Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat de la cunoscatori


SFX

Postări Recomandate

Am un Jeep Compass 2.0 CRD din 2007, incaltat cu 215 x 60 R17 si as dori sa ii cumpar jante pe 16" pe care sa pun 235 x 70 R16 AT. Sunt necesare oare ceva modificari sau nu? De mentionat ca cei de la service JEEP nu cunosc raspunsul la intrebare.
Navara sau Rubicon? Asta e intrebarea?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat de la cunoscatori

 

salut

 

215x60x17 inseamna diamertul roti in inchi de 27.15

235x70x16 inseamna in inchi diamertul roti de 28.95

diferenta de de 1,80 inchi aroximativ 4,5 cm e o diferenta mica asa ca nu are ce sa se intample decat o sa creasca putin consumul.

atentie totusi e bine sa masori distanta dintre roata si aripa pentru orice siguranta.

bafta

GHITZA PRESEDINTE!

www.ocb.ro

www.gafa.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat de la cunoscatori

 

Multumesc pentru raspuns, problema mare este ca am cauciucurile dar nu am jantele (pe care trebuie sa le cumpar). Daca pun cauciucul langa roata masinii pare ok (in spate e loc foarte mare) in fata, insa, nu prea pot sa imi dau seama daca la bracarea rotii nu va atinge la interior.

Navara sau Rubicon? Asta e intrebarea?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat de la cunoscatori

 

Oricum nu prea conteaza pentru ca e 2.0 CRD ~ 7 %. Problema e ca nu stiu pe nimeni sa posede o janta ca sa pot proba. Dimensiunile sunt: 7 x 16", 5 x 114,3, gaura centrala 71,5, offset 34-42. Cauciucurile le am.

Navara sau Rubicon? Asta e intrebarea?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat de la cunoscatori

 

Dupa indelungi cautari finalizate cu ceva insuccese, revin cu intrebarea daca ma poate ajuta cineva cu o janta de jeep cu 5 gauri cu dimensiunile de mai sus, pentru a putea proba anvelopa pe masina? Multumesc, 0745123076, Adrian :h5

Navara sau Rubicon? Asta e intrebarea?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator koala

Re: Sfat de la cunoscatori

 

Mai nene, du-te la niste baieti care vand jante auto [ pe la "vulcanizari" - vezi Autozone, SamaService, din astia ] ... alege-ti o pereche de jante care-ti plac si spune-le ca trebuie sa le probezi inainte, sa vezi daca se potrivesc ... ia cu tine un cauciuc in portbagaj si pune-i sa incalte janta lor cu cauciucul tau ...

 

... ii pui sa faca proba, si pe fata si pe spate ... dupa aia, daca roata "merge" fara probleme, ii pui sa dea jos guma si le spui sa le tina deoparte, ca vii tu cu banii mai tarziu ... sau, daca ti-au placut jantele, chiar cumpara-le ...

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat de la cunoscatori

 

Mare dreptate ai ...teoretic. Toti pe care i-am rugat au zis ca se zgarie janta :P Cum o sa o vanda dupa aceea.... :uameni Ma intelegi de ce am apelat la ajutorul :cl

Navara sau Rubicon? Asta e intrebarea?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator koala

Re: Sfat de la cunoscatori

 

Mda, ce sa zic ... poate n-ai fost atat de convingator ... tre' sa incepi prin a te preface ca vrei sa le cumperi ... te interesezi de pret, intrebi una-alta ... apoi scoti portofelul din buzunar, ca si cum ai fi gata sa dai banii ...

 

... te opresti brusc si intrebi retoric : "Da' daca nu se potrivesc, eu ce ma fac ?" ...

 

... precis ca or sa vrea sa te convinga : "Nu se poate domnu', precis merg la masina dumneavoastra, bla, bla " ...

 

... asta e clipa magica in care le propui "o mica proba" :ha: :ha: :ha: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat de la cunoscatori

 

Salutare!Mi -am cumparat si eu un YJ din 1994, acum in prohibitie. As vrea sa investesc in el, Voi care mai aveti asa ceva ce sfat mi-ati da, cu ce sa incep?> AA, prima data vreau sa schimb bucsile toate ca is cam duse. Stie careva cum se schimba mucsile care tin carosria pe sasiu? Trebuie data caroseria jos de tot? Am coamndat deja arcuri, telescoape... bucsi. Astept sugestiile voatre. Merci.

FOR EVER JEEP!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare