Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Despre turbina de Y60


vargoneti

Postări Recomandate

Re: Cumpar turbina Patrol Y60 2.8

 

masinile astea au deja 25 de ani vechime, de unde crezi ca poate sa rasara o turbina buna? Daca mi-o trimiti pe a dumitale ti-o pot repara , cu conditia ca uzura corpului central sa nu fie prea, prea avansata ...

Desi , in locul matali , as prefera ca sa "profit" cumva de situatia creata si sa pun ceva cu geometrie variabila ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumpar turbina Patrol Y60 2.8

 

Am tot incercat sa aflu de pe aici ce solutii au mai folosit colegii, cu mici exceptii cam greu de discutat cu cineva. Eu as pune o turbina de pe o masina cu un litraj mai mare, diesel, cu geometrie variabila, eventual cu o flansa care sa-ti permita o adaptare mai usoara si in mod cert de pe o masina cotata mai bine ca performante.

Acum mai ar mai fi niste discutii pentru ca orice turbina functioneaza in baza unor presiuni si debite de gaze. La acelasi litraj si aceeasi turatie presiunea din evacuare este proportionala cu puterea motorului cel mai probabil. Prin urmare este posibil ca o turbina de pe un motor performant si care ofera o presiune de evacuare generoasa sa se invarta mai slabut pe motorul de 2,8 care este un motor mai amarat. Totusi cred, fara sa cunosc practic, ca difernetele nu sunt chiar critice si ca toata jmecheria sta in cum ii faci reglajul ulterior, debit combustibil+presiune din admisie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumpar turbina Patrol Y60 2.8

 

faptul ca turbina este cu geometrie variabila iti largeste semnificativ orizontul de utilizare. Dar sa stii ca utilizand o turbina mai mare , cu inertie mai mare deci, ea va da parametrii necesari la o turatie mai mare , adica acolo unde noi, astia cu offroad-ul nu avem nevoie. Noi vrem pressure jos , de pe la 1200 rpm. Eu montez acum pe Patrolul meu ( RD28T) 2 turbine de clio ...mici si care intra in sarcina de pe la 1000rpm.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cumpar turbina Patrol Y60 2.8

 

Interesant, pai in principiu am intuit cele zise de tine, dar nu m-as fi gandit la 2 turbine mici. Eu nu am zis de turbina mai mare geometric ci de o turbina de pe un motor mai mare si mai performant, in ideea ca o turbina mai moderna de pe un motor performant este,evident, mai performanta adica are un raspuns mai rapid.

Asteptam cu interes perfomantele celor doua turbine de Clio, daca sunt publice desigur :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

Domnu' Luigi, imi spuneti si mie va rog cum se face controlul geometriei daca se trece la o turbina cu geometrie variabila? Se face electric sau exista posibilitatea controlului pneumatic?Oricum ar fi, sunt curios cum se controleaza.

Mersi fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

Exista varianta de controller de geometrie variabila DIY, dar daca vrei sa se comporte pe cat de bine posibil nu e trivial sa o reglezi:

http://dmn.kuulalaakeri.org/vnt-lda/

Actuarea se poate face dupa buna pofta, vacuumatic, pneumatic, electric.

 

Teoria e simpla, cresti presiunea in functie de sarcina, mai complicat e sa iti setezi hartile.

 

Inventiile cu actuatoare legate la galeria de admisie sunt apa de ploaie. Am vazut bucle de control moderne pentru VNT, sa incerci sa obtii asa bucla de control dintr-un sistem pur mecanic e pierdere de vreme.

 

Varianta lui Luigi cu 2 turbine mici (paralel) e buna, ai inertie mai mica si faci presiune repede. Este si varianta cu turbine diferite conectate in serie (in general pentru presiuni mari) sau varianta secventiala, folosita de cativa ani si in masini diesel de serie.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

Explicatii mai bune decat as putea da:

https://axleaddict.com/auto-repair/How-Compound-Turbocharger-Systems-Work

 

Se pare ca sunt si mai multe variante posibile :ha:

http://mkiv.supras.org.nz/articles/twinturbosetups.htm

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

Pe Y60, RD28T, stock exista turbina T25 (turbina care lucreaza in 0.8-0.9 bari) , unii au facut un asazis upgrade la T28, altii si-au montat un controler de boost ptr a mari debitul de la 0.8 pana la 1.4 bari (acolo unde cred eu ca e limita de "bun simt extins" la aceasta turbina).

 

Am montat boost atat pe Y60 cat si Y61 pe RD28T. Pe Y60 m-am chinuit ceva pana l-am setat, pe Y61 lucrurile simplicandu-se considerabil. De asemenea cred ca prezenta unui boost control (robinet de vacum) impune si ceas de boost ptr a putea controla si vizualiza in timp real presiunea. Setarea este reversibila si in acelasi timp destul de interesanta.

 

In conditiile unui rulaj fara rezistenta (pe drum), turbina stock incepe "sa urce" de la 1.800 rpm si ajunge la 3.800-4.000 rpm la 0.8-09 bari. Cea cu boost urca tot din 1.800, de la 2000-3800 rpm urcarea este violenta in bari la 1.3 - 1.4. Comportamentul masinii se schimba, devine mai agresiva cand calci acceleratia dar categoric va creste si consumul de carburant.

 

Am folosit dispozitive TurboSmart dar aici discutia este destul de complexa. La ora actuala in Romania exista alternativa chinezeasca sau originalul importat din Anglia sau Austalia via Polonia. Ambele teoretic ar trebui sa faca acelasi lucru, arata aproape identic, doar ca prima varianta e enervant de prost construita si foarte firava.

 

Nu stiu cat de eficient ar fi sistemul biturbo, el fiind in general gandit ptr motoare pe benzina precum si ptr motoare diesel CR sau PD. Am inca un biturbo in ograda, ca motor e foarte fiabil (Mercedes), ca turbocompresor nu as putea spune acelasi lucru.

 

In ceea ce priveste turbina cu geometrie variabila pe RD28T, parerile sunt impartite, unii zic ca upgradeul este bun in detrimentul consumului.

Existenta lui in lipsa unor modificari pe debite/dozaj/ardere e cam inutil.

Aceasta modificare e cam ireversibila din pacate, implica alte costuri, adica nu mai poti sa revii la ce ai avut initial decat cu schimbarea unor elemente.

 

De asemenea sunt adeptul ideii ca un sistem care este perfect sanatos, chiar si stock asa cum l-a fatat masa, de multe ori e mult mai eficient si safe decat un sistem improvizat. De asemenea cunoasterea masinii mareste considerabil performantele, mai ales in offroad, lipsa experientei nu poate fi suplinita niciodata de elemente tehnice adaugate. Indiferent de marimea muschilor, coaielor si a cifrelor existente prin conturi.

 

Upgradeurile devin si eficiente doar daca ajungi sa le intelegi cum trebuie, sa le faci cum trebuie si mai ales sa le exploatezi cum trebuie.

 

In urma tuturor celor experimentate am ajuns sa gandesc asa: e mai importanta atingerea destinatiei decat alegerea unei trase imposibile.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

Stie cineva o masina cu turbine in serie? am vazut materialele date de "ssrli" insa ma gandesc ca sistemul este destul de lent ca sa fie utilizabil pe turisme, poate pe motoare mai lente cu turatii relativ constante cred ca merge... nu mai zic cat se complica sistemul.

PS

Se pare ca s-a gasit cineva chiar sa bage sistemul turbo in serie pe masina... interesant!

Editat de avolocaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

Mersi de raspuns. Problema e ca trebuie fii si electronist si programator sa faci asa ceva.

Stiti daca se gasesc pe undeva placile respective gata facute?

 

Daca il momesti pe cel cu site-ul cu bani, probabil ca musca :grin:

 

@avolocaru, un compound setup il faci tocmai pentru ca vrei ceva care face boost mult si repede. Ai o turbina mica care se invarte la turatii mici si la turatii / presiuni mari intra turbina mare in actiune. Pe diesel apare pe Amarok, pe OM651 de la Mercedes si pe ceva 3.0 de BMW (este si cu 3 turbine).

 

Referitor la diesel vs benzina, tocmai pentru ca apar diferente intre debitele de gaze alegi turbine diferite ca specificatii A/R, dimensiuni turbina, compresor, harta compresor etc. Alese turbinele corect, vor face presiune cand vrei si cum vrei.

 

Vroiam VNT pe Cherokee, dar am schimbat masina cu ceva deja cu VNT :grin:

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

Uite ca te contrazic, turbina mica merge bine la presiune mare apoi dupa ce gazele ies din prima turbina au presiune mai redusa si nu ar mai puta pune in miscare o turbina similara, de aceea este nevoie de o turbina mai mare adica una cu suprafata mai mare. Identic se intampla trebuirle pe admisie dar in sens invers, turbina mare preia un volum mare de aer dar il comprima mai putin dar suficient cat sa fie bun pentru turbina mica care ridica si mai mut presiunea.

Am sa studiez modelele specificate de tine si poate ma elucidez in mod cert nu este suficient sa pui niste turbine una dupa alta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

Stai ca nu precep :old

 

Tu zici ca intr-o configuratie de genul:

6626367_f496.jpg

Turbina mica va functiona mai bine la presiune mare?

 

Gazele pierd ceva din energie trecand prin turbina mica, dar o data ajunsa la presiunea la care vrei sa functioneze turbina mica, deschizi wastegate-ul ei si mult mai multe gaze trec in turbina mare. Dar cand se intampla asta, tu deja ai mult mai multe gaze care trec prin motor deci nu e ca si cum motorul ar merge doar cu presiunea produsa de turbina mare. Pierzi ceva pe evacuare invartind turbina mica, dar castigi pe admisie.

 

Clar ca trebuie studiat bine si alese bine, pentru ca nu e o treaba de genul punem orice turbine pica la mana. Poate o titireaza mica cum pune Luigi 2 bucati si alta mai mare decat cea standard, sa faca presiune peste 3000 rpm. Si un wastegate extern intre ele, pentru ca titirezele au wastegate-ul intern de diametru mic.

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

In poza postata de tine eu vad doua turbine in serie, atat pe admisie cat si pe evacuare, nu stiu daca sunt cu geometrie variabila. wastegate-ul este in principiu o diafragma cu capac, geometria variabila este altceva. Chiar daca principial fac acelasi lucru si anume regleaza presiunea din galeria de evacuare presiune care modifica turatia turbinei, cele doua sisteme nu sunt aceeasi mancare de peste. Eu vad o functionare corecta in serie numai daca turbinele sunt cu geometrie variabila si cu scopul de a avea o presiune foarte mare in admisie. Pentru o presiune constanta pe o plaja larga de turatii as folosi turbine in serie pe evacuare si in paralel pe admisie. In aceasta ultima situatie la turatii mici cu presiune mica in evacuare turbina mare este cea care functioneaza la parametri ceruti. Pe masura ce turatia creste, creste si presiunea in evacuare, turatia turbinei mari devine deja prea mare si se impune trecerea pe trubina mai mica care poate oferi aceeasi presiunea in admisie, dar la o presiune din evacuare mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

wastegate-ul este in principiu o diafragma cu capac, geometria variabila este altceva

 

Nu cred ca trebuia sa imi explici asta daca am ajuns cu discutia pana aici...

 

Exista sisteme in serie pe tot felul de masini, nici un sistem de genul nu are turbine cu geometrie variabila.

 

Turbina mare are si un compresor mare, la turatii mici va fi in surge compresorul (asta daca nu cumva turbina e imensa si compresorul foarte mic). Si compresorul turbinei mici va ajunge la eficienta mica daca ceri presiuni (diferente de presiuni) foarte mari de la el...in fine, deviem...

 

Luigi, baga poze cu biturbo cand e in lucru.

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

Ei si tu acum, nu sari in sus! eu zic ce cred teoretic, practic, cu alta ocazie sau sa vorbeasca altii. Mi-ar placea sa ma joc cu niste turbine, dar va dati sema cam ce ar fi sa te duci la rar cu un motor cu 2 turbine si tot felul de tevi cotite sub capota?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Despre turbina de Y60

 

Ei si tu acum, nu sari in sus! eu zic ce cred teoretic, practic, cu alta ocazie sau sa vorbeasca altii. Mi-ar placea sa ma joc cu niste turbine, dar va dati sema cam ce ar fi sa te duci la rar cu un motor cu 2 turbine si tot felul de tevi cotite sub capota?...

 

N-am sarit, doar ca mi s-a parut ca deja deviem de la discutia initiala.

 

La ITP s-ar uita stramb...vedem dupa ce imi montez turbo pe masina mica. Va fi doar un turbo ce-i drept :)

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare