Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket


georgei23

Postări Recomandate

Dupa un concediu frumos cu un Fiat 500 Cabrio in tarile mai calde ma bate un gand cret...sa dau jimnyul metal top nou nout la taiat sa-i pun un astfel de sistem....Dupa sapaturi pe net am vazut ca Webasto are asa ceva la vanzare...

Stiti pe cineva care a mai facut asta pe vreo masina? Ceva recomandari cu cine/ce/unde/cum/cat?

Ce dezavantaje ati vedea? Cum o fi acest sistem vs. o trapa de sticla care sa se retraga?

Precizez ca nu ma dau zilnic cu jimny in Bucuresti ci intr-un oras mult mai aerisit...

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

La ce pret ai gasit?

Dezavantaje sunt ca la orice soft top: zgomot prelata la rulare, intra praf in teren

Avantajele ar fi : pliere rapida si binenteles ,scopul principal: imagistica din interior, senzatie

Suzuki Jimny , Ironman suspension
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

Nu am primit inca oferta.

La sistemul de pe Fiat 500 cabrio nu prea am vazut multe dezavantaje: era foarte bine etansizat, nu intra gram de praf, se inchidea si deschidea in mers, avea si trepte intermediare, nu intra caldura prin el. Poate era mai mult zgomot la rulare, dar nu ceva deranjant oricum ca avea un capitonaj pe interior foarte bine facut.

As vrea sa stiu daca sistemul de la Webasto este la aceasi calitate ca cel de la fiat 500c...sau sa ma reorientez catre un acoperis panoramic care sa se si deschida..de la acelasi producator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

 

:))

Mai degraba asa ceva......

http://www.webasto.com/int/markets-products/car/retrofit-roof-systems/our-sunroofs/folding-roof/

 

.....jucaria este metaltop si este noua..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

Nu vad de ce ai face asa ceva, mai ales cind exista Jimny cabrio.

 

Nu stiu cum o sa se comporte sistemul ala Webasto iarna cu zapada de 20 de cm pe masina si cu greutatea corespunzatoare.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

Nu vad de ce ai face asa ceva, mai ales cind exista Jimny cabrio.

 

Nu stiu cum o sa se comporte sistemul ala Webasto iarna cu zapada de 20 de cm pe masina si cu greutatea corespunzatoare.

 

Mi se pare rautacioasa remarca, lasa omul sa monteze ce-i place! Rostul fiecarui accesoriu e personalizat pe fiecare proprietar

Suzuki Jimny , Ironman suspension
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

Nu vad de ce ai face asa ceva, mai ales cind exista Jimny cabrio.

 

Nu stiu cum o sa se comporte sistemul ala Webasto iarna cu zapada de 20 de cm pe masina si cu greutatea corespunzatoare.

 

Am avut jimny cabrio si am mers cu un fiat 500 cu un sistem de tipul celui de la Webasto.....diferenta este night & day cum se spune in engleza. Cel din spate de la Jimny este doar o gluma, nu se inchide etans de niciun fel pe sistemul arici si capse.

Treaba cu zapada este intr-adevar de luat in considerare si analizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

Nu am primit inca oferta.

nu intra gram de praf

 

 

 

da ai facut offroad cu fiatul500 sa poti confirma acest lucru?

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

da ai facut offroad cu fiatul500 sa poti confirma acest lucru?

 

Du-te si arunca o privire la un fiat 500l si o sa intelegi despre ce e vorba.

 

Intre timp am primit oferta, descurajant de scumpa, si mi s-a explicat ca trebuie refacuta tapiteria pe tavan si vanzatorul nu are o colaborare cu un tapiter auto care sa ii garanteze ca imi iese bine operatiunea asta si in consecinta am fost sfatuit sa o las balta....eventual sa-mi iau un fiat 500l...:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

Si totuşi în concret cat costă ca sunt si eu curios? Eu citisem pe net undeva la 1.000 EURO.

 

Tot asa citisem si dar oferta mi-a depasit toate asteptarile: 1900 euro + tva :uameni

Pentru mine, clar, nu are sense o astfel de investitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

Du-te si arunca o privire la un fiat 500l si o sa intelegi despre ce e vorba.

 

Intre timp am primit oferta, descurajant de scumpa, si mi s-a explicat ca trebuie refacuta tapiteria pe tavan si vanzatorul nu are o colaborare cu un tapiter auto care sa ii garanteze ca imi iese bine operatiunea asta si in consecinta am fost sfatuit sa o las balta....eventual sa-mi iau un fiat 500l...:grin:

 

oricare 500 ar fi tot nu poti face offroad cu el,da e numai parerea mea,altii fac offroad si cu o masina de F1

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

Am eu pe jimny pliabil webasto...astept sa vina vara sa pot sa imi dau cu parerea...dar parerea mea nu trebuie tapiter pentru ca are un fel de rama de plastic in interior si nu se vede unde ii taiata tapiseria...

Dusmanul binelui e foarte binele....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

O sa pun poze zilele astea... asa am cumparata masina din germania...acuma nu pot sa merg cu trapa deschisa ca ii frig...astept vara...dar parerea mea ii ca nu merita sa iti montezi...acuma ramane tu sa hotarasti ce vei face...

Dusmanul binelui e foarte binele....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

http://www.autovit.ro/suzuki-jimny-C35756283.html

 

Cineva care vinde un jimny in Brasov si-a montat sistemul cu Webasto, zice ca l-a costat vreo 1500 euro si e foarte multumit. Inchiderea este ermetica iar la interior are in plus o inchidere in finisajul existent

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

http://www.autovit.ro/suzuki-jimny-C35756283.html

 

Cineva care vinde un jimny in Brasov si-a montat sistemul cu Webasto, zice ca l-a costat vreo 1500 euro si e foarte multumit. Inchiderea este ermetica iar la interior are in plus o inchidere in finisajul existent

 

ll vazusem si eu si am salivat; arata bine. l-ai intrebat cumva unde a pus sistemul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Acoperis pliabil Webasto H400/ Trapa aftermarket

 

Eu l-am sunat pentru ca sunt in faza de a cauta un Jimny (masina este deja promisa) si cu ocazia discutiei l-am intrebat si de trapa. Tipul e foarte amabil, vezi ca la anunt are nr. de telefon

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare