Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Rastel scule - Demontare capitonaj usa spate Jimny


SOGO

Postări Recomandate

Salut

 

Intentionez sa imi amenajez un fel de rastel pentru lopata, topor si maceta pe usa spate a lui jimny (in interior).

Voi folosi aceste sisteme de prindere - http://shop.gtcauto.ro/ro/produse/sisteme-fixare-quick-fist/browse/359-sisteme-fixare-quick-fist?sef=hc. Dar intr-o prima faza trebuie sa scot "capitonajul" de plastic de pe usa spate pentru a vedea unde pot sa fixez "strapurile" din cauciuc. Nu am vazut nici un surub, deci presupun ca este prins cu cleme. Dar fiind fixat destul de ferm mi-e rica sa trag prea tare ca sa nu rup ceva.

 

Poate cineva sa imi spuna din experienta cum se demonteaza aceasta piesa?

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rastel scule - Demontare capitonaj usa spate Jimny

 

Normal ar trebui sa umbli pe la clapeta de deschidere a haionului din interior ...acolo ar trebui sa fie un surub. Dupa ce il dai pala jos ... bagi o surubelnita dreapta lunga sau una de tip furculita si declipsezi capitonajul dinspre laterale spre mijloc usor sa nu rupi bumbii de plastic.

 

Ca sa nu strici capitonajul masinii ti-as recomanda sa iti re-confectionezi "tapiseria" usii spate (adica sa traforezi dintr-un material folosind drept sablon plasticul masinii) dintr-un material rezistent la murdarie ...gen bond, tabla, plexic pe care sa-l prinzi in suruburi autoforante acolo...Intre capitonaj si usa incearca sa lipeste cateva bucatele de burete ptr a nu vibra in mers. Daca te deranjeaza aspectul noului capitonaj ...il poti bricola cu ceva mocheta situatie in care nu iti mai trebuie buretele ptr vibratii.

 

Odata terminata operatiunea te apuci sa atasezi clipsurile de prindere a diverselor obiecte pe care le doresti acolo. Trebuie sa ai in vedere locurile din usa unde sunt gauri si greutatea obiectelor pe care vrei sa le atarni acolo in asa fel incat sa nu ti se lase usa din balamale sau sa rupi bolturile si sa ramai la un moment dat "haionless".

 

Aceasta operatiune are avantajul ca este reversibila, adica in orice moment poti aduce usa la starea initiala folosind capitonajul original al masinii.

 

Daca vrei ceva model suna-ma saptamana urmatoare sa-ti arat live pe masina mea despre ce vorbesc.

 

Sa ai spor la bricolat ...:wink:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rastel scule - Demontare capitonaj usa spate Jimny

 

Normal ar trebui sa umbli pe la clapeta de deschidere a haionului din interior ...acolo ar trebui sa fie un surub. Dupa ce il dai pala jos ... bagi o surubelnita dreapta lunga sau una de tip furculita si declipsezi capitonajul dinspre laterale spre mijloc usor sa nu rupi bumbii de plastic.

 

Ca sa nu strici capitonajul masinii ti-as recomanda sa iti re-confectionezi "tapiseria" usii spate (adica sa traforezi dintr-un material folosind drept sablon plasticul masinii) dintr-un material rezistent la murdarie ...gen bond, tabla, plexic pe care sa-l prinzi in suruburi autoforante acolo...Intre capitonaj si usa incearca sa lipeste cateva bucatele de burete ptr a nu vibra in mers. Daca te deranjeaza aspectul noului capitonaj ...il poti bricola cu ceva mocheta situatie in care nu iti mai trebuie buretele ptr vibratii.

 

Odata terminata operatiunea te apuci sa atasezi clipsurile de prindere a diverselor obiecte pe care le doresti acolo. Trebuie sa ai in vedere locurile din usa unde sunt gauri si greutatea obiectelor pe care vrei sa le atarni acolo in asa fel incat sa nu ti se lase usa din balamale sau sa rupi bolturile si sa ramai la un moment dat "haionless".

 

Aceasta operatiune are avantajul ca este reversibila, adica in orice moment poti aduce usa la starea initiala folosind capitonajul original al masinii.

 

Daca vrei ceva model suna-ma saptamana urmatoare sa-ti arat live pe masina mea despre ce vorbesc.

 

Sa ai spor la bricolat ...:wink:

 

Multam Yonutz. Surub pe langa clapeta nu am gasit dar am reusit sa declipsez partial capitonajul, dupa care l*am impins la loc pt ca se inoptase afara. Ideea ta cu inlocuirea lui pentru a nu deteriora piesa originala este foarte tare si o voi incerca. Daca ai ceva poze cu o lucrare asemanatoare nu mi-ar strica. Si eu am avut in vedere masa obiectelor puse acolo - in mod normal nu ar trebui sa depaseasca 20% din masa aproximativa a haionului cu tot cu roata de rezerva. Deci cred ca vreo 5 kg se pot adauga fara probleme. Ciao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rastel scule - Demontare capitonaj usa spate Jimny

 

Cum anume se trage, adica in ce directie?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare