Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Un alt mod de a monta flanse la roti pt Toyota?


Max

Postări Recomandate

Am vazut aceasta metoda de a monta distantie la rotile din fata de la Toyota Landcruiser.

 

http://forum.ih8mud.com/attachment.php?attachmentid=509493&stc=1&d=1302203342

 

Ciudata treaba. Mai ales ca in situatia asta ar trebui ca sa prelugesti tija de la capul planetarei.

 

Are cineva informatii despre acest sistem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un alt mod de a monta flanse la roti pt Toyota?

 

Interesanta optiune, as vrea sa o incerc si eu la a mea (nu ma coafeaza distantierele care sunt prin comert)...

Sper sa nu ma insel dar cred ca planetara nu isi modifica prinderea/lungimea, inclin sa cred ca la fixarea stock, distanta dintre punctul de fixare al mrl si platoul de asezare al jantei este mei mare cu exact dimensiunea distantierului adaugat. Am incercat sa evidentiez in foto(sorry nu am alt tool sa pot modifica poza).

frontaxlewideedit1.jpg.f67293a7b2b3a758906cdc8f6473ebc2.jpg

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un alt mod de a monta flanse la roti pt Toyota?

 

Acest tip de flansa dupa cum vad eu nu are rol numai de a indeparta discul de frana de butuc(ex; montarea unui etrier mai mare binenteles prin modificarea talerui si a suportului de prindere) sau de a monta un disc de frana pe un butuc care a fost pe tamburi cu discuri si etrieri pe care le are la indemana :grin:

Nu are cum sa modifice offset-ul

Modifica offset-ul daca prelungesti fuzeta, planetara astfel ramane talerul si suportul de prindere etrier nemodificat :hl sau se monteaza alt tip de butuc pe aceeasi fuzeta(putin probabil sa se potriveasca la rulmenti) si ca sa iti ramana celelalte la locul lor montezi flansa respectiva :hl.

Discovery II TD5 2000

Series III 88" 2.25 diesel

Range rover clasic 3.5 V8 carburator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Un alt mod de a monta flanse la roti pt Toyota?

 

Cer si eu o părere avizatilor....

 

 

Ce parere aveti de flansele distantiere ce se monteaza pe prezoanele existente? Nu vreau sa montez flansele din comert, care se prind ele o data, iar roata de flansa. Imi fac alte prezoane mai mari cu exact dimensiunea flansei, pun flansa si apoi roata si strang cu piulitele originale. E ok?

 

 

P.s. Sper ca m-am facut inteles :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Un alt mod de a monta flanse la roti pt Toyota?

 

Cer si eu o părere avizatilor....

 

 

Ce parere aveti de flansele distantiere ce se monteaza pe prezoanele existente? Nu vreau sa montez flansele din comert, care se prind ele o data, iar roata de flansa. Imi fac alte prezoane mai mari cu exact dimensiunea flansei, pun flansa si apoi roata si strang cu piulitele originale. E ok?

 

 

P.s. Sper ca m-am facut inteles :)

 

Nu ti-as recomanda ca sa faci asa ceva respectiv prezoane mai lungi.

Foloseste flanse clasice cu prindere pe prezoanele masinii iar jantele sunt prinse pe prezoane separate decalate de cele originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare