Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

intrebare directie Terrano 2


dragoslav

Postări Recomandate

Re: intrebare directie Terrano 2

 

salutam

- la masina dvs, asa cum e construita ea acum , nu se poate monta amortizor de directie. Dar...

- modificand sist de directie , eliminand bieletele de directie si inlocuindu-le cu o bara de directie , vei putea monta amortizorul, avand astfel si o masina mai solida

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Se poate , s-a pus ... ... Bara de directie care sa inlocuiasca ambele bielete la Terrano 2 - ar fi interesant de vazut . Poze ?

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

dl. Luigi, ce bara de directie recomandati? exista special pt Terrano sau adaptez de la alta masina? ...eu nu fac off road intens cu masina..75% o folosesc pe asfalt, dar ma enerveaza , chiar daca directia imi este buna, sa-mi smuceasca volanul orice groapa din drum....

Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Se poate , s-a pus ... ... Bara de directie care sa inlocuiasca ambele bielete la Terrano 2 - ar fi interesant de vazut . Poze ?

 

Mai IUDA ai auzit sloganul ..."Crede si nu cerceta !" ????

Vrei totul pe tava fara sa iti pui mintea la contributie? Ce naiba, de la matali avem pretentii ...mari !!!

Ma gandesc ca daca Antipa a reconstituit ditamai dinozaurul avand numai 3 oscioare, oi gasi si matali , folosind pe fratele google si informatie asa pretioasa ce ai primit , solutia tehnica depre care vorbim, nu?

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

dl. Luigi, ce bara de directie recomandati? exista special pt Terrano sau adaptez de la alta masina? ...eu nu fac off road intens cu masina..75% o folosesc pe asfalt, dar ma enerveaza , chiar daca directia imi este buna, sa-mi smuceasca volanul orice groapa din drum....

 

Se transfera directia de la Xtera pick-up pe terrano , fie cumperi barele de directie aferente acestui model ( mai greu de gasit ) fie iti fabrici singur .

Nu se mai foloseste semicaseta de directie si nici bara centrala de directie, aceea cu pivoteii aia firavi . Amortizorul de directie se monteaza intre bara de directie ( pitman) si sasiu ..

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Imi cer , umil , scuze ca exist ... si in prostia mea nu pricep cum ar fi o directie cu bara rigida intre doua brate de IFS ... ...

 

 

... no , termin cu prosteala si sa-mi vad de treaba mea !

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Nu ma victimizez deloc ca nu ma duce nimeni la iesle doar din vorbe ca probabil sunt eu asa mai prostanac si speram cam naiv la o impartasire a unei cunostinte tehnice ... dar nu . Poza pusa nu a adus nimic nou . Aceasi Marie , aceasi palarie , nu s-au eliminat bieletele , cam toate sunt la locul lor , pitmanul, semicaseta - reciteste postul in cauza in care ziceai de eliminarea bieletelor . Chiar nu credeam ca e abureala ... gandirea cam usor fantasmagorica si nepotrivita pe repede-inainte , zic ... mare pacat , unii ar putea sa mai si creada !

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

1.corect, nu am inventat nimic. M-am nascut pea devreme pt ca altfel sigur inventam focul, roata , motorul Diesel , avionul etc, etc...

2.daca tii cont ca acest sistem de directie elimina bara centrala de directie cu acei pivotei firavi si in plus iti ofera posibilitatea de a utiliza niste capete de bara serioase ... e un mare castig pt fiabilitatea directiei la Terrano.

3.Poza nu iti ofera solutia tehnica mura in gura de adaptare pe Terrano ci e numai scheme sist de directie de la Nissan extera. Daca studiezi un pic o sa descoperi si cum iese din schema semcaseta de directie.

 

 

Imi cer scuze ca te-am dezamagit, data viitoare o sa imi fac lectiile temeinic in asa fel incat sa poti primi totul pana la ultimul detaliu.

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

daca ai problem cu directia, eu am facut asta la masina mea http://s195.photobucket.com/user/kiwi_pete/media/Terrano%20Mods/Steering20009.jpg.html

 

-Inlocuit pivotii din bara de directie cu niste suruburi(facute la strung)+bucsi de otel inauntru + gresor, etc

-si intaritura la semicaseta...

 

de 20000 + km nu mai am treaba cu directia, si am 33-uri. Singura "problema" care o am e ca se mai uzeaza cauciucurile pe flancuri si interior si exterior dar aia de la lipsa barei stabilizaztoare si mers "putin" mai tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

http://www.offroadexpress.kiwi/Forums/viewtopic.php?t=24637&start=30 pe aici atunci sunt mai multe detalii. Pe prima pagina arata si cum trebuie facute inauntru bucsile, ideal la bucsa din fier/otel din mijloc sa ii faceti canal in drept cu gresorul sa se greseze calumea cand folosesti gresorul...

Editat de Plumb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Pana la alte detalii bune sau nebune ... observ ceva care ma ingrijoreaza prea mult- tija pivotilor indoita in zona filetata - mare problema de procedura tehnica , nu as face si nu as folosi procedeul .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Dar nu era mai simplu daca se inlocuia bara dintre casete cu una asemanatoare cu cea de pe Pajero, Frontera + bieletele ? Atunci nu mai impingea bieleta in sus de bara si nu-i mai falfaiau rotile...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Ideea din spatele constructiei e ca fiecare sistem are o geometrie bine stabilita pentru a putea indeplini un compromis pentru mentinerea rotilor in niste limite unghiulare dianinte stabilite . Daca se schimba pozitia unor noduri de articulare se schimba invariabil si unghiurile de bracaj pe care le vor descrie rotile si directia va functiona aberant . Si asa e greu de ales compromisul la pozitionarea arcelor de cerc si a pozitiei articulatiilor pentru ca nu intodeauna basculele au acesi pozitie ca terenul nu e intodeauna plan - caz in care deja se darama teoria si se ajunge la rezultate vecine cu compromisul initial .

In mod normal se foloseste trapezul simplificat pentru ca e suficient de precis la unghiurile mici de virare (la viteza mica nu se mentine corect geometria directiei dar nici nu e necesar , la viteza mare se mentine o toleranta acceptabila a preciziei necesara teoretic dar foarte greu de obtinut practic din articulatii simple - o timonerie complicata ar fi si fragila si greu de intretinut - deci se mentine timoneria trapezului simplificat ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

am gasit o poza cu o bara de legatura cu ureche pe mijloc pentru amortizor.

 

la al meu am intarit semicaseta si am inlocuit doua din pivotii acestei bare ca in lincul de mai sus. Pare mai stabila. ma gandesc si eu la un amortizor de directie.

6d2ec9c9c77d42d39a6d130c30ab93a8.jpg.37c2ddfdd38528aa8ffb40112ad36f30.jpg

DXX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Senzatia de mai stabila e intemeiata pentru ca bara nu se mai roteste sus/jos pe pivotii intermediari si in consecinta se reduce falafaitul rotilor .

Amortizorul de directie se poate monta relativ usor ( numai greu ca la alte Vitare ) , cu prindere langa semicaseta , cu prindere langa caseta ... cu prindere pe mijoc n-am incercat ca imi pare ingramadita cursa - probabil se foloseste un amortizor scurt sau cu urechea sasiului mult departata .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Probabil tot din cauza ca ii falfaie rotile, rupe si planetarele. :(

 

@cos, la asa ceva ma gandeam in postul de mai devreme: http://www.nissanpathfinders.net/forum/topic/33061-2wd-steering-setup-installed-w-pictures-using-oem-steering-damper/page-2

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Planetarele nu se rup din cauza falfaielii rotilor pentru ca si sub sarcina ele se frang tot pe axul de pivotare deci incarcarea a lor ramane aproximativ aceasi . Problema apare si destul de spinoasa la planetarele cu cruci cardanice la care articularea induce automat o neuniformitate unghiulara de rotatie si o marirea a efortului de transmitere cu atat mai mult cu cat e frangerea mai mare ( problema e similara cu unghiurile de la cardan care trebuie sa fie la fel si la punte si la cutie sa nu transmita rotatia in hopuri daca unghiurile nu sunt la fel ) . La articulatia omocinetica cu cap de planetara cu sase bile efectul este mult redus , aproape minim .

 

 

 

Ideea prezentata in linck pare normala , dar mie nu mi-a parut corect si am evitat prinderea amortizorului pe mijlocul barei centrale pentru ca amortizorul e pus inclinat si da o impingere pe care n-o vreau chiar la mijlocul barei ( care am observat ca de fapt e din teava cu capete forjate si imbinate prin sertizare , fapt care m-a indemnat sa nu solicit impingerea pe mijloc ci sa mut solicitarea mai spre un capat ) . La una din masini am evitat sudura pentr ca voiam ca bara centrala sa poata fi inlocuita si am confectionat o piesa care se prindea sub piulita pivotului de la semicaseta , asa se putea inlocui bara centrala care era nemodificata cu una tot nemodificata

.

 

Pentru a nu mai apare ( sau reducerea ) rotirea barei centrale ar fi necesar ca bieletele sa fie in acelasi plan cu axul barei centrale , asa nu o mai impinge in sus . Dar pentru asta e necesar sa se coboare bara centrala din bratele de la caseta si semicaseta sau sa se ridice capetele de la roata cu cate un highsteer ( mai usor de facut , mai sigur in teren ca nu coboara bara intre caseta si semicaseta ) . Alinierea ar trebui sa fie corectata de fiecare data cand de face suspensionlift si coboara si capetele de la roti - care ar trebui ridicate la vechea pozitie , pozitie ce trebuie sa fie compromisul intre ridicarea si coborarea rotii ( care ridicare/coborare ar trebui limitate drastic in favoarea directiei si in defavoarea abilitatilor de incrucisare a suspensiei - vezi suspensia IFS de la foarte multe masini de teren care au 2 cm pana la tamponul superior si 3cm pana la cel inferior - limitarea asta e o masura disperata a proiectantilor de a avea directie stabila ... si unii se apuca de barbieresc cate putin din tampoanele de limitare sa mai castige ceva flexare... ) .

 

Cu cat bieletele stau mai aliniate cu centrala ( mai drepte ) cu atat sistemul e mai putin solicitat altfel decat axial si devine mai fiabil ( si daca se reduce rotirea barei centrale se reduce si falfaitul - pe care eu il consider inacceptabil si il vad ca pe un defect major , nu il doresc nici in teren cu 3 kmh nici pe sosea pe sleauri de tir ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

eu nu am avut probleme cu planetarele inca... si a cam tras biata masina pe langa e si ridicata maxim; deci unghi maxim la planetara si nici o treaba... am si sarit cu ea de cateva ori bune(o data de mi sau rupt suportii motor...), am duso pe toate dealurile... doar directia se mai strica asta pana am facut tot la strung...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

@cos; mai ziceai acolo de tampoane de limitare... eu nu mai am deloc de cand am masina, nici sus si nici jos. am facut 60000 de km cu ea(o folosesc in fiecare zi) si inca e tot ok, poate m-am si obisnuti cu ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

... ziceam si eu cum ar trebui sa fie ... ca merge si mai altfel .. merge ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: intrebare directie Terrano 2

 

Va multumesc pt lamuriri. Cel mai probabil,cand se mai incalzeste putin,voi incerca sa adaptez un telescop la directie...om vedea ce va iesi :)

Land Rover Discovery 2 TD5 , Manual an 2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare