Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vibratii pe plaja de 5-20 km/h


MihaiK

Postări Recomandate

Salut colegi, de ceva vreme cand merg incet(se intimpla de la 5km/h si pana la 20km/h) sau cand incetinesc si ajung la viteza asta vibraza ceva in partea din fata undeva langa roti. Spun "ceva" pentru ca nu am reusit inca sa imi dau seama ce. Este ca si cum ceva intra in rezonanta cu vibratia produsa de cramponajul gumelor( Insa Turbo Sahara).

 

Ce am verificat:

- planetare(leam verificat la mana) - au un mic, foarte mic joc dar am comparat cu alt pinin si e la fel.

- unghiul camber al rotilor - am un usor unghi negativ la ambele roti, nu stiu inca daca de aici i se trage. Va rog daca stie cineva daca are asta vreo posibila legatura cu vibratiile sa ma anunte.

- contra aripi din plastic- prima data am crezut ca e de acolo tinand cont ca in timpul vibratiilor suna ciudat, nu a metal(cred).

 

 

Nu pare sa am joc nici in alte elemente ca si aripi sau scuturi.

Vibratia si sunetul pare sa provina de jos din fata (de la pasajele rotilor fata).

 

 

Spuneti-mi va rog daca stie cineva ce sa mai verific inainte sa ma duc la service?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vibratii pe plaja de 5-20 km/h

 

Schimba rotile fata-spate ca sa vezi daca se muta si vibratia. Astfel elimini rotile , in cazul in care vibratia este identica .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vibratii pe plaja de 5-20 km/h

 

Schimba rotile fata-spate ca sa vezi daca se muta si vibratia. Astfel elimini rotile , in cazul in care vibratia este identica .

 

Salutare, am incercat cu alte tipuri de cauciucuri cu profil mai putin agresiv si cu acele gume nu face asa.

 

Mentionez ca nici cu Insa Turbo Sahara nu facea inainte (acum 5000 km aproximativ) dar incet incet sunetul si vibratia au devenit tot mai puternice.

As zice ca a fost progresiv de la vibratii aproape insesizabile si pana acum cand vibreaza bine.

 

Inteleg ca poate sa fie de la uzura cauziucurilor.

Dar totusi ce sa vinreze? A mai intilnit cineva asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vibratii pe plaja de 5-20 km/h

 

Salutare, am incercat cu alte tipuri de cauciucuri cu profil mai putin agresiv si cu acele gume nu face asa.

 

Mentionez ca nici cu Insa Turbo Sahara nu facea inainte (acum 5000 km aproximativ) dar incet incet sunetul si vibratia au devenit tot mai puternice.

As zice ca a fost progresiv de la vibratii aproape insesizabile si pana acum cand vibreaza bine.

 

Inteleg ca poate sa fie de la uzura cauziucurilor.

Dar totusi ce sa vinreze? A mai intilnit cineva asa ceva?

 

Un set de gume cu profil agresiv este normal sa vibreze mai mult ca unele cu profil "de sosea".:wink:

Daca nu le-ai simtit, nu inseamna ca vibratiile nu existau, doar ca erau amortizate de bucsaraie si alte elemente de cauciuc care au si acest rol. Intre timp, insa, acele elemente care asigura un plus de confort s-au uzat, au imbatranit si nu-si mai fac treaba in sensul asta; astfel ca vibratiile se transmit in caroserie, iar elementele cel mai slab fixate ajung sa vibreze si ele, unele chiar foarte zgomotos.

Solutii de rezolvare ar exista: verificarea periodica si strangerea tuturor suruburilor de fixare ale elementelor de caroserie care pot produce zgomot, eventual un supliment de mastic intre elemente, schimbarea mai des a bucselor, sau, daca metodele astea sunt prea scumpe, dai muzica mai tare:grin:

Din pacate, este unul din neajunsurile rularii cu profile agresive pe asfalt:wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare