romanii nu au reusit sa inteleaga ce este ARO.... Schlessler a reusit, si a alergat cu ARO in Raliul Faraonilor, si a castigat. Acum alearga in continuare, cu buggy facut de el, in fiecare an la Dakar. Cehii au inteles, le-au importat, le-au modificat, le-au preparat si alergat. Si Francezii si Germanii au inteles, s-au exportat multe in perioada post-revolutie acolo, si le-au apreciat. Si acum, un ARO SH pe ebay in franta sau germania nu se vinde pe te miri ce - e in rand cu alte 4x4 din aceeasi ani.

 

Nu inteleg de ce noi nu am fost capabili sa intelegem ce inseamna o masina de teren produsa in Romania. Inseamna finisaje interioare precare, inseamna tabla romaneasca, de multe ori tratata prost. Inseamna a doua masina din lume cu sasiu curbat, una dintre primele masini din lume cu suspensie independenta pe fatza. Stiu ca nu e ceva hardcore pt offroad extrem, dar Land Cruiser V8 are aceeasi arhitectura. Inseamna una dintre primele masini de teren diesel, si nu orice fel de diesel, ci cu injectie directa. Inseamna rapoarte extreme in diferentiale, plecand de la 3.72 pentru sosea si ajungand pana la 5.22.... care se monta la ceree. Inseamna priza de putere - iesire pentru inca un cardan suplimentar, radiatoare de ulei, si din 360.000 de masini produse 2/3 au plecat la export.

 

Eu sunt la al treilea/patrulea ARO si m-am indragostit, cu toate relele si toate problemele... Tabla nu conteaza, finisajul interior nu conteaza, piesele problematice nu conteaza, se pot repara / schimba... conteaza sentimentul pe care il ai cand mergi cu o masina veche ROMANEASCA si stie sa faca destule in teren...

 

Pot sa zic doar ca ne vedem la Baia Mare, si sper sa reusesc sa arat cator mai multi oameni ca ARO a existat, si chiar daca nu va mai exista vreodata, a fost totusi parte din istoria noastra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

O mentalitate tampita, asta a condus la moartea ARO, mentalitatea ca ceva care se vinde nu merita imbunatatit sau adus la o calitate superioara, "las' ca merge si asa". In plus ARO a fost ingropat de cei care l-au condus dupa momentul decembrie 1989, asta e f clar si sper sa-i vedem odata soi odata unde le e locul.

 

Cehii , strainii si romanii care iubesc ARO il iubesc pentru partile sale bune, gandesc pozitiv, nu ma numar printre cei care considra ARO masina suprema de teren, asta e o parere suprarealista, dar realitaea e ca vinovati de calitatea prosta suntem noi oamenii si nu masina. Mai exact cei care aveau in uzina functii de decizie, papau salarii babane si nu s-au preocupat niciodata sa imbunateasca ceva.

 

Ref tabla nu stiu daca era neaparat proasta, treaba asta a parut mai spre 90, dar ceea ce am vazut cu ochii mei e ca vopseau execrabil ,uneori direct pe tabla, sau de multe ori sau pur si simplu nu vopseau, la M exista numeroase zone unde vopseaua lipseste (in interiorul usilor, in spatele clemelor de fixare a instalatiei electrice, etc).

 

Ca in multe alte cazuri ne-am dat cu stangul in dreptul asa ca ARO e istorie, o marca disparuta, pacat, pentru Romania era masina ideala, la cum sunt drumurile si la un pret corect, se mai putea vinde inca 2-30 de ani fara sa necesite mari investitii de reproiectarea unui nou model , mai ales in mediul rural.

 

Platim toti pentru nepasarea unora, ati vazut ce masini scumpe cumpara armata, din bani publici, acum nu zic ca trebuiau sa mearga intr-un ARO 100% romanesc, se puteau lua motoare performante, reteta care a asigurat salvarea uzinei de Autocamioane Brasov.

AroM461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

dragii mei

fiabilitatea e cuvantul cheie

aste aceeasi chei cu care land roverul s a inchiat pentru africa si australia si cheia cu care toyota a deschis lumea prin gaurile negre sau...petele albe de pe harta lumii

de aceea a disparut fabrica si de aceea nu e iubit

pt ca 99% din lume ajunge la un moment sa se sature sa surubareasca mai mult decat sa se dea

pt aceea cumpara lumea o toyota sau un patrol, sau un suzuki... pt ca vrea sa ii dea cheie si sa mearga, si apoi sa alimenteze si sa mearga si apoi..din cand in cand sa mai schimbe uleiul, nu toate piesele intre schimburile de ulei...

sunt curios sa vad cum imi tine M ul la tranta...ca in final eu zic ca e pregatit pentru ce o fi, dar sunt epuizat, si fizic si psihic

ps

care e diferentialul de 5,22 ca 7 cu 37 imi da 5,17 ...dsu sm socotit gresit

si priza de putere a fost si pe aro sau numai pe tv?

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

Priza de putere a fost si pe ARO 24x, eu ma refeream la diferentialul 37 cu 7 care da 5.28 de fapt, deci imi fac mea culpa, eram grabit cand am scris.

 

Fiabilitatea intradevar este o problema, dar nu asta a omorat ARO. Ci faptul ca s-a furat pana in ultima clipa... Cand si marea privatizare strategica tot numai un furt a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

Ref fiabilitate eu chiar nu am avut niciodata probleme, e drept ca masina are f putin km, ca sa zic asa ii fac rodajul ca armata nu a apucat.

 

Ref masinile de la armata am observat ca f multi fac greseala sa creada ca iau masina, in baga benzina si se plimba cu ea. Masinile astea de la armata daca nu le revizionezi din bara in bara n-au cum sa mearga pentru ca s-au degradat stand.

 

Am M-ul deja de peste 2 ani si am facut cam 3000 km, am avut o singura problema, care n-are nici o treaba cu masina, a crapat o bujie. In rest dupa ce am terminat revizia n-am mai pus cheia pe ea. Cand am luat masina era vraiste, frane doar pe o roata, un dop de la chiulasa corodat => baga apa in ulei la greu. Am desfacut motorul, am inlocuit segmentii (sunt polonezi pe piata de super calitate), am planat chiulasa si am finisat scaunele supapelor (la partea asta fabrica nu statea prea bine in mod clar). Acum motorul toarce, e o incantare. Ref consum masina consuma 10 pe sosea, cu 2 persoane la bord si bagaj pentru 3-4 zile, daca ii ceri ceea ce poate, adica 60 km/h, si fara demaraje sportive. Daca mergi cu 90-100 km/h consumul creste, dar asta se intampla la orice masina, difera doar viteza care produce cresterea. Sincer de la 70-75 km/h in sus masina devine greu controlabila pe sosea, iar franele nu-ti asigura certitudinea ca daca ai in fata vreo masina cu ABS nu faci cunostinta cu proprietarii ei .... masina e si f grea si are si tamburi pe ambele punti, e clar ca la prima dezechilibrare aparuta frana trage intr-o parte. Am facut in mare parte rulajul pe drumuri de munte, in special forestiere, nimic extrem, masina s-a comportat extrem de bine. Cred ca e f important s anu-i ceri ceea ce nu poate, cine vrea viteza sa-si ia alta masina.

 

Mai am un amic cu un 244 cu motor Peugeot diesel, cred ca a facut vreo 300.000 pana acum, singura problema un furtun de la radiatorul de ulei si cateva puncte de coroziune. S-a mai plans de sistemul de incalzire , pe care l-a imbunatatit cu un radiator suplimentar de incalzire, elegant montat, am impresia ca era optional. In rest nimic special, masina lui sta afara in ploaie, are vopsea metalizata, repet in afara unor puncte de rugina la imbinarile panourilor (superficiale) nimic special. F multe Aro-uri au cazut la tabla pentru ca nu au fost ingrijite, n-au fost spalate regulat cu presiune, etc.

 

De aici am tras concluzia ca daca faceau un mic efort in fabrica problema coroziunii nu aparea niciodata, chit ca intre rabla de M si cea de la ultimele 244 e o diferenta notabila, ca grosime si calitate.

 

Raman la parerea ca depinde f mult si cum intreti/utilizezi masina, dar e clar ca pentru cei care nu se pricep absolut deloc la mecanica si nu ridica niciodata capota motorului ARO nu e o buna alegere. La masinile noi risti sa te pictisesti, dup amine , sunt asa perfecte ca se regleaza prin computer, si cand esti pe varful muntelui si ai o pana stai si te uiti la farasul de plastic care e montat peste motor, ca e o utopie sa crezi ca o masina nu se defecteaza niciodata. Macar ARO iti da linistea ca poti interveni in cazul unor defectiuni banale, altfel stai si asculti cuminte ce-ti povesteste computerul de bord si te gandesti cum mama naibi sa ajungi din varful muntelui la reprezentanta si cam cate luni dureaza pana vin piesele. Masinile ai ajuns sa aiba zeci de sigurante, parca sunt naveta spatiale, montate pe unde te miri unde, si sunt pline de tot felul de gadget-uri car enu folosesc la nimic. Apoi uitati-va ce garda la sol au masinile de teren astazi, majoritatea off roaderilor trebuie sa le modifice pentru a merge cu ele , f putine ARO au fost modificate, restul mergeau (chiar si in competitii) cum ieseau din fabrica. Culmea culmilor a fost cand ARO s-a inscris in campionatul de raliuri si la coasta, unde modelele alea 10 cu motor Ford, preparate ce e drept, se bateau la H pentru primele locuri.

 

Parera mea e ca ARO avea o piata sigura, a celor care iubesc masinile 4X4 rudimentare, fara finisaje de lux, CU ASPECT CLASIC, precum si acelor care doresc un 4x4 ieftin si cu o intretinere putin costisitoare, CARE NU TE FACE SA DESCARCI LA DEALER ALTE MII DE EURO IN TIMPUL EXPLOATARII.

AroM461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

Cu piata sigura nu prea sunt de acord.

Ca sa supravietuiasca sa aiba o piata sigura trebuia in primul rand sa faca parte dintr-un mare concern. Daca s-ar mai fabrica astazi ARO ar costa undeva pe la 20 000 euro (au crescut mult salariile in euro, s-a scumpit energia, s-au scumpit materialele). La aceeasi bani sunt pick-up -urile Toyota, Nissan, Mitsubishi care sunt mult mai fiabile si inglobeaza mult mai multa tehnologie si materie cenusie (pentru ca beneficiaza de pe urma economiilor pe care le fac folosind aceleasi componente la un numar foarte mare de modele de automobile vandute). Ideea e ca la pret egal ARO ar fi trebuit sa se bata de la egal la egal cu cei de mai sus si in performante, fiabilitate, confort.

 

Nu in ultimul rand "time is money", lumea e mult prea ocupata, nu mai are timp sa "bibileasca" la masina, prefera sa cumpere ceva in care pune doar combustibil si o duce o data la 15 sau 30000 km la service.

Parerea mea ca in viitor acolo vom ajunge, masinile se vor cumpara de la supermarket (ca televizoarele), iar dupa ce a iesit din garantie si se strica, o arunci (cum ai face cu un televizor sau aspirator), iar meseria de mecanic auto va fi pe cale de disparitie (ca si cea de reparator de televizoare sau reparator de masini de spalat)

 

Asta e "consumismul" spre care ne indreptam oricum

 

Intretinerea "putin costisitoare" e cam "tricky", cand vom avea salarii de peste mia de euro (cu taxe cu tot 1800), daca cronometram minutele petrecute pe langa un ARO cu operatiuni de intretinere (raportat si la numarul de km parcursi cu el) vom constata ca devine brusc cea mai scumpa masina de intretinut, pentru ca necesita mai multa "manopera" decat oricare alta. Daca asta e hobby-ul meu, OK. dar atunci singura piata a ARo ramane pentru hobby, insa cat e de mare piata asta ca sa tina o uzina ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

De ce indienii reusesc sa faca TATA Pickup, la 15.000 cu taxe, si noi nu am reusi?

 

Cel mai scump ARO cu toate luxurile ajungea pe la 15.000 cu motor de LJ70, AC, ABS, discuri ventilate, comp de bord, trapa electrica, geamuri electrice, bord restilizat, bandouri "tip lux".

 

Asta in conditiile in care se fura pe stinse din uzina, se cumparau piese de la SRLuri care cumparau de la SRLuri care cumparau de la SRLuri, etc.

 

Indienii au un motor diesel de Hanomag din anii 60, la care au pus turbina si intercooler, EGR, si l-au facut EURO3. (Zic ei). Din pacate e mai slab si decat vechiul meu batran Brasov.

 

Daca din zecile de mii de muncitori, care furau, se "pastrau" cei care intradevar vroiau sa munceaca - PRIMUL lucru pe care l-a facut Dacia a fost sa contracteze o firma privata de paza si protectie pentru a verifica portile uzinei si pentru a opri furtul de piese... Traim in Romania, nu?

 

Daca nu se mai fura la nivel inalt - foarte inalt - si se investea in mici modernizari.

 

--- eu cred ca puteam avea un fel de LR Defender, cu o calitate acceptabila, la un pret de 15.000 cu taxe. LR Defender NOU costa 33.000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

problema principala la ARO au fost oamenii

 

atat cei care l-au proiectat dar mai ales cei care l-au construit

 

in plus .... nici utilizatorii romanii nu prea sunt de apreciat, cei mai multi prefera sa traga de masina pana pica de tot ..... daca masina deabia deabia mai mica ... nu e pba .... ase merge mai departe ..... daca masina cade de tot .... deabia atunci are parte de-o revizie .... care revizie e facuta cu piese proaste (ca altfel nu gasesti) si consumabile ieftine (aici noroc ca masina chiar nu e pretentioasa)

 

referitor la utilizatori .... dupa ce ca acceia care apreciaza masina si-o folosesc si la altceva decat la "zarzavagit" sunt foarte putini ..... din pacate nici ei nu se inteleg prea grozav

 

de exemplu am fost somat (cu copyright-ul) sa scot de pe forumul administrat (singurul de altfel forum romanesc dedicat lui Aro) cateva poze .... poze care nu faceau altceva decat sa arate de ce in stare aro (expeditia transafricana), dar asta e .... suntem romani .... nu stim sa facem echipa .... in schimb suntem campioni la dat la ghioale si la plans de mila proprie

 

 

..............

 

Intretinerea "putin costisitoare" e cam "tricky", cand vom avea salarii de peste mia de euro (cu taxe cu tot 1800), daca cronometram minutele petrecute pe langa un ARO cu operatiuni de intretinere (raportat si la numarul de km parcursi cu el) vom constata ca devine brusc cea mai scumpa masina de intretinut, pentru ca necesita mai multa "manopera" decat oricare alta. Daca asta e hobby-ul meu, OK. dar atunci singura piata a ARo ramane pentru hobby, insa cat e de mare piata asta ca sa tina o uzina ?

 

aici ai mare dreptate .... aro a fost proiectat ca o masina cu 1 sofer si 4 mecanici ..... in manual sunt prevazute intervale micio de revizie ..... dar oricum in exploatare nu sunt facute nici macar la de 3 ori intervalul prevazut si totusi masinile merg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

De ce indienii reusesc sa faca TATA Pickup, la 15.000 cu taxe, si noi nu am reusi?

 

pentru ca in India salariul mediu e de 68 $/ luna echivalent a 45 euro/luna iar in Romania salariul mediu a fost in iunie de 1273 ron , aprox. 360 euro/luna. De 8 ori mai mare ! In plus in Romania salariile cresc accelerat sa le aliniem cu UE, pe cand in India nu e cazul.

Din pretul de vanzare al unei masini cca. 30%-35% e manopera (in cazul Tata doar 9%)

Tot de aceea si imbracamintea din India cu tot cu transportul pana aici e mai ieftina decat imbracamintea produsa in Romania (n-am mai vazut tricou facut in Romania de pe vremea lui Ceausescu).

 

Un alt motiv e ca Tata vinde peste 600.000 de masini pe an (populatia Indiei trece de miliard), iar ARO a vandut 360.000 dar in 45 de ani! Costurile de cercetare dezvoltare ale unui automobil se impart pe minim 500.000 de unitati in cazul Tata (economii de scala); in cazul ARo s-ar imparti pe 50.000 ?

 

Nici Logan-ul nu mai costa ca berlina cu toate ca se fac 300.000 /an. Dacia a avut norocul sa fie cumparata de Renault de unde a beneficiat de transplantul de "organe" care au facut-o fiabila. Intretinerea la service e mult mai scumpa ca inainte, dar treci mult mai rar prin service, revizia se face la 15.000km, iar intre revizii pui doar benzina si-i "dai cheie".

 

Aro supravietuia daca era cumparat de o marca puternica (ar fi devenit o masina fiabila ca si Logan-ul dar ar fi ajuns sa coste la fel cu celelalte masini bune de pe piata).

 

Viitorul productiei de automobile (si de orisice) pare sa fie oricum in China. Salarii mici, sindicate ioc, ore suplimentare platite nici pomeneala, conditii decente de munca nu-si bate nimeni capul sa asigure, sambata e zi lucratoare :p ...... (asta e si la japonezi, care muncesc sambata sa recupereze "decalajul" fata de restul tarilor "dezvoltate" :uameni .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

Am avut si eu pana acum vreo doua M-uri, un ARO, iar acum am un Nissan Patrol Y-260 fabricat in 1989, fost al lui Robert. Intr-un an si ceva am parcurs circa 15000 km fiind utilizata numai pentru tractari auto si in special pentru adus masini la DEZMEMBRARI DE PE CAM TOATE SATELE SI COCLAURILE DE PE O RAZA DE 60 KM FARA SA AM NICI O PROBLEMA LA EA PANA ACUM. IncercaTI ACELASI LUCRU CU UN aro.Masina este fabricata cand in Romania se fabricau la greu ARO. Nici nu stiu ce sa spun. Puntile sunt rigide suspensia pe arcuri in foi ca si la M. Mergeti prima data cu un M iar apoi cu un Patrol 260 si faceti comparatie... No comment... Eu sunt sigur ca si daca ar sta pe loc 50 de ani cei de la Nissan tot nu am putea face o masina la nivelul patrolului din 89. Am avut ocazia sa conduc si sa vad ARO 240 fabricate prin anii 80 pentyru armata .In Dej mai sunt cateva pregatite pentru o misiune in Africa. Nici nu se pot compara cu cele fabricate in ultimii ani. Adevarul este ca ARO a murit pe mana lui. Sigur, se putea face o colaborare cu o firma straina pentru un model nou, care sincer cred ca era cea mai buna varianta. La fel lansarea modelului retro M_461 despre care s-a facut atata valva cred ca ar fi relansat uzina si nu in ultimul rand un program ferm sprijimit de guvern pentru dotarea micilor fermieri cu camionete si masini de teren. Referitor la motorizari, cred ca cele mai reusite au fost benzinarul romanec si dieselul de 2500 Peugeot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: ARO - iubirea cehilor

 

fiabilitatea e cuvantul cheie

aste aceeasi chei cu care land roverul s a inchiat pentru africa si australia si cheia cu care toyota a deschis lumea prin gaurile negre sau...petele albe de pe harta lumii

de aceea a disparut fabrica si de aceea nu e iubit

pt ca 99% din lume ajunge la un moment sa se sature sa surubareasca mai mult decat sa se dea

pt aceea cumpara lumea o toyota sau un patrol, sau un suzuki... pt ca vrea sa ii dea cheie si sa mearga, si apoi sa alimenteze si sa mearga si apoi..din cand in cand sa mai schimbe uleiul, nu toate piesele intre schimburile de ulei...

 

Da, cam asta este adevarul. Land Rover-ul practic a disparut din Australia cind a aparut Toyota seria 4* si 6* Motoarele 4.2 diesel de pe seria 7* , ca si cele de pe Nissan, aduna im mod uzual 500,000km fara reparatii (fac o data sau de doua ori injectoarele, poate). Un tip care foloseste un troop carrier HZJ75 ca masina pilot pentru transporturi agabaritice a adunat 750,000km pe a lui. Pina si masinile de sosea de aici sint la fel: am avut (fosta nevasta) un Holden 3.8V6 din 1991, am luat-o cu 195,000km si am dat-o unui prieten cu vreo 280,000km, si nu i-am facut nimic intre timp (pardon, am schimbat cureaua de ventilator ca arata un pic obosita, si ceva la aerul conditionat). Fordurile Falcon de 4 litri trecute pe gaz si folosite ca taxi aduna 5-600,000km.

 

In plus, aici in fiecare an mor oameni in desert. Nu e de gluma, distantele sint enorme si daca mergi cross-country zau ca nu vrei o masina care sa te lase in drum. Eu mai mult de aia am schimbat-o pe a mea, cea veche (4runner) era din 89 si imi place sa ma duc in locuri izolate. Vreau sa si vin inapoi!

 

Am avut Aro243D, mi-a placut, m-a dus in multe locuri frumoase, dar aveam 40kg de scule si piese cu mine. Apoi am luat un Toyota LJ73 de 4 ani, si dupa scurt timp am inceput sa las sculele acasa! Ca sa nu mai vorbim de aerisirea instalatiei de injectie...

Cind uitam sa ne jucam incepem sa imbatrinim...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

Din presa locala.... imi cer scuze ca-i in engleza...

 

Landcruiser Chalks Up One Million Kilometres

4 January, 2002

 

 

A Western Australian man who acts as a pilot for some of the largest vehicles on AustraliaÂ’s roads has just broken the one million kilometre barrier in his Toyota LandCruiser.

 

Mike Johnston and his wife, Nita, drive their 1989 Toyota LandCruiser 60 Series wagon as a pilot escort for oversized vehicles throughout Australia.

 

When Mr Johnson purchased the Toyota 60 Series LandCruiser diesel wagon for their Perth-based company Australian Escort Services in 1991, it had travelled 75,000km.

 

More that ten years later, the vehicle travels an average of 900km a day when working and has towed a caravan around Australia twice.

 

Despite travelling huge distances over the years, the four litre diesel four wheel drive has needed surprisingly little attention and is still performing reliably.

 

The engine has been rebuilt, a new set of rings installed at 860,000km and the four wheel drive had a new front differential fitted at 950,000km.

 

The LandCruiser still has its original gear box and starter motor.

 

The interior of the veteran LandCruiser has undergone some alterations over the years.

 

Its back seats have been removed and replaced with a fridge, two CB radios, two telephones (which run off a dedicated battery) and a false floor, which conceals a bed.

 

After taking the LandCruiser for a second trip around Australia in 2001 with his caravan in tow, Mr Johnston decided it was time to give the vehicle a short break.

 

He chose another Toyota – this time a second hand LandCruiser 80 Series.

 

“The LandCruiser 60 Series offered an ideal solution for our operations and a million kilometres later we’re extremely happy - that’s why we went back to Toyota,” Mr Johnston said.

 

“I don’t think anything else on the market would meet our needs.”

 

The LandCruiser 60 Series is now semi-retired, according to Mr Johnston, but he remains extremely confident the vehicle has still got life in it, even predicting when it will need its next service.

 

“I imagine that it will keep going and going - it might need an overhaul at 1,400,000km – but at the moment it’s going strongly.”

 

In the month he has owned it, Mr Johnston has already driven his latest secondhand LandCruiser 80 Series 8,000km.

Cind uitam sa ne jucam incepem sa imbatrinim...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

miron e cu zambetul pe fata si max e in culmea incantarii

la toyota trebuia pus articolul....

f frumos

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator koala

Re: ARO - iubirea cehilor

 

Hehe, vorba lu' soimu', probabil ca Miron si Max plutesc de-a dreptul :grin: ... oricum, ceea ce scrie acolo se stie si la noi, parca si Max afirmase la un moment dat treaba aia cu motorul "de 1 milion" ... masini, nu vrajeala ! ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: ARO - iubirea cehilor

 

Fratilor, am gasit in arhiva proprie si personala o fotografie cu ARO-ul din filmuletu` cehilor :ypu

Daca s-ar mai fi fabricat asa ceva :grin: cred ca ar fi avut destul de multi cumparatori :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: ARO - iubirea cehilor

 

Cred ca s-ar gasit ceva cumparatorii al acestei marci care este prea cunoscuta in Romania......si zic asta pentru ca multi ar dori sa isi m-ai cumpere inca un arou nou noutz..........

Christian Dan :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: ARO - iubirea cehilor

 

am un prieten care are pe un aro 320 motor de brasov cu turbina montata de el.daca il auziti cum merge juri ca e motor de jeep.consumu a scazut iar puterea a crescut.omu o munceste si cu ea isi intretine familia.e f multumit.ma intreb oare de ce din fabrica nu s-a montat o turbina pe mutorul de brasov?oare de ce producem turbine pt alte marci si pe masinile noastre nu montam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ARO - iubirea cehilor

 

Am avut si eu pana acum vreo doua M-uri, un ARO, iar acum am un Nissan Patrol Y-260 fabricat in 1989, fost al lui Robert. Intr-un an si ceva am parcurs circa 15000 km fiind utilizata numai pentru tractari auto si in special pentru adus masini la DEZMEMBRARI DE PE CAM TOATE SATELE SI COCLAURILE DE PE O RAZA DE 60 KM FARA SA AM NICI O PROBLEMA LA EA PANA ACUM. IncercaTI ACELASI LUCRU CU UN aro.Masina este fabricata cand in Romania se fabricau la greu ARO. Nici nu stiu ce sa spun. Puntile sunt rigide suspensia pe arcuri in foi ca si la M. Mergeti prima data cu un M iar apoi cu un Patrol 260 si faceti comparatie... No comment... Eu sunt sigur ca si daca ar sta pe loc 50 de ani cei de la Nissan tot nu am putea face o masina la nivelul patrolului din 89. Am avut ocazia sa conduc si sa vad ARO 240 fabricate prin anii 80 pentyru armata .In Dej mai sunt cateva pregatite pentru o misiune in Africa. Nici nu se pot compara cu cele fabricate in ultimii ani. Adevarul este ca ARO a murit pe mana lui. Sigur, se putea face o colaborare cu o firma straina pentru un model nou, care sincer cred ca era cea mai buna varianta. La fel lansarea modelului retro M_461 despre care s-a facut atata valva cred ca ar fi relansat uzina si nu in ultimul rand un program ferm sprijimit de guvern pentru dotarea micilor fermieri cu camionete si masini de teren. Referitor la motorizari, cred ca cele mai reusite au fost benzinarul romanec si dieselul de 2500 Peugeot.

 

 

no las ca acum sa vezi renault ce nisanuri face.........

problema la toate masinile ro este calitatea materialelor ( sa nu uitam)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Povestea nespusa a marcii ARO

 

Bine ca sunt altii in stare si noi nu: http://www.napocanews.ro/2014/09/o-firma-din-cehia-inca-asambleaza-si-vinde-masini-aro.html

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Povestea nespusa a marcii ARO

 

 

Care sursa sa o luam de buna? Ca eu am gasit altceva... In oricare din variante,cinste cehilor! http://www.ziarulargesul.ro/aro-si-a-mai-dat-duhul-o-data/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: ARO - iubirea cehilor

 

Aro se fabrică în Cehia! Imprimare E-mail

1 2 3 4 5 (6 voturi)

vineri, 03 octombrie 2014

Vîndut de Văcăroiu lui Perez pe 100.000 de euro,

Aro se fabrică în Cehia!

Am avut o industrie de care s-a ales praful!

 

După ce şi-a închis porţile, falimentată cu bună ştiinţă, şi s-a ales praful şi pulberea de ea, peste Uzina ARO s-au aşternut uitarea şi nepăsarea. Din partea autorităţilor, care au promis un parc industrial la Cîmpulung. Fabrica a rămas doar în conştiinţa şi în inima miilor de muncitori care au lucrat acolo de-a lungul anilor, dar şi în memoria jurnaliştilor, fosta platformă industrială de sub Măgura generînd încă subiecte de presă. Ba chiar s-a făcut şi un film, inspirat din povestea cu sperma, „Despre oameni şi melci“, care nu s-a bucurat deloc de succes la Cîmpulung. În jurul ARO s-au scris mii de rînduri, care n-au făcut decît să creeze compasiune faţă de ce a fost „Zimbrul Carpaţilor“. La ora actuală, ARO a rămas doar amintire, uzina fiind falimentată, vîndută şi desfiinţată prin implicarea unor persoane încă prea puternice pentru a li se atribui în mod oficial vinovăţii.

Dacă la Cîmpulung ARO este deja istorie, iată că „Zimbrul Carpaţilor“ a renăscut în Cehia. Firma auto Max Czech, cu sediul în oraşul Hradec Kralove, este unul dintre foştii dealeri ARO din străinătate, nu cunoscut precum cei din Franţa sau America de Sud, dar încă activ. Compania oferă spre vînzare automobile ARO noi sau second-hand, dispunînd de o ofertă extrem de surprinzătoare: modele din aproape toate gamele, în special 24 şi 32, dar şi autoutilitarele despre care pe vremuri se spunea că pot constitui salvarea uzinei. Preţurile sînt diferite. Un vechi ARO 240 este oferit la doar 1.200 de euro (30.000 de coroane ceheşti), dar un ARO 246 nou ajunge la aproape 450.000 de coroane (18.000 euro).

Asamblat din piese luate din toată lumea

 

În plus, firma comercializează şi o gamă largă de piese de schimb. Cehii asamblează ARO folosind repere şi subansambluri pe care le-au achiziţionat de la diverşi furnizori. Motoarele sînt luate din Polonia (Andoria, precum folosea şi uzina ARO), CKD-uri de la o firmă din Bucureşti şi chiar de la fabrica de montaj Cross Lander din Brazilia. Vînd maşinile şi asigură şi service, atît prin firma proprie, cît şi printr-o reţea de companii care se ocupă cu reparaţiile auto. „Practic, noi asamblam maşini ARO noi, folosind repere şi subansambluri pe care am reuşit, între timp, să le cumpărăm de la diverşi furnizori. Spre exemplu, motoarele le luăm de la fabrica Andoria din Polonia. Şasiuri gata echipate (aşa-numitele CKD - n.r.) am reuşit să cumpărăm de la o firmă din Bucureşti, care încă a mai avut aşa ceva de vînzare încă vreo 2-3 ani după închiderea fabricii din Cîmpulung. Alte repere, inclusiv CKD, am cumpărat de la fabrica din Manaus, Brazilia, a fostului proprietar al ARO, Crosslander USA. Din păcate, şi fabrica din Brazilia şi-a încetat producţia. Piese, însă, mai sînt acolo, de vînzare, destule. Practic, asamblăm ARO noi din bucăţi pe care le cumpărăm de unde putem, chiar şi de la furnizori tradiţionali ai ARO din România”, a declarat pentru http://www.rumaniamilitary.ro Miroslav Vejman, director de comunicare al companiei Auto Max Czech.

„Au furat documentaţia tehnică!“

Unul dintre personajele marcante din istoria uzinei de sub Dealul Măgura, Ion Cotescu, fost lider de sindicat, primul „terorist“ român condamnat şi cel care a iniţiat povestea de pomină cu donarea de spermă pentru salvarea de la faliment a societăţii, ne-a dezvăluit care au fost împrejurările în care a pornit afacere cu autoturisme ARO în Cehia, afacere care continuă să meargă şi astăzi. „În Cehia, majoritatea afacerilor s-au făcut pentru că relaţia de service se acoperea cu piese de schimb. Piesele care cădeau, munca oamenilor, totul se plătea cu piese de schimb. Acolo erau nişte dealeri care veneau şi dormeau la Hotel Muscelul. Aici s-au înjgheabat nişte relaţii, de producţie, de comerţ, de una, de alta… În Cehia se acumulaseră nişte piese, piese pe care responsabilii de la noi la trimiteau angro acolo. Nu se ducea nimeni însă să vadă ce se întîmplă cu ele, cîte piese de schimb ai plătit la pauşal. Reprezentantul nostru de acolo, din Cehia, avînd relaţii apropiate cu dealerul respectiv, a reuşit să acumuleze o cantitate foarte mare de piese, din care trebuia să facă ceva cu ele, pentru că el nu mai putea să le vîndă ca piese de schimb. Trebuia să facă maşini, ca să cîştige. Bineînţeles că a furat toată documentaţia tehnică… Deci de la uzină s-a furat documentaţia tehnică. De ce spun asta? Pentru că eu, între timp, am fost angajat să clasific toată documentaţia tehnică de la prototip, seria zero, foi de calc. Şi acolo am citit, am văzut că s-au înstrăinat, nu mai zic furat, documente cu care, dealerul ăla mare, solid, care venea şi dormea la Muscelul, a reuşit să înjghebeze nişte maşini, în legătură cu tehnicienii noştri. S-au dus oamenii noştri acolo şi le-au arătat tot ce trebuie şi cum trebuie să facă“.

Inginerii financiare sprijinite politic

„Eu, la timpul respectiv, n-am socotit că ăsta e un lucru rău, pentru că ei montau maşinile noastre acolo, din 20003, 2004. În acest moment, specialiştii români care au înlesnit acapararea documentaţiei tehnice a autoturismelor ARO au intrat acolo cu o societate al cărei şef a fost reprezentantul nostru în Cehia, care a stat mult timp acolo, pentru că are relaţii, e susţinut politic, mai multe... Şi politicul a fost băgat aici, în această afacere, afacere care nu s-a făcut la nivel de fabrică. S-au făcut nişte inginerii financiare, ajungîndu-se să se folosească şi nişte piese de schimb care erau ale noastre. Cum a fost posibil acest lucru? Simplu. Derulatorul de piese era rudă cu reprezentantul nostru de acolo. Dacă erau controlaţi de Consiliul de Administraţie, de oamenii care erau puşi să facă aşa ceva, nu se reuşea să se fure în halul ăsta“, ne-a declarat fostul lider de sindicat de la ARO.

„N-au dreptul să fabrice sub marca asta!“

 

Potrivit lui Vejman, există un partener al Auto Max Czech din altă ţară, care este interesat să preia dreptul de a folosi marca ARO, iar firma cehă vrea să dezvolte o colaborare care să „readucă ARO la strălucirea sa de demult“. Numai că se pune problema dacă Auto Max Czech are dreptul de a asambla şi comercializa automobile ARO, în condiţiile în care producătorul de origine a fost lichidat, iar drepturile de proprietate intelectuală sînt deţinute de o altă firmă, Landmark Management. Reprezentantul acesteia din urmă, Sergiu Filip, a declarat în urmă cu ceva timp că, deocamdată, nu sînt folosite marca ARO, know-how-ul, şi drepturile de proprietate intelectuală, dar valoarea lor istorică şi comercială poate duce la folosirea lor fie în ţară, fie în străinătate pentru fabricarea de piese sau chiar de automobile ARO. În urma înstrăinării, bineînţeles. Din acest punct de vedere, lucrurile sînt clare pentru Ion Cotescu, fostul sindicalist de la ARO precizînd că în Cehia au fost produse ilegal maşini. „Ei nu au dreptul să fabrice autoturisme sub marca ARO. Ei au spus că nu au fabricat ARO cu licenţă, ci că au reînnoit nişte maşini. Cum au obţinut aprobarea de la autorităţile cehe, nu ştiu, mă depăşeşte! Maşinile produse acum în Cehia sînt fabricate ilegal. Nu au voie să folosească marca ARO. Dar să vă spun ceva de ultimă oră: au dat faliment, să ştiţi. Ei nu au mai avut piese să continue. Au cumpărat din întreaga lume. În 1989 au rămas piese în valoare de 700 milioane de dolari, în toată lumea unde am exportat. Au fost magazine pline cu piese ARO. După Revoluţie, au pus mîna pe ele reprezentantul care a rămas acolo, directorul de export de aici şi reprezentantul tehnic al ambasadei. Apoi au început afacerile. În Cehia s-a lucrat cu piesele de schimb rămase. Au mai cumpărat de aici ce le-a mai trebuit, la preţ de fier vechi, le-au îmbunătăţit şi au făcut maşina asta, ilegal. Cum au obţinut ei asta, nu ştiu. Probabil tot cu mici plocoane, pe ici, pe colo. Am mai văzut că s-a făcut în Brazilia o maşină care seamănă perfect cu ARO şi care are succes pe piaţă. Nu ştiu cum îi zice. Procedura a fost asemănătoare, pentru că şi acolo au rămas foarte multe piese de schimb”, ne-a mai dezvăluit Ion Cotescu.

Fostul director Ciobanu a vrut licenţele

Reamintim că vînzarea activelor lui ARO către Landmark Management, în mai 2007, în cadrul procedurii de faliment, a avut ca obiect şi licenţele de fabricaţie pentru mărcile ARO. Acest lucru a creat nemulţumiri, în 2008, Cesar SA, firmă aflată, de asemenea, în lichidare, anunţînd că a deschis un proces prin care solicita nulitatea absolută a contractului de vînzare-cumpărare a activelor de pe platforma industrială ARO, contract prin care s-a convenit vînzarea-cumpărarea unui bun mobil necorporal denumit „licenţă de fabricaţie pentru mărcile ARO“ şi nulitatea absolută, în parte, a procesului verbal de adjudecare tot cu privire la „licenţa de fabricaţie pentru mărcile ARO“. În spatele acţiunii se afla fostul director al uzinei, Mihai Mărţişor Ciobanu, cel care a achiziţionat, prin Amrom Automotive, activele de la Cesar. Numai că procesul se pare că nu a mai intrat pe rolul Tribunalului Comercial Argeş, deşi Mihai Ciobanu şi-a menţinut o perioadă declaraţiile publice vizînd reluarea producţiei unor automobile ARO sau chiar fabricarea de noi modele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare