Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope si suspensie onroad


raskalla

Postări Recomandate

Vreau sa schimb anvelopele. Cele actuale sunt Goodyear Wrangler - sunt allseason si proaste as adauga, pentru ca pe asfalt umed (nu am ABS si nici nhu m-ar ajuta) dar alunec ca pe gheata. Cand blochez roata din frana pleaca sanie de parca as fi calcat ambreajul nu frana!

Recomandati-mi o anvelopa buna pentru astfalt umed, sincer as fi tentat sa iau cauciucuri de iarna cu care sa merg tot anul (acum ceva ani am cumparat pentru un Tico niste cauciucuri Hankook de iarna.. scumpe in draci pentru nenorocirea aia de Tico (undeva la vreo 270 lei buc) dar surpriza avuta a fost de proportii: incredibila aderenta pe zapada/gheata/polei, le-am folosit 3 ani la rand vara/iarna si inca le am pe Tico si tot bune sunt!.

 

Revenind la subiect, ce gume recomandati (folosesc doar onroad masina) si ce suspensii onroad (care sa ofere cat mai mult confort)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope si suspensie onroad

 

Pentru asfalt ud si preponderent onroad iti recomand Cooper Discoverer AT3. Au niste review-uri excelente, si gasesti varianta Passenger, adica mai usoare, fara carcasa intarita.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope si suspensie onroad

 

Pentru ca nu am gasit dimensiunea care imi trebuie (255/245, 70/75, r15) si pentru ca nu ma pricep la cauciucuri. Pe alea le-am luam din necesitate (erau cam singurele de iarna pentru dimensiunea care imi trebuia).

Ca sa fiu mai explicit in ceea ce gandesc... ce recomandati: a/t sau m/t pentru iarna (ploaie)?

Cat despre firme... imi prid urechile... dar am vazut ca BFGoodrich is destul de laudate.

A, inc-o-ntrebare: am r15C ... pot pu e r15 simplu?

Editat de raskalla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope si suspensie onroad

 

Nu exista AT bun pe asfalt ud. Acceptabil , poate , dar AT bun de rulat la viteze mari , pe asfalt ud si uscat , nu exista. Profilurile de asfalt sunt foarte diferite de AT-uri . Blocurile sunt mai compacte , canalele speciale pentru evacuarea apei sunt dispuse in asa fel incat sa faca asta si la viteze mari . At-ul nu este pentru viteze mari . Poti cumpara orice anvelopa gen long trail ( de la BFG , de exemplu ) si vei avea performanta pe asfalt .

Si Goodyear are cateva variante pentru asfalt una fiind GOODYEAR Wrangler Hp ALLWEATHER . Uita-te acum la cele doua profile si ai sa vezi cum arata o guma buna de ploaie . Este foarte diferita de un profil AT.

NOKIAN HT SUV , acelasi tip de profil. Daca intri pe orice vanzator si cauti anvelope de vara , vei vedea asemanari ale profilelor .

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare