Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Condens sau ce?!


MihaiK

Postări Recomandate

Salutare, am o nedumerire si anume:

 

 

Cand ploua(ca ploua mult si des in perioada asta) am observat ca dupa aprox 10 min de mers prin ploaie se scurge de sus in jos un picur de apa pe intradosul parbrizului(pe partea dinauntru a parbrizului), si dupa aprox inca 10 minute iarasi unul si tot asa...

Acum intrebarea mea: sa fie asta de la condens -> atunci cand ploua atmosfera se raceste si in masina ramane relativ aceeasi temperatura, moment in care se abureste usor(subliniez usor) parbrizul si atunci eu dau dezaburire pe treapta intai, de unde rezulta condens si de aici apa inauntru.

 

Sau sa fie asta de la faptul ca, la imbinare, parbrizul si-a pierdut etanseitatea si se infiltreza usor apa? Daca da asta cum se poate rezolva?

 

Mentionez ca am fost cu pininul in ploi si furtuni extrem de puternice si nici o data nu a intrat apa pe undeva, chiar de multe ori mam bucurat pt ca la altii intra apa din cauza vantului si ploii si la mine nu.

 

 

Daca s-a mai lovit cineva de problema asta il rog sa ma sfatuiasca si pe mine.

 

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Condens sau ce?!

 

Salut,

 

am avut problema asta la un LR Discovery 200 TDI si la unul 300 TDI. Din pacate nu e condens, ai vrea tu sa fie doar atat :))

 

S-a dus etanseitatea. Ideea e ca, in timp, aceeasi picatura se va prelinge prin din ce in ce mai multe locuri. Eu am rezolvat cu niste mastic bagat sub cheder dar nu stiu cum e la tine. Nu stiu cat au tinut, una am vandut-o la vreo cateva luni dupa asta iar pe alta mi-a trozit-o cineva de mi-a crapat parbrizul si mi-a indoit alte chestii si de aia masina a plecat la un troc amarat.

 

Exista, am inteles, si solutii speciale pentru re-etansarea parbrizului si cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi la o firma care monteaza parbrize, ei trebuie sa stie toate siretlicurile.

 

Succes iti doresc!

 

Cele bune,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Condens sau ce?!

 

Iti dai seama ca nu cauti, dar am vazut ca si astia au inceput sa foloseasca tot ce e mai ieftin pe piata ...

Acum 3 saptamani am spart un geam fix lateral la masina si m-am dus intai la tinichigiu sa indrept tabla ... si ma intreaba daca am si geamul ca mi-l pune el ... Mirat il intreb daca are cu ce, daca a mai pus ... si imi zice ca a trebuit sa puna ca a avut probleme cu meseriasii din oras, ca nu le pun bine ca folosesc tot felul de silicoane ciudate ... Si intradevar, omul era super pregatit: pistol cu aer comprimat, silicon Wurth la tub metalic, curata si trata suprafata metalica, dadea cu un fel de activator pe geam, apoi siliconul ...

Ulterior mi-am dat seama ca ocupandu-se cu tinichigerie-vopsitorie omul mai schimba si parbrize, lunete, geamuri ... e singurul unde am vazut presa de scos bratele de la stergatoare ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Condens sau ce?!

 

Salut, multumesc de raspunsuri.

 

Matteo cred cs totusi am sa ma duc la o firma specializata de parbrize de aici din cluj sa vad daca pot sa imi reetanseze parbrizul.

 

 

Sper sa nu fie complicat si sa nu coste prea mult.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Condens sau ce?!

 

Iertare de intirziere, am fost la un punct de montare a parbrizelor aici in Cj si au spus ca minora situatia, gaura fiind cat grosimea unui ac si au bagat ceva rasina epoxidica care se expanda acolo si de atunci nu mai intra apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Condens sau ce?!

 

Super! Ma bucur sa aud ca ai rezolvat micul inconvenient! Masinuta ta este o super-bijuterie si era chiar pacat sa iti umbreasca bucuria detinerii si utilizarii ei o amarata de picuratura :)

Cele bune,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare