Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Track Gura Apelor sau Poiana Pelegii- Valea Cernei, Lac Iovanu?


mariusradovici

Postări Recomandate

Re: Track Gura Apelor sau Poiana Pelegii- Valea Cernei, Lac Iovanu?

 

Nu ai nevoie de track. Te uiti pur si simplu pe o harta turistica a muntilor Retezat. Daca nu ai harta , cand treci din Parcul National spre Rezervatie (parcul se termina in parcare inainte de rapa) sunt si panouri cu harta si simbolurile traseelor marcate. Nu stiu din cap pe ce marcaj e traseul Gura Apelor - Lacul Bucura.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track Gura Apelor sau Poiana Pelegii- Valea Cernei, Lac Iovanu?

 

din pacate eu nu am acces acum la hartile mele (eu folosesc doar harti turistice bune) fara google earth si alte povesti. De la campingul din gura apelor se poate ajunge intr-un singur mod la L Bucura anume pe marcaj. La fel de la Bucura la vf Peleaga daca mergi la picior si nu folosesti coarda. L Iovanu nu stiu unde este in ce directie e fata de Bucura ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track Gura Apelor sau Poiana Pelegii- Valea Cernei, Lac Iovanu?

 

Cum dupa concursul de la Hunedoara vreau sa merg mai departe sa vad Retezatu, am ales sa trec pe la lacul Gura Apelor si sa fac Lacul Bucura si Vf. Peleaga si dupa sa trec spre Lacul Iovanu ca apoi sa o iau spre Cazane, nu cunosc zona asa ca un track ar fi ideal!!

 

ai spus ca ordinea este Gura Apelor- L Bucura - vf. Peleaga deci L Iovanu il faci dupa sau nu am inteles eu bine?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track Gura Apelor sau Poiana Pelegii- Valea Cernei, Lac Iovanu?

 

studiaza linku' http://www.retezat.ro/index.php/romana/turism/trasee-turistice.html

pentru lacul Iovanu, din zona Poiana Pelegii treseul este urmatorul: Poiana Pelegii, inapoi in Hateg (sau scurtatura spre Santamarie Orlea), Petrosani, Campul lui Neag in directia Herculane. nu stiu in ce hal e drumul dupa Campusel, nu am mai fost de mult. era o bucata rupta inainte de Iovanu.

poate te ajuta si asta: http://www.topbalti.ro/balta-de-pescuit/205/Lacul-Iovanu-Valea-Cernei.aspx

oricum ne vedem la Casian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track Gura Apelor sau Poiana Pelegii- Valea Cernei, Lac Iovanu?

 

Am studiat si de aceea am ajuns la concluzia sa atac Vf Peleaga dinspre Gura Apei ca e mai scurt traseul!! dar de acolo nu m-as mai intoarce ci din Poiana Pelegii sau din Gura Apei as incerca sa trec spre Lacul Iovanu prin Cheile Butii, sa vizitez tot ce se poate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track Gura Apelor sau Poiana Pelegii- Valea Cernei, Lac Iovanu?

 

Am studiat si de aceea am ajuns la concluzia sa atac Vf Peleaga dinspre Gura Apei ca e mai scurt traseul!! dar de acolo nu m-as mai intoarce ci din Poiana Pelegii sau din Gura Apei as incerca sa trec spre Lacul Iovanu prin Cheile Butii, sa vizitez tot ce se poate!

 

Nu se poate asa ceva. Din Poiana Pelegii spui stop-joc pentru auto. Nu exista legatura cu Buta decat perpedes. Ai o singura posibilitate cu masina, cum s-a mai spus de altfel: te intorci in european la Santamaria, Petrosani, Campul lui Neag si o iei spre Lacul lui Iovan, Herculane. Drumul din Campusel in Herculane este "de logan". Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track Gura Apelor sau Poiana Pelegii- Valea Cernei, Lac Iovanu?

 

AAaa, ce nasol, o sa cer informatii baietilor din zona si sa vedem ce imi recomanda! ms de raspunsuri

 

Odata intrat in "caldarea" lacului Gura Apelor nu mai ai sanse de iesire... decat inapoi.

Daca totusi vrei sa mergi din zona aia la Iovan si sa scurtezi putin, poti sunta Petrosaniul pe traseul de mai jos. De acolo traseul spre Campusel si Valea Cernei este intuitiv si floare la ureche pana in Herculane.

track.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Track Gura Apelor sau Poiana Pelegii- Valea Cernei, Lac Iovanu?

 

Cum dupa concursul de la Hunedoara vreau sa merg mai departe sa vad Retezatu, am ales sa trec pe la lacul Gura Apelor si sa fac Lacul Bucura si Vf. Peleaga si dupa sa trec spre Lacul Iovanu ca apoi sa o iau spre Cazane, nu cunosc zona asa ca un track ar fi ideal!!

 

Din ceea ce stiu eu, de la Gura Apei treci peste baraj si dupa ce platesti o taxa la bariera o iei pe drum forestier pana ajungi in apropiere de Poiana Pelegii unde se termina drumul. Nu uita ca esti in rezervatie.

Lacul Iovanu este mai sus de satul Cerna si iesi la Izbucul Cernei si mai departe la Campusel, Valea de Pesti , Lupeni , Petrosani.

Nu stiu sa rxiste posibilitatea de trecere dintre Poiana Pelegii si Lacul Iovanu decat la picior si anume, de pe vf. Peleaga este traseu catre vf. Iorgovanu cu coborare in Campusel, DN66A sau drumul lui Base care te scoate la Izbucul Cernei si mai departe spre lacul Motru sau lacul Iovanu.

S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare