Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Roadbook


stane

Postări Recomandate

  • 6 luni mai târziu...

Re: Roadbook

 

Continui acest topic inspirat de discutia din sectiunea competitii referitoare la roadbook si greselile ce apar.

In orice competitie, cei care nu urca pe podium contesta, in primul rand roadbook-ul si apoi mancarea proasta, bautura si lipsa dusurilor cu apa calda.

Vreau sa povestesc aici cateva puncte de vedere despre cum se face si ce nu trebuie facut ca sa-ti iasa un RB de necontestat.

-Recunoasterea pentru RB nu trebuie vazuta ca weekend de placere si nici ca provocare de offroad. Nu e nevoie de cea mai echipata masina si cel mai bun pilot. Trebuie insa etalonat precis computerul de bord, harti si GPS, un navigator bun cunoscator al zonei si eventual echipament pentru bivuac.

-Parcurgerea traseului pentru desenarea RB poate dura de cinci ori mai mult decat la final.

-Masina trebuie sa opreasca la fiecare pozitie pentru ca navigatorul sa aiba timp sa deseneze toate detaliile locului(chiar daca ulterior unele vor fi eliminate), sa noteze corect distanta si sa reseteze tripul.

-Se va trece pe RB si distanta totala. Adesea copilotul uita sau nu reuseste sa resetaze partiala.

 

http://img217.imageshack.us/img217/6749/rb1y.jpg

-Daca urmeaza un pasaj dificil care poate produce derapajul, pilotul nu trebuie neaparat sa-si demonstreze abilitatea, ca nu va reusi sa obtina o distanta corecta. In acest caz navigatorul va parcurge traseul la pas, notand numarul pasilor. Maniera e utila si in cazul copacilor cazuti sau drumurilor rupte.

-In rubrica de observatii se trec cat mai multe detalii pentru intersectiile dificile. Azimut,semn de urcare sau coborare si coordonate GPS mai ales pentru CPuri.

 

http://img846.imageshack.us/img846/9707/rb2.jpg

 

 

-Traseul se va desena intotdeauna in sensul cursei, chiar daca invers e mai usor, chiar daca ai pasajul de la o tura precedenta. Desenatul invers va duce sigur la greseli. O intersectie venid din sens opus se vede altfel.

-Se vor evita distantele mari intre pozitii. De exemplu un drum forestier pe vale fara schimbare de directie poate avea si 10km. In cazul acesta, cu cateva sute de metri inainte se va insera o pozitie (podet,sant) care sa-l trezeaca pe copilot sa nu rateze intersectia principala.

-Inainte de competitie cu cateva zile, RB e bine sa fie parcurs si verificat de alt echipaj decat cel care l-a desenat.

-Daca traseul e facut pentru o competitie moto si nu se poate aplica o corectie generala, trebuie verificat de un motociclist. Sarcina grea intrucat acesta va trebui sa opereze intr-un carnetel toate corecturile.

 

http://img220.imageshack.us/img220/2976/rb3i.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Da, bravo, foarte tare !

Ca sa eviti problema cu datul din roti sau cu ocolitul pomilor, etc am mai folosit gps ul, adica nu numeri pasii ci mergi cu garminul in mana distanta aia (ca tot ai teratripul calibrat dupa GPS).

 

Pentru distanta totala am ales mereu sa o calculez astfel incat sa nu apara greseli de copiere, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Ok

Ok

Toate bune si frumoase, dar daca tot am zis ca e Tutorial, hai sa invatam putin.

Cum arata o foaie de Roadbook?

Ce gasim in prima coloana?

Ce in a doua?

Ce inseamna 0,17?

si alte asemenea...

 

Chiar ma intereseaza domeniul si nu cunosc nimic despre el si asta mi-a dori sa gasesc aici.

Exemple de desene

 

Topo_3.gif.6784569dabf5ef7b75ecef5e7d70d895.gif

 

sau explicarea cat de cat a elementelor ce intre in alcatuirea acestora,

 

Topo2.jpg.8cbb8e1efec65c33167a2277d77f5fc7.jpg

 

de ce sa pune linie punctata, de ce se pune continua cand se deseneaza traiectoria, si multe altele...

 

un fel de ABCdar al Roadbook-ului

 

Poate, poate deasta si la competitii este atata lipsa de copiloti, cei care cunosc tainele poate au obosit, nu mai vor , nu mai au timp si altele, asa casteptam sa ne invatati sa ne scoliti ca sa aveti cu ce lucra, si apoi astept cu placere si antrenamente de troliu viteza in natura.

 

S-auzim de bine

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

IMPORTANT : Organizatorul trebuie sa aiba marcat KM ETALON iar concurentii trebuie sa-si seteze aparatele dupa acelasi KM ETALON cu al masinii cu care a fost facut roadbook-ul ( chiar daca acesta e de doar 974 m sau de 1086 m )

 

N-as fi de acord. Km etalon = 1000m. Se masoara de obicei cu roata pe care o folosesc drumarii. Nu fiecare organizator isi face km lui.

Unii concurenti pot veni cu tripul calibrat.

Dar incepuse Max un topic despre calibrare.

 

Despre semnele conventionale si interpretarea lor se poate deschide un topic separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

N-as fi de acord. Km etalon = 1000m. Se masoara de obicei cu roata pe care o folosesc drumarii. Nu fiecare organizator isi face km lui.

Unii concurenti pot veni cu tripul calibrat.

Dar incepuse Max un topic despre calibrare.

 

Sunt de acord cu amandoi dar in conditiile in care traseele sunt facute cu anvelope corespunzatoare fiecarei grupe si abia atunci putem zice ca o sa vin cu teratripul calibrat de acasa. Eu zic ca asta e un aspect destul de important la organizarea traseelor

0723358877

Un om bogat NU este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai puţin. (Octavian Paler)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Sustin clar ce a spus Motorus.

Calibrarea trebuie sa se faca la fiecare concurs dupa km etalon al organizatorului.

In ultimul timp, unii organizatori nu mai fac Km etalon marcat prin niste repere ci anunta ca acesta a fost facut dupa Km GPS. Acest lucru nu este cel mai precis deoarece , in functie de aparul GPS, relief, vegatie sau vreme, precizia GPS-ului poate sa difere substantial de la un aparat la altul.

O precizie GPS buna este de vreo 2-3 m. Una slaba poate merge pana la cateva zeci de m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

@ Motorus si Tomitza:

In prezent, in regulamentul Campionatului National se prevede kilometrul etalon egal cu ilometrul GPS.

Daca organizatorul isi calibreaza terratripul dupa GPS iar concurentul isi calibreaza terratripul tot dupa GPS, atunci nu conteaza ce roti are fiecare, iar kilometrul etalon nu mai trebuie marcat caci il avem deja cu totii.

 

LE: Max acum am vazut (incepusem postul mai de mult) .

Eroare de 30m la 1000m are sanse minime sa iti buleasca concursul, caci gandeste-te, problemele le ai la pozitiile de 20-50 metri, unde eroarea e nesesizabila.

In schimb, la o distanta de 1000 m e greu sa ai 2 pozitii identice la diferenta de 30 m. Zic...

 

Tot anul asta cat si anul trecut am calibrat terratripurile dupa GPS si nu am simtit vreo problema in concurs...

 

Daca faci calibrarea (cat de cat) in linie dreapta si mergi INCET iti iese bine.

Editat de watcher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

 

Daca faci calibrarea (cat de cat) in linie dreapta si mergi INCET iti iese bine.

Adevarat, daca mergi incet. Daca mergi tare si zgaltaie nici nu mai nimeresti tastele tripului, iti bagi pla-n el de roadbook si mergi dupa aia din fata sau dupa urmele lor. Conditia sa te plasezi exact in urma unui priceput.

 

Unii concurenti vin cu tripul calibrat cu 2 atm in anvelope , si le lasa la 1.2 ca merg pe off la concurs , altii vin cu tripu' calibrat si schimba gumele la concurs .

Unii concurenti vin cu tripul calibrat PE CE ??

Vrei sa 'cazi' pe RB sau vrei sa faci pe smecherul de la metrologie :)) , ca reperul e la 1,084 km nu la 1.10 km ..

Din cata geometrie imi amintesc eu, circumferinta cercului,respectiv anvelopei, n-are cum sa se modifice daca o desumfli.

Si apoi, cati dintre organizatori fac traseul dintr-o bucata, cu aceeasi masina si roti.

De ce tu,organizator, sa-i pui pe concurenti sa stea la coada sa parcurga km tau etalon? Ei nu au alta treaba la timpul respectiv? Asta e un fel de futai, ca sa demonstrezi precizia traseului.

Nu e mai simplu tu,concurent, sa ai intr-o agenda etalonarile pe fiecare tip de roata, pe km real si sa le treci in trip? Teratrip memoreaza doua calibrari pe care le poti schimpa cu o tasta. Si va fi responsabilitatea ta daca te declari etalonat la start.

Poate gresesc, eu faceam chestia asta dupa regulamentele FIA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Asa cum limba romana am invatat sa o scriem si sa o citim poate asa ar fi indicat sa devina si acest thread, un fel de clasa I pentru noi toti, si cei care stiu si cei care doresc sa invete care e treaba cu RB-ul.

 

Din cate pot citi deja se impotmoleste treaba inca de la inceput si apar contraziceri pentru km etalon dare mite pentru interpretarea semnelor chiar sunt curios ce surprize ne rezerva viitorul.

 

Ideea este urmatoarea si de ce o sustin, multe chestii sunt invatate "furand meserie" de la altii si cate o data se intampla sa nu fie chiar corect sau asa cum e la carte si cum stiu multi altii.

 

De aceea insist sa o luam de la 0, asta in masura in care se doreste sa se dezvaluiasca din aceste taine.

Sau poate nu am fost eu la scoala care trebuie unde se invata astfel de chestii.

Dar oricum totul se rezuma la ce doreste cel care a initiat threadul.

 

S-auzim de bine

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Asa cum limba romana am invatat sa o scriem si sa o citim poate asa ar fi indicat sa devina si acest thread, un fel de clasa I pentru noi toti, si cei care stiu si cei care doresc sa invete care e treaba cu RB-ul.

 

.......................dezvaluiasca din aceste taine.

Sau poate nu am fost eu la scoala care trebuie unde se invata astfel de chestii.

Dar oricum totul se rezuma la ce doreste cel care a initiat threadul.

 

S-auzim de bine

 

Poate ar fi mai indicat sa citesti cu atentie ce s-a mai scris despre road-book pe acest forum, inclusiv topicul lui Max despre calibrarea unui terra-trip.........

Daca n-ai inteles ceva sau ti-e neclar, nu te opreste nimeni sa intrebi la obiect, dar lasa oamenii sa se desfasoare si nu-i mai intrerupe cu sugestii aiurea......

 

PS - "Tainele" alea se afla cu mana pe terra-trip, copilot fiind........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Aici ori e o intrebare grea, ori e o smecherie, de nu raspunde nimeni.

Incerc eu: In centrul intersectiei (daca aceasta nu e in oras, cu STOP si cu 4 benzi)

Daca e in camp, majoritatea sunt tentati sa faca o "bretea". Dar vor diminua insa urmatoarea distanta.

 

PDalta parte, admir motorus disponibilitatea ta de a explica. Dar postarile tale se refera la in general la RB de Rallyraid.

Adapteaza te rog la offroad. E cu totul alta treaba.

Programelul ala de care amintea flash e inutil, pentru ca te limiteaza la pozitii standard pentru RR.

 

Invit in sectiunea asta si pe "greii" facatori de RB pentru etapele CN sa spuna o parere, desi observ ca acestia nu scriu alundeva decat in sectiunea"Competitii Nationale"

Editat de stane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Fila aia de RB e semnificativa pentru ce spuneam despre cat mai multe

detalii la poza.

Intersectia de la pozitia 34 este greu de identificat din masina mai ales

cand e iarba mare. Pentru asta am desenat ca detaliu suplimentar stanca

proieminenta (Piatra Tomii-Racatau-Metaliferi). Nu eram sigur ca

participantii vor reseta partiala la punctul corect, asa ca pozitia 35 e una

"inventata-suplimentara".0.67 pana la capatul ravenei si la 30m vine o

pista neclara din stanga.Reperul important este santul de traversat. Urmele de piste neclare nu se stie cat vor mai fi, mai ales in zone nepopulate.

Distanta in cazul asta e nesemnificativa intrucat s-a venit in afara pistei pe

un camp plin de tufe si hartoape. Scopul ei a fost ca concurentii sa

mearga pe o singura pista si sa nu lase urme pe tot dealul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Desi nu sunt un "greu" ci doar un tiriplici, am si navigat ceva si am si scris cateva roadbookuri (putine), asa ca intervin si eu :

 

Oservatia lui Stane referitor la constructia roadbookului am avut-o si eu in cap, in sensul ca desi e acelasi lucru totusi arata mai altfel la offroad decat la rally raid.

 

Un exemplu: eu unul folosesc distanta totala numai ca sa pot spune la un moment dat cam cat la suta din traseu am parcurs :) sau ca sa estimez daca bucata care mai urmeaza e mai usoara sau mai grea (daca de exemplu am facut 30% din distanta si 60% din pozitii inseamna ca urmeaza pozitii lungi, deci alergatura)

 

Alta cehstie Cred ca o singura data m-a ajutat kilometrajul total si asta pentru ca am descoperit o eroare de copiere la cel partial . Eram mai la inceput atunci si credeam ca trebuie sa fie perfect exact si corect :)

 

O alta diferenta pe care am simitit-o este cum citesti roadbookul fata de povestea de la inceputul threadului. Experienta mea e cam asa:

 

"0,33 "Y" stanga - am gasit la 0, 36 o intersectie pe care eu as desena-o "T" stanga - hai pe aici. Urmeaza 0,22 inainte cu drum in dreapta. L-am gasit la 0,22 - asta e drumul. Urmeaza o urcare de 450 m, stanga inapoi la ora 7. O gasim la 150 metri. Mergem inainte, nu mai gasim nimic 1 kilometru. Revenim si ne dam seama ca a fost scris pe ud. O luam pe acolo . E bine"

 

Pentru a elimina intrebarea 'de unde resetez' la offroad se practica o chestie misto si anume figurezi pe pozitie punctul unde resetezi. Problem solved.

Pe de alta parte, cum niciodata nu nimeresti calibrarea la centimetru, cum niciodata nu urmezi aceeasi trasa ca si organizatorul, cum nu dai din roti la fel, cum te mai troliezi si cel mai adesea uiti sa dai freeze, nu conteaza ca gasesti 0,75 la 730 de metri :) .

Sigur ca da, anul trecut la Cluj am facut toti la dreapta la 0,25 in loc de 0,26 la pozitia 2 sau 3 si am ajuns la pozitia 4 invers fata de cum ne asteptam, drept pentru care am pierdut vreo 10 minute facand ture pe partia de ski, dar face parte din concurs...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Am resetat la asazisul Y unde s-a oprit masina si am coborat sa desenez cum se cuvine intersectia ... si sa fumez o tigara pe marele bolovan.

Cum spuneam, acolo distanta nu are prea mare importanta tinand cont ca toata intersectia avea 5m, ca urma traseu in afara pistei pe niste foste terase printre tufisuri unde fiecare avea sa aleaga alta trasa. In plus in caseta de observatii am indicat ca reper o gospodarie izolata ce se vedea in vale.

Ne pierdem in detalii.

Problema e: eu am desenat "fara pista" dar dupa trecerea noastra urmele pe iarba constituiau singura pista evidenta. Si nu s-a mai facut verificarea traseului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

De asta as lega urmatoarea situatie des intalnita:

Oprim.Scriem KMT. Scriem KMP. Incep sa schitez intersectia.

Colegul zice :Hai ba ca ne prinde noaptea. Termin schita din mers dar constat ca n-am apucat sa resetez. D-aia e bun totalul ca la urmatoarea pot face diferenta... Daca am timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

GPS ul este un instrument foarte smecher, dar trebuie avuta mare grija cu el.

Adica daca nu il pui sa inregistreze din 10 in 10 m sau din 20 in 20, el o sa cam taie curbele.

Daca cumva ramane si fara semnal undeva in padure, pe o zona curbata, si in loc de 5 serpentine inregistreaza linie dreapta de la baza dealului pana in varf, iata kilometrii lipsa :)

 

As mai lista o procedura care pe mine m-a ajutat la corecturi:

- scrii in teren RB cu creionul

- transcrii 'pe curat' tot cu creionul si pastrezi aceasta 'matrita'

- o multiplici si dai la verificat

- concluziile verificarilor (daca e vorba numai de distante) / modificari de desen al pozitiei (si deci NU de introducere de noi pozitii) pe modifici pe matrita facuta cu creionul, folosind radiera, si ai un RB gata de multiplicat 'corect'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Salutam! imi cer scuze am citit pe sarite topicul si poate am mai scapat din detalii . Am avut privilegiul de a lucra cu Maestri ai R R-ului cum ar fi Rene Metge , Dinu Solojan , Cristi Stanescu , Jean Louis Schlesser , am facut impreuna cu toti acestea citeva sute poate mi de km de RB . Pot sa va spun cu mina pe inima ca nu am vazut om mai meticulos ca Dinu Solojan si nici mai rabdator pentru a desena detalii ca si Cristi Stanescu , acestea doi de pe urma au dus la perfectionism arta scrieri RB-ului(cel putin in ochii mei) . O mare surpriza a fost insa cind la o discutie cu Schesser ( am avut ocazia de a-l duce la aeroport din Mamaia la Mihil Cogalniceanu) , acesta mi-a spus un lucru care si acum imi pare un pic straniu , si anume ,NU DISTANTELE SUNT CELE MAI IMPORTANTE LA SCRIEREA RB . Argument , vitezele sunt mari ,stilurile de conducere difera , in derapaje rotile se invirt destul de mult asa ca nu vor fi doi concurenti carora aparatele sa arate la fel . CEL MAI IMPORTANT ESTE SA VEZI SI SA SCRI INTERSECTIA IN TOATE DETALIILE 20, 50 , 70 m la 1.00Km nu conteaza. Asa cum a spus Stane este imortant sa anticipezi niste pozitii cheie prin detalii care sa atentioneze concurentii si eu il cred pentru ca este un profesionist..

Reality is for those who cannot face Science Fiction!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Te salut Adi, aproape ca uitasem:

http://masterrally.illusion7.nl/index.html

 

Pentru marii campioni rally raid nu mai conteaza precizia distantei. Ce inseamna sa resetezi la intrarea in intersectie sau in mijlocul ei la viteza lor? Pentru ei elementele de identificare a pozitiei sunt importante. Daca sunt.

Dar urmatorii 5-6 imediat in urma lor merg cu aceeasi viteza in norul de praf si nu vad nici o intersectie. Pentru ei conteaza foarte mult precizia distantei.

Dar sa ramanem la teoria RB pentru offroad. Desi in anumite sectoare de legatura situatiile sunt cam la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roadbook

 

Salutam! remarc o urma de ironie (apreciez ironia ca un atribut al oamenilor inteligenti) . nu doresc sa ma angajez intr-o discutie polemica . In general cred ca nu trebuie sa ai o anumita profesie ca sa fi profesionist (nu stiu sa existe o scoala de profesionisti) , te poate califica ca si profesionist (asta in acceptiunea mea) calitatea muncii tale in raport cu a altuia si cu siguranta experienta te ajuta . Intorcindu-ma la situatia descrisa de tine o pot descrie ca , ghinion de nesansa , (vorba unui prieten) , ai perfecta dreptate . Un profesionist (asa ca Stane ) , atuncea cind face RB-ul , poate pune la 0.04 sau la alta distanta in contact vizual cu prima (de regula dupa o distanta mare ex. 1.00 km) o pozitie de control , poate ajuta in cazul in care ai un navigator bun . Cred ca un rol foarte mare in offroad il are navigatorul . Admit insa ca pot aparea situatii imposibile de anticipat , si nu este neaparat cineva vinovat nici cel care ascris nici cel care a citit.

Reality is for those who cannot face Science Fiction!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare