Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

statie 6-8w


geosemar09

Postări Recomandate

Re: statie 6-8w

 

Poti fi amendat pentru asta si statia confiscata sau indisponibilizata.

Nu poti obtine autorizatie pentru a folosi in CB mai mult de 4W. Poti deveni insa radioamator cu acte in regula si atunci poti folosi statii radio cu puteri mai mari. Cauta un radioclub in zona ta si te vor lamuri.

Ca idee totusi, puterea de 8w fata de 4W are un castig egal cu zero in CB. Este numai marketing. Este doar efectul psihologic ca ai o putere dubla, dar castigi la emisie doar cativa metri. Pe receptie oricum nu te ajuta puterea.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: statie 6-8w

 

Am un electrician in Tulcea care zice ca a vorbit cu cineva care se afla la bacul de la Galati, avand una de 8w.

Daca este ilegal sa detii asemenea statie, atunci am sa ma gandesc de doua ori daca o voi monta.

Daca ies afara din tara cu una de 4w este ok? Nu trebuie sa platesti nimic?

Mi-a spus un amic, care este sofer de tir, ca in Spania trebuie sa platesti o suma, chiar daca statia este de 4w.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: statie 6-8w

 

Exista statii care au in meniu posibilitatea de a-ti seta puterea legala in functie de tara in care esti ( din UE ). Asa cum spunea si Atar , o putere superioara este inutila pentru ca tu poti emite ( teoretic ) putin mai departe , dar nu poti receptiona nimic din cei care ti-au raspuns de la limita maxima a emisiei tale. Cu alte cuvinte , chiar daca te faci auzit mai departe , nu beneficiezi de nici un plus , pentru ca cei care iti raspund emit cu puterea legala de 4 W si tu nu ii poti auzi pentru ca sunt prea departe. Pe receptie , statiile sunt doar niste radiouri . Nu puterea mai mare trebuie sa te intereseze , ci o statie buna si o antena cat mai performanta , calibrata corect si montata asa cum trebuie , nu pe bara sau pe suportul de la roata de rezerva . Statii bune exista pe piata si sunt destul de ieftine , iar la antene , lungime aconteaza . Conteaza si caracteristicile tehnice , nu numai lungimea . Daca vei combina o statie buna cu o antena de top , ai sa fi fericit de achizitie. Daca faci rabat la oricare dintre acestea , nu vei fi multumit.

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: statie 6-8w

 

Am un electrician in Tulcea care zice ca a vorbit cu cineva care se afla la bacul de la Galati, avand una de 8w.

.

Te-a mintit. Din Tulcea pana la Galati mai ai niste munti pe drum, si vreo 70 km in line dreapta.

Exista statii care au in meniu posibilitatea de a-ti seta puterea legala in functie de tara in care esti ( din UE ). .

Atentie insa ca nu toate tarile accepta statiile multinorma.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: statie 6-8w

 

Te-a mintit. Din Tulcea pana la Galati mai ai niste munti pe drum, si vreo 70 km in line dreapta.

 

....

 

nu neaparat...mai exista propagarea...

sau poate sunt ceva repetoare in zona?, desi cu alea e mai complicat...

Editat de l_stoian79

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: statie 6-8w

 

N-ai nici o treaba cu repetoarele , iar propagarea e un fel de pescuit cu caciula trasa peste ochi , noaptea . Adica e posibil dar destul de putin probabil si total incontrolabil .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: statie 6-8w

 

Povestea cu propagarea semnalului pe apa nu e doar un mit. Si mie mi s-a intamplat sa fiu in delta in Sf. Gheorghe, iar pe uscat sa nu am semnal deloc, dar pe ponton sa prind semnalul pe apa :wink:

Si eu as fi interesat de achizitionarea unei statii, probabil de 4W, cu o antena buna, dar vad ca in mare sunt diferente mici de preturi pe la magazinele de electronice, si preturi foarte mari la unele specializate.

Nu sunt sigur daca in fiecare caz, pretul justifica ceva.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: statie 6-8w

 

@Hyadum: propagare nu depinde de "luciul de apa" ...tine de conditiile atmosferice.

 

un link util:

 

http://www.scientia.ro/component/jooanswers/details/Ce-rol-joaca-ionosfera-in-propagarea-undelor-radio-_97.html

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: statie 6-8w

 

ce distractiv prevad ca va deveni topicul :)

pai propagarea se face parca pe ionosfera in special si teoretic pe orice suprafata care reflecta undele emise de tine :)

legat de distanta in CB poti vorbi si peste suta de km dar nu cu 4 W

sau daca vorbesti cu 4 W poate esti sus la babele si ai deschidere mare cu restul zonei.

eu am vorbit cu Timisoara de exemplu in CB dar erau conditii excelente si o propagare de te termina si de la capitala la Timisoara e ceva distanta si mai apar si ceva munti :)

uneori vara in 22 se aude "natasha"dispecera de la o firma de taxi de pe langa Moscova,imposibil cei din Bucuresti sa nu o stie:D)

acum eu am legaturi realizate si confirmate in CB din Bucuresti la muntele rosu Cheia,dar :) eu fiind in fix,adica cu statie in casa si antena pe bloc pe pilon de 6 metri peste casa liftului iar respectivul in mobil,adica in masina in parcare la muntele rosu

 

posibilitatea exista dar sunt cazuri putin mai aparte si conditiile sunt diferite

din masina in masina in general te auzi cam maxim 20-25 km si in fond nici nu iti trebuie mai mult. oricum ce te intereseaza e la 5-10 km in fata ta:D:D:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare