Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Test noul Land Cruiser , 150


tdanys

Postări Recomandate

Deoarece am avut ocazia sa fac un mic test drive cu noul 150 ma gandesc sa deschid un topic in care sa ne spunem parerile despre noul model.

 

Parerile mele dupa test:

 

masina este foarte rigida fata de varianta 120 (cu toate setarile puse pe confort)

masina in interior este avion....multe butoate si electronica, poate unele bune la ceva, dar cele mai multe potentiale probleme.(la ce imi trebuie sa vad pe ecran in ce pozitie sunt rotile...)

exterior arata ca si un frate mai mic a lui V8...dar nu cu mult mai mic.

avantaj la scaunele din randul 2 care se rabateaza in podea...electric ...

 

din pct meu de vedere mai repede as mai pune 10k euro si as lua V8 decat 150 daca teoretic as avea banii aia.

 

Testul a fost scurt...deci pareri putine, poate scrieti voi mai mult cand incep sa apara proprietari sau conducatori ai modelului.

isuzu trooper, lada niva,defender TD5, defender Td4, ZIL 131, LC 120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Test noul Land Cruiser , 150

 

Un bun prieten de-al meu si-a cumparat luna trecuta modelul asta si am fost la un drum lung cu ea..... Concluzii :

 

 

spatiu interior mai mare....

bord impresionant

electronica exagerat de multa

hibrid intre v 8 si 120

aripile spate arata cam neterminate.

A recunoscut bunul meu prieten ca a cumparat-o doar ca sa fie deocamdata singurul posesor de 150 din zona,,,,,:wink:

ONE LIFE. LIVE IT ! Pajero V 6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Test noul Land Cruiser , 150

 

Deoarece am avut ocazia sa fac un mic test drive cu noul 150 ma gandesc sa deschid un topic in care sa ne spunem parerile despre noul model.

 

Parerile mele dupa test:

 

masina este foarte rigida fata de varianta 120 (cu toate setarile puse pe confort)

masina in interior este avion....multe butoate si electronica, poate unele bune la ceva, dar cele mai multe potentiale probleme.(la ce imi trebuie sa vad pe ecran in ce pozitie sunt rotile...)

exterior arata ca si un frate mai mic a lui V8...dar nu cu mult mai mic.

avantaj la scaunele din randul 2 care se rabateaza in podea...electric ...

 

din pct meu de vedere mai repede as mai pune 10k euro si as lua V8 decat 150 daca teoretic as avea banii aia.

 

Testul a fost scurt...deci pareri putine, poate scrieti voi mai mult cand incep sa apara proprietari sau conducatori ai modelului.

 

 

Ma surpinde faptul ca nu se vorbeste cam nimic de 155, adica varianta in 3 usi de la 150, intr-adevar, in Romania nu se aduce de loc ( iar de la 150 nu se aduce basic-ul, doar variantele superioare de confort, de parca romanii ar avea mai multi bani decat vesticii!), dar in Europa 155 se vinde deja de cateva luni

Personal am o slabiciune pentru varianta in 3 usi, am si testat anul trecut un 120 scurt, varianta Confort, aceea fara praguri si fara bandourile acelea laterale, dar care avea blocant diferential spate (cele superioare de la 120 nu aveau, iar acuma la 150 este exact invers!) era o masina alba expusa la vanzare la reprezentanta din Timisoara, fusese a unui italian care batuse campurile cu ea, avea roti cu cauciucuri 265/70R17 si jante hd din tabla neagra, arata bine masina.

La actuala masina 155, cea in 3 usi, nu mai exista decat o varianta de

exterior, adica fara bandourile alea aplicate pe lateral (cu exceptia variantei Confort) care in teren doar le loveai de copaci. Cei care vor sa faca offroad cu noul Land Cruiser este normal sa se gandeasca in special la varianta scurta, 155. Dar nu vad nici o discutie pe forum legata de posibilitati de amenajare offroad a masinii, kit-uri de inaltare suspensie, o poza cu o masina echipata. M-am uitat de curiozitate pe mobile.de la Toyota Land Cruiser 3 usi, sunt doar doua masini de vanzare 2010, una basic cu suspensie automata, culoare verde, 10km, roata pe usa, 35990 euro si alta din Austria cutie manuala, cu bare pe acoperis, editie de lux, fara roata de rezerva, spre 40.000 euro, daca o cumperi pe firma, pretul netto devine mai accesibil (sunt vandute de handleri). Nu stiu, parca linia la 120 3 usi era mai reusita, mai ales varianta veche Confort, care echipata complect de offroad arata bine.

Sunt curios daca la actuala varianta mai exista acea zona expusa sub masina de la 120, este vorba de iesirea axului cardanic de la reductor la un nivel cam prea jos, la 120 avea o protectie care nu parea prea sigura, la mersul pe bolovani daca iti aluneca o roata puteai lovi acel punct, dar cu un scut din duraluminu se rezolva problema, numai ca atunci se impunea si o ridicare din suspensie cu montarea unor roti ceva mai mari.

Astept cu nerabdare opinii competente din partea "toyotistilor" privind sansele de folosire a lui 155 in offroad, sau este prea devreme?

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Test noul Land Cruiser , 150

 

Am facut si eu un drive test, nu foarte complex, cu varianta de top prin decembrie la Pitesti. Putin mers pe autostrada si ceva iarba, noroi si pante pe langa Pitesti. Vanzatorul nu era asa de doritor de aventura avand masina la dispozitie doar pt. cateva zile, asa ca ...

La fel ca tdanys, am remarcat ca e mai rigida decat 120. Are in plus blocant pe spate (120-ul meu nu are) camere fata spate si-n oglinzile laterale si electronica complexa. Camerele alea pot fi folositoare in multe situatii, atat in off-road dar mai ales intr-un oras aglomerat cum e Bucurestiul.

Ca si comportament off-road (in conditiile relativ usoare de mai sus) s-a comportat asa cum ma asteptam. La urcare, pe iarba care nu era chiar uscata, a fost ajutata surprinzator de bine de electronica chiar daca avea cauciucurile stock (de cacao din punctul meu de vedere). Motorul e tot cel vechi, dar parca masina e mai bine isonorizata.

Ca design, subiectiv dealtfel, are elemente care imi plac si altele detestabile.

Bordul cel putin parca era o ieftinatura chinezeasca. Fata cu farurile chiar imi plac, iar spatele ma lasa rece. Probabil ca or sa fie reactii pe piata ca in momentul aparitiei seriei 7 de la BMW.

Una peste alta, nu mi-as vinde 120-ul pt a-l inlocui cu asta. Pentru LC200 .... cam da.

Subaru Forester 2.0 XT

Toyota LC 120 3.0 DID

Husaberg FE 450 E Force

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Test noul Land Cruiser , 150

 

stanley eu zic ca astepti degeaba reactii la masina asta pt off-road, deoarece o masina de peste 35-40k euro nu o bagi la chesti hard...sa te apuci sa aduci modificari de off road masinii asteia...eu zic ca nu e logic tocmai avand in vedere pretul.

isuzu trooper, lada niva,defender TD5, defender Td4, ZIL 131, LC 120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Giobica

Re: Test noul Land Cruiser , 150

 

la 150 nu se aduce basic-ul, doar variantele superioare de confort, de parca romanii ar avea mai multi bani decat vesticii!

 

Buna observatie. La noi daca oferi ceva la un pret accesibil nu se vinde. Probabil dupa experienta cu 120 Confort, o mare raritate in Romania, s-au gandit ca nu merita sa mai aduca o masina "cheala". Asta e Romanica noastra! Oameni si destepti si fuduli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Test noul Land Cruiser , 150

 

Am facut si eu test drive cu 150-ul, si la fel ca si colegul de mai sus, spun ca nu as vinde 120-ul pt 150 din singurul motiv pt care am luat 120-ul: cuplarea reductorului la MANETA. La 150 e la buton, iar electronica e peste tot in masina asta...Ce mi-a placut a fost faptul ca e mult mai bine antifonata decat modelul precedent.

Club 4x4 Cugir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare